Amerykański "poważny producent" chce nakręcić serialową wersję "Bożego Ciała"

TVN24

"Boże Ciało" Jana Komasy to polski kandydat do OscaraKino Świat
wideo 2/36

Polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy - "Boże Ciało" Jana Komasy według scenariusza Mateusza Pacewicza - może doczekać się amerykańskiej wersji serialowej. Według informacji polskiego dystrybutora i producenta filmu "poważna" firma z USA prowadzi na ten temat rozmowy z producentami "Bożego Ciała".

"Nie trzeba było długo czekać, by produkcją zainteresowało się także Hollywood, okazuje się bowiem, że niedawno rozpoczęły się rozmowy w sprawie zakupu praw do amerykańskiego remake’u 'Bożego Ciała'. Negocjacje jeszcze trwają, ale wiadomo już, że planowane jest przełożenie filmu Jana Komasy i scenariusza Mateusza Pacewicza na ośmioodcinkowy serial, prawdopodobnie dla jednej z platform streamingowych w USA" - poinformował w komunikacie dystrybutor, firma Kino Świat.

Według producenta filmu Leszka Bodzaka rozmowy dotyczące amerykańskiego remake'u podjął "poważny producent, mający w swoim dorobku m.in. jeden z najważniejszych i najpopularniejszych seriali ostatnich lat". - Dostrzegł on w "Bożym Ciele" potencjał na serial, który może mieć nawet trzy sezony. Czas pokaże, co z tego wyniknie, ale cieszę się, że te rozmowy potwierdzają uniwersalny charakter naszego filmu i to, że opowiedziana w nim historia porusza widzów na całym świecie - powiedział Bodzak.

Opowieść inspirowana prawdziwymi zdarzeniami

"Boże Ciało" to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia 20-letniego Daniela (w tej roli Bartosz Bielenia), który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem.

Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego Daniel udaje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Pod jego nieobecność chłopak, udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego duchownego poruszają ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej.

Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość "księdza". Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami.

W obsadzie znaleźli się także m.in. Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Jr.

Muzykę do filmu skomponował duet Evgueni i Sacha Galperine, którzy odpowiadali za oprawę muzyczną takich filmów, jak "Przeszłość" Asghara Farhadiego i "Dzięki Bogu" Francois Ozona.

Światowe tournée filmu

Film "Boże Ciało" Jana Komasy miał światową premierę w ramach konkursu Giornate degli Autori. Konkurs ten powstał w 2004 roku - jak piszą organizatorzy - "jako niezależne wydarzenie na obrzeżach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, wzorowany jest na prestiżowej sekcji Directors' Fortnight' festiwalu w Cannes". Komasa został tam wyróżniony nagrodą Europa Cinemas Label, a film znalazł się w trójce najlepszych tytułów konkursu.

Obraz został także zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto - najważniejszym na kontynencie północnoamerykańskim. Azjatycka premiera odbyła się natomiast na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan w Korei Południowej.

"Boże Ciało" powalczy o nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy między innymi z "Parasite" (reż. Bong Joon-ho, Korea Południowa), "Ból i blask" (reż. Pedro Amodovar, Hiszpania), "Błąd systemu" (reż. Nora Fingscheidt, Niemcy), "It Must Be Heaven" (reż. Elia Suleiman, Autonomia Palestyńska), "Niewidoczne życie sióstr Gusmao" (reż. Karim Ainouz, Brazylia).

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: