Z kraju

Z kraju

Zatrudnić studenta?

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Studenci zgłaszają się do naszej firmy i polecają się do pracy. Jak ich zatrudniać? Na co zwracać uwagę? W programie Blajer mówi: Biznes rozmawialiśmy z Patrycją Zawirską, prawnikiem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Twój brat PIT

Programy lojalnościowe mogą być pułapką, bo oferowana nagroda może być przez fiskusa uznana za premie i firma tak naprawdę powinna od extra prezentów np za tankowanie zapłacić podatek. Podobnie w przypadku osób prywatnych, gdy nagroda jest wartościowa. Rozmawialiśmy z Arkadiuszem Gerwelem - Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Twój głos, Twoje pieniądze

Setki plakatów wyborczych i ulotek znajdują się w małych sklepach i punktach usługowych. Czy właściciel biznesu odpowiada za treści, które można na nich przeczytać. Co z ciszą wyborczą? Rozmowa z Dariuszem Bidzińskim, zKancelarii Chmaj i Wspólnicy.

Biznes po 50

Na własny biznes nigdy nie jest za późno. Jak należy przygotować się do pójścia na swoje? Gdzie szukać finansowania? Rozmowa z Marzeną Pietrzyk, z Biura Tłumaczeń Maranika.

Spółka dla przedsiębiorcy

„Wznawiamy działalność gospodarczą po dłuższej przerwie, jednocześnie chcemy zaprosić do naszego biznesu wspólnika. Jaką umowę musimy zawrzeć. Czy kolega musi założyć swoją działalność” Odpowiadamy na pytanie widza. Rozmowa z Michałem Karwackim z  Kancelarii Balans

Dzień z inwestycjami w nieruchomości

Zakończyły się drugie, największe na świecie targi nieruchomości Expo Real w Monachium. Jakie są trendy na rynku? Jak wybierać inwestycje mieszkaniowe, aby cieszyć się najwyższymi zyskami? Rozmowa z Jolantą Nowakowską-Zimoch, partnerem Hogan Lovells.

ZŁOTY A WYBORY

Jak i czy wynik wyborów parlamentarnych wpłynie na kurs złotego? Rozmowa z Markiem Rogalskim, analitykiem DM BOŚ.

Dzień z inwestycjami mieszkaniowymi

Sektor budowlany zaczął się podnosić, ale na wycenę spółek budowlanych znaczenie ma co będzie się działo w przyszłości. Rozmowa z Markiem Michałowskim, szefem RN Budimex.

Liderzy Giełdowi

Warszawska giełda wciąż europejskim liderem pod względem liczby debiutów. W trzecim kwartale GPW wyprzedziła LSE pod względem wartości debiutów i awansowała na drugie miejsce. Tak wynika z raportu PwC. Rozmowa z Filipem Gorczycą, starszym menedżerem w zespole do spraw rynków kapitałowych.

ACTION OPTYMISTĄ

Udany trzeci kwartał Action, któremu pomógł między innymi słaby złoty. Rozmowa z Piotrem Bielińskim, prezesem ACTION.

DZIEŃ Z INWESTYCJAMI MIESZKANIOWYMI

W tym roku oddano do użytku ponad 75 tysięcy nowych mieszkań i jest ona najniższa od 4 lat. W 2010 oddano 126 tysięcy. Motorem napędzającym rynek mieszkaniowy jest wciąż budownictwo indywidualne. Rozmowa z Pawłem Tońskim, partnerem ACCREO TAXALAND.

IPO w zamrażalce

Rollecoaster na rynkach pokrzyżował giełdowe plany Banku Pocztowego. Co się stanie z innymi największymi bankami? Rozmowa z Tomaszem Bogusem, prezesem Banku Pocztowego.

Inwestor- optymista, czy pesymista?

TVN CNBC patronuje Indeksowi Nastrojów Inwestorów, to badanie przeprowadzane przez SII. Rozmowa z Łukaszem Porębskim, dyrektorem do spraw giełdowych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

KONIEC ERY TRICHETA

Z początkiem listopada Włoch Mario Draghi przejmie stery EBC. Od 2003 EBC kierował Jean Claude Trichet. W Pieniądzach od rana rozmawialiśmy z profesorem ze Szkoły Głównej Handlowej Wojciechem Morawskim.

Zmiana warty w EBC

Na jaki komunikat po posiedzenia EBC liczą rynki. W Godzinie dla Pieniędzy rozmawialiśmy z Przemysławem Kwietniem, głównym ekonomistą X-TRADE BROKERS

Europa - na ratunek bankom

Unia Europejska chce dokapitalizowania banków. Na ile polityczne przyspieszenie oddala widmo credit crunch? Czy tej sytuacji mogło zapobiec inne prowadzenie polityki monetarnej przez EBC? Rozmowa z prof. Cezarym Wójcikiem, SGH, głównym doradcą ekonomicznym Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Fundusze pod kontrolą

Spór o fundusze unijne z udziałem Polski. Komisja Europejska proponuje 376 miliardów euro z funduszy spójności w budżecie na lata 2014. Komisja chce też zabierać fundusze państwom łamiącym dyscyplinę finansów publicznych a to nie podoba się Polsce. O komentarz poprosiliśmy dr. Jerzego Kwiecińskiego, eksperta BCC i byłego wiceministra rozwoju regionalnego.

