Z kraju

Z kraju

Bezrobocie wciąż wysokie

Bezrobocie spada, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 14% z 14,3% w marcu.

Będą zwolnienia grupowe?

Wstępne informacje mówią o ponad 12 tysiącach osób zwolnionych w ramach własnie zwolnień grupowych.

Kondycja konsumenta

Zaskakująco niska sprzedaż detaliczna w Polsce. W kwietniu spadła o 0,2% w ujęciu rocznym po wzroście o 0,1% w marcu, ekonomiści oczekiwali wzrostu na poziomie 1%.

Gdzie jest praca?

Bezrobocie spada, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 14% z 14,3% w marcu. To dane nieco gorsze od oczekiwanych przez rynek i zgodne z prognozowanymi przez ministerstwo pracy.

Cień recesji

Mocno rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna zamiast rosnąć - spada. W kwietniu sprzedaż spadła o 0,2% w ujęciu rocznym po wzroście o 0,1% w marcu, ekonomiści oczekiwali wzrostu na poziomie 1%.

Kondycja konsumenta

Kondycja konsumenta i branży handlowej przed danymi o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Jak spowolnienie odczuwa firma sprzedająca zdrową żywność? Rozmowa ze Sławomirem Chłoniem, prezesem Organic Farma Zdrowia.

RPP w akcji

Nadal recesyjne nastroje w europejskim przemyśle i usługach. Wstępne odczyty indeksów PMI w maju poniżej poziomu 50 punktów, który oddziela rozwój od spowolnienia. Sektory te kurczyły się jednak w mniejszym tempie niż w kwietniu. Czy to oznacza, że rosną szanse na kolejne obniżki stóp w Polsce? Zwłaszcza, że tempo prognozowanego ożywienia nie będzie wysokie, a inflacja znajduje się znacznie poniżej celu inflacyjnego.

Zgłoszenie sprawy do rzecznika

Przedsiębiorca to też obywatel. W jaki sposób zgłaszać swoje problemy do rzecznika praw obywatelskich? W czym rzecznik może pomóc- o tym rozmawiamy z Prof. Ireną Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Made in Kraśnik

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku - jeden z pomników powojennego uprzemysłowienia, mimo przemian - pozostawał długo w rekach państwa opierając się kolejnym falom prywatyzacji. Aż do dzisiaj, do chwili kiedy pojawili się chińscy inwestorzy - a z nimi także nowy rynek na którym fabryka ma sprzedawać. O tym jak toczy sie historia Fabryki Łożysk Tocznych - Dominik Cierpioł

Plany Unibepu

Unibep ma plan na zwiększenie zysków w kolejnych latach i już w 2014-tym chce zarabiać nie tylko na budowaniu.

Centrum wyników - Gino Rossi

Grupa Gino Rossi - sprzedająca ubrania i buty - dopasowuje się do potrzeb klientów, którzy w czasie spowolnienia gospodarczego w sposób szczególny dokonują wyborów. Jak mówił w TVN CNBC prezes Tomasz Malicki, Gino Rossi odpowiada na potrzeby klientów i dzięki temu przychody spółki rosną. W kwietniu były o 2 procent wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 17-cie milionów złotych. Jak mówił prezes Gino Rossi podobne dynamiki sprzedaży utrzymują się też w maju.

Centrum wyników - Action

Ponad 40 proc wzrost przychodów się opłacił. Mimo nieco słabszych marż Action - dystrybutor IT -zarobił w pierwszym kwartale o jedną-trzecią więcej niż przed rokiem. Wyniki przebiły też o ponad 20 proc oczekiwania analityków. Pytanie czy jest szansa na podniesienie całorocznej prognozy, w sytuacji gdy kurs akcji warszawskiej firmy wzrósł o prawie 60-ąt procent? Gościem TVN CNBC był Piotr Bieliński – prezes grupy Action.

Centrum wyników - Pelion

Inwestorzy docenili pracę jaką wykonał dostawca leków do aptek i szpitali – łódzki Pelion. Kurs wzrósł w ciągu roku prawie dwukrotnie. Wyniki pierwszego kwartału też wyglądają zachęcająco. Przychody rosną o 15 proc, koszty spadają, a marża EBITDA jest dwa razy lepsza niż na koniec pierwszego kwartału rok temu. Pytanie czy firma ma szansę dalej poprawiać wynik a jeśli tak to w jaki sposób? Naszym gościem był Jacek Dauenhauer – wiceprezes łódzkiej grupy.

Centrum wyników - Orphee

Koszty związane z przejęciem włoskiej spółki Diesse i reorganizacją grupy PZ Cormay mocno obniżyły zysk brutto Orphee. Pytanie kiedy można się spodziewać zapowiadanych przez firmę pozytywnych skutków konsolidacji biznesu i przeprowadzonych akwizycji. Rozmowa z Tadeuszem Tuorą – członkiem zarządu ds. finansowych Orphee.

Polska oczami Euler Hermes

Szukanie nowych rynków eksportowych i zwiększenie dostępności kredytów dla firm - własnie w taki sposób zdaniem głównego ekonomisty Euler Hermes polski rząd powinien walczyć ze spowolnieniem. A walczyć trzeba, bo z prognoz tej firmy wynika, że liczba bankructw w Polsce w tym roku może być najwyższa od 8-miu lat. Z Ludovicem Subranem Pamela Bem rozmawiała również o najnowszych odczytach PMI z Chińskiej i Europejskiej gospodarki.

