Prezes NBP: jeśli nie jest to cud gospodarczy, to co to jest?

Prezes NBP na Kongresie 590
Prezes NBP na Kongresie 590
tvn24
Prezes NBP na Kongresie 590tvn24

- Polska od pewnego czasu pędzi jak lokomotywa, budząc zdumienie świata i analityków - powiedział podczas przemówienia inaugurującego Kongres 590 prezes NBP Adam Glapinski.

Glapiński powołał się na dane GUS za trzeci kwartał tego roku, z których wynika, że wzrost gospodarczy w naszym kraju przekracza 5 procent. - Dane za trzeci kwartał zaprzeczają wszystkim przewidywaniom, także NBP - powiedział. - Jeśli nie jest to cud gospodarczy, jakaś złota era, to, co to jest? - zapytał.

Przypominał, że wszystkie czołowe międzynarodowe instytucje ekonomiczne, banki centralne, obserwują to, co dzieje się w Polsce i podnoszą w górę swoje przewidywania dotyczące gospodarki. Podkreślił, też, że polski wzrost jest zrównoważony, stabilny. - Gdyby to był wzrost sztucznie napędzany inflacją, nadmiernym tempem wzrostu płac, nadmierną akcją kredytową, nierównowagą w handlu, to można by szukać dziury w całym - zaznaczył. - Tymczasem polski wzrost jest bez inflacji, bez spirali cen i płac, bez negatywnych zjawisk - zauważył.

"Jesteśmy jak pendolino"

- Nasze tempo wzrostu PKB jest najszybsze wśród najbardziej zrównoważonych, w ciągu dekady nasze PKB wzrosło o około 40 procent, w strefie euro o 6 procent - powiedział Glapiński.

- Oczywiście im się jest bardziej bogatym, tym tempo wzrostu maleje, ale generalnie jesteśmy jak pendolino, które macha po drodze stojącym na peronie i idącym pieszo - podkreślił.

- Dwie główne siły nas pchają do przodu. Pierwsza to czynnik ludzki. Polacy zawsze uchodzili za społeczeństwo niezwykle dynamiczne i pracowite. We wszystkich statystykach światowych Polacy uchodzą za najciężej pracujących i szybko się uczących. Drugi czynnik to stabilność finansowa i bankowa - podkreślił prezes NBP.

Glapiński podkreślił, że w "finansach publicznych, mamy sytuację, jakiej nie mieliśmy nigdy wcześniej". - Jak się spotykam w Bazylei z kolegami prezesami banków centralnych z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, nikt nie ma takiej sytuacji, z punktu widzenia stabilności. Oczywiście mieliśmy kłopot przejściowy z kredytami frankowymi, dużo by o tym mówić, jak to się zdarzyło, ale to jest jedyna wpadka, która nie miała konsekwencji dla stabilności - dodał.

- Te dwa elementy stabilność i stały systematyczny wzrost, jak w życiu każdej rodziny, sprawia, że dobrobyt Polaków rośnie. Należymy do krajów, które są najbardziej inkluzywnym obszarem wzrostu. Nasz wzrost najlepiej rozkłada się na całe społeczeństwo. Nie powstają radykalne różnice między grupami dochodowymi, a te, które są, maleją - podkreślił.

Potrzeba inżynierów

Glapiński ocenił, że najsłabszym elementem naszego rozwoju jest źle funkcjonujący system sądownictwa. - Szczególnie sądownictwa gospodarczego. Przewlekłość procesów gospodarczych, tu jest dużo do zrobienia; wartościowość umów zawieranych bez komplikacji biurokratycznych, wiarygodność partnerów, czyli to, z czym przedsiębiorcy się borykają. To są te ważne elementy, które jeszcze możemy poprawiać - wymienił prezes NBP.

Prof. Glapiński zwrócił też uwagę na znaczenie kwestii edukacji dla rozwoju gospodarczego.

