Z kraju

Z kraju

Twoja emerytura

Pytanie o to, czyje są środki przekazywane do OFE jest jedną z głównych wątpliwości, która towarzyszy zmianom w systemie emerytalnym. Aleksandra Wiktorow zwraca uwagę, że takie kwestie w ogóle nie były podnoszone, kiedy kilkanaście lat temu decydowano o przymusowych składkach do OFE. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI jest jednak zaniepokojony, że jedną ustawą można zmieniać tak istotne sprawy dotyczące własności.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem?

Zakup domu czy mieszkania to zazwyczaj jeden z najpoważniejszych zakupów w życiu. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem? Jak zabezpieczyć się, by w przypadku problemów dewelopera odzyskać zainwestowane pieniądze? Naszym gościem w tym temacie był Marcin Walczyński, radca prawny, partner w kancelarii Walczyński, Kalinowski i Partnerzy.

Zamieszanie z reformą OFE

Projekt ustawy wprowadzającej zmiany w funkcjonowaniu w OFE w ogniu krytyki. Eksperci wciąż spierają się czy przenoszone do ZUS pieniądze są publiczne i jaki wpływ na polską gospodarkę będą miały proponowane zmiany. Gośćmi TVN CNBC były Agnieszka Nogajczyki-Simeonow, prezes Allianz PTE, oraz prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.

"Twoja" emerytura

Kto jest właścicielem środków zgromadzonych w OFE? To pytanie ostatnio powtarzane jest do znudzenia. Jednak nawet Rada Gospodarcza przy premierze nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ żaden z członków Rady „nie zna się na prawie” może z wyjątkiem Bogusława Grabowskiego, który uważa, że do żadnej prywatyzacji systemu emerytalnego nie doszło i pieniądze w OFE są częścią publicznego, powszechnego i obowiązkowego systemu.

"Twoja" emerytura

Rada Gospodarcza przy premierze rekomenduje przyjęcie projektu zmian w systemie emerytalnym - poinformował w poniedziałek na konferencji jej przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki.

Twoja emerytura

Rządowe Centrum Legislacji uważa że część zmian dotyczących reformy emerytalnej są wątpliwe patrząc pod kątem zasad demokratycznego państwa. Zdaniem Piotra Araka z Centrum Polityka Insight opinia RCL podważa sens dalszej legislacji projektu. Ryszard Petru przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich krytycznie patrzy na propozycje rządowe i ostrzega, że ustawa może doprowadzić do likwidacji części kapitałowej systemu emerytalnego.

Twoja emerytura

Rządowe Centrum Legislacji uważa że część zmian dotyczących reformy emerytalnej są wątpliwe patrząc pod kątem zasad demokratycznego państwa. Zdaniem Piotra Araka z Centrum Polityka Insight opinia RCL podważa sens dalszej legislacji projektu. Ryszard Petru przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich krytycznie patrzy na propozycje rządowe i ostrzega, że ustawa może doprowadzić do likwidacji części kapitałowej systemu emerytalnego.

Milion w portfelu

Rządowe Centrum Legislacji uważa że część zmian dotyczących reformy emerytalnej są wątpliwe patrząc pod kątem zasad demokratycznego państwa. Zdaniem Piotra Araka z Centrum Polityka Insight opinia Centrum jest zdania i podważa sens dalszej legislacji projektu. Towarzystwo Ekonomistów Polskich uważa że wymóg inwestowania 75% aktywów w OFE jest złym rozwiązaniem.

Plany Bakallandu

Bakalland zakończył z Litwinami spór w sprawie Mispolu. Teraz obie strony zapowiadają współpracę. O tym, jakie sa plany producenta bakalii rozmawialiśmy z jego prezesem Marianem Owerko.

Droga do ożywienia

Utrzymują się dobre nastroje wśród menedżerów w europejskim przemyśle. Październikowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu całej strefy Euro wzrósł zgonie z oczekiwaniami do 51,3 punktów z 51,1 punktu we wrześniu. Lepiej wypadł też indeks w Niemczech czy Hiszpanii. Przyszły rok będzie lepszy dla europejskich gospodarek niż obecny prognozuje ekonomistka HSBC na Europę Centralną. Agata Urbańska-Giner podkreśla, że nastroje pozostaja optymistyczne mimo, że dane w ostatnich tygodniach nie były jednoznacznie pozytywne.