Centrum wyników - P.R.E.S.C.O.

To ie był udany kwartał dla windykacyjnej grupy P.R.E.S.C.O. Zysk operacyjny w pierwszych trzech miesiącach roku spadł o ponad dwie-trzecie w porównaniu do pierwszego kwartału przed rokiem. Spółka uczestniczyła w prawie 40 przetargach związanych z portfelami źle spłacanych długów detalicznych, ale ze względu na wysokie ceny nie zdecydowała się na zakup ani jednego. Co więcej o ponad 6 mln zł spadła wartość godziwa posiadanych portfeli a spółka nie spodziewa się poprawy sytuacji w okresie nawet 24-ech miesięcy.Naszym gościem był Paweł Szejko – członek zarządu odpowiadający za finanse grupy.

Milion w portfelu

Portfel Marcina Billewicza rośnie w ostatniej odsłonie 4,07%. Największy zysk zanotowały akcje Izo-Bloku. Zyskały 24,4% Od początku inwestycji zarabia 20,5%. O to na jakich spółkach skupia on obecnie uwagę, pytał zarządzającego Robert Stankiewicz

Zmieniamy dostawcę energii

RWE wprowadza od lipca niższe taryfy dla indywidualnych odbiorców. Prezes URE sugeruje pozostałym dystrybutorom energii elektrycznej również obniżenie taryf. Jak obniżyć taryfę, jeśli nie odpowiada nam dotychczasowa oferta. Rozmowa z Łukaszem Czekałą, Optimal Energy.

30 lat z kredytem

Słabnący frank może zachęcać do przewalutowania kredytu - umocnienie się złotego o 10 groszy to spadek raty o ponad 50 złotych miesięcznie. Czy to właściwy moment na przewalutowanie kredytu we franku? Spytaliśmy Michała Krajkowskiego z DK Notus.

Fundusz z dywidendą

Premia w czasie zwyżek, pocieszenie w czasie kryzysu - giełdowe spółki coraz chętniej i częściej wypłacają wyczekiwane przez inwestorów dywidendy. Stąd coraz większa popularność funduszy dywidendowych, ich liczba na polskim rynku urosła już do dziesięciu. Największe, wynoszące 65 milionów złotych aktywa, ma Fundusz Europejski Dywidendowych Spółek ING. O funduszach dywidendowych rozmawialiśmy z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analiz Online.

Cień recesji

Chiński przemysł w recesyjnych nastrojach. Indeks PMI, który bada sentyment wśród menedżerów do spraw zakupów w tym sektorze, jest najniżej od siedmiu miesięcy. Wstępny odczyt wskaźnika za maj, przygotowany przez bank HSBC wyniósł 49,6 punktu, po raz pierwszy od października spadając poniżej granicy 50-ciu punktów, oddzielającej rozwój branży od recesji. Adam Czerniak z SGH podkreśla, że gospodarcza kondycja Chin wpływa na całą Azję a w poprzednim kryzysie to właśnie Chiny pomogły Europie wyjść z kłopotów.

Śmieciowe zyski?

Banki JPMorgan Chase oraz Barclays podniosły rekomendacje dla amerykańskich korporacyjnych obligacji śmieciowych. Od 2008 roku papiery o podwyższonym ryzyku dały zarobić średnio 21% rocznie.

Cień recesji

Nadal recesyjne nastroje w europejskim przemyśle i usługach. Wstępne odczyty indeksów PMI w maju poniżej poziomu 50 punktów, który oddziela rozwój od spowolnienia.

Bez energii do zysków?

Energetyka pod lupą. Dom Maklerski BPS spodziewa się dobrych wyników Taurona i Enei w drugim kwartale. Głównie za sprawą segmentu sprzedaży.

Cała naprzód

Admiral Boats jest producentem łodzi i laminatów technicznych. Spółka ma ambitne plany wypłynięcia na szerokie wody finansowe.

Blog za miliard

26-letni David Karp pokazał jak stworzyć start-upa wartego miliard dolarów. Jego Tumblra przejął Yahoo. A sam Karp dostał za udziały w tej spółce ponad 250 milionów dolarów.

Prąd stanieje?

Czas na tańszy prąd? Regulator wzywa do obniżek - spółki energetyczne chcą utrzymania taryf. O ile powinien stanieć prąd? Rozmowa z Markiem Woszczykiem, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Polityka i pieniądze

Minister finansów ma przynętę – podatku od łupków nie będzie do 2020 roku. Wydaje się, że branża łupkowa taką deklarację powinna powitać z entuzjazmem – chyba, że jest już zbyt zniechęcona niepewnością w jakiej rozpoczyna swoje inwestycje. Naszym gościem był Michał Wróblewski z działu doradztwa podatkowego Deloitte, który doradza firmom łupkowym w zakresie podatków, a wśród firm, dla których pracuje są też te, które postanowiły wycofać się z polskiego rynku.

Negocjator w biznesie

To kolejna odsłona cyklu "negocjator w biznesie" w "Blajer mówi: Biznes". O tym jak przygotować się do negocjacji rozmawiamy z mec. Markiem Kujawą negocjatorem, ekspertem w BCC I KIG.