W jakiej biżuterii zostanie pochowana królowa Elżbieta II? Eksperci mówią o "skromnych" kolczykach i obrączce

Autor:
wac//am
Źródło:
The Independent, Metro, tvn24.pl

Królowa Elżbieta II posiadała bogatą kolekcję biżuterii, jednak zdaniem ekspertów zostanie pochowana skromnie. Bogato zdobione insygnia władzy będą za to stanowić element ceremoniału pogrzebowego - część z nich do dzisiaj wzbudza kontrowersje ze względu na historię klejnotów, które się w nich znajdują.

Królowa Elżbieta II miała w swojej prywatnej kolekcji biżuterii ponad 300 przedmiotów, w tym 5 wisiorków, 15 pierścionków, 14 zegarków, 46 naszyjników, 34 pary kolczyków i 98 broszek. Jak przekazał "Independent", królowa miała również około 50 tiar, składających się na dwie kolekcje: brytyjskich klejnotów koronnych, które znajdują się w powiernictwie panującego monarchy, oraz osobistą kolekcję królowej. Lisa Levinson, szefowa ds. komunikacji Natural Diamond Council, twierdzi, że mimo posiadania bogatej kolekcji królowa zostanie pochowana w skromnej biżuterii.

Złota obrączka i perłowe kolczyki

"Jej wysokość w czasie pochówku prawdopodobnie będzie miała na sobie jedynie prostą walijską złotą obrączkę ślubną i parę perłowych kolczyków" - powiedziała portalowi Metro ekspertka. Zdaniem Levinson, pierścionek zaręczynowy z jedenastoma naturalnymi diamentami trafi teraz do księżniczki Anny, jedynej córki Elżbiety II. Jak podkreśla, w jego projektowanie "ściśle zaangażowany" był sam książę Filip.

Królowa Elżbieta II i książę FilipBBC Selection

Mok O'Keeffe z monarchistycznej organizacji LGBTQ+ GayAristo dodaje, że pochowanie Elżbiety II wyłącznie w obrączce jest "odpowiednie dla kobiety, która w swoim życiu sięgała po skromne rzeczy i ze względu na swoją silną wiarę wierzyła, że będzie cieszyć się bogactwem nieba".

ZOBACZ TEŻ: Koh-i-Noor i Wielka Gwiazda Afryki. Po śmierci brytyjskiej królowej chcą zwrotu klejnotów z jej korony

Część królewskich precjozów zostanie wystawiona przy trumnie z ciałem królowej w Pałacu Westminsterskim. Na samej trumnie będzie się znajdować Royal Standard, czyli flaga reprezentująca głowę państwa i Wielką Brytanię. Na fladze inkrustowana ponad 3 tys. kamieni szlachetnych brytyjska korona państwowa, którą królowa nosiła m.in. na uroczystych otwarciach sesji parlamentu. Obok korony jabłko królewskie i berło.

Niektóre z historycznych klejnotów, które zdobią brytyjską koronę państwową, do dzisiaj wzbudzają kontrowersje. Wśród nich szlif diamentu Cullinan, który został wydobyty w 1905 roku w Afryce w "szczytowym okresie brytyjskich rządów kolonialnych" - przypomina Metro.

Ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II

Trumna z ciałem Elżbiety II będzie spoczywać w Pałacu Westminsterskim od środy do poniedziałku, 19 września, kiedy odbędzie się pogrzeb monarchini. Uroczystość będzie miała charakter państwowy. Po ceremonii pogrzebowej w Opactwie Westminsterskim w Londynie trumna z ciałem królowej zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowany jest jej zmarły w zeszłym roku mąż książę Filip oraz jej rodzice.

ZOBACZ TEŻ: Kamień Przeznaczenia ostatni raz był użyty podczas koronacji Elżbiety II. Teraz trafi na koronację jej syna

Autor:wac//am

Źródło: The Independent, Metro, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości