Z kraju

Z kraju

Kiedy szybciej na wschodnią granicę? Firmy powalczą o ważny odcinek A2

GDDKiA wysłała zaproszenia do składania ofert w przetargach na budowę autostrady A2 od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. W ramach inwestycji zaplanowano budowę 14,6 km autostrady z dwoma pasami ruchu z rezerwą pod trzeci pas. Umożliwi to szybszą podróż do Lublina, Terespola i Białegostoku.

Zakaz dla większości placówek handlowych. Wolne niedziele w rękach posłów

Podczas rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejm rozpocznie prace m.in. nad obywatelskim projektem ustawy zakazującej handlu w niedziele. Posłowie wysłuchają także sprawozdania komisji ds. Unii Europejskiej w sprawie poselskich projektów uchwał dotyczących międzynarodowych umów handlowych TTIP i CETA.

Środa o zakazie aborcji: to rozwiązanie o charakterze totalitarnym

Obecna ustawa aborcyjna, która jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie, traktuje kobiety jak narzędzia. A jeszcze chcemy to prawo uczynić kompletnie barbarzyńskim. Będziemy na poziomie Salwadoru czy państw islamskich. Tam kobieta nic nie może i służy do rodzenia dzieci. Takie ma powołanie. Przypomnijmy też, że całkowity zakaz aborcji obowiązywał w faszystowskich Niemczech, stalinowskiej Rosji czy w Rumunii za rządów Nicolae Ceaușescu. Więc to są rozwiązania o charakterze totalitarnym - mówiła w TVN24 BiS prof. Magdalena Środa. Z kolei publicystka Janina Jankowska uważa, że państwo musi wziąć na siebie odpowiedzialność i stworzyć warunki ku temu, aby matki mogły rodzić niechciane dzieci.

Przegląd prasy: Do rad nadzorczych bez wykształcenia. 22 spółki zbrojeniowe zmieniły statuty

Ze statutów 22 z 25 spółek zbrojeniowych, które należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zniknęło w maju i czerwcu ustawowe wymaganie, aby członkowie rad nadzorczych mieli wyższe wykształcenie - pisze serwis OKO.press. Portal opisuje też przykłady ponad stu osób, które pojawiły się w zarządach oraz radach nadzorczych firm zbrojeniowych od momentu objęcia szefostwa w MON przez Antoniego Macierewicza.

Nadzieja dla łysych: włosy z drukarki 3D

Bioprinting, czyli drukowanie mieszków włosowych za pomocą drukarki 3D, to technologia przyszłości, na którą czeka wiele osób borykających się z łysiną. A nad nią pracują właśnie dwie francuskie firmy - kosmetyczna L'Oreal oraz biotechnologiczna Poietis.

Surowsze kary dla piratów drogowych. "Czy polskie więzienia są na to gotowe?"

Piratów drogowych trzeba karać, ale jeśli powsadzamy wszystkich do więzień, to może wyjść na to, że w ciągu trzech lat od wprowadzenia tych przepisów przybędzie nam 25 tys. osadzonych. Czy jesteśmy na to gotowi? Mieliśmy już taką sytuację, że trzeba było morderców wypuszczać z więzień, bo trafiali tam pijani rowerzyści - mówi Jakub Bielak z TVN Turbo. Skomentował w ten sposób projekt zmiany przepisów przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt przewiduje zaostrzenie sankcji karnych m.in. za spowodowanie po pijanemu kolizji, niestosowanie się do zakazu prowadzenia aut czy ucieczkę przed policją. Dziś za np. spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego przepisy przewidują karę od 9 miesięcy do 8 lat więzienia. Resort uznaje tę sankcję za "rażąco niewspółmierną" do czynu - szczególnie wobec sprawców, którzy zbiegli z miejsca wypadku - i chce podniesienia dolnej granicy zagrożenia karą do 2 lat więzienia. W 2015 r. na 112 wyroków dotyczących takich osób, wymierzono 26 kar w zawieszeniu. Kolejnym zapisem proponowanym przez resort jest wydłużenie czasu, po jakim przedawniają się wykroczenia - z dwóch do trzech lat. Ponadto kierowca, który będzie prowadził auto pomimo odebranego wcześniej prawa jazdy, usłyszy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 10 lat. Jeśli go złamie, może trafić nawet na pięć lat do więzienia.

