Afera Amber Gold krok po kroku. Przypominamy, jak do niej doszło i co do tej pory ustalono

Afera Amber Gold nadal jest wyjaśnianatvn24

Tysiące akt, przesłuchania świadków oraz kilkaset milionów złotych do odzyskania. To najgłośniejsza afera finansowa ostatnich lat. Poniżej przypominamy najważniejsze wydarzenia związane z Amber Gold.

Amber Gold Sp. z o.o. to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, powstała w 2009 roku. Proponowała klientom wysokie oprocentowanie inwestycji - przekraczające nawet 10 procent w skali roku, co znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Działalność spółki wzbudziła wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego, która wpisała spółkę na "czarną listę" ostrzeżeń.

Grudzień 2009

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Gdańsku, że Amber Gold może prowadzić działalność bankową bez odpowiedniej licencji.

Styczeń 2010

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, ale KNF odwołała się od tej decyzji.

W tym samym miesiącu Ministerstwo Gospodarki wpisało Amber Gold do rejestru domów składowych i tym samym spółka mogła przechowywać złoto.

Kwiecień 2010

Resort gospodarki wykreślił Amber Gold z rejestru domów składowych. Powód? Karalność szefa spółki Marcina P.

W tym samym miesiącu Sąd Rejonowy w Gdańsku nakazał prokuraturze kontynuować dochodzenie po kroku KNF.

Sierpień 2010

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz umorzyła sprawę. KNF się od tej decyzji odwołał.

Grudzień 2010

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe nakazał prokuratorowi dalsze prowadzenie sprawy.

2011

Amber Gold przejęła większościowe udziały w dwóch liniach lotniczych OLT Jetair oraz Yes Airways - powstała marka OLT Express.

Kwiecień 2011

Urząd Skarbowy w Gdańsku poinformował prokuraturę, że spółka Amber Gold nie złożyła sprawozdania finansowego za rok 2010.

Maj 2011

Prokuratura zawiesiła dochodzenie. Powód? Biegły przedłużyła wydanie opinii o 4 miesiące (do końca lipca).

Listopad 2011

Przewodniczący KNF wysłał do Prokuratora Generalnego pismo z uwagami dotyczące opieszałości postępowania w sprawie Amber Gold.

Kwiecień 2012

Po kolejnym piśmie z KNF prokuratura zdecydowała o podjęciu zawieszonego dochodzenia.

Maj 2012

Bank Gospodarki Żywnościowej zawiadomił Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o podejrzeniu "prania pieniędzy" przez Amber Gold.

Czerwiec 2012

ABW przekazała zawiadomienie BGŻ Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku

Lipiec 2012

Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo. Prokuratura powierzyła ABW śledztwo w sprawie wprowadzenia w błąd klientów Amber Gold co do zabezpieczenia ich lokat zakupem złota oraz podejrzenia "prania brudnych pieniędzy".

Lipiec 2012

Spółka Amber Gold złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko KNF za umieszczenie spółki na liście ostrzeżeń publicznych.

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) zawiesił bezterminowo koncesję lotniczą spółce OLT Express Regional. Amber Gold poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze OLT Express.

Sierpień 2012

Spółka OLT Express Poland złożyła wniosek o upadłość, a ULC zawiesiła koncesję spółki. Sąd oddalił wniosek OLT Express Poland o ogłoszenie upadłości, bo spółka nie ma środków na pokrycie kosztów postępowania, które przekraczają 5 mln zł. Tymczasem majątek spółki wynosi 800 tys. zł.

Prezes Amber Gold Marcin P. poinformował, że jego spółka nie ma technicznej możliwości wypłaty pieniędzy z depozytów swoich klientów.

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku powstał specjalny zespół ds. Amber Gold.

Głos w sprawie Amber Gold zabrał premier Donald Tusk, który poinformował m.in., że w opinii ministra sprawiedliwości to kurator sądowy, który zajmował się sprawą właściciela Amber Gold, nie dopełnił swoich obowiązków.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wszczął z urzędu postępowanie dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego spółek, w których członkiem zarządu lub członkiem rady nadzorczej jest Marcin P., prezes Amber Gold. Powód? Ciążące na nim wyroki. Resort sprawiedliwości skierował zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kuratora sądowego, który dozorował szefa Amber Gold Marcina P.

ABW zakończyła przeszukania pomieszczeń Amber Gold. Śledczy zabezpieczyli m.in. 57 kg złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła sześć zarzutów prezesowi Amber Gold.

