Z kraju

Z kraju

Bez rewolucji w żłobkach. "Liczba dzieci pod opieką opiekuna bez zmian"

Liczba dzieci w żłobkach pod opieką jednego opiekuna pozostanie bez zmian. Nie zostanie zwiększona - poinformowała szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska. Jak dodała, zakończyły się konsultacje projektu, który wprowadzić miał zmiany w ustawie żłobkowej. W czwartek zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów.

Nowa opłata za telewizor i radio. Siedem rzeczy, które warto wiedzieć

Około 8 złotych miesięcznie - tyle ma wynosić nowa opłata abonamentowa. Projekt ustawy jest w rękach Komitetu Stałego Rady Ministrów, ale jak zapowiedział w ubiegłym tygodniu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, do Sejmu dokument ma trafić za około dwa tygodnie. Nowe zapisy mają wejść w życie już miesiąc po podpisaniu przez prezydenta.

Spada deficyt w budżecie. Rosną wpływy z podatków

Deficyt budżetu po kwietniu spadł do 900 milionów złotych, wobec 2,3 miliardów złotych po marcu, i wyniósł 1,5 procent deficytu dopuszczonego w tym roku w wysokości 59,3 mld zł - wynika ze środowego komunikatu Ministerstwa Finansów na temat szacunkowego wykonania budżetu.

W tych krajach firmy inwestują na potęgę. Mocny awans Polski

W 2016 roku w Europie ogłoszono rekordową liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy". Po raz pierwszy od 2008 roku w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych znalazła się Polska.

PKP nie chce dartów. Oświadczenie firmy

Bydgoska Pesa jest rozczarowana odstąpieniem PKP Intercity od zakupu 10 pociągów typu Dart w ramach zamówienia uzupełniającego. Oceniła, że decyzja nie pozostanie bez wpływu na jej kondycję finansową i stan zatrudnienia oraz będzie problemem dla kilkuset kontrahentów.

Ostrzegają przed rakiem. "Mamy narzędzie, aby przebadać wszystkich Polaków"

Opracowaliśmy metodę, dzięki której jesteśmy w stanie przebadać wszystkie geny odpowiedzialne za powstawanie raka dwudziestokrotnie taniej niż ktokolwiek inny na świecie. W związku z tym mamy narzędzie, aby przebadać wszystkich Polaków - powiedział w programie "Bilans" w TVN24 BiS Krystian Jażdżewski, laureat nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta w kategorii "Wizje i innowacje".

Deszcz pieniędzy na inwestycje drogowe. Nowe połączenie z A6

Szczecin otrzymał 73 miliony złotych z funduszy unijnych na drogę łączącą miasto z A6. - Będzie to dodatkowy bodziec dla rozwoju regionu - podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. W poniedziałek poinformowano również o rozpoczęciu drugiego etapu przetargu na budowę obwodnicy Warzymic i Przecławia.

Zmiany w ZUS. Szef informatyki podaje się do dymisji

Wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do spraw informatycznych Michał Możdżonek zrezygnował ze stanowiska. Do czasu powołania jego następcy nadzór nad tym pionem będzie sprawowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska - podał ZUS w komunikacie.

Idą podwyżki opłat. Parkowanie może być nawet trzykrotnie droższe

Obecny limit opłat za parkowanie w centrach miast już nie spełnia swojej funkcji - ocenił wiceminister rozwoju Witold Słowik. Dodał, że podniesienie pułapu dopuszczalnych opłat za parkowanie w miastach nie oznacza ich automatycznego wzrostu. Projekt zakłada, że opłaty mogłyby wzrosnąć w śródmieściach miast i być tam pobierane nawet w dni wolne od pracy.

Euro w Polsce. Sześć rzeczy, które zdecydują o wspólnej walucie

Zobowiązaliśmy się do przyjęcia euro, ale nie zobowiązaliśmy się do żadnego terminu. Tego się trzymamy - powiedział na antenie TVN24 BiS szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. - Uznamy przyjecie euro za korzystne dla Polski, kiedy będzie to rzeczywiście dla Polski dobre - dodał. Jak wynika z badań opinii, większość Polaków jest przeciwna przyjęciu europejskiej waluty. Tymczasem wiele wskazuje na to, że właśnie strefa euro będzie bardziej integrowała państwa europejskie.

Zemke: stanowisko wobec uchodźców źle wpływa na wizerunek Polski

Nasze stanowisko wobec uchodźców wpływa i będzie wpływało w negatywny sposób na wizerunek i pozycję Polski w Unii Europejskiej, bo Europa Zachodnia oczekuje, że Polska zachowa się solidarnie i wywiąże się z obligacji, na które zgodził się polski rząd - powiedział w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS Janusz Zemke. Jak dodał eurodeputowany SLD i były wiceszef MON "nie może być tak, że Polska mówi, że problem uchodźców jej nie interesuje i nie dotyczy". - Wszyscy mają pomagać, tak długo nie da się prowadzić polityki - podkreślił.