Z kraju

Z kraju

Wakacje na własną rękę

Zagraniczne wczasy na każdą kieszeń, czyli jak zaoszczędzić pieniądze i samemu zorganizować sobie bilety lotnicze oraz nocleg. Rozmowa z Bogumiłą Sową z Fru.pl.

Polski eksport

Drugi miesiąc z rzędu nadwyżki na rachunku obrotów bieżących. W maju wyniosła ona 574-y miliony euro, a oczekiwano blisko 200-u milionów euro deficytu. Mocno w górę zostały zrewidowane kwietniowe dane. Ekonomiści zwracają uwagę, że eksport trzyma się mocno i napędza polską gospodarkę. Wciąż ostrożni są natomiast konsumenci.

Sfinks kontra UOKiK

Sfinks odwołuje się od decyzji Urzędu Antymonopolowego. UOKiK nałożył na sieć restauracji pół miliona złotych kary - bo uważa, że spółka narzucała swoim partnerom sztywne ceny w menu. Sfinks oskarżenia odrzuca. O szczegółach konfliktu Dominik Cierpioł

Kondycja USA

Fala optymizmu na giełdach po słowach szefa Fed, a sezon wyników startuje na dobre. O kondycji amerykańskiej gospodarki rozmawialiśmy z prezesem Euroamerican Company, Andrzejem Kurnickim.

Energia z ogródka

Zarabianie na prądzie z własnego ogródka coraz bliżej - choć nie wiadomo jeszcze kto miałby go kupować.

Inwestycje MCI

Fundusz z Grupy MCI zainwestował w spółkę prowadzącą serwis Answear.com - multibrandowy sklep odzieżowy online. Zdaniem zarządu MCI Management - to jeden z najciekawszych projektów tego rodzaju na rynku. Sylwester Janik mówił w TVN CNBC, że Answear.com będzie w portfelu MCI co najmniej przez kilka najbliższych lat. Answear.com to czwarta spółka z segmentu e-fashion w portfelu inwestycyjnym MCI. Podobnie jak w przypadku trzech pierwszych inwestycji, zaangażowanie MCI nie ograniczy się tylko do inwestycji finansowej. Celem funduszu jest wsparcie zarządu w realizacji strategii rozwoju, która zakłada wzrost udziału w rynku w Polsce oraz krajach sąsiednich.

Kłopotliwa upadłość

O tym co zrobić, gdy spółka ma zbyt duże zadłużenie, którego skala może grozić upadłością w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Stachyrą, starszym prawnikiem, kancelaria Rödl & Partner.

Euro kryzys

O wspólnym nadzorze bankowym i ujednoliconych w ramach Unii gwarancjach bankowych rozmawiał z politykami w Warszawie przewodniczący Komisji Europejskiej. Pytanie czy takich rozwiązań potrzebuje polski sektor finansowy. Czy dziś - w szóstym roku globalnego kryzysu finansowego – sytuacja polskich banków i ich klientów jest lepsza niż przed kryzysem? Naszym gościem był Jerzy Pruski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Atrakcyjna Wyspa Spichrzów?

Były prezes Polnordu wraca do gry o gdańską Wyspę Spichrzów. Wojciech Ciurzyński i jego spółka doradcza Multibud interesuje się projektem które miasto chciało rozpocząć już cztery lata temu ale skala potencjalnych inwestycji odstraszyła inwestora, którym wówczas był kierowany przez Ciurzyńskiego Polnord. Czy teraz takie trudne inwestycje mają większe szanse na komercyjny sukces? Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości i deweloperów? Wojciech Ciurzyński był gościem Rynków Dnia.

Kłopoty spółki Drop

Drop prosi o pomoc ministra finansów bojąc się, że działania bydgoskiej skarbówki doprowadzą do upadku giełdowej spółki. Jej zarząd twierdzi, że mimo całej serii korzystnych wyroków sądów administracyjnych inspektorzy kontroli skarbowej cały czas mnożą kontrole i zarzucają firmie wyłudzanie podatku VAT. Powstała nawet urzędnicza instrukcja uznająca Drop za spółkę niepłacącą podatku. Kilka dni temu urzędnicy wysłali kolejną listę zastrzeżeń liczącą ponad dwa tysiące stron. Tymczasem władze Dropu przypominają, że przeciwko tym urzędnikom trwa prokuratorskie postępowanie dotyczące możliwości popełnienia przez nich przestępstwa. Naszym gościem był Marek Suchowolec, przewodniczący rady nadzorczej Drop SA.

