Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące piramidy finansowej – firmy Horcus Investment Group. Na skutek jej działalności pokrzywdzonych zostało około 700 osób. Prokurator zastosował przepisy o konfiskacie rozszerzonej i zajął luksusowy jacht na greckiej wyspie Zakynthos.
Sprawcy mieli wyłudzić od obligatariuszy łącznie ponad 35 milionów złotych. Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na ogłoszenie zarzutów Robertowi B, który pełnił funkcję członka rady nadzorczej spółki, a także i jego matce – Mirosławie B., która pełniła funkcję prezesa zarządu Horcus Investment Group.
Zajęcie jachtu
Prokurator zarzucił Robertowi B. m.in. pranie brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 i 5 Kodeksu karnego). Jak poinformowano, w toku śledztwa prokurator zastosował zabezpieczenie majątkowe, stosując przepisy o konfiskacie rozszerzonej.
"Postanowienie w tym zakresie zostało wydane w celu wykonania orzeczenia w zakresie środka kompensacyjnego – obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych w łącznej kwocie 5 milionów złotych" - czytamy w komunikacie. Chodzi o zajęcie jachtu motorowego typu Frauscher 1414 Demon o nazwie "Regent", który był zacumowany na greckiej wyspie Zakynthos - podała prokuratura. Horcus Investment Group reprezentowana przez Mirosławę B. zawarła z jedną ze spółek w Warszawie umowę zakupu tej łodzi. Pieniądze uzyskano z obligacji, wbrew celom emisji przedstawianym obligatariuszom. Zostały one przelane na konto firmy zależnej, gdzie także prezesem zarządu jest podejrzana Mirosława B. Dopiero następnie środki te zostały przelane na rachunek firmy sprzedającej łódź.
Jak się okazało, emitent obligacji Horcus Investment Group nie posiada na koncie żadnych pieniędzy.
Konfiskata rozszerzona
Zgodnie z art. 45 par. 2 i 3 Kodeksu karnego, jeżeli mienie stanowiące korzyść uzyskaną z popełnienia przestępstwa zostało przeniesione na kogoś innego, to "rzeczy będące w samoistnym posiadaniu tej osoby lub jednostki oraz przysługujące jej prawa majątkowe należą do sprawcy, chyba że na podstawie okoliczności towarzyszących ich nabyciu nie można było przypuszczać, że mienie to, chociażby pośrednio, pochodziło z czynu zabronionego". Możliwość szerszego zabezpieczenia majątku sprawców przestępstw już na etapie postępowania przygotowawczego została wprowadzona zmianą Kodeksu karnego ustawą z 23 marca 2017 roku.
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock