Energetyka

Energetyka

KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE. Zobowiąże on państwa do solidarności w razie zakłóceń w dostawach gazu i sporządzania regionalnych planów na wypadek kryzysu. Umożliwi też KE wgląd w umowy międzyrządowe ws. gazu.

Decyzja o likwidacji stanowiska pełnomocnika do spraw energetyki jądrowej, nie oznacza zaniechania przygotowań do budowy elektrowni atomowej. To jedynie "uporządkowanie" systemu prawnego - zapewniło w poniedziałek ministerstwo energii.

Elektrociepłownia Gorzów pod koniec lutego planuje pierwsze rozpalenie turbin gazowych nowego bloku gazowo-parowego - poinformowała w piątek rzecznik prasowy PGE GiEK S.A. Iwona Paziak. Przekazanie bloku do eksploatacji ma nastąpić w pierwszym półroczu 2016 roku.

Duże zmiany w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych. Podczas czwartkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki dokonano zmian w składzie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółki. Z funkcji prezesa odwołano Henryka Majchrzaka, a jego miejsce zajął Eryk Kłossowski.

Paryskie porozumienie klimatyczne jest "największą szansą, by ocalić naszą planetę" - ocenił prezydent USA Barack Obama. Natomiast zdaniem wiceszefa polskiej delegacji na COP21 Tomasza Chruszczowa osiągnięte porozumienie jest "najlepsze na jakie mogliśmy liczyć". - To nie jest porozumienie, które eliminuje węgiel - uważa Chruszczow.

Blisko 200 państw na szczycie klimatycznym przyjęło porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza". - Polska nie może zrezygnować z energetyki węglowej do 2050 r. - twierdzi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Ekspert ds. energii i klimatu WWF Polska, Tobiasz Adamczewski twierdzi jednak, że nasz kraj musi wypracować politykę dekarbonizacji. - Nie ma już wytłumaczenia, że Chiny czy Stany Zjednoczone czegoś nie robią, więc my też nie musimy - podkreśla.

Budowany na Wiśle próg wodny w okolicach Elektrowni Kozienice to zagrożenie ekologiczne dla rzeki - alarmują ekolodzy. Jak podkreśla wojewoda i firma Enea Wytwarzanie tymczasowa konstrukcja ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla stolicy i Mazowsza.

Wyciszanie kopalń czy jednak dosypywanie pieniędzy do nierentownego biznesu? Kontynuowanie projektu elektrowni atomowej i walka z wiatrakami? Polityka energetyczna, którą będzie prowadził rząd PiS ma wiele niejasnych punktów. A już za dwa tygodnie rząd czeka pierwszy poważny sprawdzian - globalny szczyt klimatyczny w Paryżu. I wygląda na to, że Polska pozostanie węglową enklawą.

PSE przekazały w środę do eksploatacji linię 400 kV Ełk Bis – granica RP. To ostatni po stronie polskiej element mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - podał operator polskiego systemu elektroenergetycznego.

Nowy pakiet klimatyczny będzie technologicznym wyzwaniem dla polskiej gospodarki - ocenił podczas V Europejskiego Meetingu Gospodarczego wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Energetyka powinna być bardziej innowacyjna - wskazał prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej.