Z kraju

Z kraju

Zmiany w zamówieniach publicznych

Posłowie chcą zmian w ustawie Prawo Zamówień Publicznych. Wzmocniona ma być pozycja podwykonawców, aby uniknąć sytuacji, która wyniknęła przy budowie infrastruktury przed Euro 2012, gdzie wiele firm pracujących m.in przy budowie autostrad, do tej pory nie uzyskało wynagrodzenia. W "Blajer mówi: Biznes" analizujemy nowe prawo. Rozmowa z Januszem Niedzielą, ekspertem prawa zamówień publicznych.

Podatkowe ciśnienienie napiera na ulgi

Planowany budżet państwa na rok 2014 przewiduje deficyt na poziomie prawie 48 miliardów złotych. Rząd szuka oszczędności m.in zaostrzając kryteria korzystania z ulgi na dzieci. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy jakich zmian może spodziewać się podatnik w przyszłym roku. Rozmowa z Agnieszką Kobak.

MLP w drodze na GPW

We wtorek ruszyły zapisy na akcje MLP GROUP. Potrwają do 15 października. Deweloper powierzchni magazynowych ustalił cenę maksymalną akcji w ofercie publicznej na 26 zł. Wartość oferty to 98 mln zł. O planach spółki rozmawialiśmy z jej wiceprezesem Radosławem Krochtą.

Milion w portfelu

Portfel Rolanda Paszkiewicza zyskuje od początku inwestycji prawie 10%. W ostatniej odsłonie zarobił ponad 7%. Największy zysk w ostatniej odsłonie na akcjach Unimot Gaz +56,5%, a strata na akcjach Relpolu -9,3%. Roland Paszkiewicz jest uczestnikiem cyklu od kwietnia 2011 roku. O tym jakie zmiany wprowadza zarządzający, na następne dwa miesiące, w rozmowie z cyklu Milion w Portfelu.

Pomysł na franka

Tysiące Polaków jest w pułapce, gdyż wartość ich kredytu jest dużo większa niż wartość mieszkania. To oznacza, że nie mogą spłacić mieszkania. Muszą się też zastanawiać, czy za chwilę nie zapuka do drzwi bank i nie zażąda dopłaty, dodatkowego ubezpieczenia. Jakie są prawa klientów banków w takiej sytuacji pytaliśmy Małgorzatę Chruściak, szefową zespołu bankowego w CMS Cameron Mckenna.

Test budżetowej (nie)wiedzy

Przyjęty pod koniec września projekt budżetu na przyszły rok zakłada, że PKB wzrośnie o 2,5 procent, inflacja będzie na poziomie 2,4 procent a bezrobocie 13,8 procent. Zapytaliśmy posłów, którzy wyszli z sali w czasie debaty, czy wiedzą na jakich założeniach opierają się przyszłoroczne finanse państwa. Oto, co nam powiedzieli...

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon musi zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Brzezinem, doradcą podatkowym w Crido Taxand.

Sieć bez alkoholu

Czy sprzedaż alkoholu przez Internet jest zakazana? Jak się okazuje wprost z ustawy taki zakaz nie wynika, a jak wiadomo co nie jest zakazane- jest dozwolone. Czy urzędnik może ukarać naszą firmę za sprzedaż alkoholu za pośrednictwem strony internetowej? W „Blajer mówi: Biznes” rozważamy różne przypadki sprzedaży alkoholu „na odległość”. Rozmowa z Magdaleną Amerek.

Elastyczny czas pracy

Od ponad miesiąca obowiązują przepisy wprowadzające elastyczny czas pracy. Jak zoorganizować pracę swoim pracownikom aby nie zrazić ich do pracy w naszej firmie? W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy niuanse nowelizacji Kodeksu Pracy. Rozmowa z Piotrem Wojciechowskim, kancelaria Prawa Pracy.

Twój Brat PIT

Według najnowszego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeśli sprzedamy np. nieruchomość, w której prowadzimy działalność gospodarczą, a nie jest ona wpisana do ewidencji środków trwałych to przychód z jej sprzedaży nie będzie traktowany jako przychód firmy. Ciekawym jest, że ten sam sąd rok wcześniej orzekł zupełnie odwrotnie w analogicznej sprawie. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy jak argumentować taką sprzedaż przed urzędem skarbowym aby uniknąć podatku. Rozmowa z Grzegorzem Baranem.

Szansa na tańszy gaz?

