Z kraju

Z kraju

"Great Rotation"

"Great Rotation" – tak analitycy opisują odpływ miliardów dolarów z rynku amerykańskich obligacji w kierunku Wall Street. Obserwując spadek wyceny Funduszu ETF Barclays opartego o rynek treasures, skalę tego odpływu można szacować na 120 miliardów dolarów. Co więcej stało się to w okresie ostatnich dwóch miesięcy. Czy czeka nas podobna ucieczka kapitału z rynków wschodzących? Naszym gościem był Mariusz Staniszewski - prezes Noble Founds TFI.

Zmiany w interchange

Za niecały rok mniejsze opłaty za płatność kartą. Posłowie chcą, by od połowy 2014 r. wysokość interchange wyniosła maksymalnie 0,5%. Oznaczałoby to blisko 3-krotny spadek opłaty wobec tego ile wynosi ona obecnie. Zdaniem Pawła Rychlińskiego, dyrektora generalnego Mastercard Polska, sklepy przeniosą koszty na konsumentów.

Milion w portfelu

Debiut portfela skonstruowanego przez Jarosława Króla, wiceprezesa Provide TFI.

Złote straty

Rozmowa z Rafałem Wojdą, wiceprezesem Mennicy Wrocławskiej.

Złoty na wakacje

Euro wciąż powyżej 3 złotych 30 groszy, dolar na naszym rynku najdroższy od blisko 12 miesięcy. Dla wyjeżdżających za granicę tegoroczne wakację są drogie.

RPP w akcji

Najnowsza projekcja inflacji czyli prognozy Narodowego Banku Polskiego co do wzrostu cen i PKB - nie przekonuje profesora Jana Winieckiego z Rady Polityki Pieniężnej. Profesor nie widzi potrzeby dalszego cięcia stop procentowych - mimo, że zachodnie banki prowadzą bardziej zdecydowaną politykę niż Polska.

Analitycznie o KGHM

Projekt w Chile, zaangażowanie w projekt jądrowy, spadające ceny srebra i miedzi – o tym jak te i inne czynniki wpłyną na działalność KGHM w najbliższym czasie rozmawialiśmy z szefem analityków DM BZWBK, Pawłem Puchalskim.

Udziały za długi

Czy zamiast spłacać dług pieniędzmi możemy to zrobić przekazując akcje lub udziały wierzycielowi ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Rafałem Rapalą, kancelaria Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Zmiany w e-sądzie

Jakie są warunki funkcjonowania elektronicznego postępowania upominawczego? Jak napisać pozew do tzw. e-sądu, w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Sebastianem Wójcikiem, Ministerstwo Sprawiedliwości.

Para-rzetelni

Pożyczają państwo np. 500 złotych - a oddać trzeba 1500, a jak się pomylicie podając dane, to kara 2 tysiące złotych. I to wszystko przy założeniu, że dostaną państwo pożyczkę, bo niektóre parabanki, zarabiają na tym, że pobiorą opłatę wstępną a pieniędzy nie pożyczą. Para-rzetelne parabanki - taki obraz wyłania się z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, któremu przyjrzał się Dominik Cierpioł

Pieniądze na biznes

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wznawia nabór w ramach działania 8.1, dotację można uzyskać np: na e-biznes. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Błażejem Czajkowskim, starszym konsultantem w Crido Taxand.

Przetargi z limitem

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy prawo zamówień publicznych. Podwyższony został m. in ogólny próg kwoty zamówień do 30 tys. Euro. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Hubertem Tańskim, ekspertem prawa zamówień publicznych z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Akcja deregulacja

Pierwsza transza ustawy deregulacyjnej została podpisana przez prezydenta. W "Blajer mówi: Biznes" przypominamy jakie zawody obejmuje. Rozmowa z Grzegorzem Płatkiem, Ministerstwo Sprawiedliwości.

Plany Gino Rossi

8-procentowy wzrost przychodów w pierwszym półroczu i otwarta droga do zwiększenia skali biznesu. Handlująca butami i kolekcją ubrań dla pań grupa Ginno Rossi zakończyła restrukturyzację zadłużenia i ma zgodę banków na zwiększenie kapitału obrotowego poprzez zaciągnięcie nowych zobowiązań. My pytamy jakie są w tej chwili szanse na zrealizowanie prognozy na ten rok i jak może wyglądać kolejny – bo obserwując prawie 80-procentowy wzrost kurs akcji od listopadowego dołka można sądzić, że oczekiwania inwestorów są spore. Naszym gościem był Tomasz Malicki, prezes grupy Gino Rossi.

Centrum wyników

Ponad 36% w czerwcu i blisko 30% w całym drugim kwartale – tak rósł jednostkowy zysk handlowy Komputronika. W efekcie po pierwszych trzech miesiącach roku obrotowego 2013/14 handlujący w sieci salonów i Internecie sprzedawca sprzętu IT ma 22 miliony zysku handlowego brutto. Pytanie co z kosztami operacyjnymi i rentownością netto? Jakie są prognozy poznańskiej spółki na kolejne miesiące? Naszym gościem był Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika.

Nie ma pracy

Rząd ma nowy pomysł jak walczyć z bezrobociem. Ministrowie przyjęli właśnie nowe przepisy, które mają sprawić że urzędnicy będą w bardziej indywidualny sposób oceniać sytuacje każdego bezrobotnego i jego szanse powrotu na rynek pracy. Także firmy szukające rąk do pracy mają mieć ułatwiony kontakt z urzędami prac. Każdy przedsiębiorca ma być obsługiwany na stałe przez jednego, wyznaczonego do kontaktów z nim urzędnika. Czy nowa ustawa o promocji zatrudnienia faktycznie może pomóc pracownikom i pracodawcom? Naszym gościem był Tomasz Hanczarek, prezes grupy Work Service.

Na kłopoty... turyści

Grecja czeka na kolejną transzę pomocy finansowej z Unii Europejskiej. Z pomoca może jej przyjść także własny przemysł turystyczny. Według byłego ambasadora Polski w Grecji Grzegorza Dziemidowicza, jeśli kraj ten odwiedzi w tym roku 17 mln turystów, jest szansa na nadwyżkę w greckim budżecie. Zdaniem greckiej minister turystyki, wykonanie tego planu jest całkiem realne. Z Olgą Kefalogianni rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Polskie drogi

Kolejna odsłona konfliktu firmy budowlane kontra Generalna Dyrekcja. Tym razem do kontrataku przechodzi Lech Witecki. W odpowiedzi na kolejne publiczne listy, w których prezesi firm budujących drogi, autostrady i mosty skarżą się na ich zdaniem fatalne praktyki inwestora prowadzące firmy na skraj bankructwa szef Generalnej Dyrekcji jeszcze raz odpowiada – nie ma mowy o renegocjowaniu nierentownych dla spółek kontraktów. Jednocześnie pokazuje skalę wypłat dla podwykonawców firm, które w ostatnich latach realizowały drogowe zlecenia. Lech Witecki był gościem Rynków Dnia.

Droga do ożywienia

Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą - ocenia prezes i dyrektor generalny grupy ITI. Wojciech Kostrzewa mówił w rozmowie z TVN CNBC, że przedstawiciele biznesu liczą na ożywienie gospodarcze w drugiej połowie roku. Prezes Kostrzewa mówił też między innymi, że amerykański wzrost gospodarczy może okazać się zbyt słaby, by bez ryzyka można było zakończyć luzowanie polityki za oceanem.

Milion w portfelu

Portfel Krzysztofa Kołaczyńskiego, zarządzającego Investors TFI na minusie. Od początku inwestycji - marca 2011 - stracił 4,5%.

Wall Street raportuje

Czego możemy spodziewać się po wynikach spółek za oceannem? Rozmowa z Pawłem Szczepanikiem.

Parabanki na cenzurowanym

Należność za odbiór rat w domu, przygotowanie umowy, wydłużenie czasu spłaty pożyczki, a nawet czynności detektywistyczne - to przykłady opłat pobieranych przez parabanki. Urząd antymonopolowy przeanalizował schemat działania 30-stu parabanków. Wobec wszystkich prześwietlonych podmiotów urząd wszczął postępowania, które mogą zakończyć się wysokimi karami finansowymi - mówi nam Bartosz Kostur z Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów.

Gdzie jest wzrost?

W Narodowym Banku Polskim widzą, że będzie problem z trafieniem w cel - cel inflacyjny. Gospodarka i konsumenci przez najbliższe dwa i pół roku będą słabi, a co za tym idzie dynamika cen dopiero w 2015 zbliży się do rejonów, które w banku centralnym uznają za właściwe. Lipcowej projekcji inflacji NBP przyjrzał się Dominik Cierpioł

Kondycja brytyjskiej gospodarki

Jaka jest Wartość Brytyjskie gospodarki, która przez ostatnie 2 tygodnia żyła rekordową pulą nagród w Wimbledońskim turnieju, który z resztą pierwszy raz od 77 lat wygrał Brytyjczyk? Sprawdzaliśmy to wraz z Michaelem Dembinskim z Brytyjsko - Polskiej Izby Handlowej.

Wakacje w cieniu zamieszek

Grecja czeka na kolejną pomoc od Trojki - czeka też na 17 mln turystów. Na turystach zaraba tez Egipt, choć walka o władze w Kairze zniechęca do poznania kraju Faraonów. O sytuacji na rynku turystycznym rozmawialiśmy z Maciejem Nykielem, członkiem zarządu Fly.pl