Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia

Resort zdrowia chce stworzyć 300 poradni psychologicznych dla dzieci

300 poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych ma zapewnić opiekę młodym ludziom. Ministerstwo Zdrowia od miesięcy pracuje nad tym pomysłem - teraz pada termin powstania takich placówek - a razem z nim pojawia się światełko w tunelu dla psychiatrii dziecięcej, która jest w zapaści. Materiał magazynu "Polska i Świat”.

"Nas minister zdrowia nie zauważył"

Brak refundacji pomp insulinowych to spory problem i olbrzymi koszt dla pacjentów chorych na nowotwór trzustki. Po usunięciu narządu pompa znacznie ułatwia życie, ale nie wszystkich może być na to stać. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Sama myśl, że ten oddział mógłby przestać istnieć, nie daje spać"

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju poinformowała w środę, że ograniczyła przyjęcia do oddziału pediatrycznego. Od 4 listopada prace oddziału zostaną zawieszone. Z kolei od grudnia pracę ma wznowić oddział onkologii i hematologii w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. - Sama myśl, że ten oddział mógłby przestać istnieć, nie daje spać - powiedziała jego ordynator, Katarzyna Machnik.

Chorowanie na raka w Polsce jest koszmarem. "Czułam się dramatycznie upokorzona"

W Polsce lepiej na raka nie chorować i lekarze mówią to wprost. Kolejki są długie, a pacjentów ciągle przybywa. Z polską służbą zdrowia od miesięcy mierzą się Jan Dudziec i Agnieszka Jastrzębska-Sobolewska. Opowiadają o codziennej walce z systemem i o tym, jak upokarzająca może być dla pacjenta ta walka. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Ochrona zdrowia za rządów PiS. Obietnice i rzeczywistość

Cztery lata temu Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wielkie zmiany. Lista propozycji była długa – między innymi likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, przejęcie finansowania przez budżet czy wprowadzenie sieci szpitali. Magazyn "Polska i Świat" sprawdził, jak pacjenci i lekarze odczuli rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Prawie co trzeci lekarz w Polsce ma ponad 60 lat

Prawie co trzeci aktywny zawodowo lekarz w Polsce ma ponad sześćdziesiąt lat - informuje Naczelna Izba Lekarska. Młodzi medycy coraz rzadziej chcą pracować w publicznych szpitalach - wybierają prywatne placówki albo wyjazd za granicę. - W całej Polsce dzięki emerytom to służba zdrowia w ogóle funkcjonuje - podkreśla Krzysztof Rusin, lekarz specjalista położnictwa i ginekologii. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Szpitalna zapaść. Rosną długi i kolejki pacjentów

Najwyższa Izba Kontroli wydała krytyczny raport o sieci szpitali. Wprowadzany przez poprzedniego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła system miał oddłużyć placówki i zapewnić pacjentom dostęp do opieki medycznej. NIK przyjrzała się efektom wprowadzonych zmian. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Skierniewice, Cieszyn, Rzeszów: kolejne szpitalne oddziały do zamknięcia. Brakuje lekarzy

W wielu polskich szpitalach brakuje lekarzy – między innymi w Makowie Podhalańskim. Tamtejszy oddział zakaźny został właśnie zamknięty. Podobnie jest w Skierniewicach - na oddziale zakaźnym ostatni lekarze specjaliści odeszli na emeryturę. - Problem jest szerszy. Dotyczy całego kraju – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Brakuje lekarzy do karetek

W karetkach zaczyna brakować lekarzy - rezygnują, bo płace za wykonywanie tej pracy są zbyt niskie. Problem sam jednak nie zniknie, a wręcz będzie narastał, bo braki w obsadach mogą niebawem dotyczyć również ratowników medycznych. - Idą za większe pieniądze pracować na inne oddziały – powiedział Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

W Polsce łatwiej odciąć, niż leczyć. "Amputacja jest jakby najtańszym leczeniem"

W Polsce przeprowadza się coraz więcej amputacji z powodu tak zwanej stopy cukrzycowej. Pacjenci przychodzą do lekarzy za późno, problemem jest też żmudna i kosztowna terapia. - Amputacja jest jakby najtańszym leczeniem, które przynosi - w cudzysłowie - zysk szpitalowi - przyznaje diabetolog, profesor Leszek Czupryniak. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Poważny problem niedosłyszących. Apelują do ministra zdrowia

Stowarzyszenie "Słyszeć bez granic" pisze list do ministra zdrowia o szybką wymianę części implantów dla niedosłyszących. Pacjenci boją się, że bez urządzenia mogą przestać słyszeć. Problem narasta, bo z roku na rok rośnie liczba osób potrzebujących. W kolejce czekają też dzieci. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Minister zdrowia: NFZ będzie postawiony w stan likwidacji

Od 1 stycznia 2018 roku zamierzamy postawić Narodowy Fundusz Zdrowia w stan likwidacji, ale nie oznacza to jego likwidacji. Będzie kontynuował swoją pracę, dopiero później przejmie ją administracja państwowa - mówił w piątek w Białymstoku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Ćwierć wieku oczekiwania na operację. Kolejkowe rekordy

Ile można czekać na operację ortopedyczną? Na skomplikowaną operację kolana nawet i ćwierć wieku, jeśli ktoś chce się operować w szczególnie obleganym ośrodku u rozchwytywanego specjalisty. Biorąc pod uwagę czas oczekiwania, niektórzy pacjenci zapisują się na zapas. Lekarze mówią, że to absurd. NFZ, że nie ma potrzeby tyle czekać. Materiał „Faktów TVN”.

Rewolucja w leczeniu? PiS chce zlikwidować NFZ

PiS chce zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia. Po zmianach za leczenie ma płacić budżet państwa, czyli czeka nas powrót do tego, co było kilkanaście lat temu. Co ciekawe odwracanie reformy służby zdrowia będą przeprowadzać ludzie, którzy w tamtym czasie firmowali reformę, a obecny minister był wtedy nawet jej reklamową twarzą. Skąd ten zasadniczy zwrot? Co w praktyce oznacza on dla pacjentów? O tym Dariusz Kubik w magazynie "Czarno na Białym".

Pielęgniarki zapowiadają manifestację w Warszawie. Spór o podwyżki

W czwartek w stolicy ma odbyć się manifestacja, na której obecność - według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - zadeklarowało 10 tysięcy pielęganirek. Ich zdaniem podwyżki proponowane przez Ministerstwo Zdrowia są za niskie. Z wypłatą za wrzesień tego roku pielęgniarki i położne otrzymają średnio 300 zł podwyżki - powiedział w środę wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski podczas konferencji prasowej.

Coraz więcej gotowych oddać serce. Efekt "Bogów"? "Coś jest na rzeczy"

- Pozytywny przekaz płynący z filmu "Bogowie" przenosi się na całą transplantologię: jest mniej odmów, mniej sprzeciwów, a co za tym idzie więcej uratowanych chorych - uważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. Czy można więc mówić o efekcie "Bogów"? - Coś jest na rzeczy - przyznaje jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Religi.

Konflikt NFZ z lekarzami zatrzaśnie drzwi przed pacjentami?

Czy 1 stycznia gabinety lekarskie będą czynne? Sytuacja jest napięta, bo lekarze rodzinni nie mogą się porozumieć z NFZ. Ci pierwsi grożą zamknięciem gabinetów, drudzy w negocjacjach są nieugięci. Poszło o pakiet onkologiczny, który ma obowiązywać od przyszłego roku. Materiał magazynu "Polska i Świat"