Kultura i styl

Amerykańscy reżyserzy ogłosili nominacje do swoich nagród. Są zaskoczenia

Kultura i styl

Zwiastun filmu "Spotlight"
United International Pictures PolskaWśród nominowanych jest Tom McCarthy za "Spotlight"

Dzień przed oscarowymi nominacjami, listę pretendentów do swoich nagród ogłosiła Amerykańska Gildia Reżyserów (DGA). Branża filmowa z uwagą przygląda się nominacjom DGA, gdyż wyróżnione filmy bardzo często powtarzają się na oscarowej liście.

Coroczne nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów (DGA) przyznawane są najlepszym reżyserom w kategoriach filmowych, telewizyjnych i komercyjnych. Ze szczególną uwagą świat filmu przygląda się nominacjom w kategorii "Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie fabularnym". Wyróżnione przez DGA filmy najczęściej pojawiają się w oscarowych nominacjach w najważniejszych kategoriach (najlepszy film oraz najlepszy reżyser). W tym roku DGA nominowała: Adama Mckay'a za "The Big Short", George'a Millera za "Mad Max: Na drodze gniewu", Ridley'a Scotta za "Marsjanina", Toma McCarthy'ego za "Spotlight" oraz Alejandro Gonzaleza Iñárritu za "Zjawę".

Nominacje dla debiutantów

DGA stworzyła w tym roku zupełnie nową kategorię dla fabularnych debiutów reżyserskich. Po raz pierwszy wybrano pięć filmów nominowanych w kategorii "Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w pierwszym filmie fabularnym". Są to: "Syn Szawła" Laszlo Nemesa, "Dar" Joela Edgertona, "Ex Machina" Alexa Garlanda, "The Diary of a Teenage Girl" Marielle Heller. Według pierwszych prasowych komentarzy, brakuje kilku ważnych filmów ostatniego roku. Dużym zaskoczeniem jest pominięcie Stevena Spielberga i jego "Mostu Szpiegów" oraz Todda Haynesa, reżysera "Carol". Jeżeli Iñárritu zdobędzie nagrodę - na co ma duże szansę, co udowodniła niedzielna gala Złotych Globów - będzie pierwszym, który zdobył nagrodę dwa lata z rzędu. W zeszłym roku Iñárritu tryumfował za film "Birdman".

Autor: tmw//tka / Źródło: tvn24.pl, TIME, The Hollywood Reporter, Variety

Źródło zdjęcia głównego: dga.org PressRelease

Pozostałe wiadomości