Z kraju

Z kraju

Nowe umowy Qumaka

Dwie fatalne sesje za akcjonariuszami informatycznej grupy Qumak. Po 11-procentowej przecenie w środę, wczoraj kurs znów zanurkował i kapitalizacja firmy spadłą o kolejne 3,5%. W efekcie ten tydzień kosztował inwestorów prawie 14% poprzedniej wyceny.

Cena franczyzy

Przychodzi urzędnik do restauracji i przynosi karę - prawie pół miliona złotych. Taką kwotą UOKiK ukarał sieć restauracji Sfinks Polska. O szczegółach konfliktu Dominik Cierpioł

Made in Japan

Abenomika zaczyna przynosić pierwsze efekty. Japońska gospodarka odbija – wynika z serii danych za maj. Program stymulowania wzrostu gospodarczego poprzez potężny program skupu aktywów zaowocował silniejszym od oczekiwań wzrostem sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

OFEnsywa

Zaproponowane warianty reformy OFE byłyby negatywne dla giełdy i zmniejszyłyby płynność na rynku obligacji – piszą w pierwszym raporcie oceniającym potencjalne skutki zmian w systemie emerytalnym eksperci londyńskiego banku Goldman Sachs.

Bliżej łupków?

Walne Petrolinvestu musi jutro przegłosować uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Skumulowana strata firmy to ponad 1,1 miliarda złotych, a więc więcej niż kapitał zapasowy i więcej niż 1/3 kapitału zakładowego. Do tego banki finansujące działalność operacyjną Petrolinvestu domagają się spłaty 20 milionów dolarów raty kapitałowej kredytu, której spłata przypadała dwa tygodnie temu.

Polityka i pieniądze

Premier zdecydował – PGE ma już w lipcu ruszyć z budową elektrowni w Opolu. Kurs akcji spadł natychmiast o jeden procent. Inwestycja, której budżet przekracza 11,5 miliarda złotych - według ostatniej oceny zarządu była z ekonomicznego punktu widzenia nieopłacalna.

OFEnsywa

Czy będą pozytywne konsekwencje zmian w systemie emerytalnym dla polskiej gospodarki i biznesu? Która z trzech rekomendacji zespołu przeglądającego funkcjonowanie systemu w ostatnich 14 latach jest najlepsza dla finansów publicznych, rynków kapitałowych i wreszcie przyszłych emerytów? Naszym gościem jest Aleksander Łaszek – ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Nowa strategia NTT

Wzrost rentowności operacyjnej o kilka procent i przychodów od 5% do 15% rocznie. Tak wyglądają założenia do nowej strategii składającej komputery i handlującej nowoczesną energetyką firmy NTT. Spółka chce wejść w nowe obszary biznesu. Stawia na większy udział w wynikach przychodów ze sprzedaży tabletów i smart fonów. Chce też rozwijać kontent na te urządzenia.

Milion w portfelu

Portfel Marka Mikucia zyskał od początku inwestycji 5,17%. W ostatniej odsłonie zyskuje nieznacznie, bo 0,13%. Marek Mikuć jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od kwietnia 2011. Największy zysk w ostatniej odsłonie dzięki Open Finance MIŚ, +10,7%. Jaką receptę na tytułowy milion ma zarządzający portfelem, pytał Robert Stankiewicz.

Nie ma pracy

200 mln ludzi na całym świecie nie obecnie pracy - wylicza Międzynarodowa Organizacja Pracy. 40 mln to osoby, które pracy nie mają od ponad roku. Aktywizacja bezrobotnych to wyzwanie przed którym staje jak widać cały świat - ale czego my w Polsce może nauczyć się podpatrując inne kraje, które potrafią ożywić rynek pracy? Na ten temat rozmawiamy z Mirosławem Proppe, KPMG.

Kondycja konsumenta

Spada wskaźnik optymizmu Polaków. Z badania IPSOS wynika że blisko połowa badanych obawia się kłopotów na rynku pracy. Od tygodnia mamy lato, ale to nie przekłada się na poprawę nastrojów konsumentów - kiedy zatem będzie lepiej? Pytamy o to Andrzeja Anterszlaka, IPSOS.

