Ponad 4 miliardy złotych na SKOK-i. Spór o kasy spółdzielcze

[object Object]
Bierecki o wypłatach z BFG dla SKOK- ówtvn24
wideo 2/9

Pomoc tak naprawdę trafia do banków przejmujących - tak przedstawiciele SKOK-ów mówią o funduszach płynących z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do klientów upadających kas. Spółdzielcze kasy odpowiadają też na zarzuty sektora bankowego i pomysł, żeby kasy zostały wyłączone z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Od 2014 roku upadło dziesięć SKOK-ów, a fundusz ich klientom wypłacił do tej pory prawie 4,2 miliardy złotych.

Związek Banków Polskich zaapelował we wtorek, o to by proces restrukturyzacji i upadłości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych nie był finansowany ze środków, które zostały zgromadzone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym na poczet gwarantowania depozytów klientów.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje depozyty zgromadzone w bankach i SKOK-ach, i odpowiada za przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji instytucji finansowych zagrożonych bankructwem. Fundusz jest zasilany składkami wnoszonymi kwartalnie przez banki i kasy. BFG w przypadku upadłości banku lub SKOK-u wypłaca klientom depozyty do wysokości 100 tysięcy euro.

Zmarnowane pieniądze?

Kasa Krajowa zorganizowała w czwartek konferencję prasową m.in. z uwagi na niedawne postulaty środowiska bankowego.

"Środki wypłacone przez BFG na poczet zwrotu depozytów członków spółdzielczych kas, które zostały postawione w stan upadłości nie są środkami straconymi. BFG staje się de facto wierzycielem masy upadłościowej i za pośrednictwem działań prowadzonych przez syndyków odzyska znaczną część wypłaconych środków. Wiele pożyczek i kredytów udzielanych było na 5 lat i co najmniej tyle czasu trzeba na ich spłatę. Ale będą one spłacane, a środki wracają do BFG" - napisano w oświadczeniu wydanym po konferencji.

Matusik przypominał, że również SKOK-i wpłacają składki do BFG. - Zostaliśmy włączeni do tego systemu 5 lat temu, i płacimy składki w wysokości przewidzianej przez prawo - oceniał Matusik.

Ile na pomoc?

- Jak do tej pory BFG przeznaczył na wypłatę gwarantowanych depozytów w SKOK-ach 4,165 mld złotych. Z tego na sam SKOK Wołomin, który został okradziony, przeznaczona została kwota 2,2 mld zł. Więc jeśli oddzielimy ten szczególny przypadek, we wszystkich pozostałych wypłaty wynosiły 1,960 mld - wyliczał na konferencji Rafał Matusiak, prezes Krajowej Kasy.

Prezes odniósł się do pozostałych 1,9 mld. - Jeżeli zestawimy tę kwotę z tym, że syndycy odzyskali już ponad 0,5 mld w gotówce, to okazuje się, że prawie 1/4 środków została już odzyskana - kontynuował.

O wypłaty z BGF na upadające SKOK- i był też pytany w czwartek senator Grzegorz Michał Bierecki, jeden z twórców systemu kas. Jak powiedział, informacja, że gwarancję sięgnęły 4,2 mld złotych, są nieprawdziwe.

Wypłaty z BFG na SKOK- iBFG/tvn24bis.pl

SKOK- i żądają zmian

Przedstawiciele spółdzielczych kas za niestabilną sytuacje tego sektora winią obciążają polityków wprowadzających obowiązujące regulacje prawne z 2012 roku. "SKOK-i dołączyły do BFG na podstawie odpowiednich przepisów - ustawy, z którą stali politycy PO i PSL- u" - napisano w komunikacie. Jak podano, "do czasu wejścia w życie ustawy, przez 20 lat nie doszło w sektorze SKOK do upadłości".

Matusiak wyjaśniał, że objęcie kas gwarancjami BFG wynika z ustawy z 2012 roku, uchwalonej przez koalicje PO-PSL, która, jak mówił, stała się zarazem "źródłem problemów, w których znalazł się sektor". Ustawa narzuciła bowiem na kasy restrykcyjne normy, bez żadnych okresów przejściowych. Kasy np. z dnia na dzień musiały tworzyć dodatkowe rezerwy na kredyty przeterminowane, przeszacowane w dół zostały też ich zasoby finansowe. - Zmiany trzeba wprowadzać w taki sposób, by instytucja miała chociaż cień szansy, by się do nich dostosować - przekonywał Matusiak. - W przypadku tamtej ustawy i związanych z nią rozporządzeń tak nie było - dodał.

Jak było?

Do 2012 roku funkcje nadzorcze wobec SKOK-ów pełniła wyłącznie Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa.

Od października 2012 roku spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe działają pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Od tej chwili KNF, dokonała szeregu działań o charakterze nadzorczym, w tym inspekcji w poszczególnych SKOK-ach.

- Ustawa została wprowadzona pod hasłami stabilności i bezpieczeństwa w sektorze kas.(...) Jednak narzucono nam nowe rygory i od razu zaczęto nas z nich rozliczać - mówił Matusik. - Trudno nie zgodzić się z tezą, że próbowano nas tym zmarginalizować albo zupełnie wymazać SKOK-i z mapy Polski - ocenił Matusiak.

- Apelujemy do polityków o naprawienie ustawy o SKOK-ach, aby była bardziej adekwatna do specyfiki kas - mówił Matusiak w czwartek.

Banki nie chcą płacić

Na wtorkowej konferencji prasowej szefowie Związku Banków Polskich poinformowali, że ZBP wystąpił do Ministerstwa Finansów i Komitetu Stabilności Finansowej o zmianę sposobu finansowania procesu upadłościowego i wypłaty gwarantowanych depozytów, zgromadzonych w SKOK-ach.

- Uważamy (...) kontynuowanie sytuacji, że banki i ich klienci mają ponosić koszty takich zdarzeń za niesprawiedliwe, nieuzasadnione i osłabiające zdolności banków do finansowania gospodarki - mówił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. - Czas na zmianę tego systemu, tak dalej być nie może - zaakcentował.

- Banki nie chcą więcej płacić na SKOK-i - podkreślał także wiceprezes ZBP Jerzy Bańka.

Sektor bankowy przeznaczył na wypłaty dla klientów kas 4,2 mld złotychFakty TVN

Wicepremier o SKOK- ach

W obronie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych stanął wicepremier Mateusz Morawiecki. - SKOK-i są trudne w zarządzaniu ze względu na to, że w ogóle udzielanie kredytów to jest coś takiego jak medycyna albo marketing - powiedział w czwartek w programie "Jeden na jeden" w TVN24. Jednak jak dodał "tego typu instytucje finansowe są potrzebne".

Pytany dlaczego jest przeciwny wyłączaniu SKOK- ów i banków spółdzielczych z BFG, odpowiadał: - Banki, zwłaszcza te, które w latach 2002-2008 szczodrze udzielały kredytów we frankach szwajcarskich i budowały wielkie portfele w tych kredytach, powinny uderzyć się w pierś. Widzą źdźbło w oku swojego brata, a nie widzą belki w swoim oku - stwierdził.

Pytany o inne rozwiązanie tej sprawy powiedział, że w tej kwestii polega na "Komisji Nadzoru Finansowego, która nadzoruje cały sektor".

Zawieszenia i upadłości SKOK-ówTVN24bis/KNF

Autor: ps/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC