Z kraju

Z kraju

Przegląd prasy: Dwudniowy prezes wraca do PKP

Bogusław Kowalski wrócił do PKP i pracuje jako doradca legislacyjny grupy — poinformował "Puls Biznesu". To spore zaskoczenie, bo Kowalski w grudniu 2015 r. przez dwa dni zarządzał grupą i zrezygnował ze stanowiska po doniesieniach, że przed laty współpracował ze służbami PRL.

ZUS planuje zwolnienia w całym kraju

ZUS planuje zwolnienia pracowników w całym kraju. Pracę mogą stracić osoby, które nie odeszły na emeryturę, mimo że nabyły do tego prawo oraz pracownicy, którzy w tym roku osiągną wiek emerytalny. Zakład chce rozwiązać umowy za porozumieniem stron.

Koniec anonimowego prepaid. Rejestracja telefonu na kartę w pięciu krokach

Telefon na kartę zadziała tylko po zarejestrowaniu go u operatora - to efekt zmian w prawie, które obowiązują od poniedziałku. De facto wciąż każdy może kupić kartę prepaid w kiosku, na stacji benzynowej, czy w salonie operatora. Ale z numeru skorzystać będziemy mogli dopiero wtedy, kiedy zarejestrujemy go u odpowiedniego operatora. By to zrobić należy zgłosić się do salonu i podać nasze dane.

"Bramki będą otwierane". Rząd przygotowany na korki

Jeśli autostrada A4 na odcinku Kraków-Katowice zakorkuje się w czasie Światowych Dni Młodzieży, ministerstwo, GDDKiA i koncesjonariusz tego odcinka podejmą działania, aby rozładować zatory - zapewnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

"Ziemia, która daje nadzieję". Podróż do Kalifornii na twoją kieszeń

Kalifornia to trzeci pod względem wielkości stan USA. Pod względem ludności jest podobny do Polski. Gdyby Kalifornia była oddzielnym państwem, to byłaby ósmą gospodarką świata. - To ziemia, która daje nadzieję ludziom, którzy chcą zrobić coś z własnym życiem - opowiadał w TVN24 BiS Jakub Porada, dziennikarz TTV i podróżnik.

Jeden bilet na wszystkie pociągi. "To priorytet"

Wspólny bilet na kolei to nasz priorytet, ale to bardzo skomplikowane zadanie, dlatego za wcześnie na podanie terminu jego wprowadzenia – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Dodał, że resort chce przyjrzeć się rozwiązaniom brytyjskim w tym zakresie.

Pomyśl o emeryturze. Ostatnie dni na podjęcie ważnej decyzji

Do końca lipca można zdecydować, czy część naszej składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy będzie przekazywana w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 31 lipca zamyka się okno transferowe, czyli okres na podjęcie decyzji.

Mózg jak u Einsteina. "Geniusz to wydajność umysłu, pasja i ciężka praca"

- Mózg Alberta Einsteina został ukradziony i pocięty na 240 kawałków. Był badany w latach 50. Skupiono się na jego cechach fizycznych, czyli m.in. objętości, wielkości i wadze. Stwierdzono wówczas, że niektóre jego części są bardziej rozbudowane - mówiła Alina Rybałtowska, rzecznik Stowarzyszenia Mensa Polska. W TVN24 BiS rozmawialiśmy o tym, jak działa mózg i jak go trenować.

Program "Piąta strona Świata". Europa w obliczu terroryzmu

Gośćmi programu byli Kamil Wyszkowski z United Nation Global Compact, Błażej Strzelczyk z "Tygodnika Powszechnego", Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz Adham Abd El Aal, przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce.

Tesco kontra związki zawodowe. Spór o zwalnianych pracowników

Tesco i związki zawodowe nie doszły do porozumienia w sprawie wysokości rekompensat dla zwalnianych pracowników. Sieć supermarketów zapowiedziała zamknięcie siedmiu sklepów w Polsce, co oznacza utratę pracy dla wielu osób. Strona związkowa nie godzi się na, ich zdaniem, zbyt małe rekompensaty za zwolnienia z winy pracodawcy.

Rachunki za prąd wzrosną. "To konieczne"

- Nowe rozwiązania dotyczące rynku mocy, proponowane przez resort energetyki, spowodują wzrost rachunków za prąd; koszty te są jednak warte poniesienia, bo inaczej nie uda się zapewnić bezpieczeństwa energetycznego przy wykorzystaniu krajowej energetyki - mówi ekspert do spraw energetyki z Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik.

Kontrola ws. sprzedaży ważnej kolejowej spółki

Prace zespołów analizujących legalność prywatyzacji PKP Energetyka są na ukończeniu, w ciągu najbliższych tygodni poznamy ich efekty - powiedział PAP minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Ważne ostrzeżenie. Witamina C wycofana z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu jednej z serii ampułek z witaminą C. Lek pod nazwą Ascorbic stosowany jest przez osoby m.in. z niedokrwistością, stanami zapalnymi skóry i błon śluzowych.

Fałszywi prawnicy zastraszają firmy i lekarzy

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) ostrzega przedsiębiorców przed oszustami, którzy używają nazw "Bądźmy Legalni", "Legalni z Prawem" czy "Kancelaria Liberty". Celem oszustów są m.in. dane gromadzone przez lekarzy i dentystów.

Posłowie PiS wybrani do Rady Mediów Narodowych

Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka zostali wybrani przez Sejm do Rady Mediów Narodowych (RMN), która ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Pielgrzymi pod specjalnym nadzorem. Do pociągów odprowadzi ich straż

Nieczynne parkingi, wydłużone godziny pracy kas, specjalna organizacja ruchu pociągów - to niektóre rozwiązania przyjęte przez kolejarzy na czas Światowych Dniu Młodzieży. Pielgrzymi będą kierowani i odprowadzani przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei bezpośrednio do pociągów.