Rynek już bez Steve'a Jobsa

Steve Jobs nie żyje. Legendarny szef firmy Apple zmarł wczoraj wieczorem, po 7 latach walki z rakiem. Miał 56 lat. Jobs był współzałożycielem firmy Apple, jej dwukrotnym prezesem, ale przede wszystkim człowiekiem, który przywrócił te spółkę do światowej czołówki branży informatycznej. "W sercu na zawsze pozostanie nadgryzione jabłuszko", mówi Robert Geruszczak z firmy Mobile Experts, który pracował w centrali Apple'a w Irlandii.

Trichet kończy misję w EBC

Jak zmienił się EBC pod przywództwem Jean-Claude’a Trichet, a jak zmieni się pod nowym przywództwem. O dokonaniach i błędach szefa Europejskiego Banku Centralnego w TVN CNBC rozmawialiśmy z profesorem Dariuszem Filarem, członkiem rady gospodarczej przy premierze oraz byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Wizjoner Steve Jobs nie żyje

Steve Jobs nie żyje. Legendarny szef firmy Apple zmarł wczoraj wieczorem, po długiej walce z rakiem. Miał 56 lat. Jobs to biznesmen-wizjoner. Był współzałożycielem firmy Apple, jej dwukrotnym prezesem, ale przede wszystkim człowiekiem, który przywrócił te spółkę do światowej czołówki branży informatycznej. O postaci i osiągnięciach Jobsa porozmawiamy z Piotrem Gnypem, redaktorem naczelnym Polygamia.pl i Andrzejem Kurnickiem, prezesem EuroAmerican Company.

Gaz łupkowy - Francja mówi "nie". A Polska?

Paryż zakręca kurek z gazem łupkowym. Francuski rząd odebrał koncesje na wydobycie gazu łupkowego na terenie Francji tłumacząc to obawami o środowisko. W Polsce kierunek jest dokładnie odwrotny - wszystkie partie walczące o władzę chcą rozdzielać pieniądze z łupków. Trzy już wpisały sobie to do wyborczych programów. Czy zakaz wydobywania gazu z łupków może być zakazem unijnym? Co to oznacza dla Polski? Zakazy wydobycia świadczą o niewiedzy dotyczącej technologii mówi Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych.

OFE: Zarabianie w trudnych czasach

Zarabianie w trudnych czasach. Jeśli chodzi o niektóre rodzaje działalności, w czasach kryzysowych zarabianie jest jeszcze trudniejsze. Jednym z takich biznesów jest OFE. Wielu się to jednak udaje i osiągają dodatnią stopę zwrotu. O tym, jak tego dokonać, mówi Piotr Pisarewicz, wiceprezes PKO BP Bankowy PTE.

Milion w portfelu

Wirtualne inwestowanie miliona złotych. Wraz z Sebastianem Buczkiem, prezesem Quercus TFI sprawdzaliśmy stopy zwrotu jego portfela.

Banki Centralne w akcji

Co powinien zrobić EBC, by wspomóc europejski sektor bankowy? Rozmowa z Piotrem Ciżkowiczem, głównym ekonomistą Ernst&Young.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że nie ma czynnika, który może wpłynąć wzrost kosztów kredytów. Czy jednak kredyt jest teraz najlepszą metodą finansowania inwestycji w swoim biznesie? Co z faktoringiem i leasingiem? Rozmowa z Rafałem Kozłowskim, dyrektorem Centrum Bankowości Biznesowej BZ WBK.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Globalne spowolnienie powoduje, że polska agencja rozwoju przedsiębiorczości ma coraz mniej pieniędzy na wspieranie przedsiębiorczości. Na co PARP ma pieniądze? które branże są priorytetowe? Rozmowa z Bożeną Lubińską-Kasprzak, prezesem PARP.

JAK USTAWIĆ SIĘ POD EBC?

Dane ze strefy Euro pokazują zbliżającą się recesję, można spodziewać się obniżek stóp. Rozmowa z Pawłem Mizerskim, zarządzającym funduszami dłużnymi AXA TFI, w Dniu na Rynkach.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Stowarzyszenie jest krajową organizacją, która zrzesza 30 inkubatorów, parków przemysłowych i parków technologicznych. W jaki sposób wspiera małych i średnich przedsiębiorców? Rozmawialiśmy z Romanem Trzaskalikiem, prezesem Stowarzyszenia Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych w programie Blajer mówi: Biznes.