Z kraju

Z kraju

EBC tnie stopy

Główna stopa procentowa w Europie wynosi 0,25%. Europejski Bank Centralny podjął decyzję o obniżce o 25 punktów bazowych z dotychczasowego poziomu 0,5%. Według zapowiedzi prezesa Mario Draghiego główna stopa procentowa mogą pozostać na niezmienionym bądź niższym poziomie w najbliższym czasie. Jaki pływ ma ta decyzja na sektor bankowy i kredytobiorców, pytaliśmy Witolda Zielińskiego, wiceprezesa City Handlowego.

Twoja emerytura

Propozycja zmian w systemie emerytalnym wyszła od polityków, których interesują tylko najbliższe budżety i wybory. Prawdziwy mąż stanu podejmując decyzje myśli zaś o przyszłych pokoleniach - mówił w TVN CNBC prof. Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Profesor dodał, że obecnie rząd zamiast pokazywać dług ukryty, ukrywa jawny, a przez to emerytury przyszłych pokoleń mogą okazać się bardzo niskie.

Strategia na rozwój

Enel-med ma nową strategią. Do 2015 roku chce zainwestować 50 milionów złotych m.in. w okulistykę, medycynę sportową i estetyczną. O planach Enel-medu rozmawialiśmy z prezesem spółki Adamem Rozwadowskim.

Polityka i pieniądze

Piwosze raczej nie dorzucą się do budowy i remontu dróg. Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie rekomenduje poprawkę PSL dotyczącą podwyżki akcyzy na piwo. Genowefa Tokarska z PSL jest rozczarowana, a Ryszard Zbrzyzny z SLD uważa, że poprawka prędzej czy później i tak by przepadła w Sejmie. Z polskimi parlamentarzystami rozmawialiśmy też o ustawie o OFE.

Ogólnopolskie badanie inwestorów

Jest coraz starszy, przeszkadzają mu podatki giełdowe i jest raczej mężczyzną - Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przeprowadziło ogólnopolskie badanie inwestorów. O szczegółach Marek Tejchman rozmawiał z Michałem Masłowskim.

Twoja emerytura

Rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym są niekonstytucyjne i zostaną odrzucone w sejmie - uważa Prof. Marian Noga. Były członek RPP jest zdania, że pieniądze z OFE powinny zacząć być odprowadzane do ZUS najwcześniej za 5 lat.

Droga do ożywienia

Stopy procentowe są obecnie na historycznie niskim poziomie. Oczywistym - wydawało by się- następstwem takiej sytuacji powinno być obniżenie kosztów kredytów zarówno konsumenckich jak i inwestycyjnych, jednkaże obserwujemy wzrost marż kredytowych.

Inicjatywa Firm Rodzinnych

Celem stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR) jest integracja środowiska, wspieranie rozwoju oraz pomoc w rozwiązywaniu specyficznych problemów przedsiębiorstw rodzinnych (jak sukcesja, konflikty czy doskonalenie kadr), wymiana doświadczeń, a także promowanie idei wolności gospodarczej, państwa prawa, społeczeństwa obywatelskiego oraz standardów etycznych.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 2,5%. Rada nie planuje podwyżki stóp w pierwszym półroczu 2014 roku. O konsekwencjach decyzji Rady rozmawialiśmy z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ i Arkadiuszem Krześniakiem, głównym ekonomistą Deutsche Banku.

Milion w portfelu

Portfel Adama Zaremby zyskał od początku inwestycji 46%. Ostatnia odsłona przyniosła mu 17%. Największy zysk dzięki inwestycjom w debiuty +33%. W ostatniej edycji wszystkie składowe portfela pozwoliły zarobić. Adam Zaremba jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od wiosny 2011 roku.

Centrum wyników

ING zaskakuje na plus i poprawia wyniki. ING zarobił w trzecim kwartale tego roku 234 miliony złotych czyli 15% więcej niż rok temu. O komentarz wyników poprosiliśmy wiceprezesa banku, Mirosława Bodę.

