1171 dni temu rozpoczęła się zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę. Po ujawnieniu przez ukraińskie służby węgierskiej siatki szpiegowskiej, Budapeszt poinformował o wydaleniu dwóch ukraińskich dyplomatów, którym zarzucono szpiegostwo. Spotkało się to z reakcją Kijowa i wydaleniem węgierskich dyplomatów na zasadzie wzajemności. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby wokół wojny w Ukrainie.
W ciągu najbliższych dni, w dowolnej chwili, może dojść do dużego, potencjalnie poważnego ataku powietrznego na stolicę Ukrainy - ostrzegła w piątek ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie.
Kraje Europy Północnej tworzące Połączone Siły Ekspedycyjne (Joint Expeditionary Forces), opowiedziały się w piątek za dalszymi sankcjami przeciwko Rosji, jeśli ta nie zgodzi się na 30-dniowy rozejm w wojnie z Ukrainą. Odbyło się to w porozumieniu z USA i Ukrainą, która została zaproszona do "wzmocnionego partnerstwa".
Siatka szpiegowska wywiadu wojskowego Węgier wykryta w Ukrainie - podała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak wynika z komunikatu, siatka miała prowadzić działalność agenturalną na szkodę państwa ukraińskiego.
Policja zatrzymała mężczyznę, który zastrzelił w miejscowości Sofijiwśka Borszczahiwka na przedmieściach Kijowa dwie osoby - podała ukraińska policja. Ofiarami są żołnierz i jego teściowa. Służby opisały też przebieg zdarzenia, którego początkiem była kłótnia o zapłatę za kupioną broń.
Rosyjskie media z oburzeniem informują o skarpetkach, które miał na sobie przedstawiciel rządu Czech w czasie spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - napisał w czwartek czeski portal Tn Nova. Grafika, widniejąca na skarpetkach, przedstawiała Kreml w płomieniach. Zełenski odwiedził Pragę w niedzielę. Wizytę do ostatniej chwili utrzymywano w tajemnicy.
Na zdjęciach zrobionych w Watykanie tuż przed rozpoczęciem konklawe można zauważyć, że nie wszyscy kardynałowie mieli charakterystyczne czerwone birety. Jednym z tych, który zwrócił uwagę mediów innym nakryciem głowy jest kardynał Mykoła Byczok. Co wiemy o najmłodszym uczestniku konklawe?
Po ogłoszeniu "rozejmu z powodów humanitarnych" przez rosyjskiego przywódcę Władimira Putina na obwód sumski na północy Ukrainy spadły bomby kierowane. Według relacji ukraińskich żołnierzy walki na froncie są mniej aktywne, ale "rozejmem nawet nie pachnie".
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden udzielił pierwszego wywiadu, odkąd w styczniu opuścił Biały Dom. W rozmowie z BBC przyznał, że działania jego następcy, Donalda Trumpa, są głęboko niepokojące.
Nie żyje dowódca 76 pskowskiej dywizji powietrznodesantowej Abdulaziz Szychabidow - poinformowały rosyjskie niezależne media. Żołnierze tej formacji popełniali zbrodnie przeciwko cywilom w Buczy w czasie okupacji części obwodu kijowskiego.
Byliśmy dotąd największym krajem wspierającym Ukrainę i pozostajemy nim - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce. Mówiła też między innymi o negocjacjach pokojowych.
Niedługo po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa, nowy szef Pentagonu Pete Hegseth wydał rozkaz wstrzymania dostaw broni dla Ukrainy. Prezydent USA nie miał o tym wiedzy - podał Reuters.