Z kraju

Z kraju

Rodzina 500 plus. Opieszałość urzędników, musieli zwrócić pieniądze

Samorządy za wolno wypłacają środki z programu Rodzina 500 plus - uważa rząd i poprzez wojewodów zaczyna je dyscyplinować. Szczecin musiał oddać na konto wojewody 5 z 10 mln zł przeznaczonych na wypłaty dla rodzin. Urząd wojewódzki zaznacza, że spór z urzędnikami miejskimi w żaden sposób nie wpłynie na mieszkańców, a środki w ramach programu będą wypłacane regularnie.

"Drobny krok na rzecz uproszczenia systemu podatkowego"

Sejm skierował w piątek do komisji finansów projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej autorstwa klubu Kukiz'15. Zakłada on skreślenie zapisu, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym nie podlegają przedawnieniu.

Ściąga z ratingu. Sprawdź, dlaczego jest ważny i co oznacza dla naszych portfeli

Inwestorzy czekają na decyzję agencji Moody’s dotyczącą ratingu Polski, co wpłynie na wycenę złotówki. My przyglądamy się temu, jak powstaje taka ocena. Jest ona poprzedzona dokładną analizą sytuacji polityczno-gospodarczej kraju. Agencje sporo na tym zarabiają - w ubiegłym roku Polska wydała na ten cel około 1 mln dolarów.

Minister Adamczyk i długie papiery. Nie pozostaliśmy dłużni

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas podsumowania działalności swoich poprzedników rozwinął z trybuny sejmowej arkusz papieru, który - jak mówił - ma 5 metrów. - To jest lista roszczeń firm drogowych, które realizowały inwestycje drogowe w Polsce w latach 2008-2015 - tłumaczył. W programie "Bilans" Robert Stanilewicz i Paweł Blajer przygotowali dla niego niespodziankę.

Agencje rozwojowe i banki w rękach Morawieckiego

Nadzór nad m.in. KUKE, BGK, UZP, ARP, PAIiIZ oraz PKO BP będzie sprawował minister rozwoju - takie rozwiązanie, które ma ułatwić realizację tzw. planu Morawieckiego, zakłada nowelizacja uchwalona w piątek przez Sejm.

Kolejny rating, kolejne spadki? Scenariusze dla złotego po decyzji Moody's

Dziś, już po raz drugi w tym roku Polska otrzyma ocenę jednej z trzech największych światowych agencji ratingowych. Ten z 15 stycznia okazał się kosztowny nie tylko dla ministerstwa finansów, ale także dla inwestorów handlujących polską walutą. Czy tym razem przejdzie test? Zapytaliśmy analityków, jakie są możliwe scenariusze i jak zareaguje złoty na dzisiejszy werdykt.

Inwestorzy dziś patrzą na Polskę. Jaki werdykt wydadzą Amerykanie z Moody's?

W piątek spodziewana jest decyzja agencji Moody's w sprawie ratingu wiarygodności kredytowej Polski. Za najbardziej prawdopodobną uznawana jest obniżka ratingu, co sama agencja zasugerowała na początku kwietnia. Jednak rząd jest dobrej myśli. - Nie mam podstaw do uznania, że ta ocena może być negatywna. Twarde dane są pozytywne - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.

"Wiedźmin 3" przyniósł miliony. CD Projekt z bardzo dobrym wynikiem

Trzecia część "Wiedźmina" przyniosła spółce CD Projekt bardzo dobry wynik finansowy. - Pierwszy kwartał tego roku jest trzecim z rzędu po premierze utrzymującej się wysokiej sprzedaży Wiedźmina i rekordowych wyników Grupy - komentuje Piotr Nielubowicz, wiceprezes ds. finansowych CD Projekt cytowany w komunikacie spółki.

