Nie idź na studia, zostań hydraulikiem. Medialny mit czy rzeczywistość?

Aktualizacja:

Nie idź na studia, zostań hydraulikiem. Dobrze zarobisz i nie poniesiesz kosztów związanymi ze studiami – radzi młodym Amerykanom Michael Bloomberg, były burmistrz Nowego Jorku. Sprawdzamy, czy polskie zawodówki dają szansę na zatrudnienie, czy jednak lepiej zdecydować się na studia.

- Jeśli dziś twoje dziecko chce iść na studia, a nie jest super inteligentne i trafi na kiepską uczelnię, to czeka go trudna droga. Natomiast, jeśli dobrze radzi sobie z komunikacją z ludźmi, to np. jako hydraulik będzie miało świetnie płatną pracę, bo posiada ogromny zestaw rzadkich umiejętności - tak uważa Michael Bloomberg, były burmistrz Nowego Jorku i założyciel agencji informacyjnej Bloomberg.

Zapotrzebowanie na robotników

Są w Polsce zajęcia nie wymagające wysokich kwalifikacji i dające zatrudnienie wielu osobom, jak np. zawód spawacza. Nadpodaż w przypadku tego stanowiska sięgnęła w pierwszym półroczu 2014 roku tysiąca ofert. Natomiast w przypadku spawacza w technologii MAG - 2,1 tys. Bez większych trudności można było zatrudnić się w pierwszym półroczu zeszłego roku także na stanowisku robotnika gospodarczego (nadpodaż 31 tys. ofert), a także opiekuna osoby starszej (5,4 tys. ofert) – wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Oczywiście nie we wszystkich zawodach wymagających niskich kwalifikacji jest tak duże zapotrzebowanie na pracowników. Dlatego dane te, nie odzwierciedlają faktycznej sytuacji na ryku pracy absolwentów szkół zawodowych. Pokazują jednak, w jakich kierunkach warto się kształcić lub przekwalifikowywać.

W samej grupie absolwentów szkół zawodowych utrzymuje się bezrobocie na poziomie 30 proc. – wynika z raportu „Czas na jakość w szkolnictwie zawodowym”, przygotowanym przez Instytut Badań Strukturalnych. Według niego, na rynku pracy zdecydowanie lepiej radzą sobie osoby, które ukończyły studia niż zawodówki. A najlepiej radzą sobie absolwenci techników, bo tylko 4 proc. z nich pozostaje bez pracy.

Problemy są inne

Jednak raport przede wszystkim uwypukla problemy, które trawią szkoły zawodowe. A jest nim między innymi jakość nauczania.

- Szkoły zawodowe nie pozwalają na nadrobienie braków w kształceniu – tłumaczy Maciej Lis, współautor raportu z Instytutu Badań Strukturalnych. - Okazuje się, że osoby kształcące się w zawodówkach, mają największe problemy z podstawowymi umiejętnościami cywilizacyjnymi. Na przykład z czytaniem ze zrozumieniem – mówi.

Przyczynę tego problemu wskazuje Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan. - Do tej pory było tak, że wiele osób trafiało do zawodówek w wyniku negatywnej selekcji. To, że idą tam osoby słabsze powoduje, że ich absolwenci rzeczywiście mogą sobie nie radzić na rynku pracy – uważa Grzegorz Baczewski.

Artur Skiba, prezes zarządu Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia do listy problemów, z którymi borykają się zawodówki, dodaje pogarszającą się jakość kształcenia.

- Znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ potrzeba wzmocnienia szkolnictwa zawodowego zbiegła się z przechodzeniem na emerytury starszych wykwalifikowanych nauczycieli danych zawodów. Nie powinno być rolą pracodawcy szkolenie od podstaw fryzjera czy murarza – a tak się w tej chwili dzieje. Trzeba pamiętać również, że dzisiejsze szkoły zawodowe nie mogą wyglądać tak, jak te sprzed 30 lat z przestarzałymi technologicznie warsztatami, czy nieaktualnymi schematami budowy maszyn – mówi Artur Skiba.

Utrata atrakcyjności

A wszystko przez to, że po roku 89. kształcenie zawodowe miało stracić na atrakcyjności. Czynniki były trzy: spadek zatrudnienia w zakładach produkcyjnych, wyższe wynagrodzenia dla absolwentów studiów i rosnące aspiracje edukacyjne Polaków. ”Między rokiem 1995 a 2013 udział osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym zmniejszył się z ponad 30 proc. do 15 proc., zaś absolwentów techników odpowiednio z 25 proc. do 21 proc.” - napisano w raporcie „Czas na jakość w szkolnictwie zawodowym”.

Nad tym stanem rzeczy ubolewa prof. hab. Jan Klimek ze Szkoły Głównej Handlowej. - Zaniechaliśmy system kształcenia zawodowego. Masowo przestawiliśmy się na kształcenie wyższe, które miało pozwolić na szybsze dogonienie krajów zachodnich – podkreśla.

Dlatego minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje: - Szkolnictwo zawodowe jest dziś w Polsce niedocenione. Musimy wspierać proces doradztwa zawodowego, a przede wszystkim wzmocnić kompetencję doradców diagnostycznych.

- Na rewitalizację szkół zawodowych i techników czekają dziś zarówno przedsiębiorcy doceniający fachowców, jak i sami uczniowie, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę, że lepiej posiadać konkretny zawód, niż dyplom, który realnie może nie dać im szansy znalezienia pracy. Teza, która przyświecała reformie oświaty z lat 90-tych, mówiąca o tym że 80 proc. absolwentów szkół gimnazjalnych powinno "robić" maturę w liceach ogólnokształcących, a jedynie 20 proc. z nich iść do szkół zawodowych, okazała się z perspektywy czasu głęboko nieprzemyślana – mówi Artur Skiba.

Pracodawcy powinni wskazywać zawody

- To pracodawcy powinni decydować, wykonywania jakich zawodów szkoły będą uczyć. A zarazem szkolnictwo zawodowe powinno zdecydowanie zyskać na interdyscyplinarności – podkreśla Marcin Nowicki z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Jego zdaniem słusznym posunięciem jest rozwijanie prywatnych szkół zawodowych i szkół przy zakładach pracy.

Jak zauważa Artur Skiba, w krajach Europy Zachodniej proporcje odpowiadają realnej strukturze zatrudnienia w gospodarce. W Szwajcarii 20 proc. młodzieży idzie do szkół ogólnokształcących, a 80 proc. do zawodowych, a w Niemczech 70 proc. uczniów rozpoczyna naukę w szkołach zawodowych.

Ok. 70 proc. absolwentów szkół zawodowych w wieku 25-34 lata znajduje pracę. I jest jeden ze słabszych wyników. Gorzej radzą sobie tylko osoby po liceach i szkołach podstawowych.

Autor: Przemysław Porzybut / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że analizuje temat wysokości opłat za badania techniczne pojazdów. - Resort stara się znaleźć rozwiązanie, które nie uderzy po kieszeni właścicieli samochodów, ale jednocześnie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów - zapewnił rzecznik prasowy resortu Rafał Jaśkowski.

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Źródło:
PAP

Resort klimatu przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej - poinformował wiceszef tego resortu Miłosz Motyka. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się "optymalnym rozwiązaniem".

Wiceminister o "optymalnym rozwiązaniu" dla elektrowni jądrowej

Wiceminister o "optymalnym rozwiązaniu" dla elektrowni jądrowej

Źródło:
PAP