Bilion złotych na inwestycje. "Ciemny lud się cieszy"

Bilion złotych na inwestycje. "Ciemny lud się cieszy"
Bilion złotych na inwestycje. "Ciemny lud się cieszy"
TVN24 BiS
Bilion złotych na inwestycje. "Ciemny lud się cieszy"TVN24 BiS

1,4 bilion złotych - tyle na inwestycje obiecuje Prawo i Sprawiedliwość, do planu miałby zostać zaprzątnięty Narodowy Bank Polski. - To byłoby naruszenie niezależności banku centralnego - stwierdził w programie "Kontra-wersje" w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - W Polsce mamy ciemny lud, który jak słyszy "bilion złotych", to się cieszy. W taki prosty sposób można kupować wyborców - uważa Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej".

Program "Kontra-wersje" od poniedziałku do piątku o godz. 13.00 w TVN24 Biznes i Świat.

Zdaniem Bartosza Wielińskiego z "Gazety Wyborczej" Niemcy wykorzystały kryzys w 2009 roku do wzmocnienie gospodarki, aby była jeszcze bardziej nowoczesna i dawała jeszcze więcej miejsc pracy w przyszłościowych sektorach.

Porzucić górnictwo?

- Widać jak zasilono tam sektor najbardziej innowacyjny, technologiczny. Niemcy po prostu wykorzystali moment kryzysu, żeby się wzmocnić, żeby gospodarka była jeszcze bardziej nowoczesna, jeszcze bardziej zaawansowana, żeby dawała jeszcze więcej miejsc pracy w przyszłościowych sektorach - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Bartosz Wieliński. - Oczywiście można władować pieniądze w górnictwo tylko co z tego, jeżeli górnictwo mimo wszystko jest jednak branżą, która będzie schyłkowa. Tutaj trzeba myśleć o nanotechnologiach, energetyce odnawialnej, o technologiach najwyższej klasy, o nowoczesnym przemyśle zbrojeniowym, czyli rzeczach, które w przyszłości dadzą Polakom zatrudnienie i będą stanowić o sile polskiej gospodarki - uważa Wieleński.

Kupowanie wyborców

Wieliński podkreślił, że Niemcy prowadzą obecnie bardzo rygorystyczną politykę budżetową opartą na zrównoważonym budżecie oraz spłacie długów. Tymczasem w Polsce Jarosław Kaczyński, prezes PiS zapowiedział, że po zwycięstwie jego partii w wyborach parlamentarnych na inwestycje zostanie przeznaczone 1,4 biliona złotych. - Polskie PKB wynosi 1,8 bln złotych - przypomniał Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - To nieprawdopodobnie wielka suma. Gdyby taką sumę zainwestowano, to zmieniłoby całkowicie polską politykę, gospodarkę oraz relacje między rządem a Narodowym Bankiem Polskim. Gdyby rząd wymusił na NBP taki sposób finansowania inwestycji w gospodarce, to byłoby to naruszenie niezależności banku centralnego - powiedział Talaga. Wieliński podkreślił, że wydawanie pieniędzy tylko dla wydawania jest niszczycielskie dla gospodarki. Jego zdaniem pieniądze mogą zostać przejedzone. - To tak gigantyczna suma, że ekonomistom od razu zrobiło się niedobrze, ale oczywiście w Polsce mamy ciemny lud, który jak słyszy "bilion złotych", to cieszy się i podchodzi do tego bardzo entuzjastycznie. W taki prosty sposób licytując się na liczbę zer można kupować wyborców - uważa Wieliński. Co ważne cześć kwoty z obiecanego 1,4 biliona na inwestycje, które obiecał PiS, ma pochodzić z depozytów przedsiębiorców. Nie sprecyzowano jednak, w jaki sposób rząd zamierza sięgnąć po te pieniądze. - Kiedy słyszę hasła, że trzeba depozyty likwidować, że trzeba maksymalnie dużo pieniędzy wpuszczać do gospodarki, to też się irytuję, bo jednak trzeba też być przygotowanym, trzeba mieć oszczędności, no każdy w naszym domowym budżecie ma jakieś oszczędności, bo coś się może przecież stać. Nie można doprowadzić do tego, żeby gospodarka tych pieniędzy nie miała na czarną godzinę - wtórował Bartosz Wieliński, dziennikarz "GW".

Jak Węgry?

Zdaniem Jarosława Gizińskiego z tygodnika "Wprost" plany Prawa i Sprawiedliwości wobec polskiej gospodarki można porównać do Węgier, bo politycy PiS wiele razy odwoływali się do doświadczeń Fideszu. Przypomniał również, że to właśnie na Węgrzech rząd dopuścił się do naruszenia niezależności tamtejszego banku centralnego. - Tam też podjęto akcję tworzenia miejsc pracy ze środków budżetowych, finansowych państwa. Co się okazuje, że zdecydowana większość z tych 250 tysięcy miejsc pracy, które tam stworzono to są prace na bardzo niskim poziomie zaawansowania, wykształcenia, wiedzy, technologii i tak dalej. Akurat nie są to dziedziny na których państwu najbardziej zależy - twierdzi Jarosław Giziński. - Inwestycje zagraniczne są dużo więcej warte dla rynku pracy, niż to co chce zrobić państwo w ramach czynienia wyborcom dobrze - dodał.

Testować, nie kopiować

Zdaniem Andrzeja Talagi łamanie dyscypliny budżetowej i przekraczanie deficytu jest ryzykowne. - To może się źle skończyć. Ryzykowne jest odcinanie obywateli od dochodu, od przychodu, ponieważ wtedy gospodarka się załamuje, bo nie ma kto kupować produktów. Dobrze jest promować eksport, ale z drugiej strony opierać gospodarkę tylko na eksporcie w przypadku kryzysu wokół nas na świecie jest skrajnie ryzykowne, ponieważ wtedy załamuje się gospodarka, bo nie ma popytu wewnętrznego - twierdzi Talaga.

Kaczyński: 1,4 biliona na inwestycje. Ekspert: powrót do gospodarki centralnie planowanej
Kaczyński: 1,4 biliona na inwestycje. Ekspert: powrót do gospodarki centralnie planowanej TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć o 15 procent stawki dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił resort, dotychczasowy poziom powodował negatywne skutki dla sytuacji tej grupy osób na rynku pracy.

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Bank Millennium wygasi usługi mobilnych płatności zbliżeniowych kartą za pomocą aplikacji na platformie Android. Nie dotyczy to płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Blika czy wirtualnych portfeli.

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Źródło:
tvn24.pl

Mocniejszy złoty to jedna z przyczyn spadku inflacji w szybszym tempie niż oczekiwano - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

Polskie władze zapowiedziały renegocjowanie z Brukselą kwestii wprowadzenia podatku od aut spalinowych. Nowa danina to obietnica poprzedniej ekipy - rządu Mateusza Morawieckiego. Według informacji "Gazety Wyborczej" Komisja Europejska jest jednak niechętna zmianom w tej sprawie.

Duży kłopot z podatkiem od aut

Duży kłopot z podatkiem od aut

Źródło:
PAP, tvn24.pl

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Potężne tąpnięcie" - napisali w komentarzu analitycy Pekao.

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP