Z kraju

Z kraju

NBP: gospodarka słabsza, ale na rynku pracy jest coraz lepiej

W III kwartale 2014 r., mimo gorszych danych z gospodarki, widoczna była dalsza poprawa na rynku pracy - wynika z opublikowanego we wtorek przez Narodowy Bank Polski kwartalnego raportu o rynku pracy. Jednak według banku centralnego wzrost zatrudnienia dotyczył jedynie pracujących na podstawie umów czasowych oraz osób samozatrudnionych poza rolnictwem.

PKP będzie budować. Utworzyła spółkę deweloperską

Grupa PKP powołała w swojej strukturze spółkę Xcity Investment, która będzie realizowała, wspólnie z firmami zewnętrznymi, projekty deweloperskie i inwestycyjne na terenach kolejowych - poinformował we wtorek w Warszawie członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator.

Rząd ochroni przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi? Komórki i laptopy pod lupą

Uszczelnienie systemu rozliczeń VAT jest niezbędne również dla budżet państwa, który ponosi z tego powodu straty - przekonuje rząd. I wprowadza mechanizm odwróconego obciążenia VAT-em w przypadku m.in. telefonów komórkowych, laptopów, notebooków czy konsoli do gier. Takie zmiany przewiduje projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, który dziś przyjął rząd.

Rafał Hirsch: czy Grecja uratuje strefę euro?

Parę dni przed końcem 2014 roku poznaliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2015. Grecja będzie mieć przyspieszone wybory parlamentarne, a to może początek większych zmian w strefie euro i to nawet zmian na lepsze.

Kto dostarczy twoje listy? UKE szuka dostawcy

We wtorek prezes UKE Magdalena Gaj ogłosiła konkurs na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025. Do końca 2015 r. funkcję tę sprawuje Poczta Polska. Operatorzy mogą zgłaszać swoje oferty do 14 kwietnia 2015 r.

Akcyza na alkohol w górę, w budżecie susza

Ubiegłoroczna podwyżka akcyzy na alkohol spowodowała, że w ciągu 10 miesięcy 2014 roku wpływy z tego tytułu są o 45 mln zł niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej – informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Świat Technologii: 100 innowacji, które zmienią nasze życie

Technologie, które mają zmienić nasze życie. A wśród nich drukowane domy na żądanie albo diagnozowanie chorób za pomocą smartfona. W Świecie Technologii pokazaliśmy rozwiązania, które w przeciągu kilku lat mogą ułatwić budowanie domów, korzystanie ze służby zdrowia, analizowanie ważnych danych. Listę 100 innowacji pomagających w tworzeniu zmian społecznych opublikowała wpływowa brytyjska organizacja NOMINET TRUST. W analizie wzięto pod uwagę setki inspirujących pomysłów z ponad 200 krajów.

Bilans. Zmiany w PGNiG. Rosyjska gospodarka się wali

Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa odwołała w poniedziałek wiceprezesa Jerzego Kurellę ze składu zarządu. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oczekuje od rządu konstruktywnych, przełomowych pomysłów na podniesienie efektywności gospodarki. Rosyjska gospodarka w listopadzie zanotowała pierwsze symptomy recesji.

Podatki przyjaźniejsze Polakom. Już od stycznia

Do dwóch, z trzech miesięcy, skróci się w przyszłym roku czas oczekiwania na wiążącą interpretację podatkową - zapowiedział w rozmowie z PAP minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał, że Ministerstwo Finansów planuje też ujednolicenie wydawanych interpretacji podatkowych.

Tłuczek do mięsa, mop, świecąca piżama. Co Polacy robią z niechcianym prezentem?

Z otrzymanego prezentu częściej zadowolone są kobiety (82 proc.) niż mężczyźni (77 proc.). Jeśli podarunek nie przypadnie do gustu, to oddajemy go najczęściej bliskim (26 proc.). Odrobinę mniej z nas odkłada go po prostu na półkę (24 proc.). Tylko 7 proc. z nas niechciane prezenty przekazuje potrzebującym - tak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Olx.pl.

Rosja bierze na celownik NATO. "To doktryna hipokryzji"

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nową doktrynę wojskową, która zakłada, że największym zagrożeniem zewnętrznym dla państwa jest ekspansja NATO i destabilizacja niektórych terytoriów. Dokument zwraca też uwagę na zagrożenie ze strony terroryzmu. - Nazywam doktrynę wojenną Rosji doktryną hipokryzji. Roi się tam od stwierdzeń oskarżających Zachód i NATO. Podczas gdy Rosja sama nie przypisuje sobie żadnego grzechu. Władimir Putin wyłożył karty na stół, ta doktryna niczym nie zaskakuje, nie jest szokująca - podkreślił w "Otwarciu dnia" w TVN24 Biznes i Świat gen. Bogusław Pacek, radca ministra obrony narodowej.

Polskie miasta będą się wyludniać w szybkim tempie

W ciągu najbliższych 35 lat spodziewany jest spadek liczby mieszkańców w zdecydowanej większości miast wojewódzkich w Polsce. Jedynie w przypadku Warszawy i Rzeszowa liczba ludności ma utrzymywać się na stałym poziomie.

Innowacje wjadą na drogi. Ma być bezpieczniej

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłoszą konkurs na opracowanie nowatorskich nawierzchni i programów poprawiających bezpieczeństwo na polskich drogach – pisze "Puls Biznesu".