Polska i Świat

Polska i Świat

Watykan ocenił działania kardynała Dziwisza ws. nadużyć seksualnych

Watykan zbadał dokumentację "niektórych przypadków związanych z działaniami" kardynała Stanisława Dziwisza jako metropolity krakowskiego" i ocenił je jako prawidłowe. Duchowny nie ma sobie nic do zarzucenia - pewnych faktów nie pamięta i uważa, że to sprawiedliwe osądzenie sprawy. Chodzi o zaniechanie i brak reakcji na doniesienia o nadużyciach seksualnych w archidiecezji. Maria Mikołajewska.

Negocjacje z kontrolerami lotu i ryzyko zamknięcia polskiego nieba

Jesteśmy gotowi na daleko posunięty kompromis - mówi premier Mateusz Morawiecki i apeluje do kontrolerów, by nie doprowadzili do zamknięcia polskiego nieba. Czy to zależy tylko od nich? Sytuacja jest trudna, ale utrzymuje się już od dwóch lat. Przez ten czas niewiele zrobiono, by naprawić sytuację. Dziś cały dzień toczyły się negocjacje - kolejny raz bez efektu. Łukasz Wieczorek.

Rząd przyjmuje projekt w sprawie ksiąg wieczystych

Rząd przyjął projekt dotyczący zmian w sprawie ksiąg wieczystych. Ma być sprawniej i szybciej, bez długiego czekania. Mieszkania to teraz dobro luksusowe - przy aktualnych cenach i wzroście stóp procentowych tylko nielicznych będzie na nie stać. Maciej Zalewski.

Finlandia chce do NATO. Rozmowa z Alexandrem Stubbem

Finlandia już latem może wstąpić do NATO. Sąsiedztwo Rosji jest dla nich zagrożeniem i mówi to rządowy raport. Dawid Rydzek rozmawiał z Alexandrem Stubbem, byłym premierem Finlandii, o skandynawskich aspiracjach wejścia do struktur obronnych. Całość rozmowy w TVN24 GO.

Śpiewaczka z Ukrainy znalazła pracę w Polsce

Uzdolniona muzycznie śpiewaczka i dyrygentka sprzątała mieszkania, by zarobić na życie - uciekła przed wojną, ale nie mogła znaleźć w Polsce pracy. Chwytała się wszystkiego. Po materiale magazynu „Polska i Świat” do pani Oksany odezwała się Legalna Kultura. Był już recital, są planowane inne wstępy, a

Ratownicy górniczy i pomoc w ekstremalnych warunkach

Pod ziemię ruszają w pięcioosobowych grupach. Każdy ma swoje zadania. Każdy w czymś innym jest mocny. Nie byłoby ratunku, gdyby nie ratownicy górniczy - pracują w ekstremalnych warunkach i zawsze walczą do końca, bo nadzieja umiera ostatnia. Aleksandra Kąkol.

57. dzień wojny w Ukrainie

Bez pomocy innych państw Ukraina nie wygra wojny z Rosją. Pentagon podaje, że dzięki dostawom z Europy, Ukraina ma więcej czołgów niż Rosja. Pod Mariupolem, które jest jak miasto widmo, odkryto masowe groby. Barbara Sobska.

Trudne negocjacje z kontrolerami ruchu lotniczego

Majówka coraz bliżej, zamknięcie polskiego nieba coraz bardziej realne. Środa była kolejnym dniem rozmów z kontrolerami ruchu lotniczego. Negocjacje na razie nie przyniosły rezultatu, kolejne spotkanie w poniedziałek. Konflikt może sparaliżować latanie nad Warszawą i całą Polską. Łukasz Łubian.

Prawo jazdy nie dla uchodźców z Ukrainy

Jeśli uchodźcy z Ukrainy chcieliby zrobić w Polsce prawo jazdy, to nie mogą. Nie zezwalają na to polskie przepisy. Muszą poczekać pół roku. A szkoda, bo z prawem jazdy wiele osób na pewno szybciej znalazłoby pracę. Ta czeka na przykład w Gdyni na kierowców autobusów. Aleksandra Kąkol.

Polacy udzielają pomocy Ukraińcom

Od początku wojny pojedyncze rodziny i organizacje humanitarne udzielają pomocy Ukraińcom. Po 56 dniach walk wciąż jej potrzebują, ale innej niż z początku inwazji. Od początku niosący i organizujący pomoc podkreślali, że to maraton, a nie sprint. Adrianna Otręba.

Miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej

Za brak biletu nie dostaną mandatu. Starachowice to kolejne miasto, które wprowadziło bezpłatną komunikację dla mieszkańców. Minęły dwa tygodnie i liczba pasażerów wzrosła o połowę. Po zniesieniu covidowych obostrzeń do komunikacji miejskiej wracają mieszkańcy w całym kraju. Miasta liczą, że w dobie wysokich cen paliw, do jazdy autobusami i tramwajami zachęcą też zagorzałych kierowców. Łukasz Wieczorek.

Paszporty covidowe tracą ważność

Pandemia COVID-19 osłabła i jest w cieniu rosyjskiej wojny w Ukrainie, ale wciąż wkrada się w normalne życie. Kto planuje podróż lub kto wie, że będzie musiał skorzystać z covidowego paszportu, powinien sprawdzić, czy jest on jeszcze ważny. Monika Celej.

Solidarna Polska za zaostrzeniem kar za obrazę uczuć religijnych

Solidarna Polska z propozycją zaostrzenia przepisów dotyczących obrazy uczuć religijnych. Ludzie Ziobry chcą, by w Kodeksie karnym znalazły się przepisy zakładające na przykład, że za szydzenie z księży grozić będą dwa lata więzienia. Za zakłócenie nabożeństwa, zdaniem polityków, również powinna grozić kara dwóch lat więzienia. Dawid Rydzek.

Władze sprawdzają stan techniczny "Szpiegowa"

Symboliczny adres - Sobieskiego 100 w Warszawie. To tam stoi przejęte ostatnio przez miasto "Szpiegowo". Kompleks budynków jest zniszczony, miejscami nawet zdemolowany. Na przekazanie go społeczności ukraińskiej potrzeba będzie czasu. Maria Mikołajewska.