Polska i Świat

Polska i Świat

Ma dopiero 21 lat i stworzyła start-up, który inwestorzy już wyceniają na ponad trzy miliony dolarów. To Karolina Demiańczuk, studentka z SGH, która na cel bierze sobie Stany Zjednoczone. Choć jej aplikacja nie jest jeszcze dostępna na rynku, już interesuje się nią Dolina Krzemowa.

Polacy wicemistrzami Europy w japońskiej sztuce walki kendo. Pracowali na to ciężko i to w warunkach, które odbiegają od standardów. Ich sukces cieszy zatem podwójnie i każe zadać pytanie: skoro jesteśmy w tym tak świetni, to może warto zainwestować w ten sport?

W mieście Omaha (Nebraska) biorca przeszczepionego organu spotkał się z matką dawcy. Serce 18-latka dwa lata temu uratowało życie emerytowi, Terry’emu Hopperowi. Cztery lata po śmierci swojego syna Lisa Swanson mogła ponownie usłyszeć bicie jego serca.

Unia Europejska straszy Amerykę i twierdzi, że jest zdeterminowana, by wprowadzić wizy dla Amerykanów i Kanadyjczyków, jeśli ich kraje nie przestaną dyskryminować niektórych obywateli UE.

Przygotowania do szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej trwają od dłuższego czasu w atmosferze dalekiej od ciszy. Podgrzały ją choćby słowa przewodniczącego podkomisji MON, który nie czekając na rezultaty badań, już stwierdził, jak doszło do katastrofy.

Nie chcą poklasku i specjalnych podziękowań - często za to proszą o anonimowość - są tak skromni, że aż trzeba o nich powiedzieć, bo ich praca w ciszy pomaga setkom chorych - przeżyć i wyzdrowieć w otoczeniu najbliższych.

Europa patrzy na spadające statystyki, a z nich jasno wynika, że uchodźcy nie szturmują już tak bardzo granicy niemieckiej jak wcześniej. To jednak - co tak ładnie i bezproblemowo wygląda na papierze - nie do końca ma odzwierciedlenie w rzeczywistości - problem nie zniknął, o czym świadczy świadczą choćby obrazy z granicy grecko-tureckiej.

Teraz domy, które dosłownie zawisły nad rzeką. Mieszkańcy Kąclowej od dwóch lat czekają na zabezpieczenie urwiska, powódź - omal nie porwała ich domów. Urzędnicy mogliby zabezpieczyć brzeg rzeki już dawno temu, ale jak twierdzą - nie ma na to pieniędzy.

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed cukrzycą i publikuje dane, które powinny zmusić nas do zmiany trybu życia. Te są jednoznacznie - choroba atakuje coraz mocniej, od początku lat 80. liczba chorych wzrosła czterokrotnie.

Droższe paliwo, węższe drogi, mniej ekranów i fantazyjnych mostów - to plan na szybsze i tańsze dokończenie siatki dróg autostrad i ekspresówek. O początku nowej drogi ministerstwa infrastruktury do budowy dróg.

Trybunał nie zważa na polityczną przepychankę, pracuje dalej, ale efekt jego pracy może jeszcze bardziej skomplikować sytuację i to zwykłego Kowalskiego - bo jeśli zapadnie wyrok, a nie zostanie opublikowany - to nie wiadomo, jak egzekwować prawo.

Szykuje się ostry w wymowie dokument wobec Polski - to rezolucja, nad którą Parlament Europejski będzie głosował w najbliższą środę. Ma być surowa, bo zabiegi rządzących wobec Trybunału Konstytucyjnego coraz ostrzejsze, o czym świadczy ostatni list prokuratora generalnego do prezesa Trybunału.

O Trybunale Konstytucyjnym głośno także w Brukseli. Wczoraj wiceszef Komisji Europejskiej zbierał w Warszawie opinie, by dziś wygłosić swoje wnioski przed unijnymi komisarzami. Frans Timmermans jest dla nowej władzy bezwzględny. Przywołuje do praworządności, a jego głos jest o tyle znaczący, że działania Komisji Europejskiej - w przeciwieństwie do Komisji Weneckiej - mogą być dla nas dość bolesne. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Światowe Dni Młodzieży za trzy i pół miesiąca, a problem z organizacją ma nie tylko Kraków, ale także Częstochowa, którą chce odwiedzić papież Franciszek - a razem z nim, tłum wiernych. Miasto nie ma pieniędzy na tak kosztowne spotkanie, a w przeciwieństwie do Krakowa nie otrzyma pieniędzy z budżetu państwa. Organizacja tej wizyty całkowicie leży. Częstochowski magistrat mówi o kosztach rzędu 23 mln zł, wojewoda śląski - o 1 mln zł. Spór trwa, a czasu coraz mniej. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Amerykańskie badania mówią, że człowiek w ciągu życia może przekwalifikować się aż siedem razy. Pewne zmiany zawodu są tak znaczne, że aż trudno w nie uwierzyć. Do takich osób należy założyciel zespołu Anthrax - porzucił scenę, hałas, publiczność i postanowił się wyciszyć. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Burza wokół listu Prokuratora Generalnego do prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Po kilku tygodniach przerwy Trybunał znów orzeka, choć w atmosferze dalekiej od sprzyjającej do pracy. Powodem jest list Zbigniewa Ziobry, który zawiera ostrzeżenie przed łamaniem prawa przez sędziów i przed możliwymi prawnymi konsekwencjami. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Dotkliwa porażka Donalda Trumpa. W bardzo istotnych prawyborach w Wisconsin został pokonany przez skrajnie prawicowego Ted Cruza. Kontrowersyjny polityk przyjął te porażkę w charakterystyczny dla siebie sposób, jednak jeszcze nie stracił szansy na prezydencką nominację. Materiał programu "Polska i Świat".

Co dzieje się z opozycją? Platforma Obywatelska miała stawić czoła rządzącym, a jak na razie porządkuje swoje podwórko, które jest w rozsypce. Główny bastion PO - Dolny Śląsk rozbity. W innych regionach sytuacja też nie jest najlepsza, co raz częściej słychać głosy niezadowolenia także wśród prominentnych działaczy partii. Grzegorz Schetyna ma zatem twardy orzech do zgryzienia, bo to on jako nowy przewodniczący partii miał platforme scalać a nie dzielić. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Do zagranicznych gości pytających o Trybunał Konstytucyjny dołącza wiceszef Komisji Europejskiej. Frans Timmermans spotykał się z z wieloma stronami tego konfliktu i - choć rządzący tego głosu nie chcą słyszeć - wyraźnie powtarza, że wyrok powinien być ogłoszony i wdrożony.