Jakiekolwiek negocjacje w sprawie obniżenia cen rosyjskiego gazu, mogą nastąpić najwcześniej za rok - mówi była prezes PGNiG. Jak tłumaczy Grażyna Piotrowska - Oliwa, według kontraktu Gazprom przed 6 listopada 2014 roku nie ma żadnego obowiązku prowadzenia jakichkolwiek negocjacji ze stroną polską. O nowych negocjacji z Rosjanami ws. niższych cen gazu mówił wicepremier i minister gospodarki - Janusz Piechociński.

Papierosy bez smaków?

Parlament Europejski zdecydował o rozpoczęciu negocjacji dyrektywy tytoniowej z Radą Unii Europejskiej. Wcześniej przegłosowano poprawkę przewidującą 8-letni okres przejściowy w zakazie sprzedaży papierosów mentolowych. Inna poprawka mówi o tym, że nie będzie zakazu sprzedaży cienkich papierosów tzw. slimów. Obu zakazom sprzeciwia się Polska. Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego z Centrum Adama Smitha, ograniczenia narzucone prawem dają niewielkie efekty i wprowadzenie w życie dyrektywy zabraniającej produkcji i sprzedaży papierosów slim i mentolowych nie wpłynęłoby na poprawę zdrowia palaczy.

Szybki Internet w komórce?

We wtorek o północy mija czas na składanie opinii w konsultacjach w sprawie aukcji komórkowych częstotliwości, pozwalających zbudować sieć szybkiego mobilnego Internetu w technologii LTE. Sieć ma być tańsza i ogólnopolska. Jakie korzyści z tych rozwiązań mogą wynikać dla klienta, pytaliśmy Emila Konarzewskiego, partnera zarządzającego Audytel SA

PKP Cargo wjedzie na GPW

PKP Cargo 31 października chce zadebiutować na giełdzie. PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. Aby skutecznie walczyć z niemieckim konkurentem, niezbędne są nie tylko duże inwestycje w samej PKP Cargo ale też w całą infrastrukturę kolejową w Polsce - powiedział TVN CNBC Stefan Marcu z A.T. Kearney.

Milion w portfelu

Portfel Pawła Homińskiego, zarządzającego Noble Funds TFI zyskał od początku inwestycji stracił ponad 3%. W Ostatniej odsłonie zyskuje 3,6%. Największy zysk przyniósł tym razem International Consolidated Airlines Group +19,6%. W nowej odsłonie dokupuje dwie spółki: Aflac I Barclays. Zarządzający jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od kwietnia 2011 roku.

PKP Cargo idzie na GPW

PKP Cargo wjedzie na giełdę jeszcze w tym miesiącu. Spółka planuje debiut 31 października.

RPP w akcji

W przyszłym roku wzrost gospodarczy Polski może przyspieszyć do trzech procent - uważa prof. Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej i dodaje, że ten rok możemy zakończyć 1,5-procentowym wzrostem. Członek Rady powtórzyła też, że w najbliższym czasie stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie. Z prof. Anną Zielińską-Głębocką rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Wykopać zyski

ZWG pod koniec września kupiło akcje stanowiące 9,99% kapitału Bumechu i nadal chce zwiększać zaangażowanie w spółkę. Z kolei Bumech w ciągu miesiąca może opublikować nową strategię. O planach obu spółek, które działają na rynku usług i maszyn dla górnictwa, rozmawialiśmy z ich prezesem Marcinem Sutkowskim.

Tytoniowa regulacja

Co dalej z europejską dyrektywą tytoniową - o tym zdecyduje dziś Parlament Europejski. W Brukseli najpierw odbędzie się debata, następnie głosowanie nad nowymi przepisami. Przeciwnikiem wprowadzenia regulacji jest Maciej Ptaszyński z którym rozmawiał Rafał Hirsch.

Biznes kontra zdrowie

Co dalej z europejską dyrektywą tytoniową - o tym zdecyduje dziś Parlament Europejski. W Brukseli najpierw odbędzie się debata, następnie głosowanie nad nowymi przepisami.

Dyskusja o frankach

Ewentualne przewalutowanie kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich na złotówki, według kursu z dnia udzielenia pożyczki, doprowadziłoby do recesji w gospodarce - uważa Komisja Nadzoru Finansowego.

