Resort zdrowia

Resort zdrowia

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju poinformowała w środę, że ograniczyła przyjęcia do oddziału pediatrycznego. Od 4 listopada prace oddziału zostaną zawieszone. Z kolei od grudnia pracę ma wznowić oddział onkologii i hematologii w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. - Sama myśl, że ten oddział mógłby przestać istnieć, nie daje spać - powiedziała jego ordynator, Katarzyna Machnik.

W Polsce lepiej na raka nie chorować i lekarze mówią to wprost. Kolejki są długie, a pacjentów ciągle przybywa. Z polską służbą zdrowia od miesięcy mierzą się Jan Dudziec i Agnieszka Jastrzębska-Sobolewska. Opowiadają o codziennej walce z systemem i o tym, jak upokarzająca może być dla pacjenta ta walka. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

80 procent czasu lekarz marnuje na biurokrację. Wystarczy asystent, który będzie towarzyszył białemu personalowi i przejmie ten ciężar. Tę rolę mogą pełnić studenci ostatnich lat, ludzie po wszelkich studiach - mówiła w "Faktach po Faktach" Alicja Chybicka. - O 50 procent studentów na kierunkach lekarskich więcej i zachęty do pozostania w Polsce - takie rozwiązania problemów kadrowych w ochronie zdrowia przedstawił wiceminister zdrowia w rządzie PiS Janusz Cieszyński.

Cztery lata temu Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wielkie zmiany. Lista propozycji była długa – między innymi likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, przejęcie finansowania przez budżet czy wprowadzenie sieci szpitali. Magazyn "Polska i Świat" sprawdził, jak pacjenci i lekarze odczuli rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Prawie co trzeci aktywny zawodowo lekarz w Polsce ma ponad sześćdziesiąt lat - informuje Naczelna Izba Lekarska. Młodzi medycy coraz rzadziej chcą pracować w publicznych szpitalach - wybierają prywatne placówki albo wyjazd za granicę. - W całej Polsce dzięki emerytom to służba zdrowia w ogóle funkcjonuje - podkreśla Krzysztof Rusin, lekarz specjalista położnictwa i ginekologii. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Najwyższa Izba Kontroli wydała krytyczny raport o sieci szpitali. Wprowadzany przez poprzedniego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła system miał oddłużyć placówki i zapewnić pacjentom dostęp do opieki medycznej. NIK przyjrzała się efektom wprowadzonych zmian. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W wielu polskich szpitalach brakuje lekarzy – między innymi w Makowie Podhalańskim. Tamtejszy oddział zakaźny został właśnie zamknięty. Podobnie jest w Skierniewicach - na oddziale zakaźnym ostatni lekarze specjaliści odeszli na emeryturę. - Problem jest szerszy. Dotyczy całego kraju – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W karetkach zaczyna brakować lekarzy - rezygnują, bo płace za wykonywanie tej pracy są zbyt niskie. Problem sam jednak nie zniknie, a wręcz będzie narastał, bo braki w obsadach mogą niebawem dotyczyć również ratowników medycznych. - Idą za większe pieniądze pracować na inne oddziały – powiedział Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Oddział onkologii i hematologii chorzowskiego szpitala miał świetną opinię i doskonały sprzęt, ale nie ma lekarzy. W związku z tym zostaje zawieszony. Dzieci z Chorzowa i okolic będą musiały szukać pomocy w innych miastach. - Dla dzieci to poważna trauma, gdy dziecko, które się dwa lata leczyło, idzie nagle do innego szpitala - powiedziała pielęgniarka Lidia Leszczyna-Krupowies. Jak dodała, ostatnie miesiące na oddziale "to był płacz". Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

O tym, jak karmią szpitale, wie chyba każdy pacjent. Średnia stawka żywieniowa to 14 złotych na osobę, ale zdarza się, że na zakup składników na dzienne żywienie jednego pacjenta przeznacza się nie więcej niż cztery złote. Teraz ma się to zmienić, a jako pierwsze poprawę mają odczuć kobiety w ciąży i po porodach. Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie standardów żywienia i obiecuje więcej pieniędzy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W Polsce przeprowadza się coraz więcej amputacji z powodu tak zwanej stopy cukrzycowej. Pacjenci przychodzą do lekarzy za późno, problemem jest też żmudna i kosztowna terapia. - Amputacja jest jakby najtańszym leczeniem, które przynosi - w cudzysłowie - zysk szpitalowi - przyznaje diabetolog, profesor Leszek Czupryniak. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Porozumienie o współpracy USA i Polski w obszarze nauk biomedycznych jest pierwszą taką umową o współpracy naukowej ze Stanami Zjednoczonymi podpisaną przez wolną Polskę - ocenił szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. - Jest to wydarzenie historyczne - dodał.

We wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski, razem z prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofią Małas oraz z przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyną Ptok, poinformowali - w związku ze strajkiem pielęgniarek - o zawartym porozumieniu. Dotyczy ono przede wszystkim warunków pracy oraz wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. To ostatnie ma wzrosnąć od września o 1000 złotych.

Dyrekcja szpitala wojewódzkiego w Chełmie od piątku wstrzymała przyjmowanie pacjentów na oddział pediatryczny. Problemem jest brak lekarzy i pielęgniarek. - Jeśli nie uda nam się osiągnąć porozumienia, to pacjenci zostaną przeniesieni do innych szpitali - poinformował wicedyrektor placówki Arnold Król.