Twoja emerytura

Pozorna dobrowolność. Zbyt krótki czas na wybór - ZUS czy OFE. Poziom limitu inwestycji OFE w akcje. Szef sejmowej komisji finansów publicznych punktuje rządowy projekt zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Zdaniem Dariusza Rosatiego, projekt wymaga zmian.

Polityka i pieniądze

Szef sejmowej komisji finansów publicznych bardzo sceptycznie o rządowym projekcie zmian w OFE. Zdaniem Dariusza Rosatiego, jeśli ustawa przejdzie, to zostanie zapewne zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei minister finansów uważa, że potrzebna jest głęboka rekonstrukcja rządu, a nowa ekipa powinna przygotować program nie tylko na końcówkę kadencji, lecz także na następną. O tym pomyśle, a także o reformie OFE rozmawialiśmy z Marcinem Święcickim z PO i Zbigniewem Kuźmiukiem z PIS.

Posada po znajomości?

Koniec z partyjnym rozdawaniem stanowisk swoim - to jedno z haseł z jakim Platforma Obwyatelska szła do wyborów. Po ponad sześciu latach rządzenia na jaw wyszłą tak zwana afera taśmowa, która kaze zadac pytanie, czy to były tylko puste obietnice. Co najmniej kilkanaście osób powiązanych z rządzącą partią trafiło do zarządów i rad nadzorczych KGHM oraz pokrewnych spółek. O tym jak politycy traktują spółki Skarbu Państwa rozmawialiśmy z profesorem Krzysztofem Jasieckim z Instytutu filozofii i socjologii PAN i Grażyna Kopińską z fundacji im. Stefana Batorego.

Ożywienie gospodarcze na dłużej zagości w Europie?

Poznaliśmy kolejne dobre dane z europejskiej gospodarki. Indeks PMI dla usług dla strefy euro wzrósł do 51,6 punktów. Indeks dla większości państw również utrzymuje się powyżej bariery 50 punktów, rozdzielającej wzrost od kurczenia się sektora. O kondycji europejskiej rozmawialiśmy z głównym ekonomistą banku Millennium, Grzegorzem Maliszewskim.

Burza wokół OFE

Krytyka proponowanych przez rząd zmian w funkcjonowaniu OFE zatacza coraz szersze kręgi. Już nie tylko opozycja i przedstawiciele funduszy ale również członkowie partii rządzącej widzą coraz więcej problemów wynikających z proponowanych zmian. Naszymi gośćmi w tym temacie byli profesor Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Cezary Michalski z Krytyki Politycznej.

Rewolucja klimatyczna?

Konferencja klimatyczna ONZ w Warszawie od poniedziałku. Na szczyt może przyjechać ponad 10 tys. przedstawicieli państw i organizacji pozarządowych. Konferencje klimatyczne ONZ to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Dla Polski jest to ważne, bo do 2020 roku Unia Europejska chce zredukować emisję dwutlenku węgla o 20%, a polska gospodarka jest oparta w ogromnej mierze na nieekologicznym węglu. O tym, czy klimatyczny szczyt w Warszawie może wnieść coś nowego do tej dyskusji rozmawialiśmy z Katarzyną Kłaczyńską, starszym menedżerem w EY Law.

Brat VAT odlicza materiały budowlane

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane od 1 stycznia 2014 r. obejmować będzie wyłącznie materiały zakupione przed tą datą. Nie będzie możliwości występowania o zwrot podatku VAT w stosunku do towarów kupionych po 31 grudnia 2013 r. Wyjątkiem będą jednak osoby do ukończenia 36 roku życia, w przypadku których przedłużone zostanie prawo do korzystania ze zwrotu VAT na kolejne lata.

Wyczerpująco o OFE

Rada Gospodarcza przy premierze rekomenduje przyjęcie projektu zmian w systemie emerytalnym - poinformował w poniedziałek na konferencji jej przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki. W programie "Blajer mówi: Biznes" dyskutujemy nad kontrowersyjnym projektem ustawy.

Zmiany w systemie emerytalnym

Ważne aby rząd dokonał analizy konstytucjonalności projektu, uważa Irena Wóycicka, minister ds. społecznych w kancelarii prezydenta. Jej zdaniem OFE nadal powinno być traktowane jako element obowiązkowy systemu emerytalnego. Ma ona wiele uwag do propozycji zmian w systemie emerytalnym o których mówiła w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.

