Polska i Świat

Polska i Świat

Duże zmiany w kulturze. Ministerstwo kultury dzieli pieniądze i odrzuca wnioski tych, którzy do tej pory mogli być spokojni o dofinansowanie ze strony państwa. Aktorzy i artyści broni nie składają, walczą przez odwołania, ale na ostateczną decyzje przyjdzie im jeszcze poczekać. Kto spełnia wymagania resortu kultury a kto nie i dlaczego? Materiał programu "Polska i Świat".

Lawinowo wzrasta liczba rodziców, którzy chcą posłać swoje maluchy do żłobka. W ciągu pięciu lat liczba chętnych wzrosła ponad dwukrotnie, ale chęci tym razem nie wystarczą, bo nadal brakuje miejsce w placówkach publicznych. Coraz dłuższe kolejki to ciągle powracający problem. Materiał programu "Polska i Świat".

Rząd idzie na wojnę z terroryzmem. W przygotowanym projecie tzw. ustawy antyterrorystycznej zwiększone zostały uprawnienia służb specjalnych, w szczególności ABW. Służby będą mogły prowadzić przeszukania i zatrzymania całą dobę, miałby zwiększyć się zakres inwigilacji. Opozycja proponowane zapisy punktuje, tłumacząc, że tak duża władza służb może zaszkodzić obywatelom. Materiał programu "Polska i Świat".

Po Francji to drugi tak poważny, w ostatnim czasie, zamach w Europie. Wraca zatem pytanie - kim są terroryści - jak są werbowani i co powoduje, że przechodzą na złą stronę. Materiał z programu "Polska i Świat".

Słysząc wcześniejsze słowa wiceszefa MSWiA niektórzy politycy poddają nasze bezpieczeństwo pod wątpliwość. Wiceminister Jarosław Zieliński po wypadku prezydenckiej limuzyny nie wyklucza, że BOR zostanie zlikwidowany. Opozycja już domaga się jego dymisji. Inni twierdzą, że takie wypowiedzi to prezent dla terrorystów. Materiał programu "Polska i Świat".

Po wczorajszych zamachach w Brukseli zrozpaczone rodziny zamieszczają zdjęcia swoich bliskich i błagają o pomoc. Media społecznościowe toną w prośbach - eksplozje były tak silne, że wielu nadal uznaje się za zaginionych. Materiał programu "Polska i Świat".

Prawie dwa tygodnie od wydania opinii Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - minister Ziobro ignoruje ją i atakuje prezesa Rzeplińskiego i sędziów zarzucając im łamanie prawa i mówiąc, że muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi. Konstytucjonaliści biorą sędziów w obronę - broniąc ich niezawisłości. Materiał programu "Polska i Świat".

W kontekście zamachów w Belgii pytamy o bezpieczeństwo Polski. Z sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24, wynika, że Polacy nie czują zagrożenia terrorystycznego. W tym poczucie bezpieczeństwa utwierdza nas też rząd, który nie odwołuje szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Za to szybko chce przyjąć ustawę antyterrorystyczną. Materiał programu "Polska i Świat".

Belgia pogrążona w żałobie, a służby aktywne w najwyższym stopniu. Wiadomo, że zaatakowało czterech terrorystów. Dwóch z nich - to bracia - oni nie żyją, kolejni są poszukiwani. Turcja twierdzi, że ostrzegała Belgię przed jednym z nich, ale ci ostrzeżenie zignorowali. Zatem, wierząc słowom prezydenta Turcji, być może tego zamachu można było uniknąć. Materiał programu "Polska i Świat".

Po zamachach w Belgii odwołano loty do i z Brukseli, zaostrzono środki bezpieczeństwa na lotniskach. W Polsce na razie nie jest to jeszcze uciążliwe i odczuwalne dla pasażerów, ale być może sytuacja się zmieni. Portu lotnicze już zastanawiają się co zrobić, by samo wejście na lotnisko nie było pozbawione kontroli.

Czy Salah Abdeslam - zatrzymany kilka dni temu w Belgii "mózg" paryskich zamachów - miał coś wspólnego także z zamachami w Brukseli? Z jego wyjaśnień wynika, że planował następne ataki.

Zaostrzone środki bezpieczeństwa są potrzebne wszędzie, bo zamachowcy są doskonale wyszkoleni. Są też dobrze zorganizowani. We wtorek udało im sie ominąć podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego w Belgii. Co poszło nie tak?

Zaatakowano brukselskie lotnisko i metro, a jedna z eksplozji miała miejsce niedaleko unijnych instytucji. Są dramatyczne nagrania pokazujące skale zniszczeń, chaos i rozpacz ludzi. Jest 34 zabitych i ok. 200 rannych, w tym troje Polaków. Już wiemy, że za wszystkim stoi tzw. Państwo Islamskie. Jak doszło do pierwszej eksplozji?

Czy po zamachach w Belgii Polska może czuć się bezpiecznie? To zasadne pytanie, bo przed nami dwa ważne wydarzenia do zorganizowania - szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Premier i prezydent zapewniają, że możemy czuć się bezpieczni. My pytamy, jak monitorowana jest sytuacja.

Od rana jest wiele emocji, ale nie brakuje też gestów solidarności. Zamach na Brukselę to zamach na Europeę - mówią unijni przywódcy. Ślą wyrazy współczucia dla bliskich ofiar, nie szczędząc jednocześnie słów potępienia dla zamachowców. Zaostrzają też zasady bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

Chwilę po wybuchu na lotnisku w stolicy Belgii doszło do kolejnego zamachu - tym razem terroryści zaatakowali stacje brukselskiego metra. Na nagraniach widać unoszący się dym, krzyk i panikę ludzi. Ci, którym nic się nie stało, z wagonów metra uciekali tunelami.

Przełomowa i historyczna. Wizyta amerykańskiego prezydenta na Kubie była długo wyczekiwana. Kubańczycy czekają jednak także na efekty zbliżenia z Ameryką. Na ulicach niekłamany entuzjazm, ale i bieda, której ludzie mają dość.

Wojskowi prokuratorzy od Smoleńska - do koszar. Zdegradowani i zastąpieni przez śledczych, zaufanych ministra i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Po nowej komisji smoleńskiej teraz przyszedł czas na nowy zespół prokuratorów

To była klasyczna piramida finansowa. Tysiące oszukanych, ukradzionych setki milionów złotych, a teraz proces wszech czasów, który - choć nie bez problemów - rozpoczął się w Gdańsku. Na ławie oskarżonych prezes Amber Gold Marcin P. i jego żona. Wielu jednak pyta, czy kogoś tam nie zabrakło. Bo ktoś na działanie parabanku pozwolił. Choć nie powinien.

Aborcja? Tak, ale tylko w przypadku zagrożenia życia matki. Jest obywatelski projekt zaostrzenia przepisów w tej kwestii. To już kolejny, ale tym razem trafia na podatny sejmowy grunt. Zarówno PiS, jak i Kukiz nie mówią mu "nie".