Polska i Świat

Polska i Świat

Trwa walka o utrzymanie wałów. Jeden z nich nie wytrzymał i pękł na Lubelszczyźnie. Na szczęście woda wylała się tylko na łąki w Kępie Gosteckiej. Służby postawione są w stan pełnej gotowości, bo fala która przechodzi jest długa i niebezpieczna. Jest zatem o co się obawiać, bo tuż za wałami stoją domy i to takie, które wybudowano mimo powodzi sprzed czterech lat. Jak to możliwe, że przy groźnych rzekach wciąż powstają nowe budynki i osiedla?

Ta książka może zatrząść prawą stroną sceny politycznej. W dniu ciszy wyborczej do księgarń trafią wspomnienia Marty Kaczyńskie. Córka byłego prezydenta opisuje życie rodzinne, stryja-prezesa PiS -u i trudne dzieciństwo w politycznej atmosferze. Marta Kaczyńska na temat książki milczy, wypowiada się jej wydawca, a temat to trudny, bo na jaw tuż przed wyborami wyjdą rodzinne tajemnice.

Na kogo zagłosuje Europa i kogo wpuści do Parlamentu Europejskiego - tego dowiemy się niebawem, ale jedno jest pewne. W siłę rosną eurosceptycy. Poparcie dla radykałów jest wyjątkowo wysokie. Jakimi hasłami zdobywają głosy, czy będą na tyle liczni, by zmienić Unię?

Aleksander Kwaśniewski zarzuca Leszkowi Millerowi, że ten zazdrości jego zarobków. Poszło o pieniądze, bo SLD po ujawnieniu, że były prezydent zasiada w spółce, którą kieruje człowiek związany z Wiktorem Janukowyczem, domaga się od niego upublicznienia oświadczenia majątkowego.

Unijny komisarz do spraw energetyki na łamach niemieckiej prasy kwestionuje główne założenie Unii Energetycznej, proponowane przez Donalda Tuska. Mówi, że gaz jest towarem, a nie polityczną bronią i że nie zgadza się, by rynku europejskim obowiązywała jednolita cena za gaz. Polskie argumenty zderzają się też ze stanowiskiem Angeli Merkel, która w tym samym czasie przyznaje, że współpraca z Rosją to klucz dla sukcesu unijnej gospodarki.

Liczba chorych na cukrzycę rośnie w bardzo szybkim tempie. Lekarze mówią wprost - to już epidemia. Trzeba o niej mówić głośno, bo wielu cukrzyków nawet nie wie o swojej chorobie.

Rosjanie grożą, Amerykanie są zaniepokojeni. Chodzi o międzynarodową stację kosmiczną i jej funkcjonowanie. Znany z ciętego języka rosyjski wicepremier, w odpowiedzi na amerykańskie sankcje, grozi zamknięciem orbitalnej stacji badawczej. Groźba poważna, bo bez Rosjan amerykańscy astronauci nie mają jak się tam dostać.

Interwencje na niebie, a na pokładzie samolotu przechwyconego przez natowskie myśliwce, które chronią przestrzeń powietrzną krajów nadbałtyckich, nasz reporter. Na szczęście to tylko ćwiczenia, ale w tym samym czasie polskie migi wylatują na spotkanie rosyjskim bombowcom i śmigłowcom, które bez ostrzeżenia i komunikacji radiowej zbliżają się do granic NATO.

Kot, który pogryzł psa. A przy okazji obronił małe dziecko. Pies rzucił się na czteroletniego chłopca przed jego domem. Pewnie skończyłoby się to źle dla malca, gdyby nie błyskawiczna akcja pewnej kotki. Skoczyła na psa z pazurami, przestraszyła i odgoniła.

Ostrzeżenie przed powodzią ciągle aktualne. Groźba nie jest znów aż tak realna. Na południu Polski co prawda pada, ale nie tak intensywnie, jak obawiali się synoptycy. Do akcji wkroczyli za to politycy. Z powodu prognoz, jak zapewniają - nie wyborczych.

Walka z rakiem i walka z kolejkami do lekarza specjalisty. A właściwie specjalistów, bo pacjent musi teraz pielgrzymować od lekarza do lekarza, od szpitala do szpitala. Jest pomysł, by to zmienić i utworzyć ośrodki odpowiedzialne za prowadzenie pacjenta od początku do końca. Ma być skuteczniej, bo szybciej - a czas w walce z rakiem jest kluczowy.

"Dom zły" w Strzeszowie w woj. zachodniopomorskim: zwłoki noworodków zakopane przed posesją oraz kolejne ciąże, które kończyły się rodzeniem i zabijaniem. Matka - dzieciobójczyni dziś usłyszała zarzuty. Jej teściowa wprost do kamery przyznaje: widziała, że synowa była w ciąży, ale dlaczego nie ma dzieci już nie dopytywała. Nie tylko ona.

Rosja odpowiada na amerykańskie sankcje i chce wyłączyć GPS. Może to zrobić już niebawem, na początku czerwca, jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie umieszczenia stacji swojego systemu GLONASS w USA. Jak bardzo to realna groźba i jak bardzo może utrudnić życie?

Wczoraj mówiliśmy o mandatach, dziś powiemy o prędkości. Czyli ciąg dalszy rewolucyjnych zmian, które proponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Policjant zabierze prawo jazdy każdemu kierowcy, który przekroczy prędkość o 50 kilometrów na godzinę. Dokument można stracić na trzy miesiące.

Co łączy Aleksandra Kwaśniewskiego z Wiktorem Janukowyczem? Były prezydent Polski zasiada w radzie spółki gazowej należącej do człowieka byłego prezydenta Ukrainy. Sam Kwaśniewski nie widzi w tym nic złego, bo to firma ukraińska, a nie rosyjska i pełni w niej tylko funkcje doradczą. Problem dostrzega opozycja i premier.

Prognozy pogody uważnie śledzą mieszkańcy południa Polski, lokalne władze i premier. Donald Tusk na spotkaniu w sztabie kryzysowym przyznaje, że gdyby był spokojny, to posiedzenia by nie było. Jest o co się obawiać, bo większość z polskich wałów przeciwpowodziowych wciąż czeka na naprawę. Ale - według zapewnień służb - na powódź jesteśmy lepiej przygotowani niż cztery lata temu.

Po dramatycznym wypadku w kopalni węgla Turcja pogrążona jest w żałobie. Żal i rozpacz przerodziły się w demonstracje. Protestujący na ulicach Ankary obwiniają rząd o dopuszczenie do zaniedbań i ograniczenie wydatków na bezpieczeństwo górników.

Prorosyjscy separatyści chcą przejąć niektóre regiony na wschodzie Ukrainy. Kijów się broni, walki trwają, a bilans strat po obu stronach rośnie. Tym razem pod Krematorskiem w pułapkę wpadają i giną ukraińscy żołnierze. Jest sześciu zabitych i ośmiu rannych. Oliwy do ogania dolewa Zachód - a konkretnie stanowisko Wiktora Orbana, który wykorzystuje słabość Kijowa i żąda autonomii dla zakarpackich Węgrów. Jak duże są jego oczekiwania i co na to Unia Europejska?

Rewolucyjna zmiana, którą szykuje dla kierowców MSW. Nie chodzi o ułatwienie życia, a o wywiązanie się ze swoich drogowych zaległości. Nie zapłacisz mandatu, nie skasują ci punktów karnych - proponuje resort i mówi, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie, liczenie na to, aż mandat się przedawni, zwyczajnie nie będzie się opłacać. Skąd takie pomysł i chęć zaostrzenia prawa?