Poinformowano, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku ma przejąć od Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście postępowanie sprawdzające dotyczące zawiadomienia o możliwości działania na szkodę majątkową spółki Port Lotniczy Gdańsk przez Michała Tuska. Zawiadomienie takie złożył prezes stowarzyszenia "Stop Korupcji" Tomasz Kwiatek.

Do gdańskiego sądu wpłynęły cztery wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold spółka z.o.o. Złożyli je wierzyciele. Sąd ustanowił w spółce tymczasowego zarządcę mec. Józefa Dębińskiego.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że reklamy publikowane przez Amber Gold nie wprowadzały klientów w błąd.

Prokuratura zabezpieczyła dwie nieruchomości należące do szefa Amber Gold Marcina P., warte ok. 1,7 mln zł. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła zarzut oszustwa znacznej wartości Marcinowi P., za co grozi do 15 lat więzienia. Do prokuratury zgłosiło się łącznie 2990 klientów Amber Gold, którzy twierdzili, że zostali poszkodowani na 181 mln 904 tys. 599 zł.

Sąd aresztował Marcina P. na trzy miesiące.

Premier Donald Tusk przedstawia w Sejmie informację o działaniach instytucji państwowych w sprawie spółki Amber Gold. Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt uchwały autorstwa PiS w sprawie powołania komisji śledczej ds. Amber Gold. Wniosek o odrzucenie projektu złożył klub PO. Za odrzuceniem projektu PiS głosowało 235 posłów; przeciwnych było 220; nie było głosów wstrzymujących się.

- Spoczywa na mnie, na całej administracji, także na prokuraturze, wielka odpowiedzialność, żeby wyjaśnić wszystkie szczegóły sprawy Amber Gold - powiedział premier Donald Tusk po głosowaniu.

Wrzesień 2012

Wartość majątku Amber Gold oszacowano na ok. 100 mln zł.

Prokurator generalny Andrzej Seremet odwołał szefową Prokuratury Rejonowej w Gdańsku-Wrzeszczu Marzannę Majstrowicz w związku ze złym nadzorem nad śledztwem w sprawie Amber Gold.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold.

dd42557a-26ca-4fd3-846a-9c97bdb973a9.png

Październik 2012

Katarzyna P., żona prezesa Amber Gold Marcina P., była przesłuchiwana w gdańskiej prokuraturze. Kobieta usłyszała osiem zarzutów dotyczących przestępstw przeciwko ustawie o rachunkowości, kodeksowi spółek handlowych i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Zastosowano wobec niej zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny.

Listopad 2012

Z Amber Gold na rachunek brytyjskiej spółki FRL Capital Ltd. wpłynęło 1,2 mln zł - ujawniła warszawska prokuratura, prowadząca śledztwo w sprawie parabanku Finroyal. Szef tej firmy usłyszał już wcześniej zarzut działania bez zgody KNF.

Kwiecień 2013

Katarzyna P., żona b. prezesa Amber Gold, usłyszała zarzuty oszustwa na szkodę co najmniej 9,7 tys. klientów Amber Gold i kwotę 668 mln, za co grozi jej do 15 lat więzienia. Kobieta została aresztowana na trzy miesiące.

Łódzka prokuratura rozszerzyła i zmieniła zarzuty dla b. prezesa Amber Gold Marcina P. Zarzucono mu m.in., że oszustw na wielką skalę dopuścił się wspólnie i w porozumieniu z żoną Katarzyną P. W sumie jest on podejrzany już o 17 przestępstw. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Listopad 2013

Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie rozpoczął się proces dyscyplinarny b. prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego. Jest on obwiniany o uchybienie godności sędziego przez to, że rozmawiał z podającym się za urzędnika premiera o sprawie szefa Amber Gold.

Grudzień 2013

Ponad 30 mln zł udało się odzyskać syndykowi ze sprzedaży majątku Amber Gold.

Czerwiec 2014

Łódzka prokuratura przedstawiła nowe zarzuty b. prezesowi Amber Gold Marcinowi P. i jego żonie Katarzynie P. Śledztwo zostało przedłużone do końca roku.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe uniewinnił z kolei Marcina P., obwinionego o zaległości w wypłacie pensji i brak premii dla ok. 40 pracowników jednej z jego spółek. Wyrok nie jest prawomocny.

Lipiec 2014

Prawo i Sprawiedliwość złożyło zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie Amber Gold przez premiera Donalda Tuska. Miało to związek z ujawnionymi przez tygodnik "Wprost" nagraniami z rozmów szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki. - Z taśm wynika wyraźnie, że premier wiedział o aferze Amber Gold - argumentował Jarosław Kaczyński.

