Z kraju

Z kraju

Poczta Polska będzie zwalniać? SLD pyta o los operatora

Poczta Polska musi pozostać operatorem wyznaczonym, jeśli ma przetrwać; inaczej musiałaby zwolnić nawet 50 tys. osób - mówił w środę w Sejmie poseł Ryszard Zbrzyzny (SLD). Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki odparł, że konkurs na operatora prowadzi niezależny od rządu UKE.

To będzie dobry rok na rynku pracy. Co czwarta firma chce zatrudniać

Wyjątkowo dobrze zapowiada się ten rok na rynku pracy. Co czwarty pracodawca planuje rekrutację, a o zwolnieniach myśli tylko 6 proc. firm. Ponad jedna czwarta (28 proc.) pracowników obawia się jednak utraty pracy w najbliższym czasie. Strach przed zwolnieniem odczuwa co druga osoba zatrudniona na umowę zlecenie i umowę o dzieło– wynika z trzeciej edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service.

Rada szokuje i tnie stopy. "Kończymy cykl obniżek"

- Decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - podkreślił na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Marek Belka. Zaznaczył on, że "biorąc pod uwagę wydłużenie się okresu deflacji i wyraźny wzrost ryzyka pozostania inflacji poniżej celu (…) Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP". Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Stopa referencyjna od czwartku wynosić będzie 1,50 proc. w skali rocznej.

Węgiel z Rosji nadal dostępny w Polsce. Nie będzie zmiany prawa

Sejmowa komisja gospodarki odrzuciła w środę projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych, zgłoszony przez PiS, mający zapobiegać kupowaniu przez jednostki budżetowe węgla z Rosji. Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że projekt jest niezgodny z prawem UE.

Rekordowo niskie stopy procentowe. Sprawdź, co to oznacza

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, aby obniżyć główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 1,50 proc. w skali rocznej. To oznacza, że stopy procentowe są najniższe w historii. Co to zaś oznacza dla Polaków i kiedy przełoży się na wysokość rat? Wyjaśnia Łukasz Kijek z TVN24 Biznes i Świat.

Będzie dymisja za gazoport? PiS chce ukarania ministra skarbu

Szef KP PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się do premier Ewy Kopacz z wnioskiem o wyciągnięcie konsekwencji wobec ministra skarbu wz. z raportem NIK o opóźnieniach w budowie terminalu LNG w Świnoujściu. MSP odpowiada, że budowa jest zaawansowana w 95,7 proc. i inwestycja weszła w najważniejszą fazę realizacji.

Bilans. Powstaje "plan Marshalla" dla Kijowa. Łatwiej o pomoc w ramach MdM

Powstanie Agencja ds. Modernizacji Ukrainy, której celem jest opracowanie "planu Marshalla". Pakiet rozwiązań prorodzinnych, w tym ułatwiających kupno mieszkania osobom lub rodzinom z trójką dzieci, przewiduje projekt noweli programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM), który we wtorek przyjął polski rząd.

Co zrobi RPP? "Obniży stopy procentowe o 25 punktów"

- Rada Polityki Pieniężnej zapewne zrobi w środę to, co powinna była zrobić już w listopadzie ubiegłego roku, czyli obniżyć stopy procentowe. Myślę, że będzie to 25 punktów bazowych. Przemawia za tym fakt, że realne stopy są najwyższe od dziesięciu lat i przekraczają 3 proc. - mówi Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP.

Sukces polskiej fabryki Michelin. Wyprodukuje innowacyjne opony

Zatrudniająca ponad 4 tys. osób fabryka Michelin w Olsztynie będzie wytwarzać formy do innowacyjnego produktu tego koncernu - opony letniej posiadającej jednocześnie homologację zimową. Z rozwoju zakładu cieszą się samorządowcy, a dla związkowców najważniejsza jest stabilność zatrudnienia.

Celnicy bez emerytur mundurowych? TK: to niezgodne z konstytucją

Trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. W pozostałym zakresie TK umorzył postępowanie.

Rafał Baniak o nowej roli ARP: połączy świat nauki z biznesem

Wiceminister skarbu Rafał Baniak poinformował we wtorek w Toruniu, że nową rolą Agencji Rozwoju Przemysłu będzie działanie na rzecz współpracy nauki ze spółkami Skarbu Państwa w dziedzinie inteligentnego rozwoju, m.in. komercjalizacja projektów technologicznych.

Grecji grozi kolejna recesja. Rząd upadnie?

Grecji grozi kolejna recesja - informuje we wtorek AP, powołując się na ekspertów finansowych. Niejasne są perspektywy następnego bailoutu dla Aten, który zapowiedział minister finansów Hiszpanii; eurogrupa oraz grecki resort finansów dementują te informacje.

Więcej pracowników zewnętrznych w KW? "To grozi śmiertelnymi wypadkami w kopalniach"

Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej sprzeciwiają zwiększeniu liczby pracowników firm zewnętrznych w kopalniach spółki. Zgodnie z planami zarządu liczba ta ma wzrosnąć w ciągu najbliższych 5 lat do poziomu ponad 7,2 tys. pracowników. W tym samym czasie liczba pracowników KW ma zmniejszyć się o ok. 8,8 tys. osób w wyniku naturalnych odejść.

Niższe emerytury? Przez nielegalne archiwa

Przy wyliczeniu kapitału początkowego ZUS nie uwzględnia zaświadczeń kadrowo-płacowych z archiwów nie wpisanych do specjalnego rejestru, co oznacza niższe emerytury. Tymczasem takich archiwów jest kilkaset - podkreślano podczas posiedzenia komisji administracji i cyfryzacji.

"Mieszkanie dla Młodych" bardziej prorodzinne? Rząd wprowadza nowe zasady

Pakiet rozwiązań prorodzinnych, w tym ułatwiających kupno mieszkania osobom lub rodzinom z trójką dzieci, przewiduje projekt noweli programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM), który we wtorek przyjął rząd. W nowelizacji zapisano też możliwość kupna mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej.

Strajk w JSW był nielegalny? Prokuratura wszczęła śledztwo

Gliwicka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie niedawnego strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Zbada, czy organizatorzy protestu nie złamali przepisów Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zarząd JSW powtarzał, że strajk był nielegalny.