Telekomunikacja

Telekomunikacja

Koncern Sony zaprezentował swój nowy smartfon, z którym będzie można bez obaw pójść pod prysznic. Xperia Z ma być na tyle wodoszczelny, że przetrwa nawet pół godziny pod wodą.

Szykuje się kolejna bitwa o wolność internetu - alarmują internauci na całym świecie. Chodzi o zmiany w traktacie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), jednej z agend ONZ. Część nowych propozycji dotyczy kontroli sieci, co może doprowadzić do faktycznej cenzury internetu. Konferencja, na której 193 kraje mają przyjąć dokument, odbędzie się za zamkniętymi drzwiami w grudniu w Dubaju. Polska zapowiedziała, że nie zgodzi się na przyjęcie kontrowersyjnych zapisów umowy.

P4, operator sieci Play chwali się, że w ciągu roku zwiększył grupe klientów o 26%, teraz jest ich ponad 8 milionów. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy komórki z logo Play kupiło 400 tysięcy osób. Play jako najmniejszy z operatorów korzysta z preferencyjncyh stawek MTR, czyli opłat za kończenie połączeń między rozmówcami z różnych sieci.

Waszyngton oficjalnie potwierdził, że będzie opierał się próbom przekazania kontroli nad internetem do ONZ - pisze BBC, powołując się na dokumenty przesłane przez USA do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Większej regulacji sieci chciałyby Rosja, Chiny i Indie.

Do czerwca rząd ma przedstawić projekt zmian ograniczający żądania przez służby specjalne i policję informacji o połączeniach telefonicznych Polaków. W rządowych propozycjach brakuje jednak wprowadzenia sądowej kontroli nad tymi danymi. A tego chce prokurator generalny Andrzej Seremet. Dziś nikt nie kontroluje w jakim celu służby zdobywają informacje o naszych połączeniach i co potem z nimi robią. Obywateli inwigilują nawet celnicy.

Sąd Apelacyjny podtrzymał uchylenie przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prawie 339 mln zł kary, którą w 2007 roku na TP nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Borykający się z problemami gigant branży teleinformatycznej Nokia Siemens Networks zwolni 17 tys. osób, czyli 23 proc. wszystkich zatrudnionych w koncernie. Ma to pozwolić na oszczędności rzędu miliarda euro - podała firma w oświadczeniu.

Przez cały dzień użytkownicy T-Mobile z kilku województw informowali nas o problemach ze swoją siecią. "Zablokowane wszystkie połączenia w telefonach komórkowych sieci T-Mobile. Ludzie są odcięci od świata" - informował nas rano internauta @boskiwojti. Wieczorem sieć T-Mobile podzieliła się ze swoimi klientami dobrą wiadomością: awaria została usunięta.

Cudowny lek na odchudzanie, willa po okazyjnej cenie, a może nowy, odnawialny kredyt w banku? Przeciętny mieszkaniec Indii musi codziennie zmagać się z dziesiątkami SMS-ów z atrakcyjnymi ofertami. Inicjatywa władz ma ulżyć nerwom obywateli.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw 20 krajom UE, w tym Polsce, w związku z opóźnieniami we wdrażaniu unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Wiceminister infrastruktury Magdaleny Gaj zapewnia, że nowe przepisy powinny wejść w życie w Polsce do końca roku.

Liczba osób korzystających z telefonów komórkowych w Chinach wzrosła o 41,39 mln w ciągu pierwszego kwartału tego roku do łącznej liczby 900,39 mln, czyli niemal dwóch trzecich populacji kraju - podało Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji.

Pewna Amerykanka w pociągu przez 16 godzin rozmawiała przez telefon. Tak zdenerwowała współpasażerów, że ją wyrzucono. Psycholog Leszek Mellibruda tłumaczył w TVN24, co zrobić, byśmy w takiej sytuacji nie czuli się "gwałceni psychicznie". Podobne zachowania nazwał "ekshibicjonizmem komórkowym".

Producent pasztetów ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za loterię promocyjną. Firma Drosed na opakowaniach swych produktów zachęcała do udziału w sms-owej loterii, ale nie podawała terminu. Klienci mogli się naciąć i wysłać drogiego sms-a już po jej zakończeniu.

Apple pozwało Samsunga za kradzież patentów i własności intelektualnej. Amerykański koncern zarzuca kopiowanie rozwiązań zastosowanych w iPhonie i iPadzie, które koreański gigant miał użyć w swoich smartfonach i tabletach.

Skorygowany zysk netto grupy TP SA w IV kwartale 2010 r. spadł do 218 mln zł z 252 mln zł rok wcześniej. To wynik słabszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 267,5 mln zł.

Co czwarty Polak nie korzysta za granicą ze swojego telefonu komórkowego z obawy przed wysokimi kosztami roamingu - wynika z opublikowanego w poniedziałek Eurobarometru. KE daje do zrozumienia, że na razie podtrzyma odgórne ograniczenie stawek obowiązujące w UE.