Droga do ożywienia

Utrzymują się dobre nastroje wśród menedżerów w europejskim przemyśle. Październikowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu całej strefy Euro wzrósł zgonie z oczekiwaniami do 51,3 punktów z 51,1 punktu we wrześniu. O kondycji europejskiej gospodarki rozmawialiśmy z Marcinem Mrowcem, głównym ekonomistą Pekao SA.

Twoja emerytura

Trudny do wyobrażenia bałagan - to zdaniem Jeremiego Mordasewicza czeka nas, jeśli zmiany w OFE wejdą w życie, a potem okaże się, że są niekonstytucyjne. Dziś kolejne instytucje przedstawiły swoje opinie ws. zmian w systemie emerytalnym. Rządowe Centrum Legislacji podkreśla, że proponowane zmiany kłócą się z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa. Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan ostrzega rząd przed - jak sam mówi - jechaniem po bandzie.

Burza wokół OFE

Ustawa o zmianach w OFE pod falą krytyki, nie tylko ze strony rynku kapitałowego i funduszy emerytalnych, ale również instytucji rządowych. Czy mimo to planowane zmiany wejdą w życie? A jeśli nie, to czy przyszłoroczny budżet jest zagrożony? O tym jak to zamieszanie może wpłynąć na finanse państwa rozmawialiśmy z Piotrem Bujakiem, głównym ekonomistą Noredea Bank Polska i Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE.

Rozmowy kontrolowane

Washington Post donosi, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego przechwytuje dane wysyłane między serwerami amerykańskich firm. Na podsłuchu mają być linie światłowodowe łączące serwery googla i yahoo. Członkowie gabinetu brytyjskiego premiera Davida Camerona mają zakaz wnoszenia iPadów na posiedzenia, ponieważ zachodzi ryzyko, że zagraniczne służby wywiadowcze mogą je namierzyć i podsłuchać poufne obrady. Naszym gościem w tym temacie był Piotr Schramm z kancelarii Gessel, Koziorowski SP. K

Twój Brat PIT nie ujawnia dochodów

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w środę osiemnaście decyzji izb skarbowych wymierzających podatnikom 75-procentowy podatek od ukrytych dochodów. Podobnie, po korzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, orzekają sądy administracyjne w całym kraju.

Twój Brat PIT dziedziczy środki z OFE

W zeszłym tygodniu zapadł precedensowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący zasad sukcesji podatkowej spadkobierców jednostek uczestnictwa. NSA podtrzymał wydany wcześniej wyrok WSA, zgodnie z którym spadkobierca ma prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa poniesionych przez spadkodawcę.

Zarządzanie po Polsku

W tym tygodniu do mediów dotarły tzw. "taśmy Protasiewicza" - nagranie, na którym słychać, jak poseł PO Norbert Wojnarowski, stronnik europosła Jacka Protasiewicza, obiecuje jednemu z delegatów załatwienie stanowiska w KGHM. W zamian chce oddania głosu na Protasiewicza, który o funkcję szefa dolnośląskiego regionu Platformy rywalizował z Grzegorzem Schetyną. Historia gry politycznej w PO jest ciekawa. Ale my stawiamy pytanie o cienką linię pomiędzy polityka, a biznesem. Czy ona została przekroczona. Jak politycy zarządzają majątkiem państwowym. Ważnym wątkiem zaczynającym rozmowę jest kwestia zmian w ustawie emerytalnej. Rozmówcy Łukasza Kijka pytani są skąd ich zdaniem tak wiele uwag do rządowego projektu. Są nimi Jacek Socha, wiceprezes PWC, b. Minister Skarbu i Maciej Grelowski, Przewodniczący Rady Głównej BCC

Twoja emerytura

Ministerstwo Finansów ma opinie konstytucjonalistów do proponowanych zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych - zapewnia główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Ludwik Kotecki dodał, że sam widział jedną z nich. Wkrótce mają one zostać przedstawione publicznie.

Przedsiębiorca roku EY

Już niedługo poznamy laureata konkursu Przedsiębiorca Roku EY. Jury kilka dni temu wybrało grupę finalistów. My systematycznie zapraszamy nominowanych do naszych programów, pytając o receptę na sukces i wyzwania. Tym razem naszym gościem był Maciej Fiedler z Fibar Group, firmy dostarczającej systemy dla tak zwanych inteligentnych domów.