Ofensywa

Po konsultacjach społecznych dotyczących reformy systemu emerytalnego, rząd przedstawi swój projekt w sejmie. Ryszard Petru, Przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich po krytyce funkcjonowania OFE obawia się również, krytyki sektora prywatnego, który jego zdaniem powinien coraz większy mieć coraz większy udział w inwestycjach publicznych. Jest on zdania, że wszystkie warianty zmian w OFE proponowane przez rząd doprowadzą OFE do upadku.

Ofensywa

3 warianty dla systemu emerytalnego. Rząd przedstawił swoje propozycje dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rząd wybierze wariant zmian w OFE po konsultacjach społecznych, które potrwają co najmniej 30 dni. Robert Gwiazdowski z centrum imienia Adam Smitha twierdzi, że idea przeglądu systemu była słuszna, ale propozycje jego naprawy porównuje do tłumacznia wad komunizmu w czasach PRL.

Kara dla Sfinksa

Blisko pół miliona złotych kary dla giełdowego Sfinksa. Spółka miała według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów narzucać franczyzobiorcom, którzy zarządzają restauracjami sztywne ceny, i to od 13 lat. Sylwester Cacek, prezes giełdowego Sfinksa twierdzi, że przepisy regulujące tak zwane porozumienia horyzontalne, nie dotyczą Sfinksa i jego franczyzobiorców, a spółka pozostawia dużą dowolność w prezentowaniu cen w restauracjach.

Będą zmiany w OFE

Przejrzeli, policzyli i chcą zmian. Rząd pokazał trzy sposoby na OFE. Szczegółom propozycji przyjrzeli się reporterzy TVN CNBC Patrycjusz Wyżga, Dominik Cierpioł i Karolina Hytrek-Prosiecka

(OFE)nsywa

Żadna z propozycji zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych przedstawionych przez rząd nie podoba się profesorowi Dariuszowi Filarowi. Członek Rady Gospodarczej Przy Premierze mówił dziś w TVN CNBC, że rządowe warianty nie udoskonalą systemu emerytalnego. Profesor Filar proponuje, by zmienić sposób wynagradzania za zarządzanie OFE i umożliwić im zwiększenie inwestycji zagranicznych

OFEnsywa

Rządowe propozycje dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych mogą ulec niewielkim modyfikacjom. Jak mówił w TVN CNBC Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów mogą one nastąpić w ciągu 30-tu dni konsultacji społecznych.

OFEnsywa

Trzy warianty zmian systemu emerytalnego zostaną zaproponowane Radzie Ministrów do dalszej debaty - zapowiedział wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Rozważana jest m.in. likwidacja części obligacyjnej OFE oraz dobrowolność uczestnictwa w OFE. Jak zapowiadał premier DOnald Tusk, decyzja o wyborze jednego wariantu przez rząd ma zapaść w najbliższy wtorek. Zdaniem prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty BCC, rządowe propozycje oznaczaja powrót do rozwiązania z jednym filarem.

OFEnsywa

3 warianty dla systemu emerytalnego. Rząd przedstawił swoje propozycje dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych. Rząd wybierze wariant zmian w OFE po konsultacjach społecznych, które potrwają co najmniej 30 dni. Zdaniem Grzegorza Chłopka, prezesa ING PTE zmiany przedstawione przez rząd będą miały negatywny wpływ na polski rynek kapitałowy i całą gospodarkę.

Negocjator w biznesie

To kolejna odsłona cyklu "negocjator w biznesie" w "Blajer mówi: Biznes". O tym jak przygotować się do negocjacji rozmawiamy z mec. Markiem Kujawą negocjatorem, ekspertem w BCC I KIG.

