Z kraju

Z kraju

Urzędy (bez) pracy

Reforma urzędów pracy o krok bliżej. Rząd przyjął założenia do ustawy, która ma uzależnić ilość płynących do urzędów pracy pieniędzy od ich skuteczności w swataniu bezrobotnych z pracą. Ekspertyment naukowy prof. Joanny Tyrowicz z WNE UW pokazał, że urzędy pracy nie mają motywacji, aby skutecznie pośredniczyć między pracodawcami i pracownikami. Czy rządowy projekt do krok w dobrym kierunku?

Ronson sprzedaje więcej

Ronson w drugim kwartale sprzedał ponad dwa razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Spółka mocno rośnie też na warszawskiej giełdzie. Od dołka z października kurs dewelopera wzrósł o ponad 130 procent i teraz kapitalizacja wróciła do poziomów sprzed dwóch lat. W samym drugim kwartale spółka znalazła klientów na 163 mieszkania i w ten sposób wyszła na czwartą pozycję wśród giełdowych deweloperów. Jak mogą wyglądać kolejne miesiące i jak spadek stóp procentowych wpływa na kondycję całej branży? Naszym gościem był Tomasz Łapińśki, wiceprezes i dyrektor finansowy spółki.

Inwestycje Franklin Templeton

Ropa, gaz, spółki energetyczne - tym stoi rynek w Bukareszcie. Na czym polega specyfika inwestowania w Rumunii, której rynek kapitałowy ma teraz rozwijać były szef warszawskiej giełdy? Naszym gościem był Grzegorz Konieczny, wiceprezes Franklin Tempelton, który zarządza notowanym od 2011 roku na bukaresztańskiej giełdzie funduszem Fondul Proprietatea. Od początku roku do końca maja jego kapitalizacja wzrosła o 27 procent a wartość aktywów netto to prawie 3,5 miliarda euro.

Plany PKM Duda

Warunki rynkowe nie sprzyjają koncernowi Duda. Zdaniem prezesa spółki wysokie ceny pogłowia utrzymają się jeszcze przez 18 miesięcy. Sytuacji nie poprawiają nawet spadki cen zbóż. Dariusz Formela, prezes PKM Duda mówił w TVN CNBC, że spółka koncentruje się w tej chwili przede wszystkim na zmniejszaniu kosztów.

"Great Rotation"

"Great Rotation" – tak analitycy opisują odpływ miliardów dolarów z rynku amerykańskich obligacji w kierunku Wall Street. Obserwując spadek wyceny Funduszu ETF Barclays opartego o rynek treasures, skalę tego odpływu można szacować na 120 miliardów dolarów. Co więcej stało się to w okresie ostatnich dwóch miesięcy. Czy czeka nas podobna ucieczka kapitału z rynków wschodzących? Naszym gościem był Mariusz Staniszewski - prezes Noble Founds TFI.

Zmiany w interchange

Za niecały rok mniejsze opłaty za płatność kartą. Posłowie chcą, by od połowy 2014 r. wysokość interchange wyniosła maksymalnie 0,5%. Oznaczałoby to blisko 3-krotny spadek opłaty wobec tego ile wynosi ona obecnie. Zdaniem Pawła Rychlińskiego, dyrektora generalnego Mastercard Polska, sklepy przeniosą koszty na konsumentów.

Milion w portfelu

Debiut portfela skonstruowanego przez Jarosława Króla, wiceprezesa Provide TFI.

Złote straty

Rozmowa z Rafałem Wojdą, wiceprezesem Mennicy Wrocławskiej.

Złoty na wakacje

Euro wciąż powyżej 3 złotych 30 groszy, dolar na naszym rynku najdroższy od blisko 12 miesięcy. Dla wyjeżdżających za granicę tegoroczne wakację są drogie.

RPP w akcji

Najnowsza projekcja inflacji czyli prognozy Narodowego Banku Polskiego co do wzrostu cen i PKB - nie przekonuje profesora Jana Winieckiego z Rady Polityki Pieniężnej. Profesor nie widzi potrzeby dalszego cięcia stop procentowych - mimo, że zachodnie banki prowadzą bardziej zdecydowaną politykę niż Polska.

Analitycznie o KGHM

Projekt w Chile, zaangażowanie w projekt jądrowy, spadające ceny srebra i miedzi – o tym jak te i inne czynniki wpłyną na działalność KGHM w najbliższym czasie rozmawialiśmy z szefem analityków DM BZWBK, Pawłem Puchalskim.

Udziały za długi

Czy zamiast spłacać dług pieniędzmi możemy to zrobić przekazując akcje lub udziały wierzycielowi ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Rafałem Rapalą, kancelaria Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Zmiany w e-sądzie

Jakie są warunki funkcjonowania elektronicznego postępowania upominawczego? Jak napisać pozew do tzw. e-sądu, w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Sebastianem Wójcikiem, Ministerstwo Sprawiedliwości.

Para-rzetelni

Pożyczają państwo np. 500 złotych - a oddać trzeba 1500, a jak się pomylicie podając dane, to kara 2 tysiące złotych. I to wszystko przy założeniu, że dostaną państwo pożyczkę, bo niektóre parabanki, zarabiają na tym, że pobiorą opłatę wstępną a pieniędzy nie pożyczą. Para-rzetelne parabanki - taki obraz wyłania się z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, któremu przyjrzał się Dominik Cierpioł

Pieniądze na biznes

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wznawia nabór w ramach działania 8.1, dotację można uzyskać np: na e-biznes. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Błażejem Czajkowskim, starszym konsultantem w Crido Taxand.

Przetargi z limitem

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy prawo zamówień publicznych. Podwyższony został m. in ogólny próg kwoty zamówień do 30 tys. Euro. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Hubertem Tańskim, ekspertem prawa zamówień publicznych z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Akcja deregulacja

Pierwsza transza ustawy deregulacyjnej została podpisana przez prezydenta. W "Blajer mówi: Biznes" przypominamy jakie zawody obejmuje. Rozmowa z Grzegorzem Płatkiem, Ministerstwo Sprawiedliwości.

Plany Gino Rossi

8-procentowy wzrost przychodów w pierwszym półroczu i otwarta droga do zwiększenia skali biznesu. Handlująca butami i kolekcją ubrań dla pań grupa Ginno Rossi zakończyła restrukturyzację zadłużenia i ma zgodę banków na zwiększenie kapitału obrotowego poprzez zaciągnięcie nowych zobowiązań. My pytamy jakie są w tej chwili szanse na zrealizowanie prognozy na ten rok i jak może wyglądać kolejny – bo obserwując prawie 80-procentowy wzrost kurs akcji od listopadowego dołka można sądzić, że oczekiwania inwestorów są spore. Naszym gościem był Tomasz Malicki, prezes grupy Gino Rossi.

Centrum wyników

Ponad 36% w czerwcu i blisko 30% w całym drugim kwartale – tak rósł jednostkowy zysk handlowy Komputronika. W efekcie po pierwszych trzech miesiącach roku obrotowego 2013/14 handlujący w sieci salonów i Internecie sprzedawca sprzętu IT ma 22 miliony zysku handlowego brutto. Pytanie co z kosztami operacyjnymi i rentownością netto? Jakie są prognozy poznańskiej spółki na kolejne miesiące? Naszym gościem był Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika.

Nie ma pracy

Rząd ma nowy pomysł jak walczyć z bezrobociem. Ministrowie przyjęli właśnie nowe przepisy, które mają sprawić że urzędnicy będą w bardziej indywidualny sposób oceniać sytuacje każdego bezrobotnego i jego szanse powrotu na rynek pracy. Także firmy szukające rąk do pracy mają mieć ułatwiony kontakt z urzędami prac. Każdy przedsiębiorca ma być obsługiwany na stałe przez jednego, wyznaczonego do kontaktów z nim urzędnika. Czy nowa ustawa o promocji zatrudnienia faktycznie może pomóc pracownikom i pracodawcom? Naszym gościem był Tomasz Hanczarek, prezes grupy Work Service.

Na kłopoty... turyści

Grecja czeka na kolejną transzę pomocy finansowej z Unii Europejskiej. Z pomoca może jej przyjść także własny przemysł turystyczny. Według byłego ambasadora Polski w Grecji Grzegorza Dziemidowicza, jeśli kraj ten odwiedzi w tym roku 17 mln turystów, jest szansa na nadwyżkę w greckim budżecie. Zdaniem greckiej minister turystyki, wykonanie tego planu jest całkiem realne. Z Olgą Kefalogianni rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Polskie drogi

Kolejna odsłona konfliktu firmy budowlane kontra Generalna Dyrekcja. Tym razem do kontrataku przechodzi Lech Witecki. W odpowiedzi na kolejne publiczne listy, w których prezesi firm budujących drogi, autostrady i mosty skarżą się na ich zdaniem fatalne praktyki inwestora prowadzące firmy na skraj bankructwa szef Generalnej Dyrekcji jeszcze raz odpowiada – nie ma mowy o renegocjowaniu nierentownych dla spółek kontraktów. Jednocześnie pokazuje skalę wypłat dla podwykonawców firm, które w ostatnich latach realizowały drogowe zlecenia. Lech Witecki był gościem Rynków Dnia.

Droga do ożywienia

Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą - ocenia prezes i dyrektor generalny grupy ITI. Wojciech Kostrzewa mówił w rozmowie z TVN CNBC, że przedstawiciele biznesu liczą na ożywienie gospodarcze w drugiej połowie roku. Prezes Kostrzewa mówił też między innymi, że amerykański wzrost gospodarczy może okazać się zbyt słaby, by bez ryzyka można było zakończyć luzowanie polityki za oceanem.

Milion w portfelu

Portfel Krzysztofa Kołaczyńskiego, zarządzającego Investors TFI na minusie. Od początku inwestycji - marca 2011 - stracił 4,5%.

Wall Street raportuje

Czego możemy spodziewać się po wynikach spółek za oceannem? Rozmowa z Pawłem Szczepanikiem.

Parabanki na cenzurowanym

Należność za odbiór rat w domu, przygotowanie umowy, wydłużenie czasu spłaty pożyczki, a nawet czynności detektywistyczne - to przykłady opłat pobieranych przez parabanki. Urząd antymonopolowy przeanalizował schemat działania 30-stu parabanków. Wobec wszystkich prześwietlonych podmiotów urząd wszczął postępowania, które mogą zakończyć się wysokimi karami finansowymi - mówi nam Bartosz Kostur z Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów.

Gdzie jest wzrost?

W Narodowym Banku Polskim widzą, że będzie problem z trafieniem w cel - cel inflacyjny. Gospodarka i konsumenci przez najbliższe dwa i pół roku będą słabi, a co za tym idzie dynamika cen dopiero w 2015 zbliży się do rejonów, które w banku centralnym uznają za właściwe. Lipcowej projekcji inflacji NBP przyjrzał się Dominik Cierpioł

Kondycja brytyjskiej gospodarki

Jaka jest Wartość Brytyjskie gospodarki, która przez ostatnie 2 tygodnia żyła rekordową pulą nagród w Wimbledońskim turnieju, który z resztą pierwszy raz od 77 lat wygrał Brytyjczyk? Sprawdzaliśmy to wraz z Michaelem Dembinskim z Brytyjsko - Polskiej Izby Handlowej.