Zarządzanie spółkami skarbu państwa

Afera polityczna w śląskim PO, za oddany głos posada w spółce Skarbu Państwa. Czy spółki Skarbu Państwa to prywatny folwark? O tym jak są zarządzane te spółki Robert Stanilewicz rozmawiał z Wojciechem Warskim, przewodniczącym konwentu BCC i Andrzejem Sadowskim z centrum im. Adama Smitha.

Milion w portfelu

Podsumowujemy tydzień w Milionie w portfelu. Uczestniczyły w nim Sylwia Jaśkiewicz, Marek Mikuć i Jarosław Antonik. Najwięcej uczestnicy cyklu zarobili na akcyjnej części swoich portfeli.W tym tygodniu najwięcej bo 13% zyskuje portfel Sylwii Jaśkiewicz a od początku inwestycji jest to wzrost o 66%.

Co zrobi FED

W tygodniu zakończonym 26 października liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do 340 tys. z 350 tys. w poprzednim tygodniu. Również rewelacyjne dane z Chicago. PMI z tamtego okręgu osiągnął ponad 65 pkt. O stanie amerykańskiej gospodarki Łukasz Kijek rozmawiał z Jackiem Więcławskim z Rabobanku International.

Centrum wyników - BRE Bank

BRE Bank w trzecim kwartale zarobił na czysto 279 milionów złotych. To zysk mniej więcej zgodny z oczekiwaniami i praktycznie bez zmian rok do roku. O komentarz do wyników poprosiliśmy prezesa spółki Cezarego Stypułkowskiego, który mówił również, że BRE Bank nie planuje przejęcia banku BGŻ.

Twoja emerytura

Niepewność, chaos i kupowanie spokoju na najbliższe 5 lat - tak o projekcie ustawy o zmianach w OFE mówili w TVN CNBC - Błażej Wajszczuk - zarządzający BNP Paribas Bank Polska i Dariusz Lasek - dyrektor inwestycyjny Union Investment TFI.

Zamieszanie z reformą OFE

Kontrowersje wokół ustawy o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych rodzą ryzyko dla przyszłorocznego budżetu - ocenia główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów. Zdaniem Stanisława Gomułki, ustawa budżetowa na 2014-ty rok powinna być przyjęta po uchwaleniu ustawy o zmianach w OFE. Odwrócenie tej kolejności stwarza ryzyko nowelizacji przyszłorocznego budżetu i powoduje naciski polityczne. Ze Stanisławem Gomułką rozmawia reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł

Twoja emerytura

Zmasowana krytyka zmian w OFE, zarówno ze strony rynku kapitałowego jak i instytucji państwowych. Swoje zastrzeżenia zgłasza KNF, ZUS, GUS, prokuratoria generalna. O tym jak powstaje najważniejsza ustawa dla przyszłych emerytów porozmawialiśmy z Piotrem Arakiem z Centrum analitycznego Polityka Insight i Grzegorzem Cyderko z Forbesa.

Wyzwania dla Niemiec

Według administracji Baracka Obamy dla światowej gospodarki groźne jest uzależnienie Niemiec od eksportu i powinny pobudzić popyt wewnętrzny. O stanie niemieckiej gospodarki Patrycjusz Wyżga rozmawiał z Sebastianem Płuciennikiem z uniwersytetu Wrocławskiego.

Twoja emerytura a przyszłość budżetu 2014

Ustawa o OFE, a raczej komplikacje związane z jej wejściem w życie mogą spowodować zamieszanie budżetowe w przyszłym roku. Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada bowiem wejście w życie ustawy o OFE - ta jednak może się opóźnić jeśli np. prezydent odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Brat VAT

Komisja Europejska planuje wprowadzenie jednolitego formularza VAT UE. Na terenie Unii co roku składanych jest ok. 150 mln deklaracji VAT. Projektowane zmiany mają przynieść prawie 15 mld Euro oszczędności rocznie. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Marcinem Chomiukiem z kancelarii PWC oraz Tomaszem Zaleskim z kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Przedsiębiorca roku EY 2013

EY Przedsiębiorca Roku to jedyna tej skali, międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Konkurs organizowany jest od 1986 roku i uczestniczy w nim ponad 50 państw. Niezależne od EY Jury podejmuje decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy w oparciu o takie kryteria jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem.