Polska i Świat

Polska i Świat

Jagodzianki dobrem luksusowym?

W czasach drożyzny już nic nie dziwi, nawet jagodzianka za 23 złote. Cukiernicy i piekarze mówią, że w jednym małym ciastku z jagodami, jak w soczewce widać drożyznę, z którą muszą mierzyć się Polacy. Łukasz Łubian.

Ma być bezpieczniej przy zakupie mieszkania lub domu

Mamy nową ustawę deweloperską - ma ona zwiększyć ochronę dla kupujących nieruchomość na rynku pierwotnym. Jedną z głównych zmian jest powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego będą zwracane środki wpłacone przez nabywców mieszkań. Karolina Bałuc.

Czarne skrzynki w nowych samochodach

Czarne skrzynki dla kierowców teoretycznie nie zmieniają nic, ale w praktyce mogą zmienić bardzo wiele, bo zmieni się świadomość kierowcy, że każdy jego ruch będzie zapisany i w razie potrzeby odtworzony. Cel przyświeca temu jeden - bezpieczeństwo. Paulina Florys.

Nieprawdy premiera Morawieckiego

Mateusz Morawiecki jest pierwszym premierem, który po wyroku sądu musiał przyznać, że publicznie powiedział nieprawdę. Było tak w kampanii dwukrotnie, ale później także w swoich wypowiedziach premier kłamał, manipulował faktami i wybiórczo podchodził do danych. Dawid Rydzek.

Koronawirus to jeszcze nie przeszłość

Koronawirus to jeszcze nie przeszłość, pokazują to dane z europejskich krajów. Na przykład we Francji to niemal 100 tysięcy zakażeń na dobę. A u nas? Raportowane kilkadziesiąt czy nawet kilkaset przypadków dziennie to zaledwie wierzchołek góry lodowej - mówią eksperci. A zaniżone dane sprawiają, że tracimy czujność. Materiał Magdaleny Śleziak.

Powrót do przeszłości

Upał, w ostatnich dniach odmieniany przez wszystkie przypadki, najbardziej dał się we znaki w betonowych miastach. Żeby przetrwać, trzeba wody i zieleni. Żeby przetrwać, trzeba w miastach przyszłości wrócić do przeszłości. I tu z pomocą i pomysłami przychodzą architekci. Materiał Aleksandry Kąkol.

Prezes PiS atakuje osoby transpłciowe

Gdy w czasie rekordowej inflacji prezes partii rządzącej jeździ po Polsce, to jest oczekiwanie, że powie, jak z drożyzną walczyć. Tymczasem Jarosław Kaczyński przesłanie ma inne. Śmieje się z osób transpłciowych, krytykuje sędziów i zniechęca do Unii Europejskiej. To próba odwrócenia uwagi — mówi opozycja. Ale tylko próba. Materiał Macieja Warsińskiego.

Stałe dowództwo V korpusu armii USA obiecane Polsce

Ma być dla nas jeszcze większym gwarantem bezpieczeństwa. Piąty korpus armii Stanów Zjednoczonych historię ma długą, amerykańską i europejską. I długą listę zwycięstw. Jego stałe dowództwo zostało Polsce obiecane w Madrycie. A rola ma przypominać tę z czasów zimnej wojny. Materiał Macieja Zalewskiego.

Posiedzenie RBN. O szczycie NATO i Ukrainie

Nie przed szczytem NATO, a po odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Z udziałem przedstawicieli wszystkich opcji i z ponadpartyjną zgodą na dopełnienie wszystkich formalności. Nadrzędny cel to nasze bezpieczeństw; agresja Rosji to wojna nie tylko z Ukrainą, ale de facto z całym cywilizowanym światem - takie słowa wybrzmiały z kolei w szwajcarskim Lugano, na konferencji o odbudowie Ukrainy. Materiał Moniki Celej.

Granica (nie)szczelna

Zapora na granicy z Białorusią jest, ale jest nieskuteczna - mówią aktywiści Grupy Granica i pokazują dane. Tygodniowo szuka u nich pomocy nawet 150 migrantów, a to tylko o połowę mniej niż w szczycie kryzysu. Płot jest, ale nieszczelny. Migranci więc przechodzą, tyle że bardziej poranieni. Aktywiści pokazują, jak teraz wyglądają ich interwencje w lasach. Była z nimi Sylwia Piestrzyńska.

HiT ministra w szkołach

HiT zastąpi WOS i od września będzie w szkołach. Podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość został oficjalnie dopuszczony. I choć nauczyciele mają szereg zastrzeżeń, to minister edukacji go broni. Pytanie, na jakiej podstawie, skoro sam przyznał, że podręcznika w całości nie czytał. Materiał Adrianny Otręby.

Władze znoszą stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od piątku przestał obowiązywać stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią, który został wprowadzony z powodu kryzysu migracyjnego wywołanego przez Alaksandra Łukaszenkę. Od teraz zamknięta strefa staje się otwarta, ale to nie oznacza, że do nowo powstałego ogrodzenia na granicy można podejść. Sylwia Piestrzyńska.

Botoks na pomoc z migreną

Będzie skuteczniejszy ratunek dla cierpiących przewlekle na bóle migrenowe. Z pomocą przychodzi między innymi botoks - będzie to terapia refundowana. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że skorzysta z niej kilkanaście tysięcy Polaków. Monika Celej.

Problemy z zasobami wody w Polsce

W skali całej Unii Europejskiej mniejsze zasoby wody na mieszkańca od Polski mają tylko Cypr i Malta. Susza jest widoczna na każdym kroku, a to, co spada przy gwałtownych deszczach, nie jest przez nas zatrzymywane. Czeka nas kryzys, zbiory zbóż są zagrożone – alarmują rolnicy. Monika Celej.

"Wowka" Bigun z nagrodą Orła Jana Karskiego

Zdaliśmy egzamin moralny ratowania bliźniego - ogłosiła kapituła nagrody Orła Jana Karskiego, wyróżniając w tym roku całe polskie społeczeństwo za pomoc Ukraińcom. Drugi Orzeł trafił do ukraińskiego bohatera - Wołodymyra "Wowki" Biguna, dowódcy batalionu Obrony Terytorialnej Kijowa, którego mogli państwo poznać w reportażach Michała Przedlackiego dla "Superwizjera". W imieniu bohatera, który wraz ze swoim oddziałem walczy teraz na wschodzie Ukrainy nagrodę odebrała żona - Jewhenia. Karolina Bałuc.

Maneskin zagra na tegorocznym Open'er Festival

Po spowodowanej pandemią przerwie w pełnej odsłonie wraca Open'er – największy biletowany festiwal w Polsce. Przez cztery dni na lotnisku Gdynia Kosakowo będą setki tysięcy osób. Grają największe zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki. Maria Mikołajewska.

Wraca poprawiony Polski Ład

1 lipca obudzimy się w nowej rzeczywistości podatkowej. Eksperci mówią, że przepisy są korzystniejsze, niż te wprowadzone w styczniu w ramach Polskiego Ładu, ale porównując je z tymi z 2021 roku - nie jest lepiej. Łukasz Łubian.