Polska i Świat

Polska i Świat

Do walki z koronawirusem stworzono specjalną aplikację. Korzystają z niej między innymi mieszkańcy Australii. Jedni aplikację chwalą, drudzy pytają, czy to nie zbyt duża ingerencja w naszą prywatność. Czemu i jak służy? Materiał Justyny Zuber.

Za chwilę powinien się rozpocząć sezon turystyczny na Mazurach. Turystów nie ma - jest za to obawa, czy sezon uda się przetrwać. Właściciele obiektów i władze miasta z niecierpliwością czekają na kolejny etap odmrożenia gospodarki. Materiał Barbary Sobskiej.

Medyków widzimy ostatnio w kombinezonach i maskach, ale pod szczelnymi skafandrami kryją się ludzkie istoty, które nie są z pancerza. Chcą być traktowani jak ludzie, a nie jak zaraza, którą omija się szerokim łukiem. Proszą, aby okazać im wsparcie, bo taka jest ich praca. Materiał Łukasza Wieczorka.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie i czy PiS zdoła przeprowadzić głosowanie korespondencyjne? Senat konsultuje projekt ustawy - pyta ekspertów i dostaje odpowiedzi nieprzychylne władzy. W Porozumieniu dochodzi do rozłamu, a Jarosław Gowin spotyka się z opozycją i prezydentem. Materiał Adrianny Otręby.

Włosi mają powód do radości, jest więcej wyzdrowień niż zakażeń. Teraz kolejny sprawdzian przed nimi - kiedy otworzyć kraj, jak poluzować restrykcję i ożywić gospodarkę. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Przybywa przypadków zachorowań w Japonii, choć jeszcze przed odwołaniem igrzysk olimpijskich było tam niewielu zakażonych. Statystki mocno poszybowały w górę po ogłoszeniu, że igrzyska w tym roku się nie odbędą, co wywołała lawinę spekulacji. Materiał Macieja Cnoty.

Jest światełko w tunelu - mówi po kolejnym dniu gaszenia pożaru dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nie oznacza to końca akcji, strażacy nadal się mierzą z ogniem, choć ten na szczęście już się nie rozprzestrzenia. Ich trud doceniają wszyscy: mieszkańcy dowożą posiłki, w internecie trwa zbiórka pieniędzy. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

W wyborach ważną rolę odgrywa Polonia, która chętnie chodzi do urn wyborczych. Frekwencja zazwyczaj jest wysoka, stąd pytanie, jak oni będą głosować? Gdzie i czy będą mogli, bo są kraje, gdzie przez pandemię zakaz wychodzenia z domu jest mocno kontrolowany. Materiał Jacka Tacika.

Poczta Polska przed 10 maja przypomina, że każdy ma mieć skrzynkę pocztową. Za brak skrzynki grozi kara nawet 10 tysięcy złotych. Jak na razie są ulotki z przypomnieniem. I tak machina przygotowań do wyborów korespondencyjnych ruszyła. Materiał Adrianny Otręby.

Prokurator chciała śledztwa w sprawie organizacji wyborów. Teraz jest wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec niej. Ewa Wrzosek chciała przesłuchać ministra Jacka Sasina, ale nie tylko - myślała też o przesłuchaniu premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O umorzeniu tego postępowania dowiedziała się z mediów. Sprawę zakończyła jeszcze tego samego dnia inna prokurator. Materiał Dawida Rydzka.

Polski rząd poszedł śladami Singapuru i kończy pracę nad aplikacją do walki z koronawirusem. Ma pomóc w ustaleniu łańcucha kontaktów osób zakażonych i zahamować rozprzestrzenianie się epidemii. Jak będzie działać taka aplikacja, czy będzie obowiązkowa i kto poza nami będzie miał dostęp do informacji ustalił Jacek Tacik. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przez pandemię COVID-19 upaść może aż 40 procent księgarni. Pomóc ma "Książka na telefon". Akcja ruszyła i oby pomogła, bo księgarnie to nie tylko książki, ale w normalnych czasach miejsce spotkań literackich. Materiał Barbary Sobskiej.

Kolejne dane pokazują jak bardzo epidemia COVID-19 uderza w gospodarkę. GUS informuje o olbrzymim spadku sprzedaży. W niektórych sklepach w ogóle nie sprzedaje się nic. Minister finansów przyznaje, że jeśli tak dalej pójdzie, czeka nas głęboka recesja. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej. 

Na hydrologicznej mapie Polski pojawiają się czarne linie - przedstawiają polskie rzeki, które wysychają. Po suchej zimie, wiosna nie przyniosła opadów. Eksperci wskazują na ocieplenie klimatu, ale i na długą listę błędów. Szanse na poprawę sytuacji są w tej chwili niewielkie. Deszcz pojawi się jedynie lokalnie dopiero za kilka dni. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Czasu do wyborów coraz mniej, a wątpliwości coraz więcej. Wojewodowie i poczta wzywają samorządowców do przekazania spisów wyborców. Drukarki już drukują karty do głosowania, mimo że ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wciąż jest w parlamencie. O łamaniu prawa mówi profesor Andrzej Zoll. O tym, że nie da się przeprowadzić bezpiecznych wyborów przekonuje również wiceminister w rządzie zjednoczonej prawicy. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Nie ma jeszcze przepisów dotyczących wyborów, bo ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości jest w Senacie, ale rząd nie zamierza zrezygnować z przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Karty do głosowania już poszły do druku. Materiał Magdaleny Gwóźdź.

Od kilku dni płonie największy park narodowy w Polsce. Szacuje się, że ogień pochłonął już sześć hektarów terenu, w tym chronione bagna, torfowiska i łąki Biebrzańskiego Parku Narodowego. Giną też zwierzęta. Z żywiołem walczą strażacy, ale walka jest nierówna, bo na deszcz na razie nie mają co liczyć. Grozi też nam największa od lat susza hydrologiczna. Materiał Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Przed wyborami pojawia się wiele pomysłów na formę i termin ich przeprowadzenia. Swoje pomysły przedstawiają również przedstawiciele opozycji. Materiał Dawida Rydzka.