Z kraju

Z kraju

Rozszyfrowując marże

Marże rafineryjne i dyferencjał bez tajemnic – czyli jak czynniki rynkowe wpływają na wyniki biznesu petrochemicznego?

Nokaut się zmienia

Porównywarka ofert sklepów internetowych to już nie wystarczy by osiągnąć sukces w biznesie.

Czekając na ożywienie

Czekając na ożywienia czyli jak planować biznes na drugą część tego i początek przyszłego roku?

Biznes w trudnych czasach

2013-sty będzie trudny, ożywienie jest kruche i słabe – napisał w sprawozdaniu za zeszły rok prezes produkującego aparaturę pomiarową warszawskiego Sonela.

Japonia będzie luzować

Po posiedzeniu banku centralnego Japonii, podjęto decyzję o wcześniejszym niż to poprzednio zakładano rozpoczęciu programu skupu rządowych aktywów.

Mniej upadłości w marcu

Spada liczba upadłości w Polsce. Marzec przyniósł wyhamowanie trendu. Bankructwo ogłosiły 74 firmy, co stanowi spadek wobec marca 2012 roku, gdy tych upadłości było 80.

Kiedy euro w Polsce?

Polska droga do strefy euro musi zacząć się od spełnienia kryteriów z Maastricht - zgodzili się uczestnicy debat organizowanych dotąd przez Prezydenta, NBP i Ministerstwo Finansów.

Co dalej z OFE?

"Żaden skok na kasę, oczywiście jest to wykluczone" - to słowa wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego, który w TVN 24 odpowiadał na pytanie Bogdana Rymanowskiego, czy rząd zdecyduje się na zasypanie dziury budżetowej pieniędzmi emerytów. Przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie znana po zakończeniu przeglądu systemu emerytalnego. Obecnie rząd nie planuje jednak likwidacji OFE - twierdzi minister Rostowski. Prof. Witold Orłowski uważa, że należy zmienić regulacje, tak aby transfery do OFE nie powiększały długu publicznego. Argumentem jest to, że II filar, czyli OFE "ujawniają" zobowiązania systemu emerytalnego, a to utrudnia utrzymanie długu publicznego poniżej tzw. progów ostrożnościowych.

Największy bank z nową strategią

PKO BP zamierza rosnąć na rynku polskim i w Europie Centralnej. W strategii na lata 2013-2015 zakłada przejęcia i alianse oraz wzrost udziałów rynkowych. Bank chce też skoncentrować się na poprawie obsługi klienta oraz modernizacji oddziałów i agencji. O tym jaki plan mają na siebie banki i jak będą zwiększać zyski w czasie malejących stóp procentowych, rozmawialiśmy z Michałem Dubno, dyrektorem ds. strategii sektora instytucji finansowych w Deloitte.

Kiedy wiosna w gospodarce?

Zatrudnienie w amerykańskich firmach prywatnych rośnie najwolniej do pół roku. Z raportu ADP wynika, że w marcu w sektorze prywatnym za Oceanem przybyło 158 tys. nowych etatów, a to o ponad 40 tys. mniej niż zakładali ekonomiści. Aktywność przemysłu w USA także nie wskazuje na wiosnę w amerykańskiej gospodarce. Indeks ISM wyniósł w marcu 51,3 pkt., czyli gorzej od prognoz i słabiej niż miesiąc wcześniej. O tym, kiedy możemy spodziewać się ożywienia, rozmawialiśmy z Rafałem Sadochem, ekonomistą Invest Banku.

Twój Brat PIT

Obowiązki rejestracyjne faktur przy prowadzeniu książki przychodów i rozchodów. Rozmowa z Grzegorzem Grochowiną, doradcą podatkowym w KPMG.

Zmiany w e-sądzie

O nowych przepisach rozmawiamy z prof. Jackiem Gołaczyńskim, wiceministrem sprawiedliwości.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Pawła Homińskiego, członka zarządu Noble TFI stracił 3,17%. W XI edycji portfel zyskał 3,25%. Liderem wzrostów były akcje spółki Unibep. Przyniosły one prawie 18% wzrostu. O propozycjach zarządzającego na kolejną odsłonę programu z rozmowie Jana Niedziałka.

Social Lending

Social lending, czyli pożyczki społecznościowe. Są to pieniądze od obcych ludzi z Internetu a nie od banku ... To stosunkowo nowe zjawisko na świecie. Ile można zarobić? Jakie jest ryzyko? O tym mówił nasz gość Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru długów.

Polska potrzebuje inżynierów

W latach 2006-2013 spadła w Polsce liczba studentów. Rynek pracy potrzebuje inżynierów z dużą wiedzą praktyczną. Takiego zdania jest prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. Minister nauki i szkolnictwa wyższego chce, aby od 2014 r. przedsiębiorstwa mogły przekazywać jeden procent podatku dochodowego CIT na wybraną przez siebie instytucję naukową. Profesor przyjął ten pomysł entuzjastycznie. Jego zdaniem zwiększyłoby to pulę środków na modernizację infrastruktury badawczej.

