Z kraju

Z kraju

Papież kontra kapitalizm

Papież krytykuje współczesny kapitalizm i wzywa światowych liderów, by walczyli z biedą i rosnącymi nierównościami. Franciszek opublikował swój pierwszy duży dokument - fachowo nazywa się on adhortacją - który ma być swego rodzaju programem jego pontyfikatu. Czy media bardziej interesują się tym co dzieje się na giełdzie niż losami ludzi? Jan Niedziałek rozmawiał z Benedyktynem, Ojcem Leonem Knabitem i historykiem kościoła, Magdaleną Ogórek

Vat za materiały budowlane

Z końcem 2013 wygasa ustawa o zwrocie części podatku Vat za materiały budowlane. Aby otrzymać taki zwrot, materiały budowlane trzeba kupić do końca roku. Kto może skorzystać z ulgi na materiały budowlane pytaliśmy Agnieszkę Grotkowską, dyrektor w Domipotra.pl.

Niemieckie drogi

Po dwóch miesiącach negocjacji niemieccy politycy porozumieli się w sprawie koalicji. Jednym z punktów negocjacji było wprowadzenie opłat dla zagranicznych kierowców za korzystanie z niemieckich autostrad. Czy Niemcy to zrobią i w jakiej to może być formie pytaliśmy Romana Dębeckiego, zastępce redaktora naczelnego „Auto Świat” i Konrada Popławskiego, Analityka Ośrodka Studiów Wschodnich

Najlepsi sprzedawcy uhonorowani

Nagrody Polish National Sales Awards 2013 przyznane! Budowanie trwałych relacji z klientem kluczem do sukcesu w sprzedaży.

Bardzo drogie śmieci

Trybunał Konstytucyjny uznał część tzw. ustawy śmieciowej za niezgodną z ustawą zasadniczą. Aż do 18-stu miesięcy możemy jednak czekać na decyzję w sprawie maksymalnej opłaty za wywóz śmieci.

Śmieciowy problem

Brak górnej granicy opłat w ustawie śmieciowej jest niezgodny z konstytucją uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Zajmował się on tą sprawą na wniosek Rady Miasta Świdnika, części posłów SLD i PiS. Przed ogłoszeniem wyroku rozmawialiśmy z Piotr Schrammem, kancelaria Gessel, Koziorowski.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Dekarza zyskał od początku inwestycji blisko 22%. W ostatniej odsłonie zarabia 8%. Największy zysk w ostatniej odsłonie na Quercus LEV Parasolowy +16%

Będzie ciężej o prace na wyspach?

Wielka Brytania szykuje się do zacieśnienia polityki migracyjnej. Premier Dawid Cameron w ostrych słowach skrytykował otwarcie brytyjskiego rynku pracy dla nowych państw Unii Europejskiej. Na wyspy przyjechało wtedy kilkaset tysięcy Polaków. Cameron określił decyzję ówczesnego rządu mianem ogromnego błędu.

Nowe spółki z CIT

Po Nowym Roku spółki komandytowo-akcyjne stracą na atrakcyjności. Można jeszcze uniknąć podwójnego opodatkowania.

Cały VAT od auta

Uwaga przedsiębiorcy: kupując auto do firmy, nawet używane, będziecie mogli odzyskać cały zapłacony VAT.

Urzędnik musi wyjaśnić

Właściciel firmy ma prawo do wyjaśnień od urzędników w sprawie ich decyzji. Pozwala na to ustawa o dostępie do informacji publicznej. Pytać można o każdą sprawę i nic to nie kosztuje.

Porozumienie ws. niemieckiej koalicji

Partie CDU i CSU porozumiały się w środowy poranek co do umowy koalicyjnej. O to czego spodziewa się po nowym niemieckim rządzie i czy taki rząd w ogóle ma szanse powstać pytaliśmy prof. Tomasza Budnikowskiego z Instytutu Zachodniego.

Milion w portfelu

Nowy uczestnik pojawia się w milionie w portfelu. Jest to Wojciech Łaciak, zarządzający Idea TFI. Jedną piątą wartości portfela przeznacza na KGHM, JSW, PKN ORLEN, PGNIG. Inwestuje m.in. poprzez ETF w ropę i spółki rosyjskie.

Rząd po zmianach

Zakończyło się pierwsze posiedzenie nowo zaprzysiężonego rządu. Rada Ministrów zdecydowała o utworzeniu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz zniesieniu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Super resortem pokieruje Elżbieta Bieńkowska. Ministrowie zdecydowali też, o ustanowieniu pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej. Będzie nim dotychczasowy minister środowiska Marcin Korolec. O wpływie zmian w rządzie dla polskiej gospodarki rozmawialiśmy z socjologiem - prof. Edmundem Wnukiem-Lipińskim z Collegium Civitas i z politologiem - dr. Tomaszem Słupikiem z Uniwersytetu Śląskiego.

Polityka i pieniądze

Nie stać nas na OFE - mówił w TVN CNBC Bogusław Grabowski. Członek Rady Gospodarczej przy premierze tłumaczył, ze utworzenie drugiego filara nie było spiskiem, lecz błędem rządzących. Z naszym gościem rozmawialiśmy także o dokonaniach odchodzącego ministra finansów. Jacka Rostowskiego zastąpił dziś bowiem Mateusz Szczurek.

