Polska i Świat

Polska i Świat

Rosja wprowadza embargo na import przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy. Oficjalny powód to ochrona rynku przed afrykańskim pomorem świń, ale nieoficjalnie wiadomo, że to decyzja polityczna, bo zapada w czasie kryzysu ukraińskiego. Decyzja rozgrzewa polityczne emocje - władze próbują uspokajać - a co na to polscy przetwórcy i rosyjscy klienci?

Jarosław Kaczyński wyrażał ostatnio żal, że nie zobaczył Polski we francuskiej prognozie dla Europy. W Polsce też nie brakowało prestiżowych sporów o to, które miasto ma na pogodowych mapach być zaznaczone. W tej historii klimat miesza się z ambicją przynosząc czasem burze, ale autorzy prognoz patrzą na to na chłodno.

Na Ukrainie kolejny przypadek łączący politykę z przemocą - w centrum Kijowa doszło do strzelaniny, w której ranny został wicemer ukraińskiej stolicy. Sprawcami strzelaniny mieli być członkowie radykalnego Prawego Sektora, którego powiązany z grupami przestępczymi lider niedawno został zabity w akcji ukraińskiej policji. Czy władze w Kijowie nie umieją opanować sytuacji?

Czy można zdać egzamin na prawo jazdy nie poznawszy ruchu w wielkim mieście? Można - i wcale nie jest to rzadkie, bo nawet mieszkańcy metropolii zdają czasem egzaminy w mniejszych ośrodkach. Ale niedługo ośrodki egzaminacyjne pojawią się w całkiem małych, powiatowych miastach. Czy kierowca, który nigdy nie widział tramwaju, większego skrzyżowania czy drogi szybkiego ruchu, nadaje się do jazdy?

Ojciec Rydzyk w tle wyborczej kampanii. Redomptorysta miał się obrazić na PiS za listy do europarlamentu, bo jego kandydaci nie dostali miejsc gwarantujących wygraną. Rozczarowanie było podobno tak duże, że duchowny odprawił z kwitkiem posłów którzy do niego pojechali. Czy to koniec wieloletniego sojuszu PiS i Radia Maryja?

Bilingi i podsłuchy w Trybunale Konstytucyjnym, czyli ile wolno wiedzieć służbom o obywatelu. Przepisy skarży Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokurator Generalny, trybunał bada ich zgodność z konstytucją, a już teraz sprawdzamy, jak wyglądają podsłuchy telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Ile można się dowiedzieć i co to oznacza dla śledzonego?

Informacje ze śledztwa w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie w pożarze zginęła matka i czwórka dzieci, wskazują, że to nie wypadek , a starannie zaplanowana zbrodnia. W magazynie "Polska i Świat" pokazujemy, jak śledczy badają takie sprawy. W jaki sposób można odróżnić podpalenie od samoistnego pożaru?

Uzbrojona policja na ulicach, nad głowami krążące helikoptery - sceny jak z hollywoodzkiego filmu o policjantach i gangsterach. Sceny, które rozgrywają się na ulicach Rio de Janeiro, które już za nieco ponad dwa miesiące będzie jedną z aren piłkarskich mistrzostw świata. Brazylia, co prawda, starała się poprawić swój wizerunek w zakresie bezpieczeństwa, ale chyba poszła krok za daleko. Albo dwa. Relacja specjalnego wysłannika TVN24.

Anglia i Walia dołączają do europejskich krajów, w których dwie osoby tej samej płci mogą zawrzeć związek małżeński. Pierwsze ceremonie odbyły się już w sobotę po północy, kiedy prawo, dzięki któremu było to możliwe, weszło w życie. Premier Wielkiej Brytanii nazwał tę chwilę historyczną, a my udowadniamy, że jeśli jedną z osób zawierającą taki związek będzie Polka lub Polak, to ta historia szczęśliwego happy endu nie będzie miała. Nie nad Wisłą.

Spór o muzykę, pieniądze, i... o coś więcej. Kilkoro znanych polskich muzyków zaprotestowało przeciwko pomysłowi, by w 25. rocznicę Czerwca '89 na Stadionie Narodowym wystąpił zespół The Rolling Stones. Co prawda Stonesi na ten dzień mają już inne plany, ale samo pojawienie się ich w dyskusji, jak muzycznie uczcić rocznicę, spowodowało mało melodyjną dyskusję. Po prostu - głośny zgrzyt.

Całość do ZUS, czy część do OFE? Niewielką część, bo po rządowych zmianach w systemie emerytalnym nasza decyzja dotyczyć będzie zaledwie 2,92 proc. odprowadzanej od wynagrodzenia składki. Mało, że to mniej niż niewiele, to rząd wydaje się - na wszelki wypadek - nie informować jak je zainwestować samodzielnie. Bo choć od jutra będziemy już mogli podejmować decyzję, to do dziś nie bardzo wiemy jak. 

