Z kraju

Z kraju

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodnia w "Milionie w Portfelu". Najwięcej w XIII odsłonie zyskał portfel Sebastiana Buczka (15,68%). Na drugim miejscu znalazł się Marek Świętoń, który zarobił (7,73%). Inwestycje Jacka Rzeźnicza pozwoliły uzyskać wzrost na poziomie (3,51%). Jedyny wynik ujemny uzyskał portfel Aleksandra Jawienia (-5,04%). Szczegółowe podsumowanie XIII edycji i wyniki po wszystkich XIII odsłonach w rozmowie z Anną Depko z Analiz Online.

Biznes na korcie

Nie będzie powtórki sprzed roku i gry w finale wielkoszlemowego turnieju. Agnieszka Radwańska po bardzo wyrównanym meczu przegrała w półfinale Wimbledonu z Niemką Sabine Lisicki. Ale popularna "Isia" nie wróci z Londynu z pustymi rękami. Za awans do półfinału Radwańska otrzymała premię w wysokości 400 tys. funtów, czyli ponad 2 mln zł. Jak duże pieniądze towarzyszą w biznesie na korcie? Rozmowa z Jerzym Ciszewskim, prezesem Ciszewski MSL Marketing Sportowy.

Ile pracy w USA?

W Stanach Zjednoczonych powstaje więcej nowych miejsc pracy niż prognozowali ekonomiści. W czerwcu w amerykańskiej gospodarce przybyło 195 tysięcy nowych miejsc pracy. To o 30 tysięcy więcej niż oczekiwano. Krzysztof Błędowski, ekonomista MAPI mówił w "Godzinie dla Pieniędzy", że dzisiejsze dane z rynku pracy powinny ucieszyć Rezerwę Federalną i w ciągu najbliższych kilku miesięcy skłonić ją do zmniejszenia skupu aktywów.

Portfel w komórce

Sześć banków pod cichym przewodnictwem tego największego - PKO BP - tworzy wspólną platformę, która uderzy w interesy firm wystawiających karty płatnicze. Chodzi o aplikację, która umożliwia płatności przy pomocy telefonu komórkowego. Czy tego rodzaju system jest bezpieczny? W "Godzinie dla Pieniędzy" rozmowa z Witoldem Tomaszewskim z Telepolis.pl.

"Kupuj" P.R.E.S.C.O.

Noble Securities obniżyło cenę docelową dla akcji P.R.E.S.C.O. do 11,1 złotych i rekomenduje kupno. Zdaniem analityków Noble ostatni spadek kursu to okazja do zakupu. W programie Dzień na Rynkach rozmawialiśmy analitykiem Noble Securities, Jarosławem Sojką.

Droga do ożywienia

W Stanach Zjednoczonych powstaje więcej nowych miejsc pracy niż prognozowali ekonomiści. W czerwcu w amerykańskiej gospodarce przybyło 195 tysięcy nowych miejsc pracy. To o 30 tysięcy więcej niż oczekiwano. jednak zdaniem Marcina Kacperczyka zbyt wczesne wycofanie się z programu skupu aktywów przez FED może być ryzykowne dla amerykańskiej gospodarki. Według profesora NY University Stern School of Business uzależnienie tej decyzji od stopy bezrobocia jest niebezpieczne bo nie jest to do końca miarodajny wskaźnik.

Rynki wschodzące w odwrocie

Rosnące ryzyko polityczne uderza w wiarygodność rynków wschodzących. Arthur Gromadzki - doradca Caspar Asset Management podkreśla, że gdyby nie ostatnie zamieszki - państwa takie jak Turcja, Brazylia czy Egipt byłyby znacznie lepiej postrzegane przez inwestorów.

Akcje za grosze

Giełda robi porządki - zawiesiła obrót dwudziestu siedmiu spółek z rynku New Connect za nie podanie raportów za ubiegły rok. Teraz wysyła sygnał do najbardziej chwiejnych firm z głównego parkietu czyli spółek groszowych. O komentarz poprosiliśmy Mariusza Patrowicza, inwestora giełdowego.

Rekordowy Integer

Kurs Integera najwyżej w historii, jest nowa rekomendacja od Wood & Company - 353 złote za akcję - są nowe pieniądze z emisji akcji, są plany podboju nowych rynków i być może przejęć w kraju. Do tego - jest spór ze Skarbem Państwa o faworyzowanie Poczty Polskiej. Naszym gościem był Rafał Brzoska, prezes Integer.pl.

Droga do ożywienia

Budżet do nowelizacji po wakacjach. Ekonomista Invest Banku - Rafał Sadoch uważa, że zobaczymy w nim zwiększony deficyt i redukcję elastycznych wydatków. Premier Donald Tusk zapowiedział, że przedstawi stosowny komunikat w tej sprawie w przyszłym tygodniu - po rozmowach z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Wynajmujemy nieruchomość

Lipiec - najgorszy z punktu widzenia właścicieli mieszkań miesiąc jest jednocześnie najlepszym okresem dla tych, którzy zamierzają je wynająć. O aktualnych trendach cenowych rozmawiamy z Marcinem Drogomireckim z portalu domy.pl.

Biznes na korcie

Nie będzie powtórki sprzed roku i gry w finale wielkoszlemowego turnieju. Agnieszka Radwańska po bardzo wyrównanym meczu przegrała w półfinale Wimbledonu z Niemką Sabine Lisicki. Ale popularna "Isia" nie wróci z Londynu z pustymi rękami.