Biznes w czasie kryzysu

Jak stymulować wzrost gospodarczy – pytają organizatorzy piątego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który za nieco ponad miesiąc rusza w Katowicach. W piątym roku kryzysu w globalnej gospodarce pytanie jest cały czas aktualne. Choćby ostatnie dane wyprzedzające – indeksy menedżerów odpowiadających w firmach przemysłowych za logistykę pokazują, że ożywienie w gospodarce może nadejść później niż spodziewa się tego biznes, inwestorzy i ekonomiści. Gdzie organizatorzy EKG szukać będą odpowiedzi na to kluczowe dziś pytanie? Naszym gościem był Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości i organizator Kongresu.

Spada eksport

W lutym odnotowano spadek polskiego eksportu, po wzroście w styczniu. Licząc miesiąc do miesiąca wartość polskiego eksportu w euro spadła w lutym o 4,6%. O kondycji polskiego eksportu rozmawialiśmy z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą KUKE.

Polityka i pieniądze

Nie ma doktryny, że za wszelką ceną muszą zostać – mówi o OFE premier. W ramach przeglądu funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych pojawiają się pomysły sugerujące możliwość ograniczenia sumy pieniędzy przekazywanych z naszych pensji do prywatnych funduszy. Są też bardziej skrajne propozycje – odebrania OFE środków jakie ulokowały z naszych oszczędności w obligacje skarbowe i przeniesienie ich na indywidualne konta w zarządzanym przez państwo ZUS-ie. Jak ograniczenie roli Funduszy może wpłynąć na rolę i możliwości rozwoju warszawskiej giełdy oraz całego rynku kapitałowego? Spytaliśmy Pawła Pytela, prezesa Aviva PTE.

Strategia PKO BP 2013-2015

Zarząd PKO Banku Polskiego przedstawił strategię na lata 2013-2015. Bank będzie dążył do zmniejszanie oddziałów i zwiększenia aktywności w obszarze bankowości internetowej. Chce w ten sposób dostosować się do zmieniającego się rynku. Na temat nowej strategii w programie Wartość! mówił prezes Zbigniew Jagiełło.

Droga do ożywienia

Zatrudnienie w amerykańskich firmach prywatnych rośnie najwolniej do pół roku. Z raportu ADP wynika, że w marcu w sektorze prywatnym za oceanem przybyło 158 tysięcy nowych etatów. To o ponad 40 tysięcy mniej niż zakładali ekonomiści. O komentarz poprosiliśmy Przemysława Kwietnia, głównego ekonomistę XTB. Przemysława Kwietnia pytaliśmy też o przyczyny słabości warszawskiej giełdy w ostatnim czasie.

Strategia PKO BP 2013-2015

38 złotych, rekomendacja neutralna - tak wycenia akcje PKO BP Andrzej Powierża. Analityk Citi Handlowego podkreśla, że strategia banku na lata 2013-2015 nie jest zaskoczeniem. Bank zamierza skoncentrować się na poprawie obsługi klienta, modernizacji oddziałów i agencji. W strategii PKO BP założył także duże możliwości rozwoju płatności elektronicznych.

Apetyt na rozwój

Makarony, dania gotowe, dżemy, smalce i pasztety - czas na spółkę, której akcje od początku roku zyskały na warszawskiej giełdzie ponad pięćdziesiąt procent.

Nerwy ze stali

Cognor pod gigantyczną presją. W ciągu ostatnich trzech dni akcje spółki zanurkowały o blisko 25 procent.

Podatek dla uczelni?

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które pozwolą osobom prawnym przekazywać 1 proc. podatku CIT konkretnym placówkom naukowym

Co dalej z OFE?

Otwarte Fundusze Emerytalne są 3,5 razy tańsze niż porównywalne z nimi zrównoważone fundusze inwestycyjne - uważa Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE. Bańkowski dodaje, że dotychczas OFE zarabiały średnio 6% rocznie w ujęciu realnym (czyli po uwzględnieniu inflacji). Rząd w obawie o wysokość długu publicznego i przyszłe wydatki państwa przymierza się do zmian w systemie emerytalnym. Premier Donald Tusk nie wykluczył dzisiaj całkowitej likwidacji OFE.

Koniec zatorów płatniczych?

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wejdzie w życie z końcem kwietnia 2013 roku. Rozmowa z Rafałem Rapalą, partnerem w kancelarii Kochański Zięba Rapala i Partnerzy.

Brat VAT

Rozmowa z Jerzym Martini z Kancelarii Martini i Wspólnicy.