Z kraju

Z kraju

Kondycja budowlanki

Jak poradziły sobie w pierwszym kwartale spółki budowlane? Czy na tym rynku widać spadek liczby nowych kontraktów?

IDM w akcji

417 milionów akcji IDM trafi wkrótce na rynek. Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił postanowienia sądu apelacyjnego wstrzymujące - na wniosek akcjonariuszy mniejszościowych - emisję. Grzegorz Leszczyński, prezes IDM SA mówi TVN CNBC, że mimo 3-krotnego zwiększenia liczby akcji w obrocie nie spodziewa się zwiększonej podaży, bo akcje trafiły do długoterminowych inwestorów i pracowników spółki. I zapewnia, że spółka ma już za sobą największe napięcia płynnościowe.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

W przyszłym tygodniu dowiemy się jaką dywidendę zamierza wypłacić PKO BP. W ubiegłym tygodniu minister skarbu zapowiedział, że będzie chciał pobrać z banku maksymalną dywidendę. PKO BP zarobił w ubiegłym roku ponad 3 miliardy 700 milionów złotych. Z zysku za 2011 rok bank wypłacił 1,27 złotych na akcję. Prezes PKO BP przyznał także, że Nordea to ciekawy bank, który pasowałyby do biznesu PKO BP, ale nie jedyny. Według Rzeczpospolitej Nordea może zostać wystawiona na sprzedaż, ponieważ Skandynawowie planują sprzedać wszystkie polskie spółki. Szef PKO BP zaznacza, że nie skupia się w tej chwili na polowaniu na banki, lecz na skutecznym prowadzeniu działalności.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Podczas Ogólnopolskiego Forum Zarządów Spółek Giełdowych pytaliśmy o tematy które królują wśród uczestników forum. Co myślą o rozwoju rynku giełdowego? Naszym gościem był Piotr Paliło, prezes Biura Informacji Kapitałowych.

Ambitne plany SMT

Ambitne plany grupy SMT. Spółka prognozuje w tym roku wzrost przychodów o 56% rok do roku do 200 milionów złotych. Jeszcze lepiej ma być jeśli chodzi o zysk netto. Spółka prognozuje, że zarobi w tym roku na czysto 13 i pół miliona złotych, czyli aż o 90% więcej niż rok wcześniej. Skąd tak duży optymizm? Naszym gościem był Konrad Pankiewicz, prezes grupy SMT.

Bat na oszustów?

Dobre wieści dla spółek stalowych z GPW. Rząd zaakceptował przepisy, które mają ukrócić nielegalny handel prętami stalowymi. Chodzi o wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia, czyli przerzucenia odpowiedzialności za rozliczenie VAT ze sprzedawcy na nabywcę prętów stalowych. Na zmianę przepisów musi zgodzić się jeszcze Komisja Europejska. naszym gościem był jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

Przeliczyli się?

Udany początek roku. Nie będzie negatywnych informacji dla akcjonariuszy. W taki sposób prezes Apatora opisuje pierwszy kwartał 2013 roku. Janusz Niedźwiecki podtrzymuje też tegoroczoną prognozę, mimo że - przynajmniej na razie - nie będzie ogólnopolskiej wymiany liczników prądu. Rząd nie przyjął przepisów w tej sprawie. Prezes Apatora przekonuje, że to nie przeszkadza w instalowaniu tych liczników.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

W poniedziałek giełdę, domy maklerskie i KDPW czeka wielki test. Tego dnia ruszy długo oczekiwany nowoczesny system transakcyjny, o pół godziny skrócona zostanie też sesja. O komentarz poprosiliśmy prezesa Izby Domów Maklerskich który uważa, że polski rynek kapitałowy potrzebuje nowej strategii. Ostatnia 10-letnia skończyła się - według Waldemara Markiewicza - ponad dwa lata temu.

Droga zima?

Na polach w Polsce jest miesięczne opóźnienie w wiosennych pracach. We wtorek resort rolnictwa omawiał tę sytuację na podstawie danych z analiz specjalistów.

O finansach PKP

Sprzedaż dworców i więcej inwestycji, ale także likwidacja linii kolejowych. Mija rok nowego zarządu PKP SA pod wodzą Jakuba Karnowskiego.

Polski nie stać na OFE

Przedsiębiorcy skupieni w Business Center Club krytykują rząd za wprowadzone i planowane zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Apelują też do premiera o zorganizowanie Okrągłego Stołu w sprawie systemu emerytalnego. Chcą debaty z udziałem reprezentantów rządu, ZUS-u oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Są jednak i inne głosy. Prof. Leokadia Oręziak uważa, że Okrągły Stół to pomysł pozbawiony sensu, podobnie jak sensu nie mają Otwarte Fundusze Emerytalne. Profesor krytykuje też celowość reformy emerytalnej z 1999 roku, która obok wprowadzenia OFE, dokonała zmian w tzw. I filarze.

RPP w akcji

Rada Polityki Pieniężnej rozważy cięcie stóp procentowych, jeśli niska inflacja utrzyma się w dłuższym okresie - powiedział prezes NBP Marek Belka. Zdaniem Marka Rozkruta, głównego ekonomisty Ernst & Young, nie było teraz obniżki stóp, ponieważ Rada chce zostawić sobie przestrzeń na ewentualne dalsze cięcia. Recesja w strefie euro i brak wyraźnych sygnałów ożywienia zwiększają szanse na luzowanie polityki pieniężnej - uważa Rozkrut.

