Z kraju

Z kraju

Ten zbiornik miał być ratunkiem dla południa Polski. Jest nowy pomysł na Racibórz Dolny

Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, który ma chronić 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry przed powodzą zostanie opóźniona. Inwestor Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) odstąpił od umowy z wykonawcą zbiornika. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej rozważa zaś, czy nie zmienić jego funkcji - z suchego na mokry, wielofunkcyjny.

Umowa CETA. Są różnice w polskiej i angielskiej wersji

Polska i angielska wersja umowy między UE i Kanadą (CETA) się różnią - chodzi o regulację rynków produktów biotechnologicznych. W wersji polskiej strony umowy powinny współpracować, by ograniczyć wpływ praktyk handlowych na regulatorów, a w angielskiej - odwrotnie.

Jak zachęcić dzieci do czytania? Radzi Cezary Żak i Edyta Jungowska

- Dzieci bardzo szybko się zniechęcają, więc nie warto dawać im do czytania byle czego. Warto sięgać po dobrą literaturę dziecięcej, której nie brakuje, ale to od rodzica zależy, co temu dziecku dać - mówił w TVN24 BiS Cezary Żak, aktor. - W dzisiejszym świecie nie mamy czasu, aby czytać. Dlatego powinniśmy wykorzystać każdą chwilę, aby naszemu dziecku poczytać. Czytanie to dla dziecka wysiłek. Warto w dziecku wyrobić taki odruch czytania - uważa aktorka Edyta Jungowska.

Dzieci w otoczeniu zwierząt. Zobacz, co myśli o tym Joanna Krupa

- Psy są przyjaciółmi, bo dają nam miłość. Zwierzęta mogą być terapią dla człowieka. Mogą poprawić nam humor - mówiła Joanna Krupa, modelka i aktywistka praw zwierząt. O innych zaletach posiadania psa opowiadała w TVN24 BiS behawiorystka, Aneta Awtoniuk: Bakterie zwierzęce budują odporność naszych dzieci. Dobrze, aby dzieci dzięki zwierzętom uczyły się wrażliwości i opieki nad innym stworzeniem, które jest całkowicie od nas zależne - mówiła.

Znamy finalistów konkursu EY. To oni mają szansę zostać Przedsiębiorcą Roku

Już po raz 14. firma EY zorganizowała konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W finale tegorocznej edycji znalazło się dziewięć firm i 12 przedsiębiorców. Rywalizują oni w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Zwycięzców wyłoni jury, któremu przewodniczy Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. TVN24 BiS jest partnerem konkursu.

Polska a innowacje. NIK: brak pożądanych efektów

Działalność ośrodków innowacji nie przyczyniła się do lepszej komercjalizacji wyników badań naukowych czy wdrażania innowacji w gospodarce - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym we wtorek raporcie na temat działalności ośrodków innowacji.

Państwo chce uszczelnić system podatkowy. Ocena eksperta

Z punktu widzenia państwa nowela ustawy o VAT może w krótkim okresie przynieść uszczelnienie systemu, choć dość niewielkie - mówi ekspert podatkowy Tomasz Michalik. Uważa on, że tak naprawdę jej celem jest zdyscyplinowanie zwykłych podatników, by bardziej uważali na to, z kim prowadzą interesy.

Chcą "śledzić" paliwo. By walczyć z szarą strefą

Wprowadzenie - w ślad za pakietem paliwowym - pakietu przewozowego, który też ma na celu walkę z nieprawidłowościami na rynku paliw, zapowiedział w poniedziałek wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Solidarność przeciwna podpisaniu umowy CETA. Domaga się debaty

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność sprzeciwia się podpisaniu umowy CETA w obecnym kształcie i domaga się od rządu podjęcia działań zmierzających do zablokowania przyjęcia tej umowy, a także przeprowadzenia publicznej debaty - podali przedstawiciele Komisji.

Wielka modernizacja na kolei. Inwestycja z kredytu

Zmianę wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego, oświetlenia, napędu, systemu informacji pasażerskiej zakłada modernizacja 36 pociągów - poinformowały w poniedziałek w komunikacie Przewozy Regionalne. Zmodernizowane pociągi mają wozić pasażerów od 2017 roku.

Podatek handlowy do zawieszenia. Projektem zajmie się rząd

Zawieszenie obowiązywania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku przewiduje projekt nowelizacji, którym we wtorek ma zająć się rząd. To reakcja na decyzję Komisji Europejskiej, która ma zastrzeżenia wobec polskich przepisów.