- Poza pracowitością, ważna jest też edukacja. Oczywiście nie każda - powszechnie wiadomo, że mamy za dużo socjologów i antropologów, a za mało inżynierów. Muszą powstawać politechniki, ale to jest kosztowne. Ale pan minister (szkolnictwa wyższego - red.) i pan premier robią wszystko, żeby to zmienić. Proszę zwrócić uwagę, że na mapie dobrobytu światowego przodują kraje z najlepiej wykształconymi ludźmi - dodał.

"Eksperymenty ilościowe nie są nam potrzebne”

- Różne małe banki centralne muszą to robić, i banki strefy euro dokonują tych wszystkich działań związanych z luzowaniem ilościowym (pompowanie pieniądza gospodarkę - red.). W Polsce to nigdy nie było potrzebne - mówił szef NBP, odnosząc się do polityki pieniężnej prowadzonej przez polski bank centralny.

Glapiński podkreślił, że w Polsce bank centralny na dużą skalę nie kupuje obligacji czy akcji korporacji. - Nie musimy sztucznie pobudzać gospodarki przy zerowej czy minusowej stopie procentowej. My cały czas stopy procentowe mamy dodatnie, stabilne - podkreślił.

Zaznaczył, że NBP jest prawdopodobnie najbardziej konserwatywnym bankiem centralnym na świecie "w dobrym znaczeniu tego słowa".

- Ale, jeśli gdzieś w przyszłości wystąpi gwałtowny kryzys, zapanuje gdzieś w Europie, (...) to jesteśmy gotowi wtedy razem z rządem zrobić wszystko dla naszej gospodarki, jesteśmy gotowi do wszystkich działań, które byłyby potrzebne - deklarował.

I podkreślił: - Dopóki będę prezesem, zapowiadam, że żadnych eksperymentów nie będziemy robić, do których nas niektórzy namawiają w polityce pieniężnej. Wszystko będzie dokonywane w ramach tego prestiżu, autorytetu, jaki mamy.

Prezes NBP o Polsce w strefie euro

- Po komunizmie cenimy wolność. W tym wolność przedsiębiorstwa, wolność przedsiębiorczości. To jest ta siła. Nasi przedsiębiorcy są niesamowicie energiczni, niczego się nie boją. Należy zmniejszać ilość regulacji prawnych i dawać im coraz większą swobodę. A w miarę możności obniżać podatki - stwierdził.

Zdaniem szefa NBP nasza gospodarka jest "najbardziej stabilna i najszybciej rozwijająca się" oraz najbardziej dynamiczną częścią Europy.

- Oczywiście szanujemy wszystkie traktaty europejskie itd. Wiemy, że w Unii Europejskiej ilość tych przepisów narasta. Ale sobie trzeba z tym radzić. Targować się o swoje i robić swoje. Biurokracja nas trochę hamuje. I nie wstępować do strefy euro. Bo wtedy - no też będzie dobrze, damy sobie i z tym radę oczywiście, ale tempo wzrostu będzie niższe - powiedział Glapiński.

Autor: ah / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 480 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną drugiego stopnia wynoszącą około 2,5 miliona złotych. Oto liczby, które padły 29 kwietnia 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 29 kwietnia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Finanse domowe w nieładzie, opóźnienia w płatnościach, dziwne zakupy. Kiedy odpowiedzialna wcześniej osoba zaczyna nieostrożnie podchodzić do kwestii finansowych, może to być oznaka niezdiagnozowanej demencji - ostrzega CNN. - Nigdy pojedynczy objaw nie może świadczyć o procesie chorobowym, ale może być sygnałem alarmującym - podkreśliła Karolina Jurga, autorka poradnika o demencji.

"Takie osoby bardzo chętnie dają pieniądze". To może być sygnał alarmujący

"Takie osoby bardzo chętnie dają pieniądze". To może być sygnał alarmujący

Źródło:
TVN24+

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media