Negocjator w biznesie

Zanim zaczniemy technicznie przygotowywać negocjacje, powinniśmy określić strategiczne cele negocjacyjne w naszych relacjach z drugą stroną i pomyśleć o najlepszej strategii ich osiągnięcia.

RPP w akcji

Przegląd ofert kredytowych dla małego biznesu w rozmowie z Michałem Krajkowskim z Domu Kredytowego Notus w programie "Blajer mówi: biznes".

RPP w akcji

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej przyglądamy się ofercie leasingowej skierowanej do polskich firm. Rozmowa z Andrzejem Sugajskim ze Związku Polskiego Leasingu w programie "Blajer mówi: biznes".

RPP w akcji

W jaki sposób decyzja Rady Polityki Pieniężnej wpłynie na politykę kredytową polskich banków wobec firm? O tym w rozmowie z Piotrem Bednarskim z Polskiego Banku Przedsiębiorczości w programie "Blajer mówi: biznes".

RPP w akcji

Kredyty z dofinansowaniem unijnym teraz dostępne w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim. Szczegóły w rozmowie z Michałem Kintterem z Idea Banku w programie "Blajer mówi: biznes".

RPP w akcji

Jakie perspektywy dla małego i średniego biznesu niesie za sobą decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Rozmowa z Piotrem Soroczyńskim z KUKE w programie "Blajer mówi: biznes".

RPP w akcji

Czy dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej może wpłynąć na oprocentowanie i warunki kredytów dla małych firm? O tym w rozmowie z wiceprezesem FM Banku Michałem Zielke w programie "Blajer mówi: biznes".

Milion w portfelu

Portfel Jerzego Kasprzaka, dyrektora Biura Portfeli Akcyjnych Ipopema AM zyskuje już ponad 10%. W trzecim rozdaniu stracił on jednak 0,36% . Najbardziej zaciążyła na wyniku inwestycja w Fundusz Ipopema Małych i Średnich Spółek. Największy zysk przyniosły mu kontrakty futures na pszenicę. O składzie portfela i propozycji zmian w rozmowie Robert Stankiewicza.

Tani kredyt hipoteczny

Po kwietniowym posiedzeniu RPP stopy procentowe pozostają na historycznie niskich poziomach. Oprocentowanie kredytów jest również na najniższych poziomach i w najkorzystniejszym wariancie sięgają 4,5% przy marży niejednokrotnie poniżej 1,2%. O ofertę kredytów hipotecznych pytamy Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expandera.

RPP w akcji

Główna stopa procentowa nadal wynosi 3,25%. Taką decyzję podjęła w środę Rada Polityki Pieniężnej. Zdaniem Bogusława Grabowskiego, byłego członka RPP i prezesa Skarbiec AMH, problemem jest brak przewidywalności co do długofalowej polityki Rady. Do budżetu może trafić około 5,3 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego. Zdaniem prezesa będzie to istotny zastrzyk dla będącego w złej sytuacji budżetu.

Polityka i pieniądze

Czy jest przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych? Gdzie jest dołek cyklu koniunkturalnego i jaki charakter będzie miało odbicie?

Euro kryzys

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w lutym o 0,7% m/m po spadku w styczniu o 0,8%. We Włoszech spadła w tym czasie o 0,8% m/m. W Hiszpanii natomiast spadła w aż o 6,5% r/r, a w styczniu o 5% r/r. W lutym stopa bezrobocia osiągnęła rekordowy poziom 12%. W Hiszpanii i Grecji stopa bezrobocia przekracza 26%. O kondycji europejskich gospodarek w rozmowie z prof. Janem Jakubem Michałkiem, Wydział Nauk Ekonomicznych UW.

RPP w akcji

Z nieoficjalnych informacji wynika że do budżetu może trafić około 5,3 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego. Mimo to zdaniem Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, z tytułu dochodu z podatków pośrednich w budżecie zabraknie od 13 do 15 mld złotych. Dodaje on, że przy przesunięciu części wydatków możliwe jest uniknięcie nowelizacji budżetu. O zysku NBP i jego skutkach dla budżetu w dniu kończącym posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w rozmowie z programu Wartość!.

Polityka i pieniądze

100 milionów złotych tyle i to jeszcze w tym roku chce wydać na inwestycje wyceniany na niewiele powyżej 100 milionów giełdowy Mo-Bruk.

Wyzwania dla energetyki

PGE rezygnuje z Opola, Tauron sprawdza opłacalność budowy nowych bloków w Blachowni, URE ostrzega – za 3 lata może zabraknąć prądu.

Wiosna deweloperów

Słaby pierwszy kwartał trójmiejskiego dewelopera Inpro. Sprzedaż mieszkań spadła rok do roku o ponad 1/3.

Nie ma pracy

Trzeci miesiąc z rzędu rośnie Barometr Ofert Pracy. W marcu wskaźnik wzrósł o 11 pkt. Oznacza to opublikowanie w Internecie większej liczby ofert pracy niż w ostatnich miesiącach - w marcu br. w internecie opublikowano 126,8 tys. ogłoszeń o zatrudnieniu. W których zawodach zwiększyły się szanse na zatrudnienie? Między innymi o to pytaliśmy Roberta Patera z Instytutu Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Kondycja deweloperów

W maju Gant złapie oddech, twierdzi nowy prezes spółki Krzysztof Brzeziński. Wtedy właśnie ma zostać sfinalizowany ostatni etap porozumienia z wierzycielami i zamiana zapadających obligacji na jedną serię - trzyletnią. Prezes Ganta zapowiada też, że w tym roku spółka będzie miała nadwyżkę finansową.