Peerelowska "Kolejka" rusza w świat

Kultura i styl

Aktualizacja:
IPNCharakterystyczne opakowanie "Kolejki"

Mówią o niej Europejczycy, Amerykanie a nawet Azjaci. Mowa o grze planszowej "Kolejka" autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej. Planszówka pod koniec czerwca ma trafić na rynek międzynarodowy.

"Kolejka" opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Instytut podpisał właśnie umowę na druk 25 tys. egzemplarzy gry. W pudełku, oprócz polskich kart, znajdą się także zestawy do gry po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, rosyjsku i japońsku.

- Liczymy przede wszystkim na zainteresowanie Amerykanów i Japończyków – wyznał Karol Madaj, autor i koordynator wydania gry.

O "Kolejce" w 150 krajach

IPN zdecydował się na wydanie międzynarodowej "Kolejki", bo gra już przed premierą w lutym 2011 roku spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jak informuje Instytut o planszówce mówiły media w 150 krajach świata, m.in. BBC, CNN, Fox News i Associated Press. W styczniu reportaż o "Kolejce" wyemitowała japońska telewizja NHK.

Historycy podkreślają, że gra jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją popularność, ale też na to, że jej walory popularnonaukowe zostały sprawdzone przez naukowców, a cały produkt został poddany zewnętrznej recenzji naukowej.

ktom/tr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: IPN