Sierpień 2014

Żona byłego prezesa Amber Gold Katarzyna P. pozostanie w areszcie - zdecydował Sąd Apelacyjny w Łodzi.

Wrzesień 2014

Poszkodowani przez Amber Gold nie mogą walczyć o zwrot pieniędzy w postępowaniu grupowym - zdecydował Sąd Okręgowy w Gdańsku. W zbiorowym pozwie chciało uczestniczyć ok. 900 klientów poszkodowanych przez parabank.

Listopad 2014

Śledczy wystąpili do sądu o przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu wobec b. prezesa spółki Marcina P.

Grudzień 2014

Amber Gold nie była "pralnią brudnych pieniędzy", od początku była to piramida finansowa stworzona po to, by wyłudzać od klientów pieniądze - wynika z ustaleń łódzkich śledczych.

Styczeń 2015

Sąd Apelacyjny w Łodzi przedłużył areszt wobec żony byłego prezesa Amber Gold Katarzyny P.

Luty 2015

Były prezes Amber Gold Marcin P. ma pozostać w areszcie co najmniej do 28 maja. Zdecydował tak łódzki Sąd Apelacyjny.

Maj 2015

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku nie ruszył proces byłego prezesa Amber Gold Marcina P., oskarżonego o brak terminowych wpłat do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek dochodowy. Przedsiębiorca nie został dowieziony z aresztu z Piotrkowa Trybunalskiego.

Do 2 czerwca Marcin P. nie może uczestniczyć w rozprawach - tak w swojej opinii napisał biegły psychiatra, który zbadał byłego szefa Amber Gold.

Czerwiec 2015

Na kwotę 584,5 mln zł opiewa lista wierzytelności Amber Gold złożona w Sądzie Rejonowym w Gdańsku przez syndyka spółki Józefa Dębińskiego. Do tej pory z majątku Amber Gold udało się zabezpieczyć 37,5 mln zł.

Po niemal trzech latach Prokuratura Okręgowa w Łodzi zakończyła śledztwo w sprawie Amber Gold. 16 tysięcy tomów akt trafiło do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Oszukanych zostało ponad 19 tysięcy osób.

Sprawę Amber Gold w Sądzie Okręgowym w Gdańsku poprowadzi sędzia Lidia Jedynak.

Lipiec 2015

Sąd Okręgowy w Gdańsku wysłał wniosek do Sądu Najwyższego o wskazanie równorzędnego sądu, który miałby zająć się sprawą Amber Gold. Gdański wymiar sprawiedliwości boi się zarzutów ze strony społeczeństwa o brak obiektywizmu i rzetelności.

Sierpień 2015

Sąd Okręgowy w Gdańsku będzie prowadził proces w sprawie afery Amber Gold. Sąd Najwyższy odmówił przeniesienia procesu do innego sądu. - Powodem przeniesienia nie może być krytyka wobec gdańskiego sądu, jako rzekomo nierzetelnego - uznał SN.

Wrzesień 2015

Pozew grupowy 167 klientów Amber Gold przeciw Skarbowi Państwa za to, że prokuratura przez 2,5 roku nie stawiała zarzutów szefom spółki, jest niedopuszczalny prawnie - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

dd42557a-26ca-4fd3-846a-9c97bdb973a9.png

Październik 2015

Obrona byłego prezesa Amber Gold skierowała do gdańskiego sądu wniosek o przesłuchanie ponad 18 tysięcy świadków. Chodzi głównie o poszkodowanych przez parabank klientów.

Listopad 2015

Proces w sprawie Amber Gold poprowadzi sędzia Lidia Jedynak, jednak żeby się zabezpieczyć, wyznaczono sędziego dodatkowego. Ma to między innymi zagwarantować, że proces po dłuższej przerwie nie będzie musiał się rozpoczynać od nowa. Sędziowie, razem z dwójką asystentów, czytają teraz 15 tysięcy tomów akt. Termin pierwszej rozprawy wciąż nie jest wyznaczony.

Styczeń 2016

W procesie w sprawie afery Amber Gold wystąpi 10 oskarżycieli posiłkowych - poinformował gdański Sąd Okręgowy. Chętnych było 148, jednak sąd musiał ograniczyć ich liczbę - decydowała kolejność zgłoszeń. Wśród oskarżycieli jest Komisja Nadzoru Finansowego, ale nie ma syndyka czy stowarzyszenia zrzeszającego poszkodowanych.