Milion w portfelu

Portfel Marka Świętonia, niezależnego analityka zyskał od początku inwestycji blisko 40%. W ostatniej odsłonie zyskuje prawie 13%. Najwięcej zarobił na akcjach spółki Fota (85%). W najbliższej odsłonie redukuje zaangażowanie w akcje. Utrzymuje też 30% portfela w gotówce.

Kerry w Polsce

Polska jest jednym z najlepszych miejsc do inwestowania na świecie - powiedział sekretarz stanu USA. John Kerry podkreślił, że można mówić o polskim cudzie gospodarczym. Czy można tę wypowiedź traktować jako zapowiedź zwiększonych inwestycji Stanów Zjednoczonych w Polsce? Naszym gościem był Marek Madej z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Kondycja amerykańskiej gospodarki

Amerykańska rezerwa Federalna nie powinna zbyt pochopnie ograniczać skupu aktywów - ocenia Marcin Kacperczyk. FED przewiduje, że kiedy bezrobocie spadnie do 6,5%, program Quantitative Easing będzie mógł zacząć być ograniczany. Jednak zdaniem profesora Imperial College of London powinno się to stać dopiero wtedy, kiedy bezrobocie będzie jeszcze niższe. Obecnie pracy nie ma 7,2% Amerykanów.

Twoja emerytura

Ustawa o OFE była zła od samego początku, ale można było zmienić ten system, nie go likwidować, a obecne działania rządu przypominają działania sekty i zmierzają ku katastrofie - jak Titanic. To opinia gości TVN CNBC. Stanisława Kluzy, byłego szefa KNF i Adama Rucińskiego, prezesa BTFG.

Przedsiębiorca roku EY

Oceanic finalistą konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Ze współwłaścicielką kosmetycznej firmy Dorotą Soszyńską rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Twoja emerytura

Narodowy Bank Polski mógłby wspierać płynność OFE - poinformował w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes NBP. O reformie emerytalnej rozmawialiśmy z Pawłem Klimkowskim, ekspertem ds. zarządzania aktywami Opera TFI i Jackiem Dekarzem z RDM Wealth Management.

Lotos w Norwegii

5 lat zajmie Lotosowi odzyskanie pieniędzy inwestycji z pechowego odwiertu na norweskim złożu Yme - mówi na naszej antenie prezes Lotosu Paweł Olechnowicz. Lotos za ponad pół miliarda złotych kupił dziś kolejne złoża na norweskim szelfie kontynentalnym. Zakup nowego aktywa pozwoli Lotosowi odzyskać straty, jakie poniósł na YME, bo zgodnie z norweskim prawem przez jakiś czas od produkcji z nowych złóż nie będzie musiał odprowadzać podatku.

Twoja emerytura

W dyskusji o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych za mało jest argumentów merytorycznych, a za dużo polityki, uważa profesor Marek Góra, jeden z twórców reformy emerytalnej. Uważa on, że najważniejsze jest uratowanie samej ustawy emerytalnej, która nie powinna być postrzegana jedynie przez pryzmat OFE.

Twoja emerytura

Pytanie o to, czyje są środki przekazywane do OFE jest jedną z głównych wątpliwości, która towarzyszy zmianom w systemie emerytalnym. Aleksandra Wiktorow zwraca uwagę, że takie kwestie w ogóle nie były podnoszone, kiedy kilkanaście lat temu decydowano o przymusowych składkach do OFE. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI jest jednak zaniepokojony, że jedną ustawą można zmieniać tak istotne sprawy dotyczące własności.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem?

Zakup domu czy mieszkania to zazwyczaj jeden z najpoważniejszych zakupów w życiu. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem? Jak zabezpieczyć się, by w przypadku problemów dewelopera odzyskać zainwestowane pieniądze? Naszym gościem w tym temacie był Marcin Walczyński, radca prawny, partner w kancelarii Walczyński, Kalinowski i Partnerzy.