Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia

25 tys. zł zadośćuczynienia wraz z odsetkami przyznał krakowski sąd w środę rodzinie chorej na raka kobiety, której NFZ odmówił leczenia. Kobieta zmarła. Według sądu w tym przypadku doszło do nierównego traktowania pacjentów w dostępie do świadczeń medycznych.

Leczenie bez granic, choć z przeszkodami. Polska nadal nie wydała przepisów umożliwiających pacjentom korzystanie ze szpitali i przychodni w sąsiednich krajach mimo, że europejska dyrektywa na to pozwala. Brak procedur oznacza, że pacjent, który chce ominąć polskie kolejki, musi przebrnąć przez sądowo-urzędniczy koszmar. Wymaga to i pieniędzy i zdrowia. Ale czasem się opłaca.

- W tym tygodniu sprawa znajdzie swoje rozstrzygnięcie - zadeklarował we wtorek Donald Tusk, dopytywany o sprawę wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna. Według dziennikarzy "Wprost" wiceminister miał w NFZ "walczyć o interesy" jednej z prywatnych klinik. Premier zapowiedział, że dokładnie przyjrzy się sprawie i jeśli nie nabierze "stuprocentowego przekonania, że wszystko było ok", podejmie decyzje personalne.

Większa liczba lekarzy specjalistów ma m.in. pomóc w skróceniu kolejek w przychodniach i szpitalach - takie rozwiązanie w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przedstawił minister zdrowia. Lekarzy ma przybywać, bo będą mogli zrobić bardziej szczegółowe specjalizacje tzw. szybką ścieżką.

Czy informując pracodawcę o chorobie trzeba mieć na to od razu dowód w postaci wypisanego L4? - Nie ma takiej koniecznosci - uspokaja Izabela Szczygielska z kancelarii WKB. Zwolnienie chorobowe można dostarczyć później, bo lekarz może je wystawić z datą wsteczną.

Obowiązek rejestrowania i archiwizowania rozmów telefonicznych z pacjentami, premiowanie placówek z pediatrą na dużurach i przychodni z dostępem do badań diagnostycznych i badań RTG w godz. 18-22 - to tylko niektóre z założeń opublikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia projektu zarządzenia ws. nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Proponowane zmiany zostały poprzedzone pilotażem w łódzkim oddziale NFZ.

Minister finansów Jacek Rostowski nie podpisał planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2014 r. Jego wątpliwości wzbudziła wysokość dotacji budżetowej na finansowanie świadczeń udzielonych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział kontrolę w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu w związku z prowokacją dziennikarzy portalu internetowego. Dziennikarz podszywając się pod pracownika biura poselskiego znacząco przyspieszył termin zabiegów rehabilitacyjnych.

Działa dopiero od kilku dni, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Zintegrowany System Pacjenta, w skrócie ZIP to dane o naszym leczeniu w pigułce. Dzięki niemu możemy przez internet sprawdzić m.in. historię zrealizowanych recept refundowanych i świadczeń medycznych oraz to, czy mamy ważne ubezpieczenie zdrowotne. Warto wiedzieć, jak z niego korzystać.

Konkurs NFZ w Gdańsku na specjalistyczną opiekę powinien być unieważniony - uważają prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz marszałek województwa. Napisali w tej sprawie do premiera. Tłumaczą, że z rynku wyeliminowano wiele renomowanych placówek. Chcą odwołania dyrektorki lokalnego NFZ.

- Czy te pary będą losowane? Jeżeli tak, to kto, sierotka Marysia będzie losowała? - pytał Bolesław Piecha z PiS o sposób wyboru par, które będą poddawane zabiegowi in vitro refundowanemu przez państwo. Poseł po raz kolejny zapowiedział, że PiS program ws. in vitro będzie chciał zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.