Na 21 marca zaplanowana została pierwsza rozprawa w procesie.

21 marca 2016

Przed godz. 12 w gdańskim sądzie ruszył proces w sprawie afery Amber Gold. Rozprawa miała się rozpocząć o godzinie 9, jednak przełożono ją ze względu na alarm bombowy. Budynek gdańskiej "okręgówki" musiał być ewakuowany. Posiedzenie zakończono po godz. 15.

24 marca 2016

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyła się druga rozprawa w procesie w sprawie afery Amber Gold. Odczytane zostały zeznania Marcina P. i Katarzyny P., która - podobnie jak jej mąż - nie chciała składać zeznań i odpowiadać na pytania. Sąd nie zgodził się na zwolnienie oskarżonej z aresztu.

11 kwietnia 2016

Obrońca Marcina P., twórcy Amber Gold poinformował sąd, że dostał kilka wiadomości SMS sugerujących nawiązanie kontaktu w sądzie w sprawie uchylenia aresztu jego klienta. Zgłosił to prokuraturze. - To próba zdyskredytowania mnie - ocenia mecenas Michał Komorowski.

19 lipca 2016

Sejm zdecydował o powołaniu komisji śledczej ds. Amber Gold. Komisja będzie liczyła dziewięciu członków. Posłowie odrzucili wcześniej poprawki zaproponowane przez PO, by rozszerzyć zakres prac komisji o zbadanie sprawy SKOK-ów oraz by w komisji zasiadało 11 osób.

22 lipca 2016

Posłanka PiS Małgorzata Wassermann została przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. W skład prezydium weszli też Marek Suski (PiS) oraz Paweł Grabowski (Kukiz'15).

7 września 2016

- Zrobimy to szybko, sprawnie. Nie będziemy nikogo grillować - zapewniła w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Małgorzata Wassermann, przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Wśród osób, które jej zdaniem powinny stanąć przed komisją, wymieniła m.in. byłego premiera Donalda Tuska, jego syna Michała i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego.

- Jesteśmy zgodni, że powinniśmy rozpocząć od prokuratury, która ma najszerszy materiał - powiedziała Wassermann po pierwszym merytorycznym posiedzeniu tego gremium, które było zamknięte dla mediów. Zapewniła, że komisja będzie działała "w maksymalnie jawny sposób".

7 września 2016

Michał Komorowski, obrońca byłego prezesa Amber Gold Marcina P., złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na stosowanie wobec oskarżonego ponad czteroletniego aresztowania. Adwokat zapowiedział jednocześnie, że Marcin P. jest gotów stanąć przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold.

8 listopada 2016

Komisja śledcza ds. Amber Gold wystąpiła do prokurator Barbary Kijanko - pierwszego świadka, którego miała przesłuchać - o usprawiedliwienie nieobecności pod rygorem kary finansowej. Ponadto komisja zdecydowała o zasięgnięciu opinii w sprawie zdrowia tego świadka.

9 listopada 2016

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała dwoje pierwszych świadków. Stanęli przed nią prokuratorzy Witold Niesiołowski oraz Marzanna Majstrowicz, którzy kierowali w przeszłości gdańską prokuraturą.

17 listopada 2016

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała dwoje kolejnych świadków: Katarzynę Tomaszewską-Szyrajew oraz prokuratora Piotra Gronka.

29 listopada 2016

- Według mojej obecnej wiedzy sprawa Amber Gold została zlekceważona przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz - przyznała przed komisją śledczą przesłuchiwana prokurator Hanna Borkowska. Komisja przesłuchiwała również byłego prokuratora gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej Ireneusza Tomaszewskiego.

30 listopada 2016

W sprawie pisma Komisji Nadzoru Finansowego do prokuratora generalnego z listopada 2011 r. o nieprawidłowościach w postępowaniu dotyczącym Amber Gold postąpiłem zgodnie z przyjętą praktyką i zasadami obowiązującymi w Prokuraturze Generalnej - zeznał przed komisją śledczą prok. Piotr Wesołowski.

1 grudnia 2016

Każdy dzień naszych przesłuchań pokazuje, że ta sprawa jest całkowicie zamieciona pod dywan - mówiła w "Jeden na jeden" o przesłuchaniach przed komisją śledczą ws. Amber Gold Małgorzata Wassermann. Jak dodała, przesłuchanie premiera Donalda Tuska będzie możliwe prawdopodobnie za co najmniej rok.