Milion w portfelu

Portfel Piotra Greli urósł od początku inwestycji o ponad 12%. Analityk Tradercom Investments jest uczestnikiem programu od IV 2011 roku.

Najlepsze MBA w Polsce

Program "Executive MBA" Akademii Leona Koźmińskiego, "Canadian Executive MBA" Szkoły Głównej Handlowej i "Warsaw-Illinois Executive MBA" Uniwersytetu Warszawskiego to triumfatorzy rankingu MBA Perspektywy 2013.

FED w akcji

Jak na nasze finanse wpływają stymulacje FED, rozmawiamy ze Stanem Popowem, partnerem Finacorp.

Luksusowe przejęcia

Luksusy ciągle w cenie - Luis Vuitton wydaje 2 miliardy euro na przejęcia, Burberry zarabia coraz więcej i rośnie na giełdzie. Tymczasem jak radzi sobie polski Próchnik? Czy spółka odczuwa modę na luksus? Rozmowa z Rafałem Bauerem, prezesem Próchnika.

Wycena Bena

Sytuacja na rynku pracy cały czas nie wygląda zbyt dobrze, a poziom inflacji jest daleki od celu - uważa szef Fedu Ben Bernanke. Jego zdaniem polityka monetarna banku powinna więc być ściśle dostosowana do tych warunków w najbliższej przyszłości. Co oznacza, że na razie Fed nie zamierza ograniczyć programu stymulowania gospodarki, który prowadzi skupując obligacje z rynku za 85 miliardów dolarów miesięcznie.

MDM do poprawki

Mieszkanie dla młodych do remontu. Posłowie chcą zmian w rządowym projekcie dopłat dla kupujących własne M. O szczegółach Dominik Cierpioł

Odszkodowanie za hałas

Czy można żądać odszkodowania za hałas jaki generują np. samoloty w miejscu prowadzenia naszego biznesu ? Na jakie przepisy się powołać? Jak wysokie odszkodowanie możemy uzyskać ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Bogumiłą Kowalską, kancelaria "Aval".

Polityka i pieniądze

Posłowie chcą zmniejszenia obciążenia dla pracodawców jakie generują związki zawodowe. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Michałem Jarosem, posłem PO.

Urzędy (bez) pracy

Reforma urzędów pracy o krok bliżej. Rząd przyjął założenia do ustawy, która ma uzależnić ilość płynących do urzędów pracy pieniędzy od ich skuteczności w swataniu bezrobotnych z pracą. Ekspertyment naukowy prof. Joanny Tyrowicz z WNE UW pokazał, że urzędy pracy nie mają motywacji, aby skutecznie pośredniczyć między pracodawcami i pracownikami. Czy rządowy projekt do krok w dobrym kierunku?

Ronson sprzedaje więcej

Ronson w drugim kwartale sprzedał ponad dwa razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Spółka mocno rośnie też na warszawskiej giełdzie. Od dołka z października kurs dewelopera wzrósł o ponad 130 procent i teraz kapitalizacja wróciła do poziomów sprzed dwóch lat. W samym drugim kwartale spółka znalazła klientów na 163 mieszkania i w ten sposób wyszła na czwartą pozycję wśród giełdowych deweloperów. Jak mogą wyglądać kolejne miesiące i jak spadek stóp procentowych wpływa na kondycję całej branży? Naszym gościem był Tomasz Łapińśki, wiceprezes i dyrektor finansowy spółki.

Inwestycje Franklin Templeton

Ropa, gaz, spółki energetyczne - tym stoi rynek w Bukareszcie. Na czym polega specyfika inwestowania w Rumunii, której rynek kapitałowy ma teraz rozwijać były szef warszawskiej giełdy? Naszym gościem był Grzegorz Konieczny, wiceprezes Franklin Tempelton, który zarządza notowanym od 2011 roku na bukaresztańskiej giełdzie funduszem Fondul Proprietatea. Od początku roku do końca maja jego kapitalizacja wzrosła o 27 procent a wartość aktywów netto to prawie 3,5 miliarda euro.

Plany PKM Duda

Warunki rynkowe nie sprzyjają koncernowi Duda. Zdaniem prezesa spółki wysokie ceny pogłowia utrzymają się jeszcze przez 18 miesięcy. Sytuacji nie poprawiają nawet spadki cen zbóż. Dariusz Formela, prezes PKM Duda mówił w TVN CNBC, że spółka koncentruje się w tej chwili przede wszystkim na zmniejszaniu kosztów.