Z kraju

Z kraju

Polska Telefonia Stacjonarna ukarana finansowo przez UOKiK

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na wrocławską spółkę Polska Telefonia Stacjonarna nałożono karę w wysokości ponad 350 tys. zł. Dodatkowo UOKiK nakazał zaniechania praktyk wprowadzających w błąd konsumentów.

Masz dość kredytu we frankach? Możesz skorzystać z upadłości konsumenckiej

Ostatni gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego może spowodować kłopoty ze spłatą zobowiązań dla posiadaczy kredytów hipotecznych w tej walucie. Jednym z proponowanych rozwiązań dla osób w skrajnych kłopotach jest tzw. upadłość konsumencka. Warto jednak podkreślić, że powinien to być krok ostateczny. Wbrew obiegowej opinii upadłość nie jest bowiem tania. Trzeba też liczyć się np. ze stratą nieruchomości, na którą zaciągnęliśmy zobowiązanie. Oto kilka podstawowych faktów na temat upadłość konsumenckiej.

Z czego składa się kredyt? Sprawdź, czym jest LIBOR

Z czego składa się rata kredytu? Jednym ze wskaźników wpływających na jej wysokość jest LIBOR. Nazwa LIBOR to skrót od angielskich słów London Inter Bank Offer Rate, czyli stopę procentową kredytów, jakie udzielają sobie banki na rynku w Londynie. Wskaźnik LIBOR to jedna z dwóch części, które składają się na oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach.

Co z obowiązkiem meldunkowym? Prace będą kontynuowane

Rząd zalecił kontynuowanie prac międzyresortowego zespołu, który zarekomendował pozostawienie obowiązku meldunkowego w obecnej formie. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku.

Czym jest Komitet Stabilności Finansowej? Wyjaśniamy

We wtorek członkowie Komitetu Stabilności Finansowej debatują na temat kursu franka szwajcarskiego. To efekt działania premier Ewy Kopacz, która zleciła KNF i UOKiK zbadanie działań banków w kontekście zmian kursów tej waluty. O czym decyduje KSF? Wyjaśniamy.

Spłata rat po kursie franka z grudnia? "Niektóre banki już nad tym pracują"

Komitet Stabilności Finansowej ma dziś rozmawiać o konsekwencjach gwałtownego umocnienia się franka szwajcarskiego wobec złotego dla polskiego sektora bankowego. Padają też pomysły, jak w sytuacji rosnących rat kredytów można pomóc "frankowiczom". Jednym z rozwiązań jest możliwość spłaty rat według kursu sprzed gwałtownej podwyżki - poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Frank umocni się na stałe? "Przez najbliższe 12 miesięcy powyżej 4 złotych"

- Kurs franka na pewno będzie wyższy niż przed ostatnie 3 miesiące, ponieważ Szwajcaria sztucznie zaniżała jego kurs - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat Magdalena Polan z Goldman Sachs. Według niej frank szwajcarski utrzyma się powyżej 4 złotych przez najbliższe 12 miesięcy. - Jednym z ważniejszych czynników będzie to, co stanie się w strefie euro i jaka będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego - dodała.

Niemiecka płaca minimalna uderzy w polskich przewoźników? Rząd nie chce do tego dopuścić

Niemieckie przepisy dotyczące płacy minimalnej niepokoją polskie firmy transportowe. Wszystko dlatego, że stawka za godzinę pracy, która od 1 stycznia wynosi co najmniej 8,5 euro, dotyczy też pracowników firm z innych państw działających na terytorium tego kraju. Według interpretacji Berlina ma to również zastosowanie do kierowców z zagranicznych przedsiębiorstw transportowych, którzy jeżdżą do Niemiec. Polscy przewoźnicy obawiają się kłopotów finansowych. Dziś o sprawie będzie rozmawiał rząd.

"Kurs franka spadnie poniżej 4 zł w ciągu trzech tygodni"

- W perspektywie dwóch, trzech tygodni kurs euro wobec franka wróci do poziomu 1,10, czyli wobec złotego zejdzie do 3,94 - uspokajał na antenie TVN24 ekonomista Piotr Kuczyński. Także Elżbieta Chojna-Duch z RPP prognozowała stabilizację i stopniowy spadek kursu szwajcarskiej waluty.

Lewandowski: jeśli banki zażądają ubezpieczeń, doczekają się reakcji państwa

Jeżeli banki będą żądać dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców - będzie reakcja państwa - zapowiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat szef Rady Gospodarczej przy premierze. Janusz Lewandowski uważa, że banki nie powinny dziś domagać się dodatkowych zabezpieczeń. - Jeżeli zobaczę, że żądają nowych ubezpieczeń od ludzi, których wartość kredytu przewyższa wartość mieszkania, to powiem: to się doczekacie reakcji państwa - powiedział Lewandowski w rozmowie z Jolantą Pieńkowską. O tym jak rozwiązać problem kredytów frankowych minister finansów, prezes NBP i szef Komisji Nadzoru Finansowego mają rozmawiać we wtorkowe popołudnie. Jak dowiedziała się TVN24 Biznes i Świat, na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele pięciu banków, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich.

Wynajmujesz mieszkanie, prowadzisz firmę? Ostatni dzwonek na decyzję, jak rozliczyć się z fiskusem

Tylko do 20 stycznia przedsiębiorcy oraz osoby czerpiące zysk z wynajmowania mieszkania mają możliwość zmiany lub wyboru formy rozliczenia się z fiskusem. Mogą opodatkować się na zasadach ogólnych, poprzez kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Uwaga: jeśli nie dokonają wyboru, pozostają przy dotychczasowej formie opodatkowania. Warto sprawdzić, co opłaca się najbardziej.

Masz problem ze spłatą rat pożyczki? Weź wakacje kredytowe

Rosnący kurs franka szwajcarskiego sprawia, że część Polaków zadłużonych w tej walucie może mieć problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego. Bo te mogą urosnąć nawet o kilkaset złotych w ciągu zaledwie kilku dni. W takiej sytuacji można skorzystać z wakacji kredytowych. To standardowa opcja oferowana przez banki.

Czy banki informowały "frankowiczów" o ryzyku kursowym? "Prognozy spłat rat były optymistyczne"

Dla kilkuset tysięcy kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie drożejący frank to czarny scenariusz. Pojawia się wiele pomysłów, jak wydostać się z “pułapki franka”, ale też słychać słowa krytyki, że przecież podpisując umowę z bankiem kredytobiorca wiedział, na co się decyduje. Banki mają obowiązek informować o ryzyku kursowym, ale klienci w rzeczywistości mogli nie mieć świadomości tego, jakie są konsekwencje związane z zaciągnięciem kredytu walutowego - podkreślają w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat eksperci: Krzysztof Rąpała z Kancelarii Rąpała i Wspólnicy i Piotr Schramm z Kancelarii Gessel.