3 grudnia 2016

Potwierdzono informacje, że od lipca prowadzone jest odrębne śledztwo dotyczące wybranych wątków sprawy Amber Gold. Łódzka Prokuratura Regionalna ma ustalić, gdzie trafiły pieniądze wyprowadzone z Amber Gold. Śledczy mają dowody, że blisko 6 mln dolarów i ponad 43 mln zł z kont tej spółki przekazano liniom lotniczym OLT Express. Badane są też przepływy na rzecz innych spółek.

dd42557a-26ca-4fd3-846a-9c97bdb973a9.png

6 grudnia 2016

Prokuratorzy w sprawie Amber Gold zawinili w sensie potocznym, ale w sensie prawnym nie, skoro zostali uniewinnieni przed sądem dyscyplinarnym - mówił przed komisją śledczą prok. Jacek Radoniewicz, były rzecznik dyscyplinarny w Prokuraturze Generalnej.

8 grudnia 2016

Swoje obowiązki w toczących się postępowaniach dyscyplinarnych wykonywałam w sposób właściwy, nie mam sobie nic do zarzucenia - mówiła przed komisją śledczą ds. Amber Gold była rzecznik dyscyplinarna gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej Katarzyna Brzezińska.

8 grudnia 2016

Były prokurator generalny Andrzej Seremet przed komisja śledczą Amber Gold mówi o zaniedbaniach, błędach i rutynie, która zgubiła prokuratorów. Przyznał, że nie miał wpływu na to, co działo się na niższym szczeblu prokuratury.

13 grudnia 2016

- Ujął nie tylko mnie, małego żuczka kuratora, ale wielkich Gdańska, którzy ciągnęli linę OLT - mówił przed komisją śledczą ds. Amber Gold Marek Lipski, kurator sądowy, sprawujący nadzór nad Marcinem P.

14 grudnia 2016

- Byłego premiera Donalda Tuska znałem tylko z widzenia. Nigdy się z nim nie spotykałem, nie miałem z nim żadnych kontaktów osobistych, ani towarzyskich - mówił przed komisją śledczą ds. Amber Gold były prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku sędzia Ryszard Milewski.

15 grudnia 2016

Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, a dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego zeznał przed komisją śledczą ds. Amber Gold między innymi, że premier Donald Tusk miał pretensje do szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, że Agencja nie poinformowała go o tym, iż jego syn Michał podejmuje współpracę z "instytucją biznesową podejrzaną".

12 stycznia 2017

Komisja śledcza zdecydowała o złożeniu dwóch zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuratorów prowadzących sprawę Amber Gold. Chodzi o prokurator Barbarę Kijanko i prokurator Hannę Borkowską - poinformowała Małgorzata Wassermann.

20 lutego 2017

Prokuratura Regionalna w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie przestępstw, których mogli dopuścić się prokuratorzy zajmujący się aferą Amber Gold. - Chodzi o możliwe przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez śledczych prowadzących bądź nadzorujących postępowanie - wyjaśnił rzecznik Prokuratury Regionalnej.

21 lutego 2017

- Tego rodzaju przypadki zdarzają się na całym świecie - tak były prezes NBP Marek Belka mówił przed komisją śledczą o aferze Amber Gold. Dodał, iż w jego ocenie "wiadomo było, że to gruby przekręt" i że "trzeba być analfabetą, żeby do czegoś takiego nie dojść".

22 lutego 2017

Prokurator Barbara Kijanko wezwana na świadka przez komisję śledczą ds. Amber Gold nie stawiła się na przesłuchanie. Jak poinformowała przewodnicząca Małgorzata Wassermann, próby kontaktu ze świadkiem lub jego pełnomocnikiem nie przyniosły efektu. Teraz komisja wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary porządkowej.

1 marca 2017

Wpłynęła zgoda Sądu Okręgowego w Gdańsku na przesłuchanie 28 i 29 marca szefów Amber Gold Marcina P. i Katarzyny P. przez sejmową komisję śledczą - poinformowała przewodnicząca Małgorzata Wassermann. Obrońca Marcina P. już zapowiedział, że jego klient nie chce odpowiadać na pytania komisji.

8 marca 2017

- Są zeznania, które obciążają Michała Tuska. Wskazują, w jak sposób trafił zarówno do pracy na lotnisku, jak i do Amber Gold - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Małgorzata Wassermann. Do jego przesłuchania ma dojść przed wakacjami.

