Z kraju

Z kraju

Wyższe emerytury i renty. Rząd proponuje 20 proc. i dyskutuje

Waloryzacja rent i emerytów w 2016 r. była głównym tematem piątkowego posiedzenia Komisji Trójstronnej. Szef Ministerstwa Pracy, przedstawiając propozycję rządu w tej sprawie zaznaczył, iż nie jest ona ostateczna i liczy na dyskusję ze wszystkimi przedstawicielami strony społecznej.

Kolejne polskie biura podróży zawieszają wyjazdy do Tunezji

Biura TUI, Itaka i Rianbow Tours poinformowały, że po dzisiejszym zamachu w kurorcie Susa, wycofują ze swojej oferty wyjazdy do Tunezji. Jak zapewniają, ich klienci nie ucierpieli w wyniku ataku i będą ściągani do kraju w najbliższych dniach. Także biuro Neckermann poinformowało nas, że w hotelach, które byly celem terrorystów, nie było ich klientów. Susa - jak i cała Tunezja - znajduje się na liście ostrzeżeń MSZ z adnotacją "Nie podróżuj", ale była bardzo popularna wśród polskich turystów.

Na wakacje zabierz iPolaka. Będziesz bezpieczniejszy

Zabierasz smartfon lub tablet na wakacje? Pamiętaj, by zainstalować na nich aplikację „iPolak” przygotowaną przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki niej podróż będzie bardziej bezpieczna. Możesz też skorzystać z internetowego poradnika polakzagranica.msz.gov.pl.

Sejm otwiera bramki na autostradach. "Mam nadzieję, że posłowie wiedzą, co uchwalili"

- Mam nadzieję, że ministerstwo wie, jaki projekt przygotowało, a posłowie wiedzą, jaki projekt uchwalili - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Skomentował w ten sposób przyjętą przez Sejm ustawę, która daje możliwość odstąpienia od pobierania opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad w sytuacjach zwiększonego natężenia ruchu drogowego.

Ks. Stryczek do przedsiębiorców: założyliście firmę? To zgrzeszyliście

- Zamknij firmę. Stań się bezrobotnym i oddaj się pod opiekę państwa. Wtedy masz szansę stać się dobrym człowiekiem - pisze w odezwie do przedsiębiorców ks. Jacek Stryczek, duszpasterz ludzi biznesu i pomysłodawca „Szlachetnej paczki”. - Idealną Polskę wyobrażam sobie jako kraj pozbawiony przedsiębiorców - dodaje. Ks. Stryczek był też gościem TVN24 Biznes i Świat. Podczas rozmowy z Mateuszem Walczakiem ksiądz podkreślił: - Chciałbym się przyznać, zgrzeszyłem myślą - powiedział.

„Mieszkanie dla Młodych” nie tylko od dewelopera

Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa "Mieszkanie dla Młodych" obejmie także rynek wtórny mieszkań - zdecydowali w czwartek posłowie wprowadzając zmiany do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Sejm uwolnił sto zawodów

Obejmująca sto zawodów trzecia - najobszerniejsza - transza deregulacji została przyjęta w czwartek przez Sejm. Łącznie dotychczas deregulacja w trzech transzach objęła 247 zawodów, 70 z nich przestało być regulowanych, zaś do pozostałych ułatwiono dostęp.

Nie tylko A1. Minister będzie mógł znieść opłaty na autostradach przy dużym ruchu

Sejm przyjął dzisiaj nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zapewnia ona ministrowi infrastruktury i rozwoju możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa na autostradach. Umożliwia m.in. odstąpienie od poboru opłat w sytuacji dużego natężenia ruchu. Ustawa została przyjęta przez rząd i parlament w ekspresowym tempie.

Nowy superresort, niższe podatki dla małych firm. Gospodarcze plany Szydło

Powstanie nowych ministerstw i likwidacja resortu skarbu, uszczelnienie systemu podatkowego i realizację obietnic wyborczych prezydenta elekta Andrzeja Dudy - zapowiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Beata Szydło, która ma stanąć na czele rządu, jeśli PiS wygra jesienne wybory parlamentarne. - Na realizację obietnic potrzeba nie 250, a 15 mld zł rocznie - mówiła Szydło.

Zakładasz biznes? Pomoże ci asystent podatkowy

Przedsiębiorcy zaczynający działalność będzie mogli korzystać z pomocy asystentów podatkowych - zakłada ustawa o administracji podatkowej, o której w środę debatował Senat. Wiceminister finansów Jacek Kapica podkreślał różnice między rolą asystenta a doradcy podatkowego.

Praca szuka informatyka. Capgemini tworzy w Poznaniu swój oddział

W ciągu 2-3 lat firma Capgemini planuje utworzenie w Poznaniu do 300 miejsc pracy dla informatyków. Spółka otwiera w mieście oddział Software Solutions Center. Jego pracownicy mają zająć się rozwojem oprogramowania. W tym roku pracę znajdzie 40-50 programistów.

Nie masz etatu? Sprawdź, jakie możliwości daje ci umowa o dzieło

Umowa o pracę to nie jedyna forma zatrudnienia oferowana przez pracodawców. Osoby pracujące na umowę o dzieło lub zlecenie wprawdzie nie mają wielu przywilejów związanych z etatem. Ale - co nie wszyscy wiedzą - dzięki elastycznej formie zatrudnienia mogą np. pracować dla dla kilku firm.

Autosan upada, ale są inwestorzy. Nie będzie zwolnień

Jeszcze w tym tygodniu wpłynąć mają oferty kupna będącego w upadłości zakładu Autosan z Sanoka (Podkarpackie) – poinformował PAP w środę syndyk Ludwik Noworolski. Dodał, że po zdobyciu zamówienia na ponad 30 autobusów, w zakładzie nie będzie zwolnień grupowych.

Chcesz kupić ziemię w Polsce? Będziesz musiał udowodnić, że tu mieszkasz

Połączone komisje sejmowe: rolnictwa i ds. UE odrzuciły w środę wszystkie poprawki opozycji do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które nie zyskały akceptacji rządu. Projektowana ustawa ma uniemożliwić wykup ziemi przez cudzoziemców. Nakłada na gminy obowiązek wydawania zaświadczenia nie o zameldowaniu, a wprost o zamieszkaniu osoby chcącej kupić ziemię. - To niewykonalne - uważają przedstawiciele samorządów.

Posłowie będą płacić mandaty

Na drogach nie może być równych i równiejszych. Jeszcze w tej kadencji posłowie, którzy w tej chwili są chronieni immunitetem, będą odpowiadać i płacić za swoje wykroczenia drogowe - poinformowała we wtorek premier Ewa Kopacz. Zapowiedziała także pozbawienie samorządów możliwości użytkowania mobilnych fotoradarów.