Z kraju

Z kraju

Zemsta za caracale z prądem w tle? "Chcę sprawę rozwiązać ugodowo"

Electricité de France, czyli EDF ogranicza swoją obecność w Polsce. Negocjacje dotyczące sprzedaży swoich obiektów w naszym kraju prowadzi od kilku miesięcy. W środę grupa poinformowała o wyborze partnera do dalszych rozmów. Do stołu nie został zaproszony żaden polski koncern. - "Zaognienie" sytuacji w tej sprawie może być retorsją za caracale - komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski. I podkreśla, że "żadne kwestie polityczne nie powinny mieć miejsca ws. sprzedaży należących do francuskiej firmy EDF przedsiębiorstw w Polsce".

Spór o CETA zagaszony? W Polsce przybywa przeciwników, a rząd się waha

Wszystko wskazuje na to, że ostatecznie dojdzie do podpisania umowy handlowej UE - Kanada. Belgijski region Walonia zgodził się w czwartek ostatecznie na to, by władze centralne ratyfikowały CETA. Jednak w Polsce przybywa przeciwników tej umowy. Kukiz'15 będzie się domagał, by Sejm nie zgodził się na ratyfikację CETA, a PSL stwierdziło, że rząd bierze za nią 100 procent odpowiedzialności, bo zgodził się bez żadnych warunków na podpisanie umowy. Premier Beata Szydło podkreślała natomiast, że rząd nie zgodzi się na rozwiązania, które byłyby dla Polski niekorzystne, a jakiekolwiek decyzje w sprawie CETA muszą być w Polsce ratyfikowane w Sejmie większością 2/3 głosów.

Niepełnosprawne dzieci w Polsce. Debata kobiet w TVN24 BiS

Na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć w Polsce rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi? Jaka pomoc jest potrzebna takim dzieciom? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadały uczestniczki "Debaty kobiet" w TVN24 BiS. Gośćmi programu były: Katarzyna Ciesielska, pedagog i terapeutka integracji sensorycznej, Hanna Berełkowska z Fundacji Dom Autysty, Ola Cichomska-Smerczyńska z Fundacji Ergo Sum oraz dr Katarzyna Roszewska, adiunkt w Katedrze Prawa Pracy UKSW.

Jak trenować swój mózg? Mateusz Grzesiak radzi

Należy uprawiać sport, bo wtedy mózg wydziela endorfiny, co sprawia, że lepiej funkcjonuje. Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w warzywa, owoce, ryby i ciemną czekoladę. Pamięć i sprawność mózgu można ćwiczyć poprzez naukę nowych rzeczy np. języków - mówił w TVN24 BiS Mateusz Grzesiak, psycholog.

Strajki kobiet w Polsce i na świecie. Debata kobiet w TVN24 BiS

Jakie postulaty zgłaszają kobiety? Dlaczego kobiety muszą wychodzić na ulice? Czy prawo aborcyjne powinno być zliberalizowane? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadały uczestniczki "Debaty kobiet" w TVN24 BiS. Gośćmi programu były: feministka i autorka książek o prawach kobiet Katarzyna Kądziela, Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Anna Kowalczyk - autorka bloga boskamatka.pl.

Ekspert: kilka polskich lotnisk nie ma szans

W nowej unijnej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027 nie będzie już możliwości finansowania rozbudowy i budowy lotnisk w takim stopniu, jak dotychczas. - Polska jako kraj, który zainwestował bardzo dużo w te lotniska, była w forpoczcie tych, którzy dostali "po łapach"- powiedział Jacek Krawczyk, szef grupy pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Przegląd prasy: Facebook usuwa profile narodowców. Będzie protest

5 listopada odbędzie się protest organizacji narodowościowych przeciwko "nasilającej się cenzurze portalu Facebook". Manifestacja to efekt zamknięcia przez portal społecznościowy profili Marszu Niepodległości, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Ruchu Narodowego. Facebook zaprzeczył i na łamach "Gazety Wyborczej" wyjaśnia, że to użytkownicy zgłaszają treści, które ich zdaniem naruszają standardy społeczności obowiązujące w serwisie.

PSL: wyższy wiek emerytalny uderzy w rolników. "Wielu nie doczeka emerytury"

PSL apeluje do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników. Teraz rolnicy mogą przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe. Prezydencki projekt ustawy, którym zajmuje się Sejm, podniesie im wiek emerytalny.

Własna firma czy etat? Młodzi radzą

Własna firma czy etat? Czy własna działalność się opłaca? Czy młodzi odczuwają zmianę na rynku pracy? To tylko niektóre pytania, z którymi mierzyli się uczestnicy "Debaty młodych" w TVN24 BiS: Aleksandra Piotrowska - Forum Młodych Lewiatan, Milena Kowalska - Młodzi Demokraci, Dawid Koruba - Fundacja im. Lesława A.Pagi.

"Nie" dla religii w szkołach? Gorąca dyskusja w TVN24 BiS

Spór o naukę religii w szkołach zdominował "Debatę kobiet" w TVN24 BiS. Na pytania w tym temacie odpowiadały Maja Moller, blog Chrzescijanskamama.pl, Halina Bortnowska, publicystka, Aleksandra Pezda, dziennikarka, Radia TOK FM oraz Katarzyna Piekarska z SLD, była wiceszefowa MSWiA.

Jak 500 plus zmieniło życie rodzin? Debata kobiet w TVN24 BiS

Jak 500 plus zmieniło życie rodzin? Na co Polacy wydają pieniądze z rządowego programu? Czy 500 plus wpłynie na dzietność w Polsce? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadały uczestniczki "Debaty kobiet" w TVN24 BiS. Gośćmi programu były Edyta Poncyliusz, matka czwórka dzieci, Katarzyna Kłobucka, mentorka sieci przedsiębiorczych kobiet oraz Małgorzata Druciarek, analityk, Obserwatorium Równości Płci Instytutu Spraw Publicznych.

Nowe śmigłowce dla wojska. MON zdradza, kiedy dotrą pierwsze maszyny

MON zakłada, że w roku 2017 r. polskie Siły Zbrojne otrzymają pierwsze śmigłowce przeznaczone do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych; obecnie trwają rozmowy z trzema kontrahentami - poinformowała w środę zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska.

Nowy e-dowód od 2019 roku. Giganci łączą siły

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poinformowała, że na zamówienie Poczty Polskiej i PUC-Envelo realizuje plany wprowadzenia od 2019 roku e-dowodu. "W każdym urzędzie czy placówce służby zdrowia posługiwanie się tym dowodem powinno znacznie przyspieszyć operacje urzędowe"- podsumował Robert Malicki, członek zarządu PWPW.

Morawiecki na Białorusi widzi duże pole do rozwoju

Gotowość do aktywizacji współpracy gospodarczej Polski z Białorusią zadeklarował na łamach wtorkowego dziennika „SB. Biełaruś Siegodnia” wicepremier Mateusz Morawiecki. W osobnym artykule gazeta ocenia, że rozpoczął się nowy, lepszy etap współpracy obu krajów.

Siedem nowych tras i nowe miejsca pracy. Tania linia dogania LOT

Węgierski przewoźnik Wizz Air od czerwca przyszłego roku zacznie latać z warszawskiego Lotniska Chopina do siedmiu nowych miast. Z tego powodu prezes linii Jozsef Varadi zapowiedział zwiększenie zatrudnienia w Polsce. Wizzair jest obecnie o krok od wyprzedzenia LOT-u pod względem liczby obsługiwanych pasażerów.

Banki czeka najgorszy rok od lat. Zarobki w dół

Firma doradcza Deloitte szacuje, że rentowność polskiego sektora bankowego w 2017 roku spadnie do 3,5 proc. z 8 proc. oczekiwanych w 2016 roku. Przyszły rok będzie dla banków trudny ze względu na zwrot spreadów walutowych, podatek bankowy i brak przychodów z transakcji Visa.

Bezrobocie znów spadło. To najlepsze dane od 25 lat

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 8,3 proc. wobec 8,4 proc. w sierpniu - poinformował we wtorek GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 324,1 tys. wobec 1 346,9 tys. osób miesiąc wcześniej.

Beata Szydło chwali się osiągnięciami. Sprawdzamy

Rok temu wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 235 mandatów poselskich oraz 61 miejsc w Senacie. Po 12 miesiącach sprawdzamy skuteczność gabinetu premier Beaty Szydło. Na stronie internetowej kancelarii pojawiło się zestawienie zobowiązań, które zostały wypełnione oraz tych ze statusem "w toku" - weryfikujemy, czy rzeczywiście wszystkie z nich zostały zrealizowane.