Z kraju

Z kraju

PZU bez wiceprezesa. Złożył rezygnację

Sebastian Klimek zrezygnował z funkcji członka zarządu PZU, którą pełnił od marca br. Spółka nie podaje przyczyn tej decyzji. Jednak może mieć ona związek z ostatnią kontrolą CBA w biurze Klimka. Prasa pisała, że jego słabością są drogie samochody.

Morawieckiego misja nad Tamizą. Zobacz, co może przyciągnąć inwestorów

Wielka Brytania miała być naszym wielkim sojusznikiem w Unii Europejskiej. Teraz wielką szansą dla Polski ma być to, że Brytyjczycy z niej wychodzą. Warszawa zaprasza bankierów z londyńskiego City. Wicepremier Morawiecki poleci nad Tamizę, by namawiać do inwestowania nad Wisłą. Na największe banki raczej liczyć nie możemy, bo nie jesteśmy w strefie euro. Ale część inwestorów do Warszawy rzeczywiście mogłaby się przenieść i mowa o tym była już kilka godzin po ogłoszeniu wyników brexitowego referendum. Zaletą Polski mają być m.in. wspaniali ludzie. I to jest wspaniały argument. Materiał programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Paryż, Frankfurt, Dublin. Czy Warszawa ma szansę na inwestorów z City?

- Polska jest atrakcyjna, jest tu wiele usług centrów wspólnych. Mamy dobrze wykształconą młodzież, jesteśmy tańsi i dobrze zorganizowani - mówi w TVN24 BiS Jacek Socha, wiceprezes PwC i były minister skarbu. Jego zdaniem, by przyciągnąć inwestorów z londyńskiego City nad Wisłę potrzeba jendka zmian w prawie. - Szybkość załatwiania spraw daleko odbiega od tego, co jest w innych krajach unijnych - zwraca uwagę Socha.

Więcej tanich lotów z Warszawy. Trzy ważne kierunki

Irlandzki przewoźnik Ryanair latem przyszłego roku uruchomi nowe kierunki krajowe z Warszawy. Z Lotniska Chopina pasażerowie będą mogli polecieć do Gdańska, Wrocławia i Szczecina. A z podwarszawskiego Modlina przewoźnik zacznie operować do Faro w Portugalii.

Podatek, który budzi wątpliwości. Chcą jasnej wykładni

Konfederacja Lewiatan apeluje do Ministerstwa Finansów o szybkie wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej podatku od sprzedaży detalicznej - poinformowała konfederacja w komunikacie. Zdaniem Lewiatana podatek wzbudza wiele wątpliwości, bo np. nie wiadomo, czy jest zgodny z dyrektywą VAT.

Rosyjskie embargo szkodzi sadownikom. Zapowiadają protesty

Jeżeli w najbliższych dniach nie nastąpi znaczący wzrost cen skupu jabłek przemysłowych, to jesteśmy zdeterminowani do podjęcia nadzwyczajnych środków. W tym ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - poinformował na swojej stronie Związek Sadowników RP.

Pracownicy rozdają karty. "Mamy do czynienia z nowym pokoleniem"

Prawie 70 proc. pracowników nie boi się zwolnienia, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Work Service. - W pracy czujemy się coraz bezpieczniej. Już dwa lata temu były pierwsze symptomy rynku pracownika - mówi w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Inglot z Work Service. Przekonują także o tym kolejne dane. Ponad 52 proc. pracowników w ciągu kilku miesięcy oczekuje podwyżki, a 22 proc. zatrudnionych planuje zmienić pracę w ciągu dwóch lat. - Mamy do czynienia z pokoleniem Y. Zmiana 3,4, a nawet 5 razy pracodawcy, to nie jest żaden problem - zwraca uwagę Inglot.

Co z fabryką Mercedesa w Polsce? Wicepremier tłumaczy

Na początku czerwca wicepremier Mateusz Morawiecki pochwalił się podpisanym "memorandum of understanding" z Daimlerem. Następnie temat ucichł. - Negocjacje się toczą. Są bardzo konkretne. Jestem spokojny o inwestycję Daimlera - mówił w TVN24 wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Finalizacji negocjacji można spodziewać się w ciągu miesiąca lub dwóch miesięcy - dodał.

Koniec umów śmieciowych? Szwed: będzie nowa ustawa o rynku pracy

Ruszamy z pracą nad nową ustawą o rynku pracy. Urzędom pracy damy większą elastyczność. Stworzymy zachęty dla tworzących miejsca pracy i osób zakładających firmy - poinformował w TVN24 BiS Stanisław Szwed. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedział, że po reformie pracodawcy nie będą mogli obchodzić prawa pracy i unikać płacenia składek ubezpieczeniowych, tylko ze względu na niższe koszty. - To psuje rynek pracy - dodał.

Morawiecki kusi inwestorów. Ekspert: Podatek bankowy może to utrudnić

Jest szansa na przyciągnięcie inwestorów do Polski - ocenił prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC komentując plany wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który wybiera się do Londynu, aby zachęcić zagraniczne banki do inwestowania w Polsce. Zwraca jednocześnie uwagę na retorykę rządu niechętną zagranicznym bankom. - Takie wizyty pomagają, ale mam wątpliwości, czy przełożą się na inwestycje - twierdzi z kolei Roland Paszkiewicz z Pekao.

Inwestycje i popyt spadają, ale gospodarka nadal rośnie

O 3,1 proc. wzrósł realnie w drugim kwartale tego roku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) - podał we wtorek GUS w tzw. wstępnym szacunku. Spadły natomiast inwestycje i popyt.

"Biznes dla Ludzi", 29.08

Komornicy mają dostęp do bazy PESEL, aby weryfikować, a nie pobierać dane. To co komornicy robią w ramach postępowań egzekucyjnych to weryfikowanie posiadanych przez nich danych. To nie jest tak, że oni zasysają nowe dane, oni już te dane posiadają i tylko sprawdzają, czy się zgadzają - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Stefan Paweł Gintowt, przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Warszawie.

Streżyńska: nie było wycieku danych

Nie mamy do czynienia z wyciekiem danych, ponieważ nie było żadnego ich niedopilnowanego wypływu albo jakiegoś cyberataku - tłumaczyła w programie "Fakty po Faktach" minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Jak dodała, dane zostały pobrane przez jednostki uprawnione, czyli przez komorników, którzy mają ustawowe upoważnienie pobierania danych na potrzeby prowadzonych przez siebie postępowań.

Złodziej ukradł tożsamość? Prawnik radzi, jak nie płacić rat cudzego kredytu

Masowe pobranie danych z bazy PESEL grozi ich wykorzystaniem bez naszej wiedzy. Jak zauważa Dominik Lubasz, prawnik specjalizujący się w ochronie danych osobowych, wszystko potem zależy od szybkości działania i naszej reakcji. Z kolei PKO BP uspokaja, że sama informacja na temat danych personalnych "nie jest wystarczająca do zaciągnięcia zobowiązania".

Masowo pobierali dane z PESEL. Rada komornicza zaniepokojona

Krajowa Rada Komornicza wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i podejrzeniem udziału w możliwym procederze komorników sądowych - podała Monika Janus, rzecznik prasowy KRK. Chodzi o śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie nieuprawnionego wykorzystywania danych PESEL przez komorników sądowych.