Milion w portfelu

Robert Nejman jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od kwietnia 2011. Zarządzający zyskał od początku inwestycji ponad 7%. Zyskał też w ostatniej odsłonie, portfel urósł o 5%. Jaką propozycję ma autor zyskownej strategii na czas wakacji? O tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

PKB w USA

Amerykańskie PKB w pierwszym kwartale wyniosło 1,8%. Są to dane zannualizowane. Ostateczny odczyt był słabszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się 2,4%. Zdaniem Marcina Kacperczyka, profesora NY Univ. Stern School Of Business, wynik ten nie jest zaskoczeniem. Uważa on że decydujący wpływ miało ograniczenie wydatków sektora publicznego.

Ofensywa

OFE nie zostaną zlikwidowane, a ZUS wypłaci emerytury. Na konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski przedstawił propozycje trzech wariantów zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Dotyczą one przede wszystkim Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ograniczeniu ma podlegać inwestowanie przez OFE w obligacje. Jaki wpływ będzie to miało na ubezpieczonego? Pytamy o to Michała Szymańskiego, partnera zarządzającego Money Makers.

Ofensywa

83 miliardy złotych w 13 lat- tyle, po odliczeniu kosztów zarobiły dla klientów Otwarte FUndusze Emerytalne- wylicza Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. Dwa z trzech rządowych projektów reformy OFE zakłądają, że pieniądze gromadzone w Funduszach na 10 lat przed emeryturą miały by być przekazywane po 10% do ZUSu- tak, żeby w momencie przejścia na emeryturę wszystkie pieniądze się tam znalazły. Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, po obowiązki prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych takie rozwiązanie jest niebezpiecznie zarówno dla funkcjonowania OFE, jak i dla gospodarki i samych ubezpieczonych.

Większe zakupy

Sprzedaż rośnie bo handlowcy walczą o klientów oferując coraz niższe ceny. Bezrobocie spada bo taki jest sezon letni. Majowym danym z gospodarki przyjrzał się Dominik Cierpioł

Ofensywa

Decyzja o wyborze jednego wariantu zmian systemu emerytalnego przez rząd ma zapaść w najbliższy wtorek. Zdaniem Dawida Czopka z BRE Wealth Management, najprawdopodobniej rząd wybierze wariant pierwszy, przewidujący umorzenie obligacji.

Ofensywa

Trzy warianty zmian systemu emerytalnego zostaną zaproponowane Radzie Ministrów do dalszej debaty - zapowiedział wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Rozważana jest m.in. likwidacja części obligacyjnej OFE oraz dobrowolność uczestnictwa w OFE. Jak zapowiadał premier Donald Tusk, decyzja o wyborze jednego wariantu przez rząd ma zapaść w najbliższy wtorek. Aleksandra Bluj, strateg rynku stopy procentowe PKO BP uważa, że wybór nie padnie na wariant drugi wedle którego ubezpieczony zdecyduje czy chce być w OFE czy przechodzi do ZUS.

Energetyczne wyzwania

Energa stawia na energię odnawialną i przejmuje kolejne farmy wiatrowe. O szczegółach projektu i przyszłości energetyki rozmawialiśmy z prezesem spółki Mirosławem Bielińskim.

Biznes globalny

KOV zmienia się Serinus Energyy i wchodzi do notowań w Toronto. Dzięki przejęciu kanadyjskiej firmy Windstar nowa grupa będzie posiadać 13 licencji w pięciu krajach w tym dwie już produkcyjne w Tunezji i na Ukrainie. Jak przekonuje spółka już na starcie wydobycie węglowodorów zwiększy się o połowę do blisko 5 tysięcy ekwiwalentów baryłek ropy na dobę. Naszym gościem był szef rady dyrektorów spółki Dariusz Mioduski.

Droga do ożywienia

Samochody, pralki, telewizory, ubrania i buty... Polacy więcej kupują! Majowy wzrost sprzedaży detalicznej to 0,5% rok do roku. O to jaka jest kondycja konsumenta z perspektywy znanej firmy cukierniczej pytaliśmy prof. Andrzeja Blikle, głównego udziałowca i wiceprzewodniczące Rady Nadzorczej A. Blikle.