Duże korporacje spożywcze: CETA korzystna dla branży

Umowa o wolnym handlu UE z Kanadą (CETA) jest korzystna dla polskich producentów żywności, gdyż Polska ma większe szanse na sprzedaż produktów spożywczych w Kanadzie niż odwrotnie - uważa dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Seul na wyciągnięcie ręki. Uroczysta inauguracja LOT-u

Seul jest już trzecim połączeniem między Warszawą a ważnym państwem Azji – powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Dodał, że Polska ma bardzo rozbudowane relacje polityczno-gospodarcze i kulturalne z Koreą Południową.

Woda będzie droższa? Rząd zajmie się nowym prawem

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem Prawa wodnego – poinformował w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zaznaczył, że ma ono rozwiązać m.in. problemy kompetencyjne i dać podstawę do inwestycji.

Polacy boją się utraty pracy? Nowy raport

75 proc. zatrudnionych oceniło, że w razie konieczności jest w stanie w ciągu najdalej sześciu miesięcy znaleźć pracę nie gorszą, niż wykonywaną obecnie - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad pt. "Monitor Rynku Pracy".

"Od Polski papierowej do cyfrowej". Minister ma na to plan

Nasze działania mieszczą się w ważnej inicjatywie przejścia od papierowej do cyfrowej Polski - mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska w Warszawie podczas poniedziałkowej konferencji o zakładaniu profilu zaufanego przez serwisy bankowe.

Rolnicy boją się o miejsca pracy, nie chcą CETA. Kaczyński odpowiada

"Ratyfikacja umowy będzie wymagać 2/3 głosów. Mamy więc jeszcze wiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji i bardzo wysoki próg akceptacji przez Sejm" - czytamy w odpowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na list Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych ws. CETA. Przedstawiciel organizacji zaprezentował w nim swój sprzeciw i obawy rolników dotyczących umowy handlowej z Kanadą.

"Firma w Czechach". Gwałtownie rosną zapytania o działalność za granicą

Zmiany podatkowe, które szykuje rząd PiS, mogą mocno uderzyć część polskich przedsiębiorców. Z pierwszych zapowiedzi związanych z wprowadzeniem tzw. jednolitego podatku wynika, że zniknąć ma 19 proc. podatek liniowy. A najlepiej zarabiający przedsiębiorcy będą musieli od 2018 r. objęci podatkiem w wysokości 40 proc. Po tych doniesieniach w ostatnich tygodniach wzrosło zainteresowanie prowadzeniem działalności w Czechach.

Jakie samoloty dla VIP-ów? Oferty z Francji i USA

W przetargach na małe samoloty do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wpłynęły dwie oferty - od francuskiego Dassault Aviation i amerykańskiego Gulfstream Aerospace Corporation. Przy ośmiu pasażerach zasięg maszyn ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Z kolei w postępowaniu na samoloty średniej wielkości zgłosiły się cztery podmioty – poinformował Inspektorat Uzbrojenia (IU).

Miał chronić 2,5 mln Polaków przed powodzią. Ale umowa została właśnie zerwana

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) powiadomił o odstąpieniu od umowy z firmą Dragados na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny – podał inwestor w poniedziałkowym komunikacie. Ogromny zbiornik o powierzchni 26 km kw. ma chronić przed powodzią ok. 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry - od Raciborza do Wrocławia. To inwestycja za około miliard złotych.

CETA: "śmiertelne zagrożenie" kontra kanadyjskie zboża z prerii

Rząd nie powinien podpisywać umowy CETA. To śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych obywateli - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Umowa CETA to ogromna szansa dla polskiego eksportu - uważa z kolei dr Bartłomiej Nowak z Akademii Vistula, członek partii Nowoczesna.

Szef KNF popiera modyfikację ustawy frankowej. "Zredukować koszty dla banków"

- Mam nadzieję, że prezydencki projekt ustawy frankowej w tej przedstawionej wersji - po pewnych udoskonaleniach – przejdzie. Przedstawione propozycje rozwiązania problemu kredytów walutowych w Polsce gwarantują w mojej opinii bezpieczeństwo systemu - powiedział nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski. - Wprowadzenie modyfikacji proponowanych przez NBP powinno m.in. zredukować koszty tej regulacji dla banków o ok. 4 mld zł - dodał.

Polska zyska na Brexicie? Warszawa w gronie faworytów do przejęcia roli Londynu

Duża migracja Polaków do Wielkiej Brytanii mogła przyczynić się do referendum o Brexicie. Jego wynik sprawił, że wraz z wyjściem wyspiarskiego kraju z UE Londyn straci swój blask. Gdzie przeniesie się finansowa stolica Europy? Największe szanse ma Frankfurt, Dublin i Amsterdam, ale w gronie faworytów wymieniana jest też Warszawa - podaje agencja Bloomberg.