Z kraju

Z kraju

Złote cięcie

Reakcja na złotówce na ewentualne obniżenie o 0,25% będzie raczej ograniczona. Jeśli obniżka będzie głębsza, to EUR/PLN może spaść nawet do 4,15 - 4,16zł za euro. Takiego zdania jest Jerzy Dobrowolski, dyrektor skarbu w Alior Banku. Jego zdaniem złoty w styczniu powinien wybić się z konsolidacji.

Inwestycje PGNiG

Co z nową taryfą gazową i zmodyfikowaną wieloletnią strategią inwestycyjną PGNiG-u?

Netia analitycznie

Kupuj z ceną docelową 5,52 złotego – to najnowsza rekomendacja dla Netii.

JSW kontra PIP

Państwowa inspekcja pracy zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postaci zaniżania wynagrodzeń oraz utrudniania kontroli przez JSW.

Firma. Teraz.

Czasami nie chcemy, żeby małżonek miał cokolwiek majątkowo wspólnego z naszą firmą. Co poza umową rozdzielności majątkowej należy zapisać notarialnie, żeby nie budziło to żadnych wątpliwości?

Bezpieczna domena

Można robić biznes wynajmując innym atrakcyjne domeny internetowe. Gdy jednak wynajmujący popełni z ich użyciem przestępstwo, odpowiedzialność może spaść na nas. Jak ustrzec się przed takimi kłopotami?

Twój brat PIT

Pomagać innym można cały czas, ale jeżeli chcemy odliczyć przekazane w ten sposób pieniądze od podatku, to trzeba to zrobić w grudniu. Nie każdą darowiznę fiskus jednak zaakceptuje.

Nowy Indeks na GPW

Na GPW pojawia się nowy indeks, WIG 20 TR (litery te oznaczają TOTAL RETURN). Uwzględnia on stopę dywidendy w spółkach. Zdaniem Michała Masłowskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Giełda chce w ten promować inwestowanie długoterminowe.

Nowa strategia Orlenu

Po tygodniach silnych wzrostów Orlen pokazał strategię na kolejnych pięć lat. Kurs cofnął się o kilka procent, ale od początku roku inwestorzy zarobili na akcjach Orlenu ponad 35 proc. O tym jak spółka chce zarabiać i w co inwestować w kolejnych latach rozmawialiśmy z prezesem płockiego koncernu – Jackiem Krawcem.

Centrum Wyników - Comperia

Comperia z porównywarką ubezpieczeniową i prognozami na ten i przyszły rok. Jak nowy pion biznesowy rozkręci firmę? Jeszcze w tym roku spółka planuje niespełna 7 milionów przychodów i zysk netto na poziomie półtora miliona złotych. Rok przyszły to podwojenie skali biznesu i dwukrotny wzrost czystego zysku. Czy to nie zbyt optymistyczne założenia? Naszym gościem był Bartosz Michałek – prezes spółki

Stówa w portfelu

Spada oprocentowani obligacji detalicznych. W grudniu MF obciął je dla wszystkich typów obligacji – poza 4-letnimi. Skoro stopy spadają, o to co dalej, pytamy Mirosława Budzickiego z Biura Strategii Rynkowych PKO BP.

Scenariusze dla złotego

We wtorek rozpocznie się grudniowe posiedzenie rady polityki pieniężnej. Decyzja o wysokości stóp procentowych w środę. Analitycy są pewni obniżki, nie wiadomo jednak jak głębokie może być cięcie. Andrzej Stefaniak diler walutowy DMK uważa, że w przypadku gdyby cięcie wyniosło jedynie 25 punktów bazowych, są duże szanse, że złoty może zyskiwać.

Droga do ożywienia

Nieco lepsze od oczekiwań dane o PMI z europejskich gospodarek. Wciąż po recesyjnej stronie, ale spadki wyhamowały. Powolnego odbicia za oceanem i w Europie spodziewa się jednak prof. Witold Orłowski główny doradca ekonomiczny PWC.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Jarosława Antonika, członka zarządu KBC TFI, zyskuje ponad 11,5%. W X edycji portfel zyskuje około 5% wartości. Na czym udało mu się najwięcej zarobić i jakie zmiany wprowadza, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Prawa akcjonariusza upadłej spółki

Coraz więcej upadłości na giełdzie. W ubiegłym tygodniu wnioski złożyły 3 spółki. Jakie w takiej sytuacji są ryzyka inwestora indywidualnego i jego prawa. Co w przypadku obligacji i Catalyst czyli prawa obligatariuszy. O upadłościach rozmawiamy z Wojciechem Jagnieżą z kancelarii Bird & Bird.

Mikołaj zawita na GPW?

O to czy grudzień będzie miesiącem wzrostów na warszawskiej GPW, pytamy Pawła Szczepanika, SIG, analityka KBC Securities. Twierdzi on, że według wskaźników analizy technicznej możliwe są wzrosty na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ciągu najbliższych 4-ech miesięcy.

Orlen na lata

Po publikacja strategii Orlenu na najbliższe 5 lat zastanawiamy się, czy jest to dobre miejsce na długoterminową inwestycję? Pytamy o to Krzysztofa Romaniuka, dyr. ds. analiz rynku paliw POPIHN.

Odbicie po Polsku

Polski przemysł w najlepszej kondycji od trzech miesięcy. Indeks PMI, obrazujący aktywność sektora wzrósł listopadzie do 48,2 pkt z 47,3 pkt. w październiku i był powyżej oczekiwań ekonomistów. To jednak cały czas odczyt poniżej poziomu 50 punktów, oddzielającego wzrost od spowolnienia. Czy widać już na horyzoncie odbicie w polskiej gospodarce i czy jest to właściwy moment na zakup akcji pytaliśmy Arkadiusza Krężela, przewodniczącego RN Impexmetalu.

Polska dostała zadyszki

Polska gospodarka hamuje mocniej niż spodziewali się analitycy. Jednocześnie obligacje naszego kraju są modne jak nigdy - w piątek po raz pierwszy rentowność 10-latek spadła poniżej 4%. O perspektywach dla polskiej gospodarki rozmawialiśmy z Tathą Ghose, głównym ekonomistą Commerzbanku na region CEE.

Orphee na NewConnect

Orphee już na Newconnect. Na tym mniejszym parkiecie warszawskiej giełdy zadebiutowała w poniedziałek spółka zależna PZ Cormay.

Transport barometrem gospodarki

Poznaliśmy chiński, a później europejskie indeksy PMI dla przemysłu - te indeksy powstają na podstawie ankiet wśród menedżerów, którzy w firmach zajmują się logistyką, czyli między innymi planowaniem zamówień czy transportu materiałów i gotowych towarów.

Chemia pod lupą

Chemia w centrum uwagi. Listopad był dobrym miesiącem dla spółek z tej branży, indeks WIG-Chemia urósł o 7 procent, a to najlepszy wynik od lipca i jedna z najwyższych stóp zwrotu wśród indeksów branżowych w Warszawie.

Chiny przyspieszają

Chiński przemysł rośnie pierwszy raz od 13-tu miesięcy - wynika z najnowszego odczytu indeksu PMI, przygotowanego przez bank HSBC.

Polska dostała zadyszki

Trzeci kwartał nie pozostawia złudzeń - gospodarka zwalnia. Po tym jak popyt skurczył się o 0,7%, inwestycje o 1,5%, a konsumpcja stanęła w miejscu pytamy o to, co będzie dalej. Gościem Bilansu był prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów.