Polska i Świat

Polska i Świat

Teraz ważna zmiana na polskich drogach. Od poniedziałku piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym muszą nosić odblaski. Ich brak może się skończyć mandatem, ale nie o kary tu chodzi, ale o bezpieczeństwo. Wszystkich.

Jeśli wierzyć głównym europejskim mediom, najpoważniejszą rywalką polskiego premiera jest jego duńska odpowiedniczka. Kobieta, o której głośno zrobiło się w zeszłym roku na uroczystościach żałobnych Nelsona Mandeli. Tam podbiła serce Baraka Obamy i podpadła jego żonie. Kim jest piękna premier, która zyskała sympatię prezydenta Stanów Zjednoczonych?

Ważna zmiana na polskich drogach: od poniedziałku piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym muszą nosić odblaski. Ich brak może się skończyć mandatem, ale nie o kary tu chodzi, a o bezpieczeństwo.

Ukraina w ogniu i Władimir Putin, który nie przebiera w słowach i działania ukraińskiej armii przyrównuje do działań hitlerowców podczas oblężenia Leningradu. Prezydent Rosji za sytuację na Ukrainie wini Zachód, a o Kijowie mówi tak: zamiast usiąść do stołu rozmów stawia ultimatum.

Zamieszanie z samolotem rosyjskiego ministra obrony. Polska najpierw nie wpuściła rosyjskiego tupolewa w polską przestrzeń powietrzną, bo nie dopełniono formalności, potem czerwone światło zmieniła na zielone. Rosyjski MSZ sprawę komentuje ostro - to brutalne naruszenie norm. "Polska i Świat" pyta, o co poszło. Czy to błąd pilota czy prowokacja?

Polityczne trzęsienie ziemi w Polsce i Europie. Donald Tusk jest podobno o krok od objęcia fotela szefa Rady Europejskiej. O krok, bo szef polskiego rządu oficjalnie decyzji jeszcze nie podjął, ale cały czas kibicują mu partyjni koledzy. Platforma zmian się nie boi. Ma gotowe scenariusze i nowych ludzi na nowe stanowiska.

Gorącym, politycznym tematem czwartkowego wieczoru był wyścig na jedno z najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Jak piszą poważne europejskie media, w grze o stanowisko przewodniczącego unijnej Rady liczą się już tylko dwa nazwiska: premier Danii i szefa polskiego rządu. Jakie szanse ma Donald Tusk i czy polską politykę czeka trzęsienie ziemi?

Od ilu lat dzieci powinny sięgać po broń i czy w ogóle? Pytanie to jest coraz częściej zadawane po tym, jak 9-latka w amerykańskim stanie Arizona przypadkowo zabiła instruktora który uczył ją, jak strzelać z pistoletu maszynowego.

Miał definitywnie rozstać się z Platformą i z sejmowym fotelem, ale słowa - jak na razie - nie dotrzymał. Sławomir Nowak, były minister transportu pogrążony aferą z zegarkiem, nadal nie zrzekł się poselskiego mandatu. Od obietnicy mijają dwa miesiące, a na razie nic nie zapowiada, by sytuacja się zmieniła, bo polityk jedyne czego unika to dziennikarzy, a nie polityki.

O rosyjskiej inwazji mówią już wprost nie tylko władze w Kijowie, ale i przedstawiciele NATO. Według Sojuszu na terytorium Ukrainy wtargnęło przynajmniej tysiąc rosyjskich żołnierzy, którzy pomogli separatystom otworzyć drugi front nad Morzem Azowskim. Z Zachodu jednak znowu reakcje wyłącznie słowne, a z Moskwy po raz kolejny wyłącznie zaprzeczenia.

Kłódki zawieszane przez zakochanych na mostach w Wenecji są szkodliwe. Spokojnie - nie dla samych par, tylko dla konstrukcji, które są nadmiernie obciążone. Władze Wenecji postanowiły pożegnać symbole, aby zakochani mogli dłużej cieszyć spacerami po mostach.

Uwaga, kolczyki szkodzą dzieciom - alarmują naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wynika z badań, wczesne przekłuwanie uszu może być przyczyną alergii.

Mija rok od największej bitwy polskich żołnierzy na zagranicznej misji. Przez dwa dni Polacy walczyli z rebeliantami, którzy obładowani materiałami wybuchowymi zaatakowali bazę Ghazni w Afganistanie. Przedstawiamy niezwykłą relację oczami polskich wojskowych i kamer monitoringu, które nagrały atak.

Platforma w końcu się zdecydowała i opowiedziała się za powołaniem sejmowej komisji śledczej do spraw likwidacji WSI. PO robi to dopiero po 7 latach od przejęcia władzy. Przy wiejskiej tylko PiS jest zdecydowanie przeciwne. Choć nawet w patrii rządzącej są wątpliwości, czy nie jest już za późno.

Pierwsze powakacyjne posiedzenie Sejmu i pełne obietnic wystąpienie premiera oraz jego ministrów. Mają być: podwyżki rent i emerytur, wyższe ulgi dla rodzin wielodzietnych i więcej pieniędzy dla sportowców. Czy socjalny kurs, który obrał rząd - sprawdzi się w kampanii Platformy?

Mocne rozpoczęcie nowego politycznego sezonu przez Platformę Obywatelską. Klub PO opowiedział się za powołaniem sejmowej komisji śledczej do sprawy likwidacji WSI, za którą stał Antoni Macierewicz.

To prawda, to nie była pogoda na rower. Chwilę wcześniej padało i w wielu miejscach stały kałuże. Problemem, jak się okazało, nie była jednak woda, tylko to co kryło się pod nią. Łukasz Wieczorek pojechał śladami bohatera filmu, który bije rekordy oglądalności w Internecie.

Nastolatki nie powinny zaczynać szkoły od 08.00 - mówią amerykańscy lekarze. Powód? na lekcjach uczniowie są niewyspani, przez co gorzej się uczą i chorują. Jak na to patrzą lekarze i uczniowie w Polsce?

W Mińsku rozmowy, a na Ukrainie rosyjscy żołnierze w niewoli. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy publikuje nagranie z zeznaniami zatrzymanych wojskowych. Rosjanie twierdzą, że nie wiedzieli, iż są po ukraińskiej stronie, ich przełożeni zapewniali ich, że to tylko ćwiczenia na terytorium Rosji.

Kupili razem auto, założyli firmę, jedyne na co czekali to ustawa o związkach partnerskich. Ustawy na razie nie będzie, dlatego sprawy wzięli w swoje ręce. Jędrzej i Marek tak bardzo chcą być razem, że myśląc o ślubie, wymyślili "Umowę Partnerską". Funkcję księdza czy urzędnika stanu cywilnego przejął krakowski notariusz.