"Uznałem, że lepiej to zakończyć". Szałamacha o kulisach swojej dymisji

Paweł Szałamacha zdradził kulisy swojej rezygnacji ze stanowiska ministra finansów. - Tydzień temu zaczęło się to krystalizować, kiedy pojawiła się dyskusja o rekonstrukcji rządu. Szereg było rozmów, sygnałów i tak dalej. Uznałem za wskazane, żeby oczyścić pole decyzji pani premier i zrealizować to, co stanowiło część programu PiS sprzed roku - mówił Paweł Szałamacha, gość Konrada Piaseckiego w programie "Piaskiem po oczach".

Deutsche Bank ofiarą "pewnych sił i spekulacji". Prezes pisze do podwładnych, akcje wystrzeliły

Po negatywnych informacjach dotyczących stabilności i notowań Deutsche Banku, prezes John Cryan wysłał do pracowników list, w którym stara się ich uspokoić i poświadczyć, że sytuacja jest pod kontrolą. "Jesteśmy i pozostaniemy silnym Deutsche Bankiem" - przekonuje. Akcje banku zaczęły pod koniec dnia odrabiać straty po drastycznych spadkach wartości. To reakcja na doniesieniu o porozumieniu w sprawie kary na amerykańskim rynku.

Ratunek dla frankowiczów jest coraz bliżej. "Bardzo nam zależy"

Liczymy, że projekt przewidujący zwrot spreadów posiadaczom kredytów frankowych, odnoszonych do walut, jeszcze w październiku zostanie włączony do porządku obrad Sejmu. Bardzo nam na tym zależy - powiedział Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta. Zapewnił, że prezydent w tej chwili nie dokonuje żadnych korekt w swoim projekcie.

Ceny lecą w dół. Deflacja trwa już ponad dwa lata

Jak podał GUS, we wrześniu towary i usługi potaniały o 0,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku. To kolejny z rzędu miesiąc, gdy występuje deflacja. Stan ten trwa w Polsce od ponad dwóch lat. Tanieje większość dóbr, w sierpniu zdrożały za to m.in. lekarstwa, usługi medyczne i turystyczne.

Morawiecki rusza do pracy. Superminister przedstawił plan działania

- Oczekiwania w stosunku do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów są bardzo duże. Ale jestem przekonana, że państwo temu sprostacie - mówiła premier podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu. Wicepremier Morawiecki przedstawił na nim mapę drogową ustaw, które do końca tego roku będą dyskutowane.

Moody's radzi Polsce zwiększać dochody i ciąć wydatki

- Przyglądamy się wydarzeniom politycznym w Polsce. Na razie za wcześnie jest na oceny. Dotychczasowy minister finansów jasno określił kierunek polityki fiskalnej. Postrzegaliśmy to zdecydowanie pozytywnie. Zobaczymy, czy nowy minister będzie kontynuował politykę swojego poprzednika - powiedział w rozmowie z TVN24BiS Dietmar Hornung, dyrektor zarządzający w Moody’s Sovereign Risk Group. Agencja ratingowa ocenia, że sytuacja w tym momencie adekwatnie odzwierciedla rating Polski na poziomie A2 z perspektywą negatywną.

Na rynku pracy nadal panuje optymizm

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, we wrześniu zmalał o 0,8 punktu - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Dwa resorty, tysiące podwładnych i jedna pensja. "Morawiecki to tytan pracy"

Nie jest tak, że Mateusz Morawiecki siedzi za biurkiem od godz. 8 do 16 i przybija pieczątki. Pracuje dla Polski, jest tytanem pracy - mówiła w TVN24 Marta Lau, rzeczniczka Ministerstwa Rozwoju. Jak zapowiedziała w środę szefowa rządu Beata Szydło, wicepremier Morawiecki będzie nadzorował całą politykę gospodarczą, jako przewodniczący odtworzonego po latach Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, a przede wszystkim będzie równocześnie pełnił dotychczasowy urząd ministra rozwoju, a także urząd ministra finansów. - Będzie nadzorował pracę 1,8 tys. osób w resorcie rozwoju oraz ponad 62 tys. osób w resorcie finansów - wyliczała Lau. Dodała, że Morawiecki nie będzie pobierał podwójnej pensji. - Ma pojedynczą pensję ministerialną - podkreśliła.