Kupujemy firmę

Ożywienie zagościło na dobre w gospodarce, co potwierdzają wszystkie wskaźniki ekonomiczne jak choćby PMI, który pokazuje przyszłe nastroje w gospodarce. Jest to dobry moment na różnego rodzaje fuzje czy przejęcia biznesów. Na co zwrócić uwagę w dokumentacji firmy, którą mamy zamiar kupić? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Anną Dąbrowską i Sabiną Famirską z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Płaca za godzinę

Resort Pracy i Polityki społecznej szuka sposobu na poprawę warunków wynagradzania pracowników. Płaca minimalna miałaby obowiązywać w przypadku umowy-zlecenie. Według ministra Władysława Kosiniaka Kamysza mogłoby to być około 10 złotych za godzinę.

Sposób na sprzedaż

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 3,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 3,6 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Inwestowanie w nieruchomości

Agencja Mienia Wojskowego ma około 2 tysiące działek ewidencyjnych, czyli około 5 tys. hektarów terenów do sprzedania. Co ciekawego agencja ma jeszcze na sprzedaz? Jan Niedziałek pytał Zbigniewa Prokpczyka z Agencji Mienia Wojskowego

"Nowe rozdanie" w rządzie

Podczas konwencji Premier Donald Tusk chwalił się że rządząca partia ma szczegółowy plan dla Polski na najbliższe dwa lata. O tym jak będą wyglądały rządy Platformy w najbliższych dwóch latach i jaki pomysł na wydawanie pieniędzy ma rząd, Łukasz Kijek pytał Cezarego Michalskiego z Krytyki Politycznej i Grzegorza Cydejko z Forbesa.

Zadania dla nowego ministra

Nominowany na ministra finansów Mateusz Szczurek zapowiedział że będzie chciał zmienić prawo podatkowe w Polsce. To tylko jeden z zapowiedzianych elementów pracy przyszłego ministra. Czy rząd ma plan jak ułatwić życie podatników? Od jakich reform powinien zacząć swoją prace nowy minister pytaliśmy Adama Jassera, ministra w KPRM i Stanisława Kluze, byłego przewodniczącego KNF

Nagroda PRB im. J. Wejcherta

Ruszają "biznesowe Oskary", czyli trzecia edycja Nagrody Polskiej rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Nagroda jest przyznawana co roku w kategoriach Sukces, Wizja i Innowacje oraz Działalność Społeczna. O to kto ma szanse na nagrody w tym roku Łukasz Kijek pytał Zbigniew Niemczyckiego, Prezesa Polskiej Rady Biznesu.

Nowe zasady e-handlu

Niedługo zmienią sięzasady gry - do 13 grudnia państwa Unijne w tym Polska musza przyjąć i opublikować nowe prawo. Konsumenci maja mieć więcej praw oraz ujednolicić zasady e-handlu na terenie europy. Czy nowego prawa konsumenta powinien obawiać się e-handel, Jan Niedziałek Pytał Tomasza Rutkowskiego, Radcy prawnego w Deloitte Legal

Polskie drogi

Centrum im. A Smitha przygotowało raport w którym czemu Polska nie radzi sobie z inwestycjami infrastrukturalnymi. Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, barierą przy budowie dróg jest utrudnione rozstrzyganie sporów dotyczących budów. Dodaje on że są nam potrzebne drogi ekspresowe, nie koniecznie autostrady. Czasem wystarczy małym kosztem dodać jedynie pas jezdni lub poszerzyć istniejącą drogę, aby w efekcie zwiększyć przepustowość ruchu.

Twoje oszczędności

Przeciętna polska rodzina z dwojgiem dzieci ma szansę zaoszczędzić miesięcznie około 1000 złotych, uważa Jarosław Sadowski. Analityk Expandera podaje gdzie w domowym budżecie można znaleźć dodatkowe środki. Zestawienie sporządzone w oparciu o dane GUS sporządzone przez Expandera zakładało zarobki netto małżonków na poziomie 5,5 tysiąca złotych. Z raportu można wyczytać, że dużą część wydatków stanowi żywność.

Kondycja polskiej gospodarki - sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna nieco gorzej od oczekiwań. W październiku wzrosła o 3,2% rok do roku, analitycy oczekiwali wzrostu o 4,1%. Tymczasem w grupie Allegro prawdziwych żniw oczekują w grudniu. Łukasz Nowak, dyrektor działu produktów w grupie Allegro spodziewa się wtedy 20-procentowego wzrostu sprzedaży rok do roku.

Polityka i pieniądze - Specjalne Strefy Ekonomiczne

Wydłużenie działania SSE do 2026 roku to bardzo dobra wiadomość dla inwestorów, mimo, że warunki maja być mniej korzystne - mówił w TVN CNBC Tomasz Sadzyński, członek zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tłumaczył, że dla inwestorów bardzo ważna jest lokalizacja inwestycji i zasoby ludzkie, a w tym Polska jest bardzo silna.

Kondycja polskiej gospodarki

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 3,2% rok do roku, analitycy oczekiwali wzrostu o 4,1%. Bezrobocie wyniosło zaś 13%, zgodnie z oczekiwaniami. O najnowszych danych i kondycji polskiej gospodarki rozmawialiśmy z Piotrem Bujakiem, głównym ekonomistą Nordea Bank Polska i Maciejem Ptaszyńskim, dyrektorem polskiej izby handlu

Gmina bez podatku

W gminie Michałowo, burmistrz zwolnił mieszkańców z opłat z tytułu podatku od nieruchomości. Celem ulgi jest m.in pobudzenie migracji ludności z okolicznych wiosek do miasta.