Gaz ziemny

Gaz ziemny

Niezależność kosztuje. Zapłacimy więcej za gaz

Od następnego roku może nas czekać podwyżka cen gazu. A to za sprawą ukończenia terminalu LNG w Świnoujściu i odbioru pierwszych dostaw katarskiego paliwa. Jest ono o 30-50 proc. droższe od dzisiejszych cen gazu importowanego z Rosji.

W gazowej pajęczynie Rosji. Niemcy zarabiają, stracą Ukraina i Polska

Angela Merkel grzmi o aneksji Krymu, a niemiecka prasa pisze o "podpalaczu" Putinie. Tymczasem gazowy biznes obu krajów kwitnie, na dodatek kosztem nie kogo innego, jak Ukrainy. Nord Stream to tylko element większej układanki. Prywatne koncerny patrzą na własny interes, ale też rząd Merkel nawet nie sugeruje im zmiany podejścia do Gazpromu. Przeciwnie, np. w rozmowach z Komisją Europejską sprzyja Rosjanom.

Polsce nie grozi energetyczny paraliż. "Reszta Europy ma o wiele gorzej"

Polska jest gotowa na odcięcie dostaw gazu z Rosji i nie grozi nam żaden "energetyczny paraliż" - uspokajają eksperci. Zapasy powinny starczyć na dwa miesiące funkcjonowania, bez dostaw niebieskiego paliwa. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać dostawy gazu z Kataru. I to mimo, że gazoport w Świnoujściu nie jest gotowy.

Prezes PiS w Świnoujściu: budowa gazoportu powinna być bardzo szybko skończona

- To moment satysfakcji dla mnie. Przed przeszło siedmiu laty środowisko, które było wtedy przy władzy, miało właściwe rozeznanie w sytuacji geopolitycznej. To wtedy podjęło decyzję o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, którego elementem była budowa gazoportu w Świnoujściu - mówił Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w Świnoujściu. Prezes PiS wezwał, by jak najszybciej zakończyć budowę świnoujskiego gazoportu.

Kiedy do Europy popłynie więcej gazu? KE opóźnia decyzję

KE przedłużyła termin wydania decyzji ws. przyznania Gazpromowi pełnej przepustowości gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Streamu. Uzasadnia to potrzebą dalszych technicznych wyjaśnień. Komisarz zapowiedział też opóźnienie rozmów ws. South Streamu.

Łupkowy odwrót z Pomorza. Firmy rezygnują z koncesji

Trzy firmy poszukujące gazu z łupków na terenie woj. pomorskiego zrezygnowały z prac na niektórych koncesjach. Są to Eni, BNK Petroleum i Marathon Oil. Urząd Marszałkowski poinformował, że koncesje na poszukiwanie gazu na terenie Pomorskiego ma jeszcze 8 firm.

Konflikt na Krymie uderzy w Bałkany? "Winny projekt South Stream"

- Niewykluczone, że jednym z pierwszych regionów, w który rykoszetem "gospodarczo" uderzy konflikt na Krymie, będą Bałkany - alarmuje dr Przemysław Żukiewicz, ekspert ds. polityki wschodniej. Wzrosło bowiem ryzyko, że pozostawiony z ukraińskimi długami Gazprom nie będzie w stanie sfinansować ukończenia gazociągu South Stream, który miał dostarczać tam surowiec.

W kwietniu popłynie gaz z Niemiec do Polski

Polski Gaz-System oraz niemiecki operator Gascade Gastransport GmbH od kwietnia tego roku uruchamiają tzw. realny rewers – informuje „Gazeta Polska Codziennie”. Dzięki temu rurociągiem Jamał będzie można tłoczyć gaz z Niemiec do Polski.

Rosja podniesie ceny gazu? Miedwiediew: umowy do negocjacji

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że każde przedłużenie umowy gazowej między Rosją a Ukrainą będzie musiało być poprzedzone negocjacjami między ukraińskimi firmami a rządem. Pełniący obowiązki ministra energetyki Ukrainy Eduard Stawycki wyraził nadzieję, że ceny rosyjskiego gazu dostarczanego na Ukrainę utrzymają się na obecnym poziomie.

Ekspert: Najbliższe pół roku kluczowe dla polskich łupków

O sukcesie lub porażce gazu łupkowego w Polsce zadecyduje najbliższe pół roku. Odwierty i szczelinowania prowadzone w tym czasie przybliżą odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest komercyjne wydobycie gazu łupkowego – uważa Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych.