Polska i Świat

Polska i Świat

Kto zastąpi pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf? Jej kadencja kończy się z końcem kwietnia. Następcę wybierze prezydent. Kandydaci, których nazwiska są wymieniane, są dobrze znani władzy. Materiał Michała Tracza.

Nagle okazało się, że pieniądze wpłacają ludzie z całego świata. Kwota rosła i rosła przechodząc moje najśmielsze oczekiwania. Nigdy nie spodziewaliśmy się, że osiągniemy coś takiego. To niewiarygodne i dziękujemy każdemu, kto pomógł – mówi w rozmowie z TVN24 kapitan Thomas Moore, weteran, który po prostu chodząc, zebrał dla brytyjskiej publicznej ochrony zdrowia ponad 28 milionów funtów.

Ministerstwo Zdrowia mówi, że szczyt zachorowań jest dopiero przed nami, ale władza tego komunikatu nie słucha i dalej chce organizacji wyborów prezydenckich. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki prosił epidemiologów o ocenę, czy przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych jest bezpieczne. Opinia jest jednoznaczna: forma wyborów ma znaczenie, a ryzyko zakażenia jest bardzo duże. Materiał Barbary Sobskiej.

Zmarła pielęgniarka zakażona koronawirusem ze szpitala w Kozienicach. Medycy apelują o systematyczne testowanie, bo są w pierwszej grupie ryzyka. Według GIS-u pracownicy ochrony zdrowia mogą stanowić od 15-20 procent wszystkich zakażonych. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Prawo głosu w sprawie stwierdzenia ważności wyborów ma Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Problem w tym, czy rzeczywiście ma takie prawo – Sąd Najwyższy stwierdził, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie mogą orzekać, a tacy sędziowie znajdują się w Izbie. Trybunał Konstytucyjny podważył uchwałę i przywrócił sędziom prawo do orzekania. Materiał Michała Tracza.

Kraje, które żyły głównie z turystyki tracą miliardy euro, dlatego nie brakuje pomysłów na jej odbudowę. Włosi myślą o ograniczeniu miejsc na plaży i dezynfekcji piasku. W Hiszpanii proponują dla turystów bransoletki z identyfikacją na zdrowych czy wyleczonych z COVID-19. W tym trudnym okresie stawiają też bardziej na turystykę lokalną. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Pandemia pokrzyżowała życie, a wielu zderzyło się ze smutną rzeczywistością i stratą pracy z dnia na dzień. Aktor Marcin Januszkiewicz w związku z tym, że nie może wykonywać zawodu aktora, zdecydował się poszukać innego zatrudnienia – i tak został kurierem. Materiał Moniki Gwarońskiej-Mróz.

Prawo i Sprawiedliwość chce by odbyły się w maju korespondencyjnie, ale opozycja sprzeciwia się temu pomysłowi. W poniedziałek przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się z przedstawicielami Porozumienia. Materiał Barbary Sobskiej.

Od kilku dni po sieci krąży lista osób objętych kwarantanną w Gnieźnie i okolicach. Sanepid mówi, że wyciek nie nastąpił z jego winy. Mieszkańcy na kwarantannie boją się stygmatyzacji, a lokalne władze domagają się wyjaśnień służb. Materiał Michała Tracza.

Rząd wprowadza plan poluzowania restrykcji i tak od poniedziałku otwarte zostały lasy i parki. Problem w tym, że lasy są zagrożone pożarami przez suszę - dlatego nasza radość ze spacerów może trwać krótko, bo pojawia się ryzyko kolejnego zamknięcia lasów. Materiał Macieja Warsińskiego.

Epidemia COVID-19 stanowi ogromne zagrożenie dla matek, dzieci i personelu. Stąd nowe przepisy na porodówkach - nie ma porodów rodzinnych ani odwiedzin. Materiał Łukasza Wieczorka.

Był pierwszym mieszkańcem powiatu piotrkowskiego, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jak doszło do tego zakażenia? Jak wyglądał okres izolacji? Jak ozdrowieniec chce pomagać innym? Z Dariuszem Sekułą rozmawiała Magdalena Gwóźdź.

Pierwszą ofiarą koronawirusa w Polsce wśród personelu medycznego jest 46-letni fizjoterapeuta. Tym samym powracają pytania o to, jak bezpieczni w trakcie epidemii są w Polsce ci, którzy są na pierwszej linii frontu. Dodajmy, że Sejm odrzucił możliwość regularnego testowania pracowników ochrony zdrowia. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Jak przeprowadzić wybory korespondencyjne w Polsce w czasie epidemii? Jak ustalił nasz reporter Michał Tracz, władze planują skusić listonoszy premiami. Ponadto za druk kart wyborczych ma wkrótce zabrać się poczta.

Głos rozpaczy i bezradności pielęgniarek i lekarzy. Głos płynie z domów pomocy społecznej i innych zakładów, które zajmują się chorymi i starszymi osobami. Koronawirus atakuje pacjentów i kadrę. Brakuje rąk do pracy. Łukasz Wieczorek.

Sytuacja w Domach Pomocy Społecznej jest fatalna. Ale pojawiają się rozwiązania momentami niezrozumiałe. Wśród nich wzywanie do pracy w nich ludzi, którzy nie powinni takim wezwaniom podlegać. O sprawie napisał portal tvn24.pl. Chodzi m.in. o pielęgniarki samotnie wychowujące dzieci lub na urlopie macierzyńskim. Anna Wilczyńska.

Jesteśmy bliżej daty wyborów. Ale nie jesteśmy bliżej informacji o tym, czy faktycznie 10 maja się odbędą. To nie tylko kwestia polityczna, ale logistyczna. Brakuje chętnych do pracy w komisjach. Są nawet opinie, że przeprowadzanie wyborów w tym terminie to misja samobójcza. Adrianna Otręba.

Wciąż nie wiadomo, czy wybory prezydenckie odbędą się w terminie. Udział Polaków z zagranicy byłby pod znakiem zapytania. Nawet polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w swojej analizie, mówi że "przeprowadzenie wyborów w niektórych państwach będzie bardzo utrudnione, a w wielu niemożliwe". Materiał Jacka Tacika.