Ministerstwo Finansów przygotowało "bardzo bogaty pakiet ułatwień dla najsłabszych uczestników obrotu gospodarczego, dla mikroprzedsiębiorców" - powiedział Zbigniew Wiliński z departamentu poboru podatków Ministerstwa Finansów podczas briefingu w Centrum Analitycznym Krajowej Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Nawiązując do terminów zwrotu podatku VAT, zastępca dyrektora w departamencie poboru podatków Ministerstwa Finansów Zbigniew Wiliński powiedział, że "zwracamy wcześniej pieniądze, niż to wynika z przepisów, potrafimy - dzięki analizie ryzyka - zwrócić te pieniądze w ciągu 15 dni, czyli udrażniamy zatory płatnicze".
Dodał też, że "pozwalamy (MF - red.), poprzez analizę Jednolitych Plików Kontrolnych na - powiedziałbym - bezkarne poprawianie swoich błędów. Bo ludzie popełniają błędy. (...) Mamy już 3 miliardy rekordów (z danymi - red.) do analizy. Każdego miesiąca przybywa nam około 300-400 milionów" - powiedział Zbigniew Wiliński.
Przypomniał, że od 1 stycznia 2018 roku wszystkich płatników VAT obejmie obowiązek składania bez wezwania, ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. - Wiemy, że to ogromne wyzwanie, ponieważ tych osób będzie około miliona sześciuset tysięcy - mówił.
Morawiecki o firmach
- Małe i średnie przedsiębiorstwa są dla nas oczkiem w głowie. Chcemy im ułatwiać życie z punktu widzenia relacji z urzędami skarbowymi, z Krajową Administracją Skarbową – powiedział w czwartek we Wrocławiu wicepremier Mateusz Morawiecki.
Minister rozwoju i finansów odwiedził w czwartek wrocławską firmę informatyczną Insert. - To jedna z tych firm, które obsługują wiele małych i średnich polskich firm - mówił Morawiecki.
Dodał, że małe i średnie przedsiębiorstwa są dla polskiego rządu oczkiem w głowie. - Dla nich przygotowujemy rozwiązania regulacyjne, pakiet wierzycielski, pakiet sukcesyjny, pakiet deregulacyjny, czy zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego. Przede wszystkim chcemy jednak ułatwić im życie z punktu widzenia relacji z urzędami skarbowymi, z Krajową Administracją Skarbową - mówił Morawiecki.
Kondycja gospodarki
Wicepremier podkreślił, że takie firmy jak Insert mogą być dobrym wskaźnikiem kondycji gospodarki. - Ta firma sprzedaje oprogramowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw (…) usłyszałem, że ma ona coraz więcej zamówień i pytań o rozwój produktów - mówił.
Morawiecki podkreślił, że małym i średnim przedsiębiorstwom trzeba podziękować za "stan polskiego budżetu". - Mamy historyczną nadwyżkę budżetową, a przy tym realizujemy wielki program społeczny, na który wydajemy 50 mld zł. Nie zwiększyliśmy deficytu budżetowego, będzie on niższy średniorocznie niż w poprzednich latach, znacznie niższy i procentowo i w wartościach absolutnych - mówił wicepremier.
Insert to wrocławska firma produkująca oprogramowanie komputerowe dla małych i średnich firm. To programy m.in. do obsługi sprzedaży, księgowości czy systemów kadrowo-płacowych. Dotychczas spółka sprzedała ponad 640 tys. licencji na swoje oprogramowanie, z których korzysta ponad 360 tys. przedsiębiorstw.
Autor: gry / Źródło: PAP