Z kraju

Z kraju

Co dalej z Unią Europejską? Ujazdowski: poważni gracze nie chcą rozpadu

Gołym okiem dostrzeżemy wizję małej Unii Europejskiej, która żegna się z Europą Środkową i tymi, którzy nie nadążają za integracją. Poważni gracze europejscy nie chcą rozpadu UE. Dlatego Polska powinna podjąć, z pozycji podmiotowej, grę z wiodącymi państwami. Mamy potencjał, który daje możliwość kształtowania UE - mówił w "Poranku" TVN24 BiS Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł.

Apteka tylko dla aptekarza? Wicepremier zdradza, co z projektem

Wicepremier Mateusz Morawiecki przyznał w programie "Jeden na jeden" w TVN24, że o projekcie „apteki dla aptekarza” wspieranym przez resort zdrowia rozmawiano na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów. - Uzgodniliśmy, że apteka nie powinna być tylko dla farmaceuty. Owszem farmaceuta powinien być w każdej aptece. To bardzo ważne, aby tę fachowość utrzymać, bo apteka to coś więcej, niż tylko sklep - ocenił minister rozwoju i finansów.

Szybki internet a deficyt Polski. Resort finansów wyjaśnia

Ewentualna zmiana kwalifikacji zeszłorocznego dochodu z LTE przez Eurostat może sprawić, że deficyt za 2016 r. przekroczy 2,5 proc. PKB. Tak, czy inaczej deficyt utrzyma się poniżej 3 proc. – zapewnił wiceminister finansów Leszek Skiba.

Nowa usługa lotniska na Mazurach. Jest decyzja

Port lotniczy Olsztyn-Mazury będzie mógł świadczyć usługi meteo dla lotniska w Szymanach, ale też dla innych zainteresowanych - np. drogowców czy energetyków. W sobotę wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podpisał w Olsztynie decyzję w tej sprawie.

Rząd szykuje ulgi dla firm. Za inwestycje w badania i rozwój

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wkrótce przedstawi projekt tzw. drugiej ustawy o innowacyjności, której głównym założeniem będzie podwojenie ulg podatkowych dla przedsiębiorców inwestujących w badania i rozwój – podał szef resortu Jarosław Gowin.

W jednych luksus, w drugich bieda. Ranking gmin w Polsce

Kleszczów i Radgoszcz dzieli potężna różnica - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów. Ta przepaść wyrażona jest specjalnym wskaźnikiem bogactwa. To znaczy, że Kleszczów jest o 80 razy bogatszy od Radogoszczy, która znalazła się na ostatnim miejscu zestawienia. Ta dysproporcja w ostatnich latach się zmniejszyła, ponieważ trzy lata temu różnica ta wynosiła 100-krotność.

Widmo wielomilionowego podatku wisi nad LPP

Spółce LPP grozi dodatkowy podatek w wysokości blisko 24 mln zł. To owoc kontroli, jakie w firmie przeprowadził Urząd Kontroli Skarbowej dodatkowego podatku w kwocie około 24 mln zł.

Dobry sezon dla polskiego cukru

Krajowa Spółka Cukrowa SA, posiadająca siedem cukrowni, skupiła ponad 5 mln ton buraków i w zakończonej kampanii cukrowniczej wyprodukowała przeszło 800 tys. ton cukru - poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Sandra Malinowska.

Jaki powinien być start Trumpa? Debata kobiet w TVN24 BiS

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na stanowisku prezydenta USA - to temat, który zdominował "Debatę kobiet" w TVN24 BiS. Czy to święto wszystkich Amerykanów? Jaki powinien być start Donalda Trumpa? To pytania na które odpowiedzi szukały: dr hab. Małgorzata Zachara z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka mediów w USA oraz Ewa Ewart, dokumentalistka, komentatorka TVN24 BiS.

Firmy rodzinne poszukiwane. Eksperci chcą dla nich "ochrony polskiej konstytucji"

Firmy rodzinne jako fundament życia gospodarczego powinny podlegać ochronie polskiej konstytucji na tej samej zasadzie, co sama rodzina i rodzinne gospodarstwa rolne - powiedział w czwartek prezydent Centrum im. Adama Smitha prof. Andrzej Sadowski. Z badań przeprowadzonych w 2016 r. przez Fundację Firmy Rodzinne wynika, że 43 proc. polskich konsumentów byłoby skłonnych zapłacić więcej za produkt z tego typu przedsiębiorstwa, ale nie wie, gdzie ich szukać.

Szwajcarski koncern otrzyma specjalny grant na zatrudnienie w Polsce

Szwajcarski koncern ABB planuje w Polsce kolejną inwestycję - utworzy zaawansowane Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, które docelowo ma zatrudnić 2 tys. osób – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. - To efekt też rozmów wcześniejszych, ale przypieczętowaliśmy je tutaj, w Davos – dodał.

"Skrócenie kolejek". Premier mówi o zapaści w służbie zdrowia

Reforma służby zdrowia jest dobrze przygotowana; liczymy, że skróci kolejki i zwiększy dostępność pacjentów do usług medycznych - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Im dłużej będziemy zwlekali, tym bardziej zapaść w służbie zdrowia będzie się pogłębiała - oceniła.

Premier zapowiada podwyżki zasiłków. "Do połowy minimalnego wynagrodzenia"

W tym roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia - poinformowała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu w ramach przeglądu resortów. Minister Rafalska zapowiedziała też reformę urzędów pracy.