Polska i Świat

Polska i Świat

Służby sanitarne zobaczymy już nie tylko na lotniskach, ale też na granicach, promach i w pociągach. Uczelnie odwołują zajęcia - zamykają się niektóre szkoły i przedszkola. Będzie również wprowadzony monitoring osób, które poddane zostały kwarantannie. Materiał Łukasza Wieczorka.

W skali od 1 do 10 prezes Polskiej Federacji Szpitali stan przygotowań do walki z koronawirusem ocenia co najwyżej na sześć. W szpitalach bez oddziałów zakaźnych brakuje jednorazowych maseczek, kombinezonów i rękawiczek. Placówki próbują pozyskać produkty, ale te starania miażdży wysoka cena. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Starcie z koronawirusem odczuli już przewoźnicy. Kierowcy boją się, że stracą pracę, a firmy transportowe już mają mniejsze wpływy - dlatego rząd szykuję koleją specustawę. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Andrzej Duda zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - po raz pierwszy od czterech lat. O zagrożeniu i scenariuszach rozmawia nie tylko z ministrami, ale też z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Rozmawiać jest o czym, bo wirus pojawił się w trakcie kampanii wyborczej. Materiał Adrianny Otręby.

Na liście Aleksandra Ładosia jest ponad trzy tysiące uratowanych Żydów. Listę odkrył były ambasador polski w Szwajcarii i historycy Instytutu Pileckiego, a pokazał Światowy Kongres Żydów w Nowym Jorku. Materiał Jacka Tacika.

Prawie dwa miliardy dla TVP i prawie trzy na Fundusz Medyczny. Prezydent Andrzej Duda podpisuje i argumentuje, że pieniądze na onkologię też będą. Problem w tym, że o ile dofinansowanie mediów państwowych wygląda bardzo konkretnie, to Fundusz Medyczny już nie. Materiał Adrianny Otręby.

O polskiej Izbie Dyscyplinarnej dyskutowano za zamkniętymi drzwiami Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W poniedziałek odbyła się rozprawa, a werdykt będzie znany za kilkanaście dni. Materiał Michała Tracza.

Dramatyczne, pełne niepokoju odliczanie trwa. W Polsce do poniedziałku potwierdzono już 17 przypadków koronawirusa, w tym dwa ciężkie.  Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie ma złudzeń, że te liczby będą szybko rosły. Na razie na polskiej mapie zakażeń mamy między innymi Warszawę, Wrocław, Kraków, Ostródę czy Poznań. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Nie pierwszy raz telewizja dostaje pieniądze od rządu i nieraz prezydent się na to zgadzał, ale nigdy nie było wokół tego tyle kontrowersji. Emocje wzbudza nie tylko wysokość dofinansowania, czyli prawie dwa miliardy złotych. Ważny jest także kontekst, który napisała opozycja. Materiał Macieja Warsińskiego.

Szczecin, Wrocław, Ostróda, Zielona Góra - to miasta, w których potwierdzono przypadki koronawirusa w Polsce. W piątek odnotowano cztery nowe zakażenia - oznacza to, że w Polsce już pięć osób choruje na koronawirusa. Materiał Dawida Rydzka.

Jedna z czterech nowych osób, u której stwierdzono koronawirusa w Polsce, zaraziła się od tak zwanego pacjenta zero, czyli pierwszego ujawnionego chorego w Polsce. Podróżowali razem autobusem. Mężczyzna opowiedział o tym, jak wyglądało oczekiwanie na diagnozę i jak przeżywa pobyt w izolacji, a Ministerstwo Zdrowia podaje najnowsze statystyki i przypomina najważniejsze zalecenia chroniące przed koronawirusem. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Kilkanaście polskich miast i gmin zdecydowało, że ze względów bezpieczeństwa w najbliższym czasie nie odbędą się biegi, mistrzostwa, targi i inne imprezy masowe. Koronawirus to nie tylko zmiana procedur i zachowań - to dla wielu także zmiana planów. Materiał Macieja Cnoty.

Koronawirus i napięcie pomiędzy wojewodą a marszałkiem. Władza centralna mówi samorządom, aby nie szczędziły pieniędzy na ochronę przed koronawirusem, bo kiedyś środki zostaną im zwrócone, ale lokalne władze w to nie wierzą. Materiał Łukasza Wieczorka.

W żadnym europejskim kraju zakażenia koronawirusem nie są rozpoznawane tak często jak we Włoszech. Jeszcze dwa tygodnie temu, zakażonych było ponad 200 osób w pięciu regionach. Według najnowszych danych - wirus rozprzestrzenił się na wszystkie regiony Włoch. Ofiar śmiertelnych jest 197. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Mroczna strona mediów społecznościowych - hejt, werbalna przemoc, która może doprowadzić do tragedii. To nie jest wirtualna rzeczywistość, tylko codzienność w sieci. Z problemem, który wymaga poważnej refleksji, zmierzył się między innymi Jan Komasa w "Sali Samobójców. Hejter". Film właśnie trafił do kin. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Mężczyzna zakażony koronawirusem, który przebywa w izolatce w Zielonej Górze, to na razie jedyny potwierdzony przypadek zachorowania. Jego stan jest dobry, ale zakażenie zaniepokoiło mieszkańców. Sytuację w sztabie kryzysowym w słubickim starostwie próbowała uspokoić powiatowa inspektor sanitarna, do której pacjent trafił - jej słowa wywołały jednak krytykę. Materiał Marii Mikołajewskiej.

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem już prawie 500 osób w Polsce poddanych jest kwarantannie domowej. Co może osoba poddana kwarantannie, a czego na pewno nie - i czy takie osoby są monitorowane przez służby sanitarne, ustaliła Anna Wilczyńska.