Rosja to nie Putin. Polityka to nie kultura. Rząd nie zamierza przystać na propozycję PiS, aby wstrzymać organizację Roku Rosji w Polsce oraz Polski w Rosji, w związku z konfliktem ukraińskim - zapowiadał w TVN24 minister kultury. Zaznaczył jednak, że "w programie są wydarzenia, z których trzeba się wycofać". Jakie to wydarzenia, kto ma je oceniać i jak oddzielić kulturę od polityki, choć wydawało się, że te dwie rozdzieliły się już dawno?

Rosjanie deklarują, że wycofują ze wschodniej Ukrainy część skoncentrowanych tam wojsk. Takie zapewnienie miał złożyć Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z niemiecką kanclerz. Słów, które miała usłyszeć Angela Merkel, nie potwierdzają Amerykanie. Nie przynoszą też dobrych informacji po innej rozmowie. Ministrowie Spraw Zagranicznych Rosji i Stanów właśnie, przez telefon zamienili kilka słów. Na tyle mało istotnych, że daje się zawrzeć je w lakonicznym komunikacie. Rozmawiano o Ukrainie i wciąż będzie się rozmawiać. Choć nie wiadomo kiedy.

Dariusz P., oskarżony o podpalenie domu ze śpiącą rodziną, na potrzeby śledztwa wykreował całkowicie fałszywą wizję rzeczywistości, twierdzi prokuratura. Według ustaleń śledztwa, a także dziennikarzy, mężczyzna fałszował dowody i zacierał ślady, tak by odsunąć od siebie podejrzenia. Ale obciąża go motyw.

Putin po raz pierwszy publicznie dziękuje rosyjskim oficerom za przejęcie Krymu i zdany egzamin, a rosyjski minister obrony melduje, że wszystkie bazy wojskowe na półwyspie są już pod ich kontrolą. Ukraina zaprzecza tym informacjom, ale teraz to nie jedyny ich problem. Sytuacje wewnątrz kraju destabilizują demonstracje, a fakt ten zdaje się wykorzystywać obalony prezydent. Wiktor Janukowycz w apelu namawia do referendum w kolejnych ukraińskich regionach.

Kierowcom samochodów często brakuje rozwagi i wyobraźni, dlatego inspekcja transportu drogowego mówi dość i znajduje nowy sposób na piratów drogowych.  W niebezpiecznych miejscach przy drogach krajowych montuje kamery. Ich zadaniem jest wyłapać kierowców przejeżdżających na skrzyżowaniu na czerwonym świetle.

Do sensacyjnych doniesień z Korei Północnej zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ostatnie jednak intryguje. Nie chodzi bowiem o kolejną groźbę militarną ani raport o okrucieństwie reżimu. Światowe media obiegła wiadomość o tym jakoby przywódca kraju Kim Dziong Un zarządził dla wszystkich studentów obowiązkową fryzurę - taką samą jak jego własna.  Oficjalnego dementi nie ma choć znawcy Korei mówią, że to raczej plotka. Nasz reporter pytał zaś, czy taka moda miałaby sens. Michał Sznajder

Rośnie liczba ofiar lawiny błotnej w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory potwierdzono śmierć 25 osób. 90 nadal uznawanych jest za zaginione. Ratownicy się nie poddają się i czwartą dobę prowadzą akcję poszukiwawczą. Teraz przeszukuje się coraz trudniej, bo błoto zasycha i twardnieje. Paulina Chacińska

W służbie zdrowia mają być mniejsze kolejki, pacjent ma mieć do dyspozycji konsylium lekarzy, a specjaliści więcej czasu dla pacjentów. Tyle i jeszcze więcej usłyszeliśmy ostatnio od ministra zdrowia. Od lekarzy słyszymy zaś, że lepiej nie będzie, bo ich samych jest w Polsce za mało. Nasz reporter wybrał się więc do studentów największej w kraju uczelni medycznej by pytać jak i gdzie widzą swoją - lekarzy i naszą - pacjentów, przyszłość. Łukasz Wieczorek

Teraz skrajnie nieparlamentarne określenie w ustach byłego ministra kultury - i to wobec kobiety, w dodatku byłej premier. Co więcej ów polityk nie tylko te słowa pisze, ale w wypowiedzi do kamery podtrzymuje i uzasadnia. Chodzi o Andrzeja Celińskiego i byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko, która właśnie ogłosiła start w wyborach prezydenckich 25 maja. Skąd takie emocje? O tym Arleta Zalewska