Holenderskie poldery to nie Mazowsze. Minister o kosztach budowy autostrad

Średni koszt jednego kilometra autostrady w Polsce w latach 2007-2013 był bliski średniej europejskiej - wynika z raportu sporządzonego przez firmę PwC. - Budowaliśmy najdroższe autostrady w Europie w stosunku do realnych uwarunkowań zewnętrznych - dowodził w TVN24 BiS Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

"Długa droga do Europy". Dokument w TVN24 BiS

W czwartek o godz. 22.00 pokażemy w TVN24 BiS reportaż "Długa droga do Europy". W dokumencie reporter John Sweeney dołączył do tysięcy uchodźców podróżujących z greckiej wyspy Kos do austriackiej granicy z Węgrami. Spotyka rodziny uciekające przed terrorem w Syrii, dzieci, starszych i chorych, zmuszanych do marszu w bezpieczne miejsce. Wśród nich odkrywa również migrantów ekonomicznych szukających lepszego życia w Europie i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy kryzys pochłonie jeszcze więcej istnień ludzkich?

Ceny nadal spadają. I tak do końca roku

Deflacja w kwietniu wyniosła 1,1 proc. w ujęciu rocznym - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Pierwsze symptomy inflacyjne według ekspertów pojawią się dopiero na początku przyszłego roku.

Korzystasz z OLX? Uważaj na ten przekręt

Nie daj się nabrać oszustom. OLX ostrzega przed robieniem przelewów na kwotę 1,01 zł w celu rzekomego potwierdzenia twoich danych osobowych. "Pod żadnym pozorem się na to nie zgadzaj!" - alarmuje portal pośredniczący w sprzedaży. W przeciwnym razie twoja tożsamość może wykorzystana i zostaniesz tzw. słupem.

Polskie autostrady najdroższe w Europie? Sprawdzamy słowa ministra

- "Sukcesem" poprzedniej ekipy rządzącej było wybudowanie najdroższych autostrad w Europie - przekonywał wczoraj z sejmowej trybuny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak te słowa mają się do rzeczywistości? Z raportu sporządzonego przez firmy PwC, która badała budowę polskich dróg w latach 2007-2013, wynika, że średni koszt jednego kilometra autostrady w Polsce jest bliski średniej europejskiej. A są kraje, które budują znacznie drożej.

Rusza 14. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku. "Ludzie z odlotowymi pomysłami"

Rusza 14. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Jak mówił w TVN24 BiS Jan Krzysztof Bielecki, dzięki konkursowi "od 4-5 lat wyskakują ludzie z odlotowymi pomysłami". - Dużo jest związanych z rewolucją cyfrową. Jestem pod wrażeniem - podkreślał. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie, a zwycięzca będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału EY World Entreprenuer of the Year w Monte Carlo.

"Złoty mercedes" symbolem debaty. A wygląda tak

Jeden z prezesów państwowych spółek zażyczył sobie "złotego mercedesa" - mówił podczas środowego wystąpienia w Sejmie minister skarbu Dawid Jackiewicz. Zdaniem dziennikarzy serwisu superbiz.pl, minister miał na myśli Wojciecha Szpila - odwołanego prezesa Totalizatora Sportowego. Szpil te informacje nazywa "bzdurami".

"Zaniechanie reform rządu PO-PSL kosztowało nas sporo strat"

Nie tylko PiS, ale też eksperci ocenili dziś poprzednie rządy. - Zaniechanie reform rządu PO-PSL, zwłaszcza w drugiej kadencji, kosztowało nas sporo strat - mówił w TVN24 BiS Alfred Adamiec, główny ekonomista Assiduus Investment. Z kolei prof. Witold Orłowski nie szczędził słów krytyki wobec środowego wystąpienia wicepremiera Mateusza Morawieckiego. - Jeśli pokaże, że potrafi doprowadzić do trwałego awansu Polski w lidze innowacyjności, to będzie miał prawo mówić: "poprzednicy nie potrafili zrobić tego, ja potrafię" - podkreślił główny ekonomista PwC.