Z kraju

Z kraju

"Solidarność" zapowiada strajki. Także w Warszawie

Rozpoczęliśmy przygotowania do czynnych akcji protestacyjnych, w tym do wielkiej demonstracji w Warszawie - poinformował w czwartek szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda na wspólnej konferencji prasowej z OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Banki pod lupą. Resort finansów i UOKiK pomogą "frankowiczom"

Wspólnie z UOKiK będziemy sprawdzać banki, czy wywiązują się ze swoich deklaracji łagodzących skok kursu franka szwajcarskiego - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Zapowiedział także stworzenie rankingu banków, dzięki któremu kredytobiorcy będą mogli szczegółowo porównać ich oferty dotyczące kredytów walutowych.

Volkswagen inwestuje w Polskę. Caddy będzie produkowany tylko w Poznaniu

Nowa generacja popularnego Caddy'iego będzie produkowana wyłącznie w poznańskiej fabryce Volkswagena. Dlatego to właśnie w stolicy Wielkopolski zaprezentowano ten model. - Jestem dumny, że mogliśmy również być świadkami światowej premiery Caddy’iego. To coś zupełnie wyjątkowego i to dla całej naszej marki - zaznaczył Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań.

“Frankowicze” kontra banki. Warto iść do sądu?

Koszty procesu sądowego z bankiem są duże, a wygrana niepewna. Czy “frankowicze” powinni szukać sprawiedliwości na sali sądowej? - Nie warto ulegać pokusom kancelarii prawnym - przekonywał Paweł Blajer z programu “Biznes dla ludzi”. - Nie można powiedzieć, że każdy, kto ma dziś kredyt frankowy wygra w sądzie. To nieprawdziwa teza - dodawał mec. Iwo Gabrysiak.

Prezydent też chce pomóc. I nie tylko “frankowiczom”

Prezydent Bronisław Komorowski chce pomóc kredytobiorcom. Proponuje utworzenie funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych, który miałby wspierać nie tylko “frankowiczów”, ale także zadłużonych w złotym. Zapłacą za to banki i podatnicy - podaje “Gazeta Wyborcza”.

Wraca sprawa autostrady A2. Chińczycy oddają pieniądze

Chińska firma budująca autostradę A2 oddaje część należnej gotówki. Jak informuje w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, "obecnie wpłynęło około pięćdziesięciu siedmiu milionów złotych". - Na razie mówimy o uruchomionych gwarancjach bankowych. Pozostały jeszcze inne roszczenia i inne gwarancje bankowe. Widzimy jednak pierwsze wymierne efekty rozmów z chińskim partnerem - dodaje.

Liczysz na podwyżkę? Musisz poczekać do przyszłego roku

O znaczący wzrost płac będzie w 2015 r. trudno – donosi "Rzeczpospolita". Specjaliści i menedżerowie szykujący się w tym roku do zmiany pracodawcy nie powinni liczyć na wyższą pensję. Chyba że są w grupie poszukiwanych fachowców.

Paliwa tanieją, ale branża transportowa ledwo zipie

Klienci sądzą, że skoro płaci się mniej za paliwo, to i transport drogowy powinien stanieć. Tymczasem może być droższy – donosi "Puls Biznesu". Niższe ceny paliwa to nie tylko powód do zadowolenia, ale i roszczeń klientów operatorów logistycznych. Niektórzy domagają się obniżenia stawek za usługi.

Agencje ratingowe wydadzą werdykt. Polska z wyższą oceną?

Jeszcze nie w tym roku, ale już w przyszłym Polska ma szansę na wyższe noty agencji. Najpierw jednak musi się pozbyć procedury nadmiernego deficytu – informuje "Puls Biznesu". Agencje ratingowe rozpoczęły cykliczne przeglądy wiarygodności kredytowej poszczególnych krajów. W najbliższy piątek Fitch i Standard & Poor's przedstawią najnowsze oceny Polski.

Zmiany w Anwilu. Będą zwolnienia

Z początkiem maja we włocławskim Anwilu, spółce z grupy kapitałowej PKN Orlen, wprowadzony zostanie czterobrygadowy system pracy zamiast obowiązującego obecnie pięciobrygadowego. W związku ze zmianą planowana jest restrukturyzacja zatrudnienia.

Rostowski o protestach górników i rolników: musimy twardo trzymać wydatki budżetowe

- Musimy twardo trzymać wydatki budżetowe – powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Jacek Rostowski, szef doradców politycznych premier Ewy Kopacz. Gość Jacka Stawiskiego zaznaczył, że jest to konieczne, aby „utrzymać wzrost gospodarczy”. Odnosząc się do protestów górników i rolników oraz zapowiedzi protestów nauczycieli Rostowski podkreślił, iż „mimo, że jesteśmy otwarci na dialog, nie ma mowy, aby odstąpić od polityki twardego trzymania wydatków publicznych”.

Propozycja KNF to ratunek dla "frankowiczów"? Analizują Hirsch i Samcik

- Propozycja KNF ułatwiłaby odzyskanie mobilności przez zadłużonych we frankach. Kredyt hipoteczny obciążający mieszkanie zmalałby o tyle, że można by je sprzedać i przeprowadzić się do innego - powiedział Rafał Hirsch, dziennikarz tvn24bis.pl. - Jest jednak wiele niewiadomych. Z kolei Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej" stwierdził: Ta propozycja jest tak sprawiedliwa, że aż boli. Boli klientów. Goście TVN24 Biznes i Świat skomentowali w ten sposób propozycję dla "frankowiczów" dotyczącą sposobu przewalutowania kredytów.

Ratunek dla "frankowiczów". Sprawdź, czy się opłaca i ile na tym zyskasz

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała wstępna propozycję jednorazowego przewalutowania kredytów we frankach. Wczoraj prezentował ją szef KNF Andrzej Jakubiak. Przewalutowanie - jak mówił - powinno być jednorazowe i dobrowolne; obie strony, zarówno kredytobiorcy, jak i banki, powinny się ze sobą dogadać. - Strony muszą dojrzeć do tego, że taką transakcję chcą zawrzeć - powiedział Jakubiak. Dodał, że ma nadzieję, że banki to zrozumieją. W TVN24 Biznes i Świat tłumaczymy, na jakich zasadach przeprowadzone byłoby przewalutownie i komu może to się opłacić.

"Złodzieje, złodzieje" i "Zagórowski musi odejść". Znowu gorąco przed siedzibą JSW

Co najmniej dwa tysiące górników pod flagami związków zawodowych zgromadziło się dzisiaj na kolejnej demonstracji przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przed siedzibą JSW płoną racę, wybuchają petardy i wyją syreny. Protestujący krzyczą pod adresem władz JSW „złodzieje, złodzieje” i – również w sposób niecenzuralny - domagają się odejścia prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego. Do ewentualnej reakcji przygotowały się oddziały policji – wokół stoi kilkadziesiąt policyjnych wozów i armatka wodna.

Rząd chce przerwania prac nad nowelizacją prawa energetycznego

Rząd uważa, że należy przerwać prace legislacyjne nad poselskim projektem nowelizacji Prawa energetycznego, który poszerza grono mikroproducentów energii i ma ułatwić im działanie. Analogiczne przepisy znalazły się w ustawie o OZE - głosi stanowisko rządu.