Wartość nieruchomości w Europie

Polak, aby zarobić na 70-metrowe mieszkanie musi pracować przez siedem lat. To długo, ale ceny nieruchomości w Warszawie są i tak jednymi z najniższych w Europie - wyliczają eksperci Deloitte.

Ożywienie kredytowe

Dwa główne banki centralne w Europie dalej prowadzą politykę ultra niskich stóp - Bank Anglii i EBC dalej będą wspierać gospodarkę tanim kredytem. Inaczej niż polska Rada Polityki Pieniężnej, która zadeklarował - STOP - było 8 obniżek i teraz koniec cyklu!

Portfel w komórce

Mocna zagrywka bankowców - chcą przekonać Polaków, by karty płatnicze schowali do szuflady a na zakupy chodzili z komórką. 6 banków pod cichym przewodnictwem tego największego - PKO BP, tworzy wspólną platformę, która może uderzyć w interesy firm wystawiających karty płatnicze. Dominik Cierpioł

Twój brat PIT

Pewne są tylko dwie rzeczy- śmierć i podatki, fiskus wziął sobie tę maksymę do serca i ściąga podatki nawet od napiwków. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Tomaszem Modzelewskim, doradcą podatkowym w Rödl & Partner.

Polityka i pieniądze

W zeszłym tygodniu zostały zerwane obrady komisji trójstronnej- związkowcy opuścili salę. Postanowiliśmy skonfronotwać racje związków zawodowych i pracodawców. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Jeremim Mordasewiczem z PKPP Lewiatan i Piotrem Szumlewiczem doradcą OPZZ.

OFEnsywa

Burza wokół OFE trwa. Według prof. Witolda Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego PWC, należy zadbać o cywilizowane warunki wyboru ZUS czy OFE. W rozmowie z Robertem Stankiewiczem, profesor wyjaśniał, jak powinien wyglądać system emerytalny w Polsce.

Mobilny sojusz

Telefon zamiast karty płatniczej i zamiast portfela - to najnowszy pomysł banków PKO BP, Alior, Millennium, ING i mBanku na płatności za zakupy. O tym jak będzie funkcjonował nowy system z prezesem Alior Banku, Wojciechem Sobierajem rozmawiał Dominik Cierpioł

Polityka i pieniądze

Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie i zamieszanie wokół OFE – to główne tematy, o których mówił dziś w "Godzinie dla Pieniędzy" Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Rzeźniczka zyskał w ostatniej odsłonie 3%. Od początku inwestycji jest na plusie i wynosi ponad 5%. Największy zysk udało się uzyskać dzięki funduszowi KBC akcji małych i średnich spółek +9,9%. Jedyna strata, to fundusz TOTAL FIZ, który wyniósł -10,21%.

Polityka pieniądze

Europosłowie interweniują by powstrzymać spadek cen uprawnień do emisji CO2. Parlament europejski przegłosował dyrektywę, która zmniejsza o 900 milionów liczbę pozwoleń do darmowej emisji dwutlenku węgla. Taki ruch ma powstrzymać dramatyczny spadek rentowności inwestycji w odnawialne źródła energii. Negatywnie wpłynie na wyniki wysokoemisyjnych biznesów - a więc opartej głownie na węglu polskiej energetyki, branży cementowej, chemicznej czy papierniczej. Czy minister środowiska będzie walczył o zmianę decyzji korzystnych dla środowiska ale sprawiających problemy wielu polskim firmom? Jak odpowie na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że Polska nie miała prawa przyznawać koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego bez przetargu? Naszym gościem był Marcin Korolec, minister ochrony środowiska.

Mobilny sojusz

PKO BP blisko narzucenia rynkowi własnego standardu płatności. Prezesowi Zbigniewowi Jagiełło udało się przekonać 5 innych banków - BZ WBK, BRE Bank, Millennium, ING i Alior - do własnego systemu. Prezes Alior Banku twierdzi, że system gotowy będzie w ciągu pół roku. Mniej optymistyczny jest prezes Millennium. Z Bogusławem Kottem o mobilnych płatnościach, ale też o końcu cyklu obniżek stóp NBP i o widokach na ożywienie rozmawiał Dominik Cierpioł

Rekordowe kontrakty Robyga

Robyg chwali się rekordową sprzedaż mieszkań w drugim kwartale. Warszawsko-Trójmiejski deweloper znalazł nabywców na 402 lokale co oznacza wzrost o 1/3 wobec pierwszych trzech miesiącach roku. W efekcie na poziomie sprzedaży całe półrocze stoi pod znakiem 27-procentowego wzrostu. Pytanie ile na tych projektach mogą zarobić akcjonariusze spółki? Kolejne – to jak obniżka stupm procentowych – w całym cyklu to aż 225 punktów bazowych wpływa na koszty całej branży? Naszym gościem był Zbigniew Okoński, prezes grupy Robyg.

Surowce pod presją

Największy od 13 lat spadek zapasów ropy w USA, słaby dolar i ryzyko polityczne w Afryce Północnej. Jak wyglądają fundamenty, które decydują o wycenie surowców związanych z kondycją globalnej gospodarki? Gdzie na tych rynkach pojawiają się teraz okazje inwestycyjne? Naszym gościem była Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.