Z kraju

Z kraju

Zmiany w nadzorze nad SKOK-ami. Senat dał zielone światło

Wydzielenie tzw. małych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, które będą podlegać nieco innym procedurom nadzorczym ze strony Komisji Nadzoru Finansowego zakłada nowelizacja ustawy o SKOK-ach, którą w środę bez poprawek przyjął Senat.

Depresja problemem Polaków? "Debata Młodych" w TVN24 BiS

Blisko 10 mln dni wolnych wzięli Polacy w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Powodem były choroby psychiczne. Czy depresja jest problemem Polaków? Zastanawiali się nad tym uczestnicy "Debaty Młodych" w TVN24 BiS: Anna Korzeniewska, instruktorka zumby, Monika Kotlarek, autorka bloga Psycholog-pisze.pl oraz Karolina Czarnecka, trenerka rozwoju osobistego oraz Andrzej Kubisiak z Work Service.

Duże zmiany w resorcie finansów. Nowa ekipa zajmie się podatkami

Ministerstwo Finansów sięga po nowe nazwiska. Trzech specjalistów objęło departamenty: Podatku od Towarów i Usług, Podatków Dochodowych oraz Systemu Podatkowego. - Cieszę się że udało nam się pozyskać doświadczonych specjalistów - podkreśla wiceminister finansów Paweł Gruza.

LOT może wreszcie zarobić na lataniu

Blisko 200 mln zł mogą zarobić Polskie Linie Lotnicze LOT na działalności podstawowej, czyli przewozie pasażerów w 2016 r. - powiedział Adrian Kubicki z LOT-u. Zastrzegł, że wynik jest przed audytem. Ostatni raz linia uzyskała zysk z tej działalności w 2014 r.

Chaos w UE? "Ma kłopoty z tożsamością"

- Widać, że Unia Europejska ma kłopoty z tożsamością - wieloletni parlamentarzysta prof. Tadeusz Iwiński (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) komentował w TVN24 BiS światowe nastroje polityczne w kontekście takich wydarzeń, jak decyzje podejmowane przez prezydenta USA Donalda Trumpa czy zbliżające się wybory prezydenckie we Francji. - To byłby koniec Unii Europejskiej - tak prof. Iwiński skomentował hipotetyczną wygraną Marine Le Pen.

E-administracja dostępna 24 godziny na jednym portalu. Minister po rozmowie z premier

Główne zadania ministerstwa cyfryzacji to m.in. koordynacja zarządzania rządowego IT, cyberbezpieczeństwo, większa dostępność usług dla obywatela - mówiła w środę minister cyfryzacji Anna Streżyńska po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów. Streżyńska zapowiedziała, że wszystkie e-usługi już wkrótce będą dostępne online przez 24 godziny na portalu gov.pl

Ostatnie chwile na rejestrację kart SIM. W nocy mogą zablokować twój telefon

Środa to ostatni dzień na rejestrację kart SIM, które zostały kupione przed 25 lipca 2016 roku. Jeśli nie zrobimy tego do końca dnia, operator sieci ma obowiązek wyłączyć nasz numer i dopóki go nie zarejestrujemy, nie będziemy mogli z niego korzystać. Przypominamy w związku z tym użytkownikom takich kart najbardziej przydatne informacje.

Rafalska: nie będzie cięć w wydatkach na 500 plus

Nie ma mowy o ograniczeniu wydatków na program 500 plus poniżej tego, co zostało zaplanowane. Na to jest w budżecie 23 mld 166 mln złotych, łącznie z obsługą tego zadania - zapewniła w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Polski przewoźnik będzie miał większe dreamlinery

PLL LOT wezmą w leasing trzy nowe samoloty Boeing 787-9 Dreamliner - poinformowała we wtorek spółka. To dreamlinery większe od tych, które obecnie ma firma. Każda z nowych maszyn będzie mogła zabrać na pokład 294 pasażerów. Pierwsza z nich, prosto z fabryki Boeinga, trafi do spółki w marcu 2018 roku.

Przetargi drogowe na nowych zasadach. Ma być szybciej

Kolejne przetargi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie ogłaszała na nowych zasadach, pierwsze dwa postępowania będą dotyczyły dwóch odcinków trasy S61 - poinformował we wtorek Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.

Polska szósta na liście krajów UE. "Wyraźny proces ubytku ludności"

Polacy stanowili 7,5 proc. populacji Unii Europejskiej w 2014 roku - wynika z publikacji GUS. Jesteśmy szóstym pod względem liczby mieszkańców krajem UE. W ubiegłym roku zanotowano dobre dane dotyczące liczby urodzeń - urodziło się o ok 16 tys. więcej dzieci niż w 2015 r. Ale ogólny trend nie jest korzystny.

Dochody Polaków. Sprawdź, gdzie żyje się najbiedniej

14 proc. gospodarstw domowych ma dochody poniżej przyjętej granicy ubóstwa - wynika z danych GUS za 2015 roku. W najgorszej sytuacji dochodowej, najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej. Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju w czterech województwach.

Polaków nie stać na prąd i ogrzewanie. Alarmujące dane

W Polsce ubóstwo energetyczne dotyka 9,6 proc. gospodarstw domowych, czyli ponad 4 mln osób - mówi Aleksander Szpor z Instytutu Badań Strukturalnych. Wiele osób stwierdza, że ma mieszkania niewystarczająco ciepłe zimą, ale zdaniem ekspertów nie wynika to bezpośrednio z braku pieniędzy tylko z niedopasowania domów - często dużych, starych i źle ocieplonych.

Rozwój gospodarki hamuje. GUS podał dane o wzroście PKB za cały rok

2,8 proc. - w takim tempie w 2016 roku rozwijała się polska gospodarka według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najniższy wzrost gospodarczy od trzech lat, a poziom inwestycji jest najniższy od ponad dekady. Ekonomiści spodziewają się jednak, że najgorsze miesiące już za nami, a opublikowane dane są trochę lepsze od przewidywań analityków ankietowanych rzez prasowe agencje.

Polacy na Wyspach posłuchają apelu Morawieckiego? Debata Młodych w TVN24 BiS

Wicepremier Mateusz Morawiecki "zaprasza" do Polski rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że rząd wprowadził m.in. plan odpowiedzialnego rozwoju polskiej gospodarki i zreformował system społeczny, wzmacniając wsparcie dla młodych rodzin z dziećmi. O tym, czy jego apel poskutkuje, rozmawiali w Debacie Młodych w TVN24 BiS: Dagmara Chmielewska (Nowoczesna), Emil Sawicki (Młodzi Ludowcy) oraz Jan Strzeżek (Polska Razem).