Kultura i styl

Galeria buntowników we Wrocławiu. Przed nami festiwal Nowe Horyzonty

Kultura i styl

[object Object]
"120 uderzeń serca" Robina Campillo zamknie tegoroczną edycję Nowych HoryzontówFestival de Cannes
wideo 2/21

Walka z AIDS, wielowymiarowy obraz kryzysu uchodźczego, kryzys ekonomiczny w Grecji czy spojrzenie na polską klasę średnią - to tylko niektóre tematy poruszane w filmach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, który rusza 3 sierpnia.

W ciągu 10 festiwalowych dni zaprezentowanych zostanie 200 filmów, z czego 138 tytułów będzie miało swoją polską premierę, a cztery - światową. Jedną z najważniejszych sekcji pozakonkursowych 17. edycji MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu jest "Kino Protestu", w której pokazanych zostanie 16 filmów.

Jak zapowiadali na wtorkowej konferencji prasowej organizatorzy, jest to sekcja, "w której będzie można się przyjrzeć związkom kina i polityki, kina i terroru, kina i protestu oraz zadać pytania o to, na czym polega rewolucyjny potencjał filmowego medium i kiedy kamera staje się narzędziem walki". W ramach tej sekcji pokazane zostaną zarówno filmy dokumentalne, jak i fabularne. Zostanie przywołany duch dawnych buntowników i wielowymiarowy przegląd kina społecznie zaangażowanego.

Galeria filmowych buntowników

Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu, powiedział, że filmy prezentują "bunt i protest przeciwko przeróżnym rzeczom – od tego, co się dzieje za oknem: czyli kryzysowi ekonomicznemu, kryzysowi migracyjnemu". - Nie jesteśmy festiwalem kina dokumentalnego i nie pokazujemy filmów, które pokazują rzeczywistość jeden do jednego. Bardzo wiele naszych filmów tę tematykę wywraca, dekonstruuje – powiedział. Dodał, że sekcja "buntowników" przypomni, jak kino "reagowało na wydarzenia społeczne od 1968 roku aż do współczesności".

- Pokażemy kilka nowych filmów, z Portugalii czy Bliskiego Wschodu, które podejmują ten temat. Pamiętajmy, że wciąż są kraje, w których twórcy mierzą się z cenzurą. Ich języki są zawiązane, choć są wybitnymi twórcami – podkreślił Pieńkowski.

Fragment filmu "The Square" zdobywcy Złotej Palmy
Fragment filmu "The Square" zdobywcy Złotej PalmyFestival de Cannes

Na Nowych Horyzontach zobaczymy także wielkie przeboje światowych festiwali, w tym m.in. – wśród chociażby 26 tytułów przywiezionych z Cannes - "The Square" w reż. Rubena Ostlunda (Złota Palma), "Kobietę, która odeszła" Lava Diaza (Złoty Lew), "Duszę i ciało" Ildiko Enyedi (Złoty Niedźwiedź Berlinale 2017), "Po tamtej stronie" Akiego Kaurismakiego (Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz Berlinale 2017), "Na pokuszenie" Sofii Coppoli (Złota Palma w Cannes 2017 za najlepszą reżyserię) oraz "W ułamku sekundy" Fatiha Akina (Złota Palma dla Diane Kruger jako najlepszej aktorki).

W programie wydarzenia znalazły się, jak co roku, retrospektywy twórczości wybranych filmowców. W tym roku na Festiwalu zostanie przypomniana i przybliżona twórczość wizjonera kina i mistrza francuskiej nowej fali Jacques’a Rivette’a oraz działalność osobliwego niemieckiego operatora i reżysera, wieloletniego współpracownika Belli Tarra, Freda Kelemena.

Zwiastun filmu "Twój Vincent"
Zwiastun filmu "Twój Vincent"Next Film

Goście z Azji, Europy i obu Ameryk

Wśród gości festiwalu znaleźli się chociażby irańscy reżyserzy Mohsen Makhmalbaf, który pokaże trzymane 26 lat przez cenzurę "Noce nad Zayanderud" oraz Mohammad Rasoulof, który zaprezentuje nagrodzonego w sekcji Un Certain Regard w Cannes "Uczciwego człowieka".

Do Wrocławia przyjadą też m.in.: Kornel Mundruczo ("Księżyc Jowisza"), David Lowery ("A Ghost Story"), Denis Cote ("Gładka skóra"), Daniela Vega ("Fantastyczna kobieta"), Sakari Kousmanen i Sherwan Haji ("Po tamtej stronie"), Joao Pedro Rodrigues ("Ornitolog") oraz Sarunas Bartas ("Szron").

Kinomani mogą spodziewać się także projekcji "Twojego Vincenta" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana – pierwszej pełnometrażowej animacji zrealizowanej techniką malarską, cyklu poświęconego Nowemu Kinu Izraela, mini-retrospektyw Hong Sang-soo i Gastona Solnickiego oraz sekcji poświęconych filmom o sztuce, radykalnie niepoprawnym i wściekłym twórczyniom filmów.

Dla wielbicieli muzyki organizatorzy festiwalu przygotowali koncert legendy hip-hopu Ishmaela Butterfly'a Butlera, który zagra z występującym po raz pierwszy w Polsce Shabazz Palaces. Zagrają też - oprócz polskich popularnych muzyków: Fisza Emade, Jacka Sienkiewicza czy Mitch&Mitch - południowoafrykański DJ Lag, eksperymentujący z różnymi formami muzycznymi Actress oraz pograniczny - w tym ambientowy - Yves Tumor. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia we Wrocławiu.

Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gutek Film

Pozostałe wiadomości