OFEnsywa

Otwarte Fundusze Emerytalne będą mogły nadal inwestować na giełdzie, ale nie będą mogły już kupować obligacji skarbu państwa. To jedna z kluczowych zmian w systemie emerytalnym proponowana przez rząd. O tym jak reforma OFE wpłynie na rynek kapitałowy i polską gospodarkę eksperci dyskutowali dzisiaj na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Oddzielny panel poświęcony był propozycjom zmian w trzecim filarze. Gościem TVN CNBC był Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Kredyty we frankach

Prawo i Sprawiedliwość chce, by rząd zajął się pomocą dla osób, które wzięły kredyty hipoteczne we frankach. PiS rozważa dwie propozycje - przewalutowanie swojego kredytu po kursie z momentu jego udzielenia, a także przerzucenie części ryzyka spłaty kredytu na bank - tak na antenie TVN CNBC mówiła poseł PiS, Beata Szydło. Teraz trwa debata w ramach klubu Prawa i Sprawiedliwości, projekt ma być też potem poddany konsultacjom.

Szansa na tańszy gaz

Tańszy gaz na dłużej? Wicepremier Janusz Piechociński zapowiada, że chce rozmawiać z Gazpromem na temat cen gazu dla Polski, a URE w najbliższym czasie zamierza wezwać PGNiG do korekty wniosku taryfowego. Z prezesem URE, Markiem Woszczykiem, rozmawiał Rafał Hirsch.

Zmiany w e-handlu

Zmiany w ustawie dotyczącej ochrony konsumentów dotyczą m.in. wydłużenia terminu, w którym klient detaliczny będzie mógł odstąpić od umowy zawartej poza siedzibą przedsiębiorstwa sprzedającego- zamiast 10, teraz będzie miał na to aż 14 dni. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy jak nowe prawodawstwo wpłynie na firmy. Rozmowa z radcą prawnym, Łukaszem Oleksiukiem.

Amazon inwestuje w Polsce

Amazon planuje otwarcie trzech wielkich centrów logistycznych w Polsce do 2015 r. W ciągu trzech lat od ich powstania utworzone zostanie aż 6 tys. miejsc pracy. Tymczasowo pracę znajdzie tam dodatkowe 9 tys. osób. Jaki wpływ będzie miała obecność tak ogromnej firmy na nasz rodzimy biznes? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Mateuszem Gordonem, ekspertem e-commerce w firmie Geminus.

Składki od umów-zleceń

Firmy zatrudniające na umowach-zleceniach będą od wszystkich takich kontraktów płacić składki ubezpieczeniowe do ZUS. Jakie skutki przyniesie takie rozwiązanie dla MŚP? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Katarzyną Sarek i Krzysztofem Gąsiorem.

Zakazane weksle

Na najbliższym posiedzeniu sejmu, posłowie zajmą się kwestią dodania do Kodeksu Pracy zapisu, przewidującego zakaz wystawiania weksli przez pracowników swojemu pracodawcy w celu zabezpieczenia np. powierzonego im mienia. O tym jak przedsiębiorca ma zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami spowodowanymi przez swojego pracownika, rozmawiamy z Julią Piterą i Maciejem Sekundą.

Składki od umów-zleceń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgłasza uwagi techniczne do projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które chce obciążenia składkami emerytalnymi i rentowymi wszystkich umów zleceń pracownika. To może być ważne dla osób, które pracują na kilka umów jednocześnie. Dziś takie osoby odprowadzają składkę tylko od umowy która została zawarta najwcześniej. Bez względu na to, czy była to umowa na 50, czy na 2 tysiące złotych. Minister pracy - Władysław Kosiniak Kamysz proponuje, by przy wyliczeniu składek brane były pod uwagę wszystkie umowy zlecenia pracownika. Składka byłaby jednak pobierana nie od ich sumy, a od wysokości minimalnej pensji, czyli 1600 złotych brutto. ZUS proponuje, by składki były odprowadzane od poszczególnych umów.

Składki od umów-zleceń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce obciążenia składkami emerytalnymi i rentowymi wszystkich umów zleceń pracownika. To może być ważne dla osób, które pracują na kilka umów jednocześnie. Dziś takie osoby odprowadzają składkę tylko od umowy, która została zawarta najwcześniej. Bez względu na to, czy była to umowa na 50, czy na 2000 złotych.Teraz ZUS chce, by składki były odprowadzane od wszystkich umów. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan może to oznaczać obniżkę płac. Tymczasem wiceprzewodnicząca OPZZ - Wiesława Taranowska uważa, że oskładkowanie wszystkich umów zlecenia to dobry pomysł.