19 kwietnia 2017

Donald Tusk pytany, czy przyjedzie na przesłuchanie w sprawie Amber Gold, odpowiedział, że urząd szefa Rady Europejskiej jest objęty immunitetem. - Tak długo, jak będę miał wrażenie, że chodzi o wyjaśnianie kwestii, to będę do dyspozycji. Jeśli to się zamieni w procedury, które uniemożliwią mi pracę, będę korzystał oczywiście z immunitetu - dodał.

9 maja 2017

- Jest problem z kontaktem z byłym ministrem transportu w rządzie PO-PSL Sławomirem Nowakiem - poinformowała Małgorzata Wassermann. W trakcie posiedzenia próbowała połączyć się z nim telefonicznie, bez powodzenia. Nowak odpowiedział jej na Twitterze.

23 maja 2017

W Sejmie z nadzoru nad działalnością OLT Express, linii lotniczych powiązanych z Amber Gold tłumaczył się Sławomir Nowak, były minister transportu w rządzie Donalda Tuska.

1 czerwca 2017

Sąd Okręgowy od miesiąca szukał siedmiu dysków z dowodami ze sprawy Amber Gold. Na nośnikach miały się znajdować między innymi dane z komputerów zarządu spółki. Rzecznik sądu uspokajał, że to tylko kopie, nie oryginały. Kiedy o sprawie poinformowano prokuraturę, dyski się odnalazły. Były tam, gdzie powinny. W kasie pancernej sądu.

9 czerwca 2017

Chcielibyśmy zakończyć prace komisji do wczesnej wiosny przyszłego roku - odpowiedziała Małgorzata Wassermann zapytana o zaplanowany termin przesłuchania Donalda Tuska.

21 czerwca 2017

Przed komisją śledczą badającą aferę Amber Gold stanął syn byłego premiera Michał Tusk.

Autor: mb, tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazeta Prawna" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny, czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu powołało na wniosek Skarbu Państwa dwóch nowych członków rady nadzorczej spółki: Piotra Wielowieyskiego oraz Mariana Sewerskiego. Obecnie rada nadzorcza Orlenu liczy 9 członków - do obsadzenia pozostaje jeden wakat.

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku duże spółki Skarbu Państwa, a od lipca 2026 pozostałe duże spółki giełdowe będą musiały stosować 33-procentowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych - podano w wykazie prac rządu. Przepisy obejmą mniej niż połowę spółek z Giełdy Papierów Wartościowych, a za niestosowanie się do nich Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć karę do 10 procent rocznego przychodu.

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Źródło:
PAP

Liczba upadłości osiągnie w tym roku rekordowy poziom - wynika z analizy Allianz Trade. Według prognoz ekspertów rok 2024 będzie piątym z rzędu, w którym skala zjawiska wzrośnie.

Rekordowa liczba upadłości firm

Rekordowa liczba upadłości firm

Źródło:
PAP

Zarząd zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo - poinformowano w komunikacie. Zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30 procent pracowników. Będzie im przysługiwać odprawa pieniężna. - Spółka nie ma innego wyjścia, aby uratować 10 tysięcy pracowników jednym ze sposobów jest niestety przeprowadzenie zwolnień grupowych - mówił dziennikarzom prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka.

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

Źródło:
PAP

Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Agnieszka Krupa poinformowała w środę w Sejmie, że nie powstanie trzeci pas Obwodnicy Trójmiasta, o co apelowali między innymi posłowie z Pomorza. Zapewniła, że poprawę przepustowości tej drogi zapewni Obwodnica Metropolii Trójmiasta, której budowa ma zakończyć się w przyszłym roku.

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Źródło:
PAP

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

Powoli dobiegają końca audyty przeprowadzane w spółkach skarbu państwa. W efekcie PZU zamierza złożyć co najmniej kilkanaście zawiadomień do prokuratury w związku z licznymi nieprawidłowościami - donosi "Puls Biznesu". Zakwestionowano wydatki przekraczające pół miliarda złotych. - To nie jest tylko w PZU, ale chociażby we wszystkich koncernach energetycznych. W resorcie nauki założono przykładowo firmę GovTech, w której zatrudniono 140 osób. Teraz jest ona likwidowana - dodaje minister nauki i dziedzictwa narodowego Dariusz Wieczorek.

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Źródło:
"PB"

Najsilniejszym paszportem na świecie mogą się pochwalić obywatele Singapuru - wynika z nowej edycji zestawienia firmy Henley & Partners. Wysoko w rankingu znalazła się też Polska, której obywatele mogą bez wizy udać się do 188 państw i terytoriów.

